Vatan Hainleri!

Türk’ün Ekmeğini Yiyip de Türk’e kılıç Sallama!!

30 AYLIK AKP İKTIDARI DÖNEMİNDE GERÇEKLEŞTİRİLEN, 60 AK YOLSUZLUK DOSYASI

Posted by vatanhainleri Nisan 7, 2007

1-İZMİR TCDD LİMAN TAŞIMA İHALESİ 

TCDD İzmir Liman’ı için, yıllık 70 milyon $’lif yükleme-boşaltma isleri için ihale hazırlığı yapılıyor. Daha sonra ihaleden vazgeçiliyor. İhalesiz olarak 15 yıllığına Reha Denizcilik ve Raden Lojistik isimli 2 şirkete veriliyor. Şirketlerin, 15 yılın sonunda arzu ettikleri takdirde 15 yıl daha ise devam edebileceği sözleşmede yer alıyor. (Toplam 30 yıl süreli) Toplam 2 milyar 100 milyon $’lif is ihalesiz veriliyor. Bu firmalardan biri, sözleşme tarihinden 2 gün önce kuruluyor, diğeri de ayni gün kurulusu gerçekleşiyor. Bu şirketin büyük hisseli ortaklarından biri AKP’nin Bakırköy İlçe Başkanlığı’nı yapmış olan Rahmi Genç. Sözleşme imzalandıktan sonra bu kişi, hisselerini devredip, ayrılıyor. Olayın usulsüzlüğü dile getirilince, TCDD Reha Denizciliğin sözleşmesini iptal ediyor. Bu şirketin Genel Müdürü de, diyor ki; “TCDD’nin aleyhine dava açtık, davayı TCDD kaybederse 225 milyon $ tazminat ödeyecek, haberleri olsun.”SONUÇ: TCDD yapılan islerin usulsüz olmadığını açıklıyor. 

2-İSTANBUL BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ ARAÇ SİGORTA İHALESİ 

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, ağır taşıtlar için, sigorta ihalesi açıyor. Bu ihale, 197 milyar lira ile AKP İstanbul Milletvekili Alaattin Büyükkaya’nin, önceden ortağı olduğu Büyükkaya Sigorta Aracılık A.S’ye veriliyor.SONUÇ: İstanbul Büyükşehir Belediyesi, ihalenin usule uygun olduğunu açıklıyor. 

3-TCDD İSTASYON YENİLEME İHALELERİ 

TCDD’den 10 istasyon yenileme ihalesi AKP Kadın Kolları MKYK Üyesi Emine Alioglu’na veriliyor. Bu AKP’li müteahhit hanim, ayni zamanda yeşil kart sahibi. Önce devletten yeşil kartı alıyor, sonra da 10 İstasyon yenileme ihalesini alıyor.SONUÇ: TCDD ihalelerin usule uygun olduğunu açıkladı. 

4-GEBZE AKARYAKIT KAÇAKÇILIĞI OLAYI 

5 trilyonluk bir hadise. Ulaştırma Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Kemal Albayrak dahil, bir çok bürokrat halen yargıda. Kemal Albayrak, AKP Kurucular Kurulu üyesi ve AKP Kırıkkale eski Milletvekili. Türkiye’de, yılda 1,5 milyar $’lif akaryakıt kaçakçılığının olduğu açıklanıyor.SONUÇ: Halen dava yargıda devam ediyor. Olayı ortaya çıkartan Kocaeli Emniyet Müdürü bilahare görev yeri değiştirildi. 

5-TMSF OTEL İHALESİ 

TMSF, Ceylan Grubu’ndan, banka borcuna karşılık 52,5 milyon $’a Antalya’daki Deluxe Resort Otel’i alıyor. Devir öncesi otel fiyatı, ekspertif raporunda bu şekilde belirtiliyor. TMSF, ayni oteli bu sefer 25.3 milyon $’a satıyor. Ulu soy Grubu alıyor. 27 milyon $ devlet zarar ediyor.SONUÇ: TMSF, yapılan işlemin usule uygun olduğunu açıkladı. 

6-DERİNCE ARAZİ ALIMI OLAYI 

Özelleştirme İdaresi, Yarımca Porselen Arazisi’ni, 30.5 milyon $’a bir özel şirkete satıyor. Erdemir, 82 milyon $’a ayni araziyi, bu sefer söz konusu özel şirketten satın alıyor. Devlet, 52 milyon $ kendi arazisinden zarar ediyor. Ve Erdemir yönetimi, 2 yıldır bir liman için arazi aradıklarını ifade ediyor, 20 gün içinde en pahalısını seçiyor.SONUÇ: Erdemir, yapılan işlemin usule uygun olduğunu açıkladı. 

7-BALIKESİR SEKA KAĞIT FABRİKASI İHALESİ 

Fabrika, 30 Haziran 2003’te 1.1 milyon $’a Albayraklar A.S’ye satılıyor. Özelleştirme İdaresi, piyasa değerini 51 milyon $ olarak belirliyor. Sonra Selüloz-Iş Sendikası, mahkemeden satışı iptal ettiriyor. Bu arada ihale iptal edildiği için, bu parayı Özelleştirme İdaresi talep ediyor. Şirket bununla ilgili henüz ödemede bulunmuyor. 12.7 trilyonluk bir varlık kaybı tespit ediliyor. ( Yaklaşık 10 milyon $’lif ) Bu rakam stoktaki malların satılmasından ve alacakları tahsil etmesinden kaynaklanıyor. Mahkemenin iptal kararı Nisan 2004’te. Yani 10 ay sonra.SONUÇ: Maliye Bakanı, gerekenin yapılacağını açıkladı. 

8-HALKBANKASI’NDA 30 MİLYON $’LIK KREDİ ZARARI OLAYI 

Devlet Bakanı Ali Babacan’a, Net Holding’in 30 Milyon $’lif kredisinin geri alınamayacağı ve hemen müfettiş görevlendirilerek olaya el konulması, aksi takdirde zaman asımına uğratılacağı, TBMM Yolsuzlukları Araştırma Komisyonu’nca ve resmi yazılarla uyarıldığı halde, bir işlem yapılmamış ve30 milyon $ gibi bir alacak zaman asımına uğruyor. Benzeri bir iddia ile, 57. Hükümet’in Başbakan Yardımcısı Hüsamettin Özkan ve Devlet Bakanı Recep Önal’ın, Yüce Divan’da yargılanmakta oldukları bilinmektedir.SONUÇ: Bakan ile ilgili herhangi bir işlem yapılmadı. Müfettişle ilgili, görevi ihmalden dava açıldı. 

9-TEKSTİLDE 1 KATRİLYONLUK HAYALİ İHRACAAT OLAYI 

2004 yılında, 915.3 trilyonluk Katma Değer Vergisi tahsil edildi. Buna karşılık, 2 katrilyon 83 trilyonluk vergi iadesi yapıldı. Yaklaşık 1 katrilyonluk hayali ihracata yapıldığı iddiası var. Bu konu ile ilgili Maliye Bakanı Unakitan; “Denizli’de 50 milyon $ ihraca ati olan bir firma, inceleme görmüş. 100 bin $’lif Rusya’ya yaptığı ihracaatlarin alicisi bulunamıyor. Yahu Rusya’da kimi buluyorsun ki? Arasan Rusya’da Başbakan’ı bile bulamazsın. Bu adamın adi olmuş hayalici. İnceleme yapılmış. İnceleme elemanı böyle demiş. İnceleme elemanı kim Allah askına? Maliye Bakanı adına inceleme yapıyor. Maliye Bakanı kim? Yahu Bakan benim ya!” diye konuşabilmiştir.SONUÇ: Bu konu ile ilgili bugüne kadar resmi bir soruşturma açılmamıştır. 

10-MAVİ AKIM DOGALGAZDA EK PROTOKOL OLAYI 

19 Kasım 2003 tarihinde, Ruslarla ek protokol imzalanıyor. Türkiye, “F1 Formülü” nden vazgeçip, Rusların istediği Fo’i kabul ediyor. Ve 1 Nisan 2005 tarihi itibariyle 8,5 milyar dolar fazladan ödemeye Türkiye razı oluyor. Ana Muhalefet Partisi, konuyla ilgili gensoru verdi. Sayın Başbakan bizzat oylamaya katılıp, gensorunun reddedilmesini sağladı.SONUÇ: Konu ile ilgili yapılan açıklamalar kamuoyunu tatmin etmemiştir. Ayni ve benzeri konudan, geçen dönemin Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Cumhur Ersümer’in, formül değişikliği yaptı diye ve sonucunda devleti 257 milyon $ zarara uğratılmasına sebep olduğu iddiasıyla, Yüce Divan’da yargılanmakta olduğu biliniyor. 

11-281 MILYARLIK “HUZURLU ORTAM BULMA” OLAYI 

Atilla Basoglu’nun Adana’da şirketi var. Şirketinde Maliye vergi incelemesi başlatıyor. Atilla Basoglu’nun ailesine ait Adana-Yüregir’deki “Yüksel Tekstil” de, vergi kaçırdığı gerekçesiyle, bir süre önce baskın yapılıyor. Ve usulsüzlük dolayısıyla şirkete, 600 milyarlık ceza kesiliyor. Atilla Başoğlu CHP Adana Milletvekili. Bir müddet sonra CHP’den istifa edip, AKP’ ye geçiyor. Ve AKP’ ye geçtiginde ” huzurlu bir ortam buldum” diye bir açıklama yapıyor. AKP Adana Milletvekili Atilla Basoglu’nun aile şirketiyle ilgili 600 milyarlık cezasının, 319 milyara indirildiği ifade ediliyor.SONUÇ: Bu olay kamuoyuna “281 milyarlık huzur ortamı” diye yansıyor. 

12-İZMİR HALKAPINAR KAPALI SPOR İNŞAATI İHALESİ 

İzmir’de yapılacak Kapalı Spor inşaatı ihalesi için, ilan verilmemiş. 30 trilyonluk bir is. AKP Çankaya Belediye Başkan Adayı’nın sahibi olduğu şirkete, usulsüz olarak verildiği ileri sürülüyor. Hatta 2004 yılı Yatırım Programı’nda, söz konusu salon için, ödeneğin bulunmadığı da ifade ediliyor.SONUÇ: İhalenin usule uygun yapıldığı açıklandı. 

13-ULUSAL MARKER TEMİN İHALESİ 

Enerji Piyasası Denetleme Kurulu (EPDK) 2002-2004’te ihale sürecini başlattı. EPDK önce Ekim 2004’te bir yeterlilik ilanına çıktı ve denildi ki; “ben bu ihaleyi 1 Ocak 2005’te bitireceğim ve marker kullanımına başlayacağım”. Bu ilandan sonra, 3 defa yeni teknik ve idari şartlar getirildi. Ve 2 ayda 200 adet detektör temin etme zorunlulugu getirildi. Tek firmaya yönlendirildi. O da “John Hogg” adli İngiliz firması. 100 trilyonluk iş.SONUÇ: İhale bitirildi. Onaylanma safhasında. 

14-SSK’DA İLAÇ YOLSUZLUĞU OLAYI 

Roche’un, SSK’ya piyasaya sattiginin 2-3 misli fazla fiyatla ilaç verdigi tespit edildi. Bu konuyla ilgili dava açıldı. Dava sürecinde, SSK’nin 2 üst düzey yöneticisi tutuklandi. 16 sanikli dava, Istanbul 10 Agir ceza Mahkemesi’nde devam ediyor. Savcilik iddianamesinde, SSK’nin nasil batirilmaya çalisildigina yer verildi. Ve Türkiye’nin, ilaç sirketlerine fazladan 6 milyar $ ödedigi ifade edildi.SONUÇ: Yargilama devam ediyor. 

15-AYCELL-ARIA BİRLEŞMESİ KONUSU 

İtalya Basbakani Silvio Berlusconi’nin ricasi üzerine, AYCEEL-ARIA birlesmesinden dogan AVEA’nin yaklasik 3 milyar $’lif zarari, Hazine’ye yüklendi. Ileri sürüldügüne göre; ” Başbakan Recep Tayyip Erdogan, Basbakanlik Teftis Kurulu’nun, kamuyu zarara ugratan ve “hizmet nedeniyle emniyeti suiistimal suçu” isledigini öne sürülen Aycell yöneticilerinin, Savciligin soruşturma istemine onay vermedi. Erdogan eski yöneticilerin uyarilmasina, haksiz edinildigi düsünülen bir paranin tahsiline onay verdi. Yüksek Denetleme Kurulu’nun (YDK) Aycell’e iliskin 2003 yılı raporuna göre, sirkette Genel Müdür, Genel Müdür Yardımcısı ve Danismanlar’a, “ortalama yasal ücret tavanindan” fazla ücret baglandi. Bu konuda YDK’nin istegi ile Hazine’ce yapılan uyarilara ragmen Türk Telekom A.S. ve Aycell yasalara aykiri bu durumu sürdürdü. Bunun üzerine YDK, “ivedi durum raporu” hazirladi. Bu rapor üzerine, Basbakanlik Teftis Kurulu soruşturma başlattı. Hazirlanan raporda, Basbakanlik ve Hazine’nin bagli olduğu Devlet Bakanligi’nin talimati ve mevzuata aykiri olarak, Aycell yönetiminin yüksek serbest ücretlere soruşturma asamasinda da yüzde 15 zam verdigi ve bunu uyguladığı bilgisi yer aldı. Raporda, “Şirket yönetiminde yetkilerine verilen kamu kaynagini sorumlulukla kullanmayan, bu suretle kamu zararina yol açan Aycell Yönetim Kurulu Başkanı, Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Üyeleri’nin durumunun, “hizmet nedeniyle emniyeti suiistimal” hükümlerine uydugu cihetle haklarinda kamu davasi açilmasi ve gereğinin takdir ve ifasi için raporun Ankara Cumhuriyet Bassavciligi’na gönderilmesi istendi. Ancak, Başbakanlığa sunulan bu onay teklif yazisi, Erdogan tarafindan, “raporun Ankara Cumhuriyet Bassavciligi’na gönderilmesi” sikki hariç, digerleri “uygun” görülerek, onaylandi. Oysa, Devlet eski Bakanı Hüsamettin Özkan’i Yüce Divan’a gönderen olayda da, YDK raporlarina göre, Halkbankasi’ni zarara ugratan bürokratlarla ilgili olarak Teftis Kurulu’nca hazirlanan raporun geregi yapılmamış ve bir buçuk yil Özkan’ın masasında bekletilmişti.”SONUÇ: yapılan açıklamalar kamuoyunu tatmin etmedi. Aycell ile Aria kanun çıkartılmak suretiyle birleştirildi. 

16-İKTİSAT GAYRİ MENKUL YATIRIM ORTAKLIĞI OLAYI 

İktisat Gayri Menkul Yatırım Ortaklığı şirketi, Güneş Turizm Seyahat A.S.’ye18 milyon 250 bin $’a satılıyor. 30 Aralık 2004’te. Para 4 yıl vadeli ödenecek, bir açık arttırma yapılmıyor. Güneş Turizm, “Albayraklar Grubu”nun bünyesinde bir şirket. 31 Aralık 2004’te TMSF bir portföy raporu hazırlıyor, bağımsız denetim kurulu raporu çıkartıyor. İstanbul ve Bodrum’da bina,arazi,otel toplam değeri 38 trilyon.( Resmi rapora göre) 31 Aralık 2004’te kasada 10.9 trilyon nakit var olduğu ifade ediliyor. Bunu 30 Aralık 2004’te satıyor. Toplam 48 trilyonluk şirket, 25 trilyona satılıyor. 23 trilyon zarar edildiği ifade ediliyor.SONUÇ: yapılan işlemin usule uygun olduğu açıklandı. 

17-AYCELL-SIEMENS ANLAŞMASI OLAYI 

Siemens’ten alacağı 10 milyon Euro’nun tahsili için harekete geçen Aycell, Bakan Binali Yıldırım’ın engeline takıldı. Aycell, 2001 yılında Siemens ile sözleşme imzaladı. Ancak, Siemens yükümlülüklerini yerine getirmedi. Konuyu araştıran Aycell Komisyonu ve Hukukçular, bu nedenle Siemens’in günlük 96 bin Euro ceza ödemesi gerektiğini belirledi. Miktar artınca, Aycell alacağını tahsil etmek için girişimlere başladı. Bu aşamada devreye Bakan Yıldırım girdi. Aycell Yönetimi, apar topar değiştirildi. Yönetim Kurulu Başkanlığı’na, Bakan Yıldırım’ın Gemi Sanayi A.S.’de beraber çalıştığı Cahit Paksoy getirildi. Bu sırada Siemens de, milletvekillerine Aycell hattı karşılığında bedava cep telefonu dağıttı. Bunun ardından alacaklar rafa kaldırıldı.SONUÇ: Konu ile ligimi yapılan açıklamalar kamuoyunu tatmin etmedi. 

18-BAŞBAKANLIK TADİLATI İLE İLGİLİ KONU 

Başbakanlık Yeni Bina, Başbakanlık Konutu ve Başbakanlık Merkez Bina’da büyük çaplı tadilatlar yaptırıldı. Ana Muhalefet Partisi, 3 Kasım seçimlerinin ardından, 58 ve 59’ncu Hükümetler döneminde, Başbakanlık Yeni Bina, Başbakanlık Konutu ve Başbakanlık Merkez Bina’da yapılan bu büyük çaplı tadilatları, TBMM gündemine taşıdı. Ana Muhalefet Partisi, 2003-2004 bütçelerinde bakim-onarım için cüzi ödenekler dışında bu tür bir tadilat için kaynak ayrılmazken, bu is için hangi kalemden ne kadar ödenek kullanıldığı ve ihale açılıp açılmadığı sorularının Başbakan Recep Tayip Erdoğan tarafından yanıtlanması için bir soru önergesi verdi. Verilen soru önergesinde, Erdoğan’a su sorular yöneltildi:” -2003-2004 yıllarında yenilenen Başbakanlık Merkez Binası, Başbakanlık Konutu ve Başbakanlık Yeni Binası’nda yapılan tadilat ve yenileme için hangi kalemden, ne kadar ödenek ayrılmıştır?-Bu yenileme ve tadilatlar için ihale açılmış midir? Bu isler hangi yöntemle verilmiştir? Hangi şirket veya şirketler ne kaderlik bedeller söz konusu isi üstlenmişlerdir?-Merkez Bina’nın sil alanı içinde olması sebebiyle yenilenmesi için Anıtlar Yüksek Kurulu’ndan izin alinmiş midir?-İşlemleri Mücahit Aslan mi yaptı? Önergesinde, bu yenileme ve tadilat işlemlerinin Başbakanlık Danışmanı Mücahit Aslan’ın koordinasyonuyla yapıldığını öne süren Ana Muhalefet Partisi, Erdoğan’a “Mücahit Aslan’la cezaevinde birlikte hapis yattınız ve sonrasında Aslan’ı yanınıza Danışman olarak aldığınız doğru mudur? Doğruysa Aslan’ın cezaevinde yatma sebebi nedir? diye sordu.-Ödemeler örtülü ödenekten mi? Yine önergede, yenileme ve tadilat için müteahhitlere ödemelerin Vakifbank’taki bir hesaptan yapıldığının belirtildiği de ifade edilerek, “Bu hesap hangi hesaptır? Bu islerle ilgili tutarla örtülü ödenekten mi yapılmıştır? “SONUÇ: Bu konuyla ilgili bugüne kadar bir açıklama yapılmadı. 

19- EMLAK GAYRİ MENKUL YATIRIM ORTAKLIĞI OLAYI 

Emlak Gayri Menkul Yatırım Ortaklığı (GYO) A.S.’nine, 2003-2004 yıllarında gerçekleştirdiği kat karşılığı arsa projelerinde, 1.1 milyar YTL (katrilyon lira) tutarındaki kamusal servetin müteahhit firmalara “örtülü kazanç” seklinde aktarıldığı ileri sürüldü. TOKI’ YE ait Emlak GYO’nun projeleriyle ilgili Başbakanlık Teftiş Kurulu ile SPK’nin ortak soruşturma yapması istendi. Başbakanlık Yüksek Denetleme Kurulu (YDK), 2003-2004 yıllarında ihale edilen ve inşaatı devam eden yedi projeyle ilgili özel inceleme raporu hazırladı. Besi İstanbul Atasehir’de, ikisi de İzmir Mavisehir ve İstanbul Yukarı Dudulu Köyü’ndeki projelerde, Emlak GYO’nun arsalarının gerçek değerinin altında gösterildiği, müteahhitler tarafından yüklenilen inşaat maliyetlerinin ise şişirildiği ileri sürüldü.SONUÇ: Konu ile ligimi yapılan açıklamalar kamuoyunu tatmin etmedi. 

20-KAYSERİ ELEKTRİK DAĞITIM ŞIRKETİ KATKI PAYI KESİNTİSİ OLAYI 

Kayseri Elektrik A.S.’de, %10’luk enerji fonu katkı payı kesintisi Enerji Bakanı Hilmi Gülercin oluruyla %1’e indiriliyor. Oysa Bakanlık Teftiş Kurulu’nun bu şirkete açtığı davadan 74 trilyonluk alacağı var. 2002’den beri devam ediyor. Sadece böyle bir şey Bakanlığın aleyhine yıllık 20 trilyonluk bir fondan vazgeçme anlamına geliyor. Söz konusu firmanın daha önce Genel Müdürlüğü’nü yapmış olan ve halen AKP Kayseri Milletvekili olan Taner Yıldız’ın, bu kararda etkisinin olup olmadığı merak ediliyor.SONUÇ: Kamuoyunu tatmin edici bir açıklama yapılmadı. 

21-BİNGÖL DEPREM KONUTLARI OLAYI 

Bingöl’de Toplu Konut İdaresi Başkanlığı’nca 2016 konut insaf ediliyor. Tanesini 38 milyardan yaptırıyorlar. TOBB de ayni yerde ve ayni projeyle 480 konut yaptırıyor ve ayni konutu 30 milyara mal ediyor. 1 konutta 8 milyar fark ediyor. Toplam TOKI, 12 trilyon fazla ödemede bulunuyor. Başbakan’ın da katıldığı görkemli törenle teslim edilen konutların daha içine girmeden çürüdüğü ileri sürülüyor.SONUÇ: Konu ile ilgili kamuoyunu tatmin edici bir açıklama yapılmadı. 

22-TEKEL TOKAT SİGARA FABRİKASI MAKİNA İHALESİ 

Tekel, 10 Haziran 2004 tarihinde Tokat Sigara Fabrikası’na, sert paket kutulu sigara paketleme makineleri alimi için ihale açıyor. Ve sözleşme şartnamesinde “makinelerin kullanılmamış ve yeni olması koşulu” bulunuyor.13 milyon 840 bin Euro’ya malalan makinelerin bazılarının yeni, bazılarının da kullanılmış olduğu anlaşılıyor. Tekel’e tanesi, 1,7 milyon Euro’ya satılan bu makineler, Beyaz Rusya’ya 570 bin Euro’ya satılmış. Bu fark edilince AKP, Meclis’e Torba Yasası ile bir madde getiriyor. Tekel tarafından ithal edilen kullanılmış makinelerin, satın alınmasına izin verilmesi öngörülüyor. Bu isi örtbas etmek için, Tekel ile ilgili maddenin yürürlük tarihi ihale öncesine çekiliyor. Böylelikle, yaklaşık 24 trilyonluk kullanılmış mal satan İspanyol Firması’ndan alınan makineler, aklanmış hale getirilmek isteniyor.SONUÇ: Tekel’in bu ihalesi, “Tütün,Tütün Mamulleri ve Alkollü İçkiler Piyasası Düzenleme Kurumu (TAPDK)” ca iptal ediliyor. Tekel Yönetim Kurulu da, makinelerin iade edilmesi kararını alıyor. Ancak, konu ile ilgili tazminatların miktarı ve bunun sorumlularının kimler olduğu konusu, henüz sorusturulmus değil. 

23-HUMMER CİP’Lİ 9.8 TRİLYONLUK İHALE OLAYI 

Adalet Bakanı Cemil Çiçek’in oğlunun düğününe, Milli Eğitim Bakanı’nın esi Şahsenem Çelik’le birlikte, Hammer Cip’le giden Melek İpek’in ortak olduğu şirketin, okullarda dağıtılan bedava kitap kampanyasına katıldığı ve bedava kitap ihalesine katılıp, 9.8 trilyonluk ihale aldığı ifade ediliyor.SONUÇ: Konu ile ilgili yapılan açıklama, kamuoyunu tatmin edici olmamıştır. 

24-ULAŞTIRMA BAKANI’NIN OĞLUNUN GEMİ KİRALAMA OLAYI 

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım’ın 24 yasındaki oğlu Erkan Yıldırım, ihalesiz olarak Ankara Feribotu’nu alıyor. Santur isimli şirket almış oluyor. Bu feribotun, günlüğü en az 15 bin $’dan kiralanması gerekirken, 9 bin $’a kiralandığı ifade ediliyor. Burada önemli bir konu da, Çeşme- Bindisi arasında Devlet, Samsun Feribotu’nu isletiyor. Madem bu hat is yapıyor da, Devlet 2 feribotu neden isletmiyor? Ankara Feribotu ucuza kiralandığı için, bilet fiyatlarında indirim yapılıyor. Ankara Feribotu, 740 yolcu ile Çeşme’ye gelirken, Samsun Feribotu 400 yolcuda kalıyor.SONUÇ: Konu ile ilgili Ulaştırma Bakanı’nın yaptığı açıklamalar, kamuoyunu tatmin edici olmamıştır. 

25-İZMİR SORU KİTAPÇIĞI İHALESİ OLAYI 

İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü, seviye tespit sınavı soru kitapçığı için, 320 bin öğrencinin durumunu belirlemek üzere, ihale açıyor. İhale; öğrenci basına 265 bin lira teklif veren firma yerine, 470 bin lira teklif veren, Bayındırlık Bakanı Zeki Ergezen’in kardeşi Ömer Faruk Ergezen’e ait “Sarakuska” adli şirkete veriliyor. İhalenin teknik şartnamesinde yer alan “kesinleşmiş SSK ve vergi borcu bulunmadığına dair belge istendiği” maddesiyle ilgili evrak, 14 Aralık’ta Milli Eğitim Müdürlüğü’ne geliyor. Ancak, 13 Aralık’ta sözleşme imzalanıyor. 120 milyarlık bir is.SONUÇ: Kamuoyunu tatmin edici bir açıklama yapılmadı. 

26-THY 36 AİRBUS UÇAK ALIMI KONUSU 

THY’nin, Özelleştirme kapsamında iken halka arzı, %51’den fazlası amaçlandığı halde THY’nin uçak alimini, özelleştirilmeden sonra gerçekleştirilmesi beklenirdi. THY, Mayıs 2004 tarihine kadar Kamu İhale Yasası’na tabii idi. Çıkartılan bir yasa ile THY uçak alımlarını, İhale Yasası’na tabi olmadan gerçekleştirilmesi imkan dahiline getirildi. THY Genel Müdürü, uçaklara 1,5- 2 milyar $’lif bir ödeme yapılabileceğini söylemişti. AirBus ise, rakamın 3 milyar $’i geçecegini açıkladı. Uçakların kaç liraya alındığını, başka firmalarla bir görüşme yapılıp, fiyat istenip istenmediği açıklanmıyor.SONUÇ: Konu ile ilgili yapılan resmi açıklamalar, kamuoyunu tatmin etmemiştir. 

27- BOTAŞ’IN FERNAS ŞİRKETİ’NE İHALESİZ 24,5 MİLYON $’LIK İŞ VERİLMESİ OLAYI 

Fernas şirketi, CHP’den Akü’ye geçen Batman Milletvekili Mehmet Nezir NASIROGLU’nun kuzenine ait. İhalesiz is sözleşmesini BOTAS yapıyor. BOTAS Genel Müdürü; ” İsi yapsa da, yapmasa da Fernas şirketi’nin 24,5 milyon $ ödeyeceğini ve bunun doğru bir karar olduğunu ” savunuyor.SONUÇ: yapılan açıklamalar kamuoyunu tatmin etmemiştir. 

28- MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI 62 İLKÖĞRETİM OKULU İHALE OLAYI 

Konuyla ilgili Ana Muhalefet Partisi, Milli Eğitim Bakanı Hüseyin ÇELİK hakkında soruşturma önergesi veriyor ve bizzat Başbakan Recep Tayip Erdoğan’ın talimatıyla, AKP Grubu çoğunluğu ile soruşturma açılmasını reddediyor. Bilindiği gibi, Milli Eğitim Bakanlığı (Yatırımlar ve Tesisler Daire Başkanlığı), 07.06.2004 tarihinde, İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nın (IMKB) 8 yıllık Temel Eğitimi desteklemek amacıyla, kendi kaynaklarından sağladığı 500 trilyon liralık kaynak ile, 44 farklı ilde toplam, 958 bin 166 metre karelik, 135 adet ilköğretim okulu inşaatı ile ilgili bir paket içinde 62 adet ihaleyi yaptı… Akabinde, Bakanlık değerlendirmesini tamamlayarak sonuçları ihaleyi kazananlara bildirdi… Bir taraftan, farklı illerde, ayni sınıf ve standartta inşaatlar için çok farklı fiyatlar onaylanırken; diğer taraftan ayni ihalede teklif edilen en düşük fiyatlar gözerdi edilmiş, kabul edilen teklifler, daima ortalamanın üstünde fiyat veren firmalara ait olmuştur… En düşük fiyatlı teklif, BIRINCI sıra olmak ve tüm tekliflerin küçükten büyüğe sıralanması halinde, toplam 62 ihale içinde, örneğin, “en ucuz teklif sıralamasında” BIRINCI, IKINCI ve ÜÇÜNCÜ firmalara HIÇ IHALE VERILMEMISTIR… Sonuç olarak; Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, EN YÜKSEK TEKLIFLERI ONAYLAYARAK, (KDV hariç) 86 trilyon 291 milyar liraya kadar bir Kamu kaynağı kaybına yol açacak işlemlere göz yummakta hiç bir sakınca görmemiştir. – M.E.B.’nine ONAYLADIGI Fiyatlarla İhale toplamı.. 379.944 milyar TL. -M.E.Banin REDDETTİĞİ, En düşük Fiyatlarla İhale toplamı 293.653 Milyar TL. -Kamu kaynağı KAYBI………………..: 86 trilyon 291 milyar TL. -KDV dahil, Kamu kaynağı KAYBI.. : 101 trilyon 823 milyar TL.SONUÇ: Resmi açıklamalar kamuoyunu tatmin etmemiştir. 

29- 2. BEYAZ ENERJİ YOLSUZLUĞU OLAYI 

Enerji davasında 3 AKP’li var. Ankara Cumhuriyet Savcılığı, Enerji Bakanlığı’ndaki ihale yolsuzluklarıyla ilgili dava açtı. İddianamede, 18 sanık, “çete kurmak, ihaleye fesat karıştırmak, rüşvet”le suçlanıyor. İddianamede ayrıca, işadamı İbrahim Selçuk’un AKP Genel Sekreter’i Idris Nadim Şahin’le görüşerek, Bakanlığın Teftiş Kurulu’nu etkilemek için, baskı yaptığı da yer aldı. Ankara Cumhuriyet Savcısı Şemsettin Özcan’in hazırladığı iddianamede, sanıklarla ilgili ulaşılan sonuçlar söyle yer aldı: ” İbrahim Selçuk’un, Enerji Bakanlığı’nda aldığı siyasi güç ve çeşitli yöntemlerle oluşturduğu baskı, şiddet ve tehdit sonucu çıkar amaçlı suç örgütü oluşturduğu, bu örgütü yönettiği, örgüt adına faaliyette bulunduğu anlaşılmıştır. Bu faaliyetler doğrultusunda Bakanlığa bağlı anonim şirketler tarafından çıkarılan tüm ihalelerle ilgilendiği, ihaleleri kendi şirketi Ezgi adına almasa dahi, şirket sahibi diğer sanıklar adına alınması için, yoğun çaba sarfettigi, bu amaçla ihalelerin ertelenmesini, şartnamelerin değiştirilmesini temine yönelik faaliyetlerde bulunduğu ortaya çıkmıştır.” İddianamede, işadamı İbrahim Selçuk’un, AKP Ağrı Milletvekili Cemal Kaya ile olan telefon görüşmelerine vurgu yapıldı. Kaya’nın, Selçuk’u arayarak esi üzerine kayıtlı Aram Şirketi’ne, EÜAS’dan ihale alma girişiminde bulunduğunun anlatıldığı iddianamede, “Bu amaçla Karga mis, Özlüce ve Urca ihaleleri ile ilgili ayrıntılı görüşmeler yaptıkları, bu görüşmelerde sanık Selçuk’un, Milletvekili Cemal Kaya’ya yapması gereken kırımları dahi söylediği, Cemal Kaya’nın teklif edilen bazı ihaleleri küçük bularak, kendisine daha büyük ihaleler vermesini istediği ifade edildi. İddianamede, Selçuk’un, müfettişlerce hazırlanan teftiş dosyasının Adliye’ye intikal ettirilmemesi için Teftiş Kurulu Başkanı Cevdet Malkoç’a baskı yapması için, AKP Genel Sekreteri Idris Nadim Şahin’le görüştüğü ve Malkoç’a Şahin aracılığıyla baskı yapıldığı dosyanın halen Teftiş Kurulu’nda incelendiği kaydedildi.SONUÇ: Yargılama devam ediyor. CHP’den Akü’ye geçen ve iddianamede suçlanan Ağrı Milletvekili Cemal Kaya, Milletvekilliği’nden istifa etti. AKP Genel Sekreteri Idris Nadim Şahin ile ilgili herhangi bir fezleke düzenlenmedi. 

30-JOKEY KULÜBÜ’NDEN SHÇEK PAYININ ALINMAMASI OLAYI 

Türkiye Jokey Kulübü, at yarışları hasılatından %1’lik payın, SHÇEK’ alınmamasının engellenmesi olayı. SHÇEK Kuruluş Yasası’nın 18.maddesinin h bendine göre, “kanuna göre şans oyunları tertip eden kurumların, hasılattan %1’lik payın SHÇEK’ verilmesi” gerekir. Türkiye Jokey Kulübü, bu parayı ödememiş ve Tarım Bakanlığı’nı mahkemeye vermiştir. Ankara 6. İdare Mahkemesi, SHÇEK lehine karar vermiş ve bu kararın uygulanmaya konulması beklenirken, Devlet Bakanı Gül dal Akait, özel bir avukatlık bürosunun talebi doğrultusunda, yasaya aykırı işlem yapılması talimatını veriyor. Bu özel avukatlık bürosunun ortaklarından birisinin Murat Aksu olduğu ve babasının da, İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu olduğu anlaşılıyor. Kanunu uygulamayan Tarım ve Köy isleri Bakanı Sami Güçlü ile görevini kötüye kullandığı için Devlet Bakanı Gül dal Akait için, Ana Muhalefet Partisi tarafından soruşturma açılması isteniyor. Fakat, Meclis’te AKP Grubu’nun çoğunluğu tarafından reddediliyor.SONUÇ: Konuyla ilgili yapılan resmi açıklamalar, kamuoyunu tatmin etmemiştir. 

31- MALİYE BAKANI’NIN OĞLUNUN MISIR İTHALİ OLAYI 

Maliye Bakanı Kemal Unakitan’in oğlu, Gümrük Vergisi % 70’e çıkmadan hemen önce, 4 bin ton çerezlik mısır ithal ediyor. Ve ithalden sonra, Gümrük Vergisi miktarı yükseltiliyor. Maliye Bakanı, konu ile ilgili yaptığı açıklamada “oğlum o mısırları, tavuklarına yedirecek” diye ilginç bir görüş sergiliyor. İfade edidigine göre, 4 bin mısırla bir yıl boyunca 175 bin tavuğun beslenmesi söz konusudur. Ve bu miktarda bir tavuğun da olmadığı ileri sürülmektedir. Yine ifade edildiğine göre, mısır ithalinden 360 milyar kar elde edilmiştir. İleri sürüldüğüne göre, 17 Nisan 2003’te mısır İthali’nde Gümrük Vergisi %20’ye indiriliyor. 15 Temmuz 2003’te 4400 ton ADB menselli mısır ithal kontrol belgesi alıyor ve 4 Ağustos 2003’te 4000 ton mısır ithal ediliyor ve Gümrük Vergisi hemen bu ithalden sonra yükseltiliyor. 8 Ağustos 2003 tarihinde % 45’e yükseltiliyor. Daha sonra da söz konusu vergi, % 70’e yükseltilmiştir.SONUÇ: Maliye Bakanı’nın açıklamaları kamuoyunu tatmin edici olmamıştır. 

32- MALİYE BAKANI’NIN KAÇAK VİLLASI VE RESMİ MÜHÜRLERIN SÖKÜLMESİ OLAYI 

Üsküdar Belediyesi’nin 3 kez mühürlenmesine rağmen, mührü kırarak oturduğu viladin bahçesine bir de kaçak villa inşa eden Unakıtan, depreme dayanıklı bina yaptırmak için belediyeye başvurunca, kaçak viladin hikayesi de ortaya döküldü. Kaçak villanın şikayet konusu olması üzerine, İçişleri Bakanlığı Başmüfettişi Şahin Demir, olayı incelemeye başladı. Bir gün sonra Üsküdar Belediyesi, bir gazeteye villanın yıkılması için ilan verdi. Gerekçe olarak da, evin bulunamadığı belirtildi. Yıkım için verilen ihale ilanına başvuran kimse de çıkmadı. Demir, raporunda önemli ifadelere yer verdi. Raporda, “Belediye Başkanı, bu olayda görevini kötüye kullanarak, adeta ruhsatsız inşaatın bitirilmesi için gayret göstermiştir. İnşaat, kalitesi ve mevkii açısından son derece rantı yüksek bir halde tamamlanmıştır. Bu durum da dikkate alındığında kaçak yapının tamamlanmasında ilgililer ile inşaat sahibi (Kemal Unakitan) arasında yasal olmayan ilişkilerin olabileceğini akla getirmektedir” denildi.SONUÇ: Maliye Bakanı, oğlu ve kızının villalarının kaçak olduğunu; ancak Belediye’nin kendisine düsen hizmetleri yerine getirmediği için kaçak duruma düştüklerini açıkladı. 

33- TÜPRAŞ İHALE OLAYI 

2004 yılında 15 milyar $ cirosu bulunan ve 500 milyon $ net kar eden TÜPRAS’in, Zorlu Grubu ve Rus TAF-NEFT Konsorsiyumu’nun iptal edilen satışında, değeri 1,3 milyar $ idi. Bilahare TÜPRAS’in % 14.7’si 446 milyar $’a satılıyor. Bu durumda TÜPRAS’in bu fiyattan hesap edildiğinde, toplam piyasa değeri yaklaşık 3 milyar $ ediyor. Yani ayni TÜPRAS’in çok kısa bir süre içerisinde, fiyatı ortalama % 50 artmış oluyor . ve halen TÜPRAS, AKP iktidarı tarafından satılmaya devam edilen bir kurum olarak ortada duruyor. TÜPRAS gibi, stratejik bir kurulusun, yangından mal kaçırır gibi satılmaya çalışılmasının amacının ne olduğunu ve eğer mahkeme yapılan satışı iptal etmeseydi, meydana gelen yaklaşık 1,5 milyar $’lif zararın sorumluluğunun kimlere ait olacağı merak edilmektedir.SONUÇ: İktidardan, kamuoyunu tatmin edici bir açıklama yapılmamıştır. 

34- ÇORLU MOTİF TEKSTİL A.Ş.’NİN TPAO’YA BORCU KONUSU 

Çorlu’daki Motif Tekstil San.Tic.A.S., TPAO’dan doğalgaz alıyor. Borcu 1,5 trilyonu asıyor ve ödeme yapmıyor. Bunun üzerine TPAO, doğalgazı kesiyor ve söz konusu firmayı icraya veriyor. İddiaya göre, Başbakan Recep Tayip Erdoğan devreye giriyor. Verdiği talimatla gaz tekrar bağlanıyor. Ve konu resmi yazışmalara da yansıyor. Merak edilen hususlar şunlar; -TPAO’ya 1,5 trilyon borç takan ve hakkında icra işlemleri başlatılan bu firmaya, gazin bağlanması konusundaki emir, bizzat Başbakan tarafından verildi mi? Verilmişse sebebi nedir? -firmanın sahipleri kimlerdir? Bunların Başbakan’la ve AKP ile bir siyasi yakınlığı var midir? firmanın sahipleri, Başbakan’a nasıl ve kimleri aracı koyarak ulaşmışlardır? -Söz konusu firmanın borcunun daha sonra 3 trilyona yükseldiği söyleniyor. Bu doğru mudur?Söz konusu olan firmanın, TPAO’ya olan borcunu ödemeden kapandığı ileri sürülüyor. Bu gerçek ise, Devlet burada ne kadar zarara uğramıştır? V e bunun sorumluları kimlerdir? eğer Başbakan bir talimat vermemişse, Basbakan’nin ismini kullanıp belge düzenleyenlerle ilgili bir soruşturma açilmismidir?SONUÇ: Konu ile ilgili herhangi bir açıklama yapılmamıştır. 

35- TOKİ’DEN BAKAN KARDEŞİ’NİN İHALE ALMASI OLAYI 

TOKI 24 Mart 2004’te toplam bedeli 1 trilyon 580 milyar lira olan İstanbul Halkalı 3.Etap Konut Projesi’nin sosyal donatı, alt yapı ve çevre düzenlemesi isi için ihaleye çıktı. İhaleyi Ticaret Sicil Kayıtları’nda Fatih Demir yürek ve Dede Sahbudak’in ortak gözüktüğü Demars İnşaat şirketi % 31,69 fiyat kirimi yaparak kazandı. 8 Ekim 2004’te teslim edilmek koşulu ile 7 Mayıs 2004’te şirket ile sözleşme imzalandı. Ancak, teslim tarihi geçmesine rağmen is tamamlanamadı. İhaleyi kazanan Demars İnşaat’ın kağıt üzerinde gözükmemesine rağmen, asil sahibinin Ömer Faruk Ergezen olduğu ifade edildi. Ömer Faruk Ergezen’in, geçen hafta görevden alınan Bayındırlık Bakanı’nın Zeki Ergezen’in kardeşi’nin olduğu ve kardeş Ergezen’in TOKI’nin yani sıra Adalet Bakanlığı ve Milli Savunma Bakanlığı’ndan da ihaleler aldığı ileri sürülüyor. İfade edilen Bayındırlık Eski Bakanı Zeki Ergezen’in kardeşinin ihalelerde kayrıldığı seklindedir. Geçen hafta görevden alınan Bayındırlık Eski Bakanı Zeki Ergezen, Milliyet Gazetesi’nden Safiha Çolak’a yaptığı açıklamada; ” Ye yiyen Bakan’ı görevden alırlar, ye da yedirmeyeni ” demişti. Ulaştırma Eski Bakanı Yasar Topçu, Zeki Ergezen’in Bakanlığı döneminde kendisine geldiği ve kardeşi için kendisinden ihale istediğini de açıklamıştı.SONUÇ: Konuyla ilgili resmi bir açıklama yapılmamıştır. 

36- DATA TEKNİK ŞİRKETİ’NİN İHALE ALIMLARI OLAYI 

Ülker Grubu Şirketleri’nden Data-Teknik Bilgisayar’a, bazı kamu ihalelerinin usulsüz olarak verildiği ileri sürülmektedir. PTT Genel Müdürlüğü’nün otomasyonu için 3 bin, büro için de bin olmak üzere toplam 4 bin adet bilgisayar Data-Teknik Bilgisayar kazandığı, PTT’nin bu bilgisayarlar karşılığında Data-Teknik’e 4 trilyon 348 milyar ödeyeceği ve Data-Teknik’in30 Eylül 2004’te başlamak üzere 4 yıl içinde söz konusu sözleşme süreci içinde teslim edilmesi gerektiği ifade ediliyor. Ayni şirketin Adalet Bakanlığı’nın 20,5 trilyon lira bedelli teknik donanım ihalesini kazandığı ve Türk Telecom’a ADLS kurulumu ve servis desteği ihalesini yine Data-Teknik tarafından kazanıldığı ve ayrıca Adalet Bakanlığı’nın UYA kapsamında Mahkeme Kalemleri’ne dağıtılmak üzere 10 bin masa üzeri bilgisayar, Hakim ve Savcilar’a verilmek üzere 8 bin diz üstü bilgisayar temini isini de üstlendiği ifade edilmiştir. İleri sürüldüğüne göre, Ülker mamullerinin dağıtım ve pazarlamasını yapan şirkette Başbakan Recep Tayip Erdoğan’ın da bir müddet öncesine kadar ortak olduğu, bu nedenle söz konusu ihalelerde belirtilen firmanın kayirildigi ileri sürülmektedir.SONUÇ: Konu ile ilgili herhangi bir soruşturma ve açıklama bugüne kadar yapılmamıştır. 

37- EMNİYET GENEL MÜDÜRLÜĞÜ GİYİM İHALESİ 

İçişleri Bakanlığı’nın açtığı, toplam 22,8 trilyonluk ihalenin büyük bir bölümü Albayrak Turizm İnşaat A.S.’nine aldığı ve 12 trilyon 680 milyar liraya 200 bin adet polis monte dikimi isini, SIYASI NEDENLERLE söz konusu firmaya verildiği ileri sürülmektedir. Yine, Sümer Holding A.S.’ye ait TÜMOSAN ihalesini de Albayraklar Şirketleri’ne bağlı ALÇELIK yapı Is.A.Senin aldığı ve bu ihalenin de sorusturulmasi gerektiği ifade edilmiştir.SONUÇ: Bu ihalelerle ilgili herhangi bir soruşturma ve açıklama yapılmamıştır. 

38- TOKİ’NİN 280 TRİLYONU ASYA FİNANS’A YATIRMASI KONUSU 

Toplu Konut İdaresi’nin (TOKI) Bütçe Yasası’ndaki “kamu kurumları, kaynaklarını kamu bankalarında tutar” ilkesini çiğneyerek, 280 trilyon lirasını özel finans kurumu (ÖFK) Asya Finans’ta tuttuğu belirlendi. Faizsiz bankacılık yapan Asya Finans ilişkisiyle ilgili belge ve dokümanların da üzerine “gizli” damgası vurularak, Erdoğan’a iletildiği öğrenildi. Başbakanlık Yüksek Denetleme Kurulu’nun (YDK) TOKI faaliyetleriyle ilgili raporunda, kurum yönetiminin “kamu zararına neden olduğu” sonucuna varildi. Birçok konunun “iz bırakılarak” ifade edildiği ana raporun ekinde, İstanbul ve Ankara’da özel firmalarla ortak inşa edilen toplu konutlara “özel inceleme raporunda” yer verildi. TOKI, hızlı toplu konut üretimi amaçlı projelerde “gelir paylaşımı modeli” Nis esas aldı. İstanbul Halkalı, Ataköy, Ümraniye ve Kozyatagi’nda, Ankara Eryaman’da gerçekleştirilen 10 bine yakın konut üretilmesini amaçlayan 10 proje için açılan ihalelerde firmalar, tekliflerini “idareye bırakacakları paylar” üzerinden hazırladı. İhaleler sonuçlandığında, geçmiş yıllarda yüzde 50’nin üzerindeki “TOKI paylarının” yüzde 25-30 civarına çekildiği ortaya çıktı. Bir firmadan gelen istek üzerine, sözleşmelerin “satış hasılatını kullanma yöntemini” düzenleyen hükmünde değişiklik yapıldı.”Yüklenici, İdare’nin uygun göreceği bir bankada İdare adına TL hesabi açacaktır” seklindeki hüküm “bir bankada veya bir özel finans kurumunda hesap açılacaktır” seklinde değiştirildi. Böylece, satış hasılatının Asya Finans’ta tutulmasının yolu açıldı. Hukuk Müşavirliği ile İdari Mali İsler Dairesi’nin karsı çıkması sonuç vermedi. TOKI Başkan Vekili Erdoğan Bayraktar ise, yaptığı açıklamada, ÖFK’lara yatırılan paranın kuruma ait olmadığını belirterek, “O para bizim paramız değil. Müteahhitlere “paranızı oraya yatırmayın” diyemeyiz” demişti. YDK, kurum parasının bir ÖFK’ da tutulmasının, kamu kurumlarının bütün kaynaklarını kamu bankalarında tutulmasını (kamu haznedarlığı) öngören Bütçe Yasası’nın 10.maddesi’ne uygun olup olmadığının belirlenmesini, durumun soruşturma konusu yapılabileceğini ifade etti. Bütçedeki kamu haznedarlığı hükmü, istisnai uygulamalar için Başbakan’ın iznini şart koşuyor. TOKI’nin ise, Asya Finans’ta hesap açmak için izin de almadığı belirlendi.SONUÇ: Konu ile ilgili kamuoyunu tatmin edici bir açıklama yapılmamıştır. 

39- – THY’DA E-POSTA VE İHALELER KONUSU 

THY’nin, çeşitli alim ve hizmetlere ilişkin yapmakta olduğu ihalelerin, Kamu İhale Yasası uygulamaları dışında, ilginç metotlarla yapıldığı ifade edilmektedir. bazı ihalelerin gerçekleşmeden önce, THY Yönetim Kurulu Başkan Vekili Hamdı Topçu tarafından bazı işadamları, bazı kamu görevlileri, bazı gazeteciler, bazı milletvekillerine ihale bilgileri içeren e-postalar gönderdiği ifade ediliyor. Konu KIT Komisyonu’nda THY hesapları incelenirken gündeme getiriliyor. AKP’LI Hemze Albayrak, Hamdı Topu’nun E-posta adresinden 40 kişiye gönderilen ve THY tarafından 19 Nisan-25 Mayıs 2004 tarihleri arasında açılan ihalelerle ilgili bilgileri içeren notları dağıttığı, buna mukabil THY Yönetim Kurulu Başkanı Candan Karlitekin’in “Bütün ihaleler davul zurna ile ihale edilir. Bütün ihale duyurularını elimizden geldiğince ese dosta gönderiyoruz. Böylece varsa ihale mafyasının kafasını kırıyoruz” diye açıklama yaptığı ifade edilmektedir. Cevabi aranan sorular şunlardır:” Bu 40 özel kişi kimlerdir? Bunlar, bunların yakınları veya bunların aracılık yaptığı yakınları THY’nin açtığı ihalelere girmismidir? Girmişlerse ihale almışlar midir? THY ile bağları naladır? Hangi ölçülere dayanarak bu40 özel kişiye E-posta göndermişlerdir? İhale süreci Internet sitesinde neden yer almamıştır? E-posta gönderilenlerin arasında AKP yakınlığı ile bilinen bir gazetenin Ankara Temsilcisi de var midir? Ve yine cevap aranılan bir diğer soru; Kıt Komisyonu’nda AKP’li bir milletvekili, E-posta ile bildirilen ihalelerin araştırılması için önerge veriyor ve bu önerge diğer AKP’lilerin oyları ile reddediliyor. Neden? “SONUÇ: Hükümetten konu ile ilgili hiçbir açıklama yapılmamıştır. 

40- TCDD İSKENDERUN LİMAN BAKIM – ONARIM İHALESİ 

İskenderun Limanı sınırları içindeki yaklaşık 11 bin 16 m2’lik kizaklama tesisinin, ilave yatırımlar ile mevcut amacına uygun islerde ve tersane nitelikli olarak kullanılmasına yönelik 1 Nisan 2004 tarihinde yapılan ihaleyi, TESKO Endüstriyel isimli firma aldı ve tesis 30 yıllığına bu firmaya kiralandı. TCDD ile TESKO Endüstriyel arasında yapılan yap-islet-devret sözleşmesine göre, sözleşmeyi takip eden ilk 6 aylık sürede, firmanın aylık kira bedeli olarak 4.7 milyar lira ödemesi ve bu süre zarfında Liman’a 1 trilyonluk yatırım yapması karar altına alindi. TCDD’ye ait kilavuzlama hizmeti veren deniz araçlarının bakim onarım hizmetlerini eskiden kendi personeli ile gören TCDD, bu hizmetin TESK O’YA devredilmesinin ardından ilk 6 ayda firmaya 1 trilyon 200 milyar lira ödedi. Buna karşılık firma TCDD’ye ilk 6 ayda kira bedeli olarak toplam 28.2 milyar lira ödedi. TESK O’NUN en büyük ortağı Sadık Bal, Reha Denizciliğin de ortakları arasında yer alan bir isim. Reha Denizcilik, TCDD İzmir Limanı yıllık 70 milyon $’lif yükleme boşaltma isini ihalesiz olarak, 30 yıllığına alan 2 şirketten birisidir. TCDD İzmir Limanı olayında, AKP Eski Bakırköy İlçe Başkanı’nın da isminin yer almış olması dikkat çekmektedir. İskenderun’daki ihaleye sadece TESK O’NUN teklif verdiği ve 6 aylık süre içinde tesislere 1 trilyon liralık yatırım yapma sözü vererek isi aldığı, ama buna mukabil söz konusu süre içerisinde bu yatırımın yapılmadığı öne sürülmektedir. Yine ifade edildiğine göre, TCDD’nin denize girişi bile sakıncalı bulunan, 30-40 yıllık ekipmanlarını kullanmaya devam eden TESK O’YA yatırım yapacağı için kirada da kolaylık sağlandı. Tesisin 23 milyar lira olarak belirlenen kira bedeli, 6 aylık süre için 4.7 milyara düşürüldü.SONUÇ: TCDD, konu ile ilgili yaptığı açıklamada yapılan işlemlerin usule uygun olduğunu bildirdi. 

41- ÖZÜRLÜLER İDARESI’NIN KİTAP İHALESİ KONUSU 

Özürlüler İdaresi Başkanlığı “İşlevsellik ve Sağlığın Uluslararası Sınıflandırılması” baslıklı bir kitap hazırlıyor. Nehir Yayınevi ihaleyi alıyor. Ve 21.12.2004 tarih ve 821672 numaralı fatura ile 12 milyar 750 milyon liralık faturayı, ÖIB’den tahsil ediyor. ÖIB’nin Başkan Vekili’nin Mehmet Aksoy olduğu, kitabin basımı için olur verenin de, ayni ismin bulunduğu, Aksoy’un “AB Sürecinde Özürlüler Politikası” ve “Geleneksel Sonrası Toplum Üzerine” isimli kitapların, yayınlanmış olduğu basımevinin “açı kitaplar” olduğu ve ÖIB’den ihale alan Nehir Yayıncılık ile açı Kitaplar firmasının, ikisinin de adresinin “Ankara Cad. Vilayetler Han Cagaloglu-İstanbul” da bulunduğu ileri sürülüyor ve yine iddia edildiğine göre, söz konusu yayınevinin eski ortakları arasında, Devlet Bakanı Besin Atalar bulunmaktadır. İddiaya göre, ÖIB söz konusu Bakanın eski yayınevini ihalelerde kollamaktadır.SONUÇ: Konu ile ilgili kamuoyunu tatmin edici bir soruşturma ve açıklama yapılmamıştır. 

42- ENERJİ BAKANLIĞI AVUKATLIK BÜROSU SÖZLEŞME KONUSU 

Enerji Bakanlığı’nın bünyesinde güçlü bir hukuk müşavirliği ve çok sayıda resmi avukatları bulunduğu halde, Enerji Bakanlığı’nın dava takipleriyle ilgili olarak bir özel hukuk bürosu ile avukatlık sözleşmesi imzaladığı ifade edilmektedir. Coşar Hukuk Bürosu’nun, bu anlaşma gereği, ÇEAS,KEPEZ davasını 1 trilyon 262 milyar lira vekalet ücreti ile almış olduğu ifade edilmektedir. Bakanlığın söz konusu büroya, konu ile ilgili olarak 631 milyar ödemede bulunduğu anlaşılıyor. Coşar Hukuk Bürosu’nun sahibinin Av.Aydın Coşar olduğu ve Başbakan Erdoğan’ın Danışmanı ve AKP Kurucuları’ndan Cüneyt Zapsu’nun da ayni zamanda avukatlığını yaptığı ifade edilmektedir.SONUÇ: Konuyla ilgili Enerji Bakanlığı’ndan kamuoyunu tatmin edici bir açıklamada bulunulmamıştır. 

43- MALİYE BAKANI’NIN BEYKOZ’DAKİ ORMAN ARAZİSI KONUSU 

Maliye Bakanı Unakitan’in, Beykoz Çavusbasindaki biri 34 dönüm, diğeri 17 dönüm olmak üzere toplam 51 dönüm, 2 B orman arazisini zilyetle üzerine geçirdiği ifade edilmektedir. Bugünkü parasal değerinin 10 milyon $ olduğu ve tapusunun bulunmadığı bu arazinin, Başbakan Erdoğan’ın İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı olduğu dönemde, 16 Haziran 1997’de zilyetle aldığı söylenmektedir. TBMM Yolsuzlukları Araştırma Komisyonu, raporunda “Orman arazileri, rant grupları ve arazi mafyaları tarafından parsellenerek, köy el senetleriyle, orman köylüsüyle hiç ilgisi olmayanlara satılıyor” denilmiş idi. Bilindiği gibi AKP iktidarı, 2B orman arazileri satışlarını kolaylaştıran bir yasa çıkartmış ve kanun Anayasa’ya aykırılık iddiasıyla veto edilmişti. Kanunun yeniden çıkması halinde Unakitan’in söz konusu orman arazisinin de tapu alınır hale getirileceği ifade edilmiştir.SONUÇ: Maliye Bakanı’nın konu ile ilgili açıklamaları kamuoyunu tatmin etmemiştir. Ve iktidar 2B orman arazileri ile ilgili yasayı çıkartma gayretlerini sürdürmektedir. 

44- SSK FAKTÖR-8 VE SU İHALESİ 

Hemofili hastalarının kanamalarını durdurmak için kullanılan Faktör-8 ilacının ve suyunun birlikte satılması gerekirken, SSK’ya ayrı ayrı satıldığı ve bu şekilde Kurumun 3 trilyona zarara uğratıldığı iddia ediliyor. SSK’nın İstanbul satın Alma Müdürlüğü aracılığıyla, 22 Aralık 2003’te açılan ve SSK Yönetim Kurulu’nun 23 Ocak 2004’te onayladığı, KDV hariç 78 trilyon liralık ilaç ihalesinde Faktör-8 ilaç alımlarında usulsüzlük yapıldığı ifade edilmektedir. KDV hariç toplam 8 trilyon liralık Faktör-8 alimi ihalesinin şartnamesinde garip bir şekilde Eritropoietin (NeoRocorman ve Eprex) ve Interferon (Roferon) kalemlerinde, olduğu gibi alınacak üniteler ayrı ayrı tanımlanmış, ( 250 IÜ, 500 IÜ, 1000 IÜ gibi) bu da yetmiyormuş gibi, kurutulmuş Faktör-8 fraksiyonunun sulandırılması için kullanılan distileraf) su miktarları da ayrı ayrı belirlenmiştir. 5 ml, 10 ml ve 20 ml olarak ayrı ayrı tanımlama yapılarak 10 firmanın rekabet ettiği bu pazarda, SSK’nın rekabetle fiyat kırma gücü azaltılmıştır. İhale Komisyonu,12 Ocak’ta uyarı yapmasına rağmen, 23 Ocak’ta SSK Yönetimi onay vermiş ve İhale komisyonu, ihalenin teknik şartnamesinin hatalı yazılması nedeniyle başlangıçta 8 trilyon lira olan Faktör-8 alim tutarındaki yanlısı, son anda görerek, tuttuğu tutanakla bir ölçüde hatayı telafi etmeye çalışmıştır.SONUÇ: Konuyla ilgili SSK’dan herhangi bir açıklama yapılmamıştır. 

45- BAŞBAKAN IÇIN SATIN ALINAN VIP UÇAĞI KONUSU 

Başbakan’ın kullanımı için İtalya’dan alınan AIRBUS JIJI -319 tipi uçağın Türkiye’ye maliyetinin ne olduğu ve uçağın aliminin niçin ihalesiz gerçekleştirildiği açıklanmamıştır. Bir iddiaya göre, tadilatlarıyla birlikte yaklaşık 50 trilyona malalan uçağın, ihalesiz alınması, bazı usulsüzlük iddialarını da gündeme taşımıştır. Konu ile ilgili kendisine yöneltilen sorulara Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım yazılı olarak verdiği cevapta; ” Havacılık sektöründe uçak alim ve kiralamalarına ilişkin mali hususların gizliliği temel kuraldır. Gizlilik hususu tüm uçak alim-satım sözleşmelerinde zorunlu olarak yer alan bir madde olup, uçak fiyatlarının açıklanması mümkün olmamaktadır. Ancak, söz konusu uçağın fiyatı makul piyasa rayicinin bir miktar altındadır.” İleri sürüldüğüne göre, uçağın esas fiyatının açıklanmamasının esas sebebinin, alim fiyatının normal piyasa şartlarının çok üzerinde olduğu içindir.SONUÇ: yapılan açıklamalar kamuoyunu tatmin etmemiştir. 

46- ASYA KALKINMA BANKASI GENEL KURUL İHALESİ 

Asya Kalkınma Bankası’nın 38.Genel Kurul Toplantısı ihalesiyle ilgili usulsüzlük yapıldığı, ihalenin kamu ihale mevzuatına tabi tutulmadığı ve isin doğrudan temin yöntemleriyle yapıldığı ifade edilmektedir. Teknik şartnameye göre belirtilen kalemler için, ihalede en düşük teklifi veren Lavada Tomur- Symeon Turizm Konsorsiyumu 1 trilyon 380 milyar vermiş iken, yerine en yüksek teklifi veren Seter- Visitur Ikın Konsorsiyumu 4,5 trilyona verildiği ileri sürülmektedir. KDV dahil, toplam rakam yaklaşık 6 trilyonu bulan bu ihalenin usulsüz olduğu iddia edilmektedir.SONUÇ: Konu ile ilgili kamuoyunu tatmin edici bir açıklama yapılmamıştır. 

47- TCDD ANKARA-ESKİŞEHİR TREN YOLU İHALESİ 

TCDD, Ankara-Eskişehir tren yolu ihalesi yapılmış, 206 km.lik yolun yapımı için maliyet, 435 milyon $ olarak belirlenmiştir. İfade edildiğine göre, ek islerle söz konusu ihale 600 milyon $’a ulaşmıştır. Yine ileri sürüldüğüne göre, projeyi yapan firma ile imalatı yapan firma ayni firmadır. Bir firmanın hem projesini, hem de isin maliyetini üstlenmesi İhale Yasası’na uygun olmadığı, böyle bir durumda, proje maliyetine yansıyacak imalat rakamlarını da firmanın çıkarları doğrultusunda belirleneceği ve hiçbir yerde bu tarzda bir ihalenin yapılmadığı ifade edilmektedir. Dolayısıyla, söz konusu ihalede usulsüzlük olduğu ve kamunun ciddi manada zarara uğratılacağı ileri sürülmektedir.SONUÇ: Konuyla ilgili kamuoyunu tatmin edici bir açıklama yapılmamıştır. 

48- ISKUR’DAKİ EĞİTİM İHALESİ KONUSU 

Uskur Ankara İl Müdürlüğü, 31.01.2003 tarihinde “Özelleştirme Sosyal Destek Projesi” kapsamında Dünya Bankası Kredili, Yönetici Sekreterlik Eğitimi için ihale açmıştır. 63,5 milyar liralık bu ihalenin usulsüz olarak Denge Bilgisayar Şirketi’ne verildiği ileri sürülmektedir. Yine ileri sürüldüğüne göre, Uskur bünyesinde bazı ihaleler konusunda, baskı gördüğü için Uskur’da Şube Müdürü olarak çalışan Ali han Turan’ın, bu ihale baskılarına dayanamayıp, beyin kanaması geçirmek suretiyle öldüğü ve bu konuyla ilgili olarak da esinin açtığı davanın halen sürdüğü ifade edilmiştir. İddiaya göre, bu ihalelerde usulsüzlük ve kayrılma vardır.SONUÇ: Konu ile ilgili olarak resmi bir açıklama yapılmamıştır. Ancak söz konusu Denge Bilgisayar şirketi, kazandıkları ihalede herhangi bir usulsüzlük olmadığını ifade etmiştir. 

49- ÇAYKUR NAKLİYE İHALESİ 

Çay İsletmeleri Genel Müdürlüğü’nün (ÇAYKUR) 2005 yılı çay nakliyesi isinin, Başbakan Erdoğan’ın yakınları iki tasıma kooperatifi ile 2 nakliye firmasına ihalesiz bir biçimde ve yüksek fiyatlar karşılığında verildiği iddia edildi. Aküyüz Uluslararası Nakliyat’ın sahibi Sayım Aküyüz, olayı suç duyurusu ile yargıya taşırken, durumu mektupla Başbakan ve Bakanlara şikayet etti. Çay kur, toplam 70 bin 500 tonluk 2005 yılı paketli çay nakliyesi için 1,2 ve 3 Şubat 2005 tarihlerinde İstanbul, İzmir, Ankara, Kayseri, Samsun, Mersin, Diyarbakır ve Erzurum hatları için ihale açtı. Ankara, İstanbul, İzmir, Samsun ve Mersin için en düşük teklifi Aküyüz Nakliyat verdi. Ancak, Aküyüz İnşaat kısa bir süre sonra ihalelerin iptal edildiğini öğrendi ve iptal gerekçelerinin bildirilmesini talep etti. Birkaç hafta önce ikinci en iyi teklifi verdiği hatlar için Akyüz’e “fiyatı aşağı çekebilir misiniz?” diye soran Çay kur, iptal gerekçesinde kurumun tüm nakliye isinin tek bir firmaya verilmesinin “riskli” olacağı endişesinin kararda etkili olduğunu ifade etti. Aküyüz Nakliyatlar’in yıllardır 7-8 katrilyonluk TEKEL ürünlerini taşımakta olduğunu ifade eden Aküyüz, iptal gerekçelerinin hiçbirinin doğru olmadığını söyledi. Aküyüz, 25 Mart’ta yazdığı bir mektupla, olayı Başbakan Erdoğan’a da şikayet etti. İadeli taahhütlü gönderilen mektubuna, Erdoğan’ın “Yolsuzluğu kim yaparsa, bizim getirdiğimiz adamlar dahi olsa kafasını koparacağız” sözünü anımsatarak başlayan Aküyüz, “Bilginiz olmadığına inandığımız, size yağcılık adına yapılan ihale yolsuzluğu ile Hazine’ye milyarlara malalan olayı arz etmek istiyoruz” dedi. Çay kur ise, suç duyurusuna konu olan olayla ilgili sessiz kalmayı tercih etti.SONUÇ: Konuyla ilgili kamuoyunu tatmin edici bir açıklama yapılmamıştır. 

50- 30 TRİLYONLUK BUĞDAY VURGUNU DOSYASI 

şirketler Toprak Mahsulleri Ofisi’nden (TMO) 140 bin liraya ihracata yapmak kaydıyla, aldıkları 10 bin ton buğdayı ortalama 300 bin lira fiyatla iç piyasaya sürdüler.Trilyonluk vurgunda, Toprak Mahsulleri Genel Müdür Vekili İsmail Kemaloglu ise, şirketlerin haksiz kazanç sağlamasını “ihraç etmek için ucuza alınan buğdaylarla şirketler, istediğini yapabilir” diye savundu. TMO, Kırşehir Kaman, Adapazarı, Konya, Bolu, Ankara, Aksaray’da Dahilde İsleme İzin Belgesi (DIIB) kapsamında, yani ihracata yapılması kaydıyla piyasanın yari fiyatına, bazı özel şirketlere buğday sattı. Un yaparak ihraç etme sözüyle, buğdayları ucuza alan şirketler, buğdayları iç piyasada sattı. Bu kapsamda, Ocak-Şubat ayları içinde, Kırşehir Kaman’da TMO tarafından, Satışlar Emirler Gıda Sanayi, Kısmet Un Sanayi ve Fatoglu firmasına toplam 10 bin ton buğday satıldı.TMO buğdayları, üreticiden 290-390 bin lira arasında almıştı. Ancak, söz konusu firmalar, ihracata sözü verdiği için buğdayların kilosu için yaklaşık 140 bin lira ödedi. Ihracaat taahhüdünde bulunan firmaların, kısa bir süre sonra buğdayların büyük bir kısmini iç piyasada sattığı ileri sürüldü. Kırşehir ve Mucur civarında, şirketlerin ihracata yapmak için aldıkları buğdayları sattıklarının ortaya çıkmasının ardından, Kırşehir Kaman Ziraat Odası Başkanı Selamı Kayhan durumu önce Kaman’daki TMO ajansı ile görüştü, ancak buradaki yetkililer emrin TMO Genel Müdürlüğü’nden geldiğini belirttiler. Durumu Tarım Bakanı’na ve TMO Genel Müdürlüğü’ndeki yetkililere aktaran Kayhan’a, TMO Genel Müdür Vekili İsmail Kemaloglu imzası ile bir bilgi notu gönderildi.bilgi notu, İç Ticaret Şube Müdürü Hafit Tekin, Ticaret Daire Başkanı Faruk Mor tas imzalı üst yazı ile gönderildi. Yazıda, TMO’nun Kaman’da DIIB kapsamında 10 bin tonluk buğday satışı yaptığı, bu buğdayı ise Satışlar Emirler, Kısmet ve Fatoglu firmalarının aldığı ifade edildi. Yazıda, “Firmalar zaman zaman piyasadan mevcut fiyatlarla aldıkları buğdayı isleyerek, un ihraç etmektedirler. Bu firmalar, DIIB kapsamında ihraç ettikleri un karşılığında, hak ettikleri buğdayı TMO’dan aldıklarında, tekrar un ihraca ati söz konusu değil ise aldıkları bu buğdayları istedikleri şekilde değerlendirme imkanına sahiptirler” denildi. Yazıda, ucuza alınan bu buğdayların ülke içinde satılmasında bir sakınca olmadığı ifade edildi. Yazıda, “sistem içerisinde bu uygulama zaman zaman yapılmakta olup, firmaların ne şekilde hareket edecekleri firmaların tercihidir” denilerek, TMO’nun konu ile ilgisinin sadece firmalara DIIB kapsamında buğday satışından ibaret olduğu ifade edildi. Kaman Ziraat Odası Başkanı Selamı Kayhan, TMO’nun bu buğdayları 360-390 bin lira arasında bir fiyatla üreticiden aldığını dile getirerek, bu buğdayların zararına şirketlere satılıp, devletin zarara uğratıldığını belirtti. Kaman’da devletin zararının 30 trilyon lirayı bulduğunu ve üreticinin emeğinin şirketlere peşkeş çekildiğini dile getiren Kayhan, yaşananların dünyada bir örneğinin daha olmadığını söyledi.

SONUÇ: Konu ile ilgili kamuoyunu tatmin edici bir açıklama yapılmamıştır. 

51- ERZURUM’DA PASİNLER SİGARA FABRİKASI VE ARAZİSİ OLAYI 

Erzurum’un Pasinler İlçesi’ne bağlı Cögender Köyü’nde, trilyonlar harcandıktan sonra yarim bırakılan Pasinler Sigara Fabrikası ve arazilerinin, usulsüz olarak MÜSIAD Üyeleri’nden kurulduğu söylenilen bir şirkete verildiği iddia edilmektedir. 27 yılı askın süredir ekilip, biçilemeyen 1000 dönümden fazla fabrika arazisine organik tohum üretimi yapmak için bir araya gelerek, Cögender A.S.’yi kuran köylüler, araziyi satın almak, kiralamak, tahsis yapılmasını sağlamak için ilgili makamlara ve Özelleştirme İdaresi’ne 2003 yılından bu yana 7 kez başvurmuşlar. Buna karşılık söz konusu fabrika ve arazileri ortakları MÜSIAD üyesi olduğu ileri sürülen EGES A.S.’ye bedelsiz olarak verildiği ileri sürülmüştür. Ve konuyla ilgili 9 Mayıs’ta Güneş Gazetesi’nde bir ilan yayınlatmışlar. İlanda “Arazisi köyümüze ait iken, yöre insanından 400 kişi çalıştırılacak vaadiyle, değerinin altında istimlak edilen Pasinler Sigara Fabrikası, hayata geçirilemedi. Atıl kalan arazide AÜ Ziraat Fakültesi’nin görüşleri doğrultusunda organik tohum üretmek için köy halkı, Çögender A.S.’yi kurdu. Araziyi satın almak, kiralamak ve tahsis kapsamı dahilinde isletmek üzere ilgili bütün makamlara ve Bakanlıklara müracaat ettik. Yedi resmi müracaatımıza rağmen bize menfi veya müspet cevap vermeyenler, 4 ay önce kurulan ve isminin önünde “MÜ” olan SIAD’in bir ay önce kurduğu EGES A.S.’ye bedelsiz olarak peşkeş çekmekte,katkılarından dolayı; Sağlık Bakanı Recep Akdağ’ı, Maliye Bakanı Kemal Unakıtan’i, Tarım Bakanı Sami Güçlü’yü Milletvekilleri Ömer Özyilmaz, Mustafa Ilıcalı, Muzaffer Gül yurt’u, Vali Cehalettin Güvenç’i ve MÜSIAD Erzurum Şubesi’ni kınıyoruz” demişlerdir.SONUÇ: Erzurum Valisi, arazinin karşılıksız, içindeki binaların ise kira karşılığında EGES’ verileceğini açıklamıştır. Konu ile ilgili başkaca bir soruşturma söz konusu değildir. 

52- İSTANBUL İL SAGLIK MÜDÜRLÜĞÜ’NDEKİ 750 MİLYARLIK USULSÜZLÜK OLAYI 

İstanbul İl Sağlık Müdür Yardımcısı’nın, Sağlık ocağı yaptıracağım diye usulsüz olarak 750 milyar para topladığı ve sonra bu parayla alınan malzemeleri sattığı ileri sürülmektedir. Sağlık ocaklarından sorumlu İstanbul İl Sağlık Müdür Yardımcısı Dr. Celal Şahin hakkında, Güngören’de, Akıncılar Sağlık Ocağı’nı yaptırmak için çeşitli şirketlerden makbuz karşılığı para topladığı, elde edilen miktardan kalan 750 milyar liralık tıbbi malzeme ve inşaat malzemesini gazete ilanı ile satışa çıkardığı iddiasıyla soruşturma başlatıldı. Sağlık ocağı yanına, kayınbiraderi eczane açan Dr. Şahin, makbuzların sahte, imzasının da taklit olduğunu öne sürerek, “Bunları İstanbul dışına, rüşvet aldıkları için sürdüğüm iki teknisyen yapıyor. Akıncı Sağlık Ocağı’nın yerinde market vardı, marketi sağlık ocağı ve eczaneye dönüştürdük. Esnaftan 30-40 milyar lira bağış topladım. Bağışçıların ismini de pirinçten bir plakayla, Sağlık Ocağı’nın girişine astım. diğer makbuzlardaki imzalar bana ait değil, sahte” dedi. Sağlık Müdürlüğü’nde memurluk yapmaya maddi olarak ihtiyacı olmadığını öne süren Dr. Şahin, “Benim Sentez Temizlik şirketim, Melihan medikal malzeme firmam, Zeytin burnu’nda bir polikliniğim vardı. Bu islerimi devrettim. Ben bu görevde isteyerek durmuyorum. Temizlik İhale Komisyonu Başkanıyım. İstesem çatır çatır ihale alırım. Bir ihale 3-4 trilyon lira, ama almıyorum” diye konuştu.SONUÇ: Konu ile ilgili soruşturmanın sürdüğü ifade ediliyor. 

53- ÇEVRE VE ORMAN BAKANLIĞI BÜROKRATLARININ İHALE KAZANAN FİRMA TARAFINDAN AĞIRLANMASI OLAYI 

Çevre ve Orman Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Bünyemin Kara ve Devlet Meteoroloji İsleri Genel Müdürü Adnan Ünal, Bakanlığın ihalelerine giren VAISALA firması tarafından, Finlandiya’da ağırlandıkları ve bütün faturaların söz konusu firma tarafından ödendiği ifade edilmektedir. 6-10 Haziran 2004 yılında Finlandiya’da ağırlanan söz konusu bürokratların tüm harcamalarının, Bakanlıktan çok sayıda ihale alan VAISALA firması tarafından ödendiği, daha sonra konu kamuoyuna intikal edince de, söz konusu bürokratların, söz konusu firmaya bu paraları geri ödedikleri ileri sürülmektedir. Yine bir başka iddia, açılan bir ihalenin iptal edilmesi ile ilgilidir; “Çevre ve Orman Bakanlığı, Devlet Meteoroloji İsleri Genel Müdürlüğü (DMI) 10 adet havsalanda Otomatik Meteoroloji sistemi satın almak üzere, Ağustos 2004’te ihale açar. Bu ihale için 4 Ekim 2004 tarihinde VAISALA firması ile 1.674.590 Euro bedel karşılığı sözleşme imzalanmış. DMI yine 2004’te 76 adet Otomatik meteoroloji istasyonu için ihale açılmış. Bu ihaleye üç firma katilmiş. Jinyang firması 1.631.066 ABD Doları, Elice firması 1.820.000 ABD Doları, Vansala firması 2.376.360 ABD Doları teklif vermiş. Bu ihaleyi en yüksek fiyatı verdiği için VAISALA alamaz. Bunun üzerine “Ödenek yetmedi, fiyatlar biraz pahalı” gibi gerekçelerle, ihale tamamen iptal edilir.SONUÇ: Konu ile ilgili kamuoyunu tatmin edici bir açıklama yapılmamıştır. 

54- TOKİ’DE MİLLETVEKİLİ AYRICALIKLARI KONUSU 

Cumhurbaşkanlığı Devlet Denetleme Kurulu, TOKİ’de usulsüzlükler saptadı. Cumhurbaşkanlığı DDK müfettişleri Toplu Konut İdaresi’nde gerçekleştirdikleri denetimlerin sonuçlarını raporlaştırdılar. Rapora göre, 26 Eylül 2003 günlü 1059 şayili Başkanlık onayıyla, Bilkent 3’ncü Etap, C3 ve C4 Blok konutlarının açık satış yöntemiyle satışa çıkarılmasına karar verildi. açık satış, ilk gelenin konutu alması biçiminde uygulanıyor. satışı ilan edilen lüks konutlarla ilgili olarak milletvekillerinin giriştiği usulsüzlük rapora söyle yansıdı: “satışı ilan edilen konutlarla ilgili olarak “bir grup milletvekili adına” bir milletvekili, 8 Ekim 2003 tarihli bir dilekçeyle İdareye başvurarak, C1,C2,C3 ve C4 tipi konutlardan 19’unun “blok satış” yöntemiyle kendilerine satılmasını istemişlerdir. Önerilen fiyat, idarece belirlenen satış bedelinin çok altında olmasına karsın, İdare Başkanı’nın 8 Ekim 2003 günlü onayıyla 21 konut satıştan çekilmiştir. Başbakanlık Yüksek Denetleme Kurulu Raporu’nda konunun eleştirilmesi üzerine, satıştan çekilen konutlar 19 Şubat 2004 tarihinde “açık arttırma” ile satışa sunulmuştur. ilan edilen ve devam eden bir ihalede bir kişim konutun satıştan çekilmesinin dayanağı yoktur. Konut satışlarında rekabeti esas tutan, hiçbir gruba ayrıcalık tanımayan yöntemler kullanılması gerekmektedir.” Söz konusu olay, raporun “Usulsüz Olarak satıştan Çekilen Konutlar” baslıklı bölümünde yer aldı. Olayda AKP’li bir milletvekilinin de adı geçmişti. Milletvekilinin TBMM’nin en önemli komisyonlarından birinde Başkan olduğu belirtilmişti.SONUÇ: Konu ile ilgili yapılan açıklamalar, kamuoyunu tatmin etmemiştir. Söz konusu daire satışlarındaki ayrıcalığının kaldırıldığı ve işlemlerin usule uygun sürdürüldüğü açıklanmıştır. 

55- YÜKSEK İHTİSAS HASTANESİ PERSONEL TAŞIMA İHALESİ 

Yüksek İhtisas Hastanesi’nin ayni koşullarda yaptığı iki ihale arasında, yüzde bine yakın fark olduğu ifade edilmiştir. Hastane’nin, 2004’te gece vardiyası personel tasıma isi, 7 kişiden oluşan ihale komisyonunun beş üyesinin “yüzde 92 pahalı” muhalefetine karsın 420 milyar 480 milyon liraya verildi. 2005 yılı için ayni isin ihalesinin ise 43 milyar 690 milyon liraya verilmesi dikkat çekici bulundu. Hastane’nin 2004 yılı gece vardiyası personelinin taşınması isi için ihaleye çıktı. 29 Aralık 2003 tarihindeki ihaleye 2 şirket katildi. Kokar Turizm Taşımacılık 481 milyar, Koçlar Turizm Taşımacılık Limitet şirketi ise 420 milyar 480 milyon lira teklif verdi. Kokar Turizm Taşımacılık şirketi eksik belgeleri tamamlamadığı gerekçesiyle ihale dişi bırakıldı. Koçlar Turizm’in 420 milyar 480 milyon liralık teklifini, 7 kişiden oluşan ihale komisyonunun Başkan da dahil, 5 üyesi ” geçen yıla göre yüzde 92″ daha yüksek olduğuna ilişkin şerh koyarak karsı çıktılar. Ancak, ihalenin ita amiri olan Prof. Dr. Adnan Çobanoglu ihaleyi uygun görerek onayladı. Ayni isin 2005 yılı ihalesine ise 10 şirket katildi. İhale komisyonu verilen tekliflerden 6’sini geçerli bularak incelemeye aldı. Komisyon, en düşük teklif olan 43 milyar 690 milyon 500 bin lirayı veren Onursal Otomotiv Turizm Sanayi ve Ticaret Limitet Şirketi’ne ihalenin verilmesini uygun buldu. İki ihale arasındaki farkın kaynağı, merak konusu olmuştur.SONUÇ: Konu ile ilgili Sağlık Bakanlığı’ndan herhangi bir açıklama yapılmamıştır. 

56-SAĞLIK BAKANLIĞI BÜROKRATLARININ İLAÇ ŞİRKETİ TARAFINDAN YURTDIŞINDA AĞIRLANMALARI OLAYI 

Yurtdışındaki gezilere Sağlık Bakanı’nın onay vermesinin ciddi kuşku uyandırdığı ve ilaç şirketlerinin Sağlık Bakanlığı üzerinde etkin bir rol oynadıkları iddia edilmektedir. Sağlık Bakanlığı’nda ruhsatlandırmadan sorumlu üç bürokratın Pfizer İlaç firması sponsorluğunda Almanya’ya gönderildiği ifade edilmiştir. Pfizer İlaçları Limitet şirketi, 16 Aralık 2003’te Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Necdet Ünü var’a yazı yazarak, Bonn kentinde 12-13 Ocak 2004 tarihleri arasında toplantı yapılacağı bildirdi. Müsteşar’dan, toplantıya, İlaç Eczacılık Genel Müdürlüğü’nde ruhsatlandırmadan sorumlu Genel Müdür Yardımcısı ile onun uygun göreceği, iki ruhsatlandırma görevlisinin gönderilmesini isteyen Pfizer, tüm masrafların firma tarafından karşılanacağını iletti. Sağlık Bakanı Recep Akdag ve Müsteşar Ünü var ise, 7 Ocak 2004 tarihinde, İlaç ve Eczacılık Genel Müdürlüğü İlaç ruhsatlandırma Dairesi’nden sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Mahmut Tokaç ile ruhsatlandırma Dairesi Şube Çalışanlarından Eda Cindoglu ve Ahu Güney’in toplantıya görevli olarak katılmasına olur verdi.SONUÇ: Konuyla ilgili bir açıklama yapılmamıştır. 

57-EÜAS SEYİTÖMER,AFSİN-ELBİSTAN SANTRALLERİ’NDEKI İHALELER 

Elektrik Üretim A.S. Genel Müdürlüğü Malzeme ve Yönetim Ticaret Dairesi Başkanlığı’nın 2004 yılı içinde yaptığı Seyitömer Termik Santral İsletme Müdürlüğü personel tasıma ihalesi için Kamu İhale Kurumu’na başvuruda bulunuldu. yapılan incelemelere Elektrik Üretim A.S.’nine isteklilere ihale sonucunu bildirmeden sözleşme imzalamış olduğu belirlenerek, bu yöntemle ilgili firmaların şikayet haklarının dahi ellerinden alındığını saptandı. Kurum, usulsüzlükler için suç duyurusunda bulunma kararı aldı. EÜAS’in 2003-2004 yıllarında gerçekleştirdiği Seyitömer Termik Santrali’nin bakim ve onarım ihalesi, Afşin- Elbistan B Termik Santrali Tesis Müdürlüğü’nün hizmet alimi ihaleleri de başvuru üzerine, Kamu İhale Kurumu tarafından denetime alindi. Yasaya aykırılıklar nedeniyle iki ihalenin de iptal edilmesi benimsendi. EÜAS’in 2004’te gerçekleştirdiği “120 bin ton kıraç tası alimi” ne ilişkin ihaleyse, başvuru yapılmasına karsın, Kamu İhale Kurumu’nun yetkisi dışında kaldığı için incelenemedi.SONUÇ: Bakanlıktan konu ile ilgili kamuoyunu tatmin edici bir açıklama yapılmadı. 

58- TOKİ’DEKİ TAŞIT VE PERSONEL ALIMI OLAYI 

Toplu Konut İdaresi (TOKİ) ve Emlak Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı’nca “hasılat paylaşımı” ile yaptırılan yedi adet toplu konut projesinde, 773 trilyon lira tutarındaki kaynağın müteahhitlere aktarılarak, kamunun zarara uğratıldığı müfettişlerce saptanırken, konut şantiyeleri için müteahhitlere aldırılan taşıtların da makam aracı olarak kullanıldığı belirlendi. TOKİ, son iki yılda 70 sözleşmeli personeli de sınavsız, duyurusuz ise aldı. TOKİ’nin hasılattan aldığı payın yüzde 30’lar seviyesinde kaldığı, bazı projelerde bu oranın yüzde 23’lere kadar gerilediği belirlendi. Bu şekilde sözleşmeyle bağlanan 2.3 katrilyon liralık 7 projede, kamunun 773.9 trilyon lira zarara uğratıldığı saptandı. Konut ihaleleri yoluyla TOKİ’nin zarara uğratıldığı YDK raporlarına yansırken, konut projeleri şartnameleri kapsamında müteahhitlere aldırılan taşıtların da sözleşme hükümlerine aykırı olarak şantiyelerde kullanılmadığı, TOKİ yöneticilerine tahsis edildiği belirlendi. Bu yöntemle müteahhitlere satın aldırılan ve her türlü bakim ve akaryakıt ihtiyacı müteahhitlere karşılatılan 37 araçtan ikisi TOKI Başkanı Erdoğan Bayraktar’a, üçü Başkan Yardımcıları’na, besi Bayraktar’ın Danışmanları’na, diğerleri de Hukuk Müşaviri, Daire Başkanları, Şube Müdürleri’ne tahsis edildi. Toplu Konut İdaresi Başkanlığı’nın kuruma personel alımında da sınav şartını asmak için isçi ve memur yerine sözleşmeli personel yöntemine başvurduğu belirlenirken, 70 kişinin bu yöntemle ve ülke çapında herhangi bir duyuru yapılmadan alındığı ileri sürüldü. İdarenin 2003 ve 2004 yıllarında iktidar partisi milletvekilleri ile Başkan Erdoğan Bayraktar ve başkan yardımcısının, akraba, es-dost ve hemsehrilerinin ise yerleştirildikleri iddia ediliyor.SONUÇ: Konuyla ilgili herhangi bir açıklama yapılmadı. 

59- TRT’DEKİ İZLENMEYEN BAZI DİZİLERE 10.5 TRİLYON LIRA ÖDENMESİYLE ILGILI KONU 

TRT’de 2004’te 28 diziye 10 trilyon 448 milyar lira harcandığı, “Paydos, Üvey Ana, Dudaktan Kalbe, Yol Palas Cinayeti, Aşk Mahkumu ve Sihirli Lamba” Programları’na 944 milyar ödendiği, yayını devam eden dizilerin program basına maliyeti, 1 trilyon 403 milyar olduğu, basarisiz olan programların da çoğunun yayından kaldırıldığı ileri sürülmektedir. Yine ileri sürüldüğüne göre, TRT’ye yapım satan şirketlerin kurucuları ve ortaklarının arasında, TRT’de görev yapan müşavirlik, danışmanlık hizmeti veren kişiler ve yakınlarının var olduğu ileri sürülmektedir. Ve yine TRT’de birçok yerli-yabancı film ve dizilerin usule uygun olmadan ve fazla fiyatla satın alındığı ileri sürülmektedir.SONUÇ: Konu ile ilgili kamuoyunu tatmin edici bir açıklama yapılmamıştır. 

60- MALİYE BAKANI’NIN HAYALİ İHRACAAT DOSYASI 

Devlet Bakanı Kür sat Tümen’e bağlı olan Gümrük Müsteşarlığı Teftiş Kurulu Başkanlığı, bir soruşturma raporu hazırlıyor. Bu raporda, 1 milyar 162 milyon $’lif hayali ihracata olayının gerçekleştirildiği ifade ediliyor. Ve yine bu raporda, Kemal Unakitan’in 1995-1998 yılları arasında Albaraka Türk Yöneticisi iken, yaklaşık 200 trilyonluk bir hayali ihracattan sorumlu olanlar içinde ismi zikrediliyor. Teşekkül halinde hayali ihracata yapmak ve evrakta sahtecilik iddiasıyla yargıya intikal ettirilmesi isteniyor. Maliye Bakanlığı, hayali ihracata yapan firmalara aracılık eden firmalardaki yöneticilerin cezai sorumluluğunun kaldırılmasını öngören bir kanun tasarısı hazırlıyor. eğer tasarı bu şekilde kanunlaşır ise, Unakitan ile ilgili yeni bir af çıkacağı ifade ediliyor.SONUÇ: Maliye Bakanı’nın açıklamaları, kamuoyunu tatmin etmemiştir. Affın çıkartılması çabası sürdürülmektedir.

Reklamlar

235 Yanıt to “30 AYLIK AKP İKTIDARI DÖNEMİNDE GERÇEKLEŞTİRİLEN, 60 AK YOLSUZLUK DOSYASI”

 1. Ömer Orhun said

  bence Yalçın Küçük Hocamızın dedikleri tek tek çıkıyor galiba o bunların çoğunun yahudi olduğunu ve sabetayist olduğunu söylüyordu erbakan bile başbakan olduğu dönemde ilk anlşamayı israil ile yapmıştı hatırlarsanız.erbakan ile üzeyir garih okul arkadaşı olduğunu ve garihin bülbülderesi mezarlığında öldürüldüğünü ve sabetayistlerin inanışına göre mesihin bülbül öterken geleceğini hep söylüyordu.

 2. esma ipek said

  ben bir türk olarak bunları görünce büyük üzüntü duyuyorum öylekibenim kökenimde kürt ama kendimi kürt değil türk hisediyorum bu bölücüler ve yandaşlarının amaç ve gayelerini anlamadım hiç anlamakta istemiyorum sorunun belli kesimlerce ülkeyi bir kaosa götürmek bölmek oldunu anlıyorum ne yazık bu hale gelen ülkem kötü bir sınavdan geçiyor bu sınavdan başarılı çıkmamız için türk halkı hep elele verip bu sınavı geçicez allahın izniyle türk halkı bunu akp ödetecektir saygılar

 3. […] Bu yazı Vatan Hainleri sitesinden alıntıdır. […]

 4. buse847 said

  bu işleri çok biliyorsun seni tanımak isterim bana dön arkadış çok bilmiş

 5. rasim said

  daha bunların bir çok yolsuzlukları da seçimden sonra çıkacak ben buna inanıyorum. güzel ülkemi sattılar ama ALLAHA cezalarını verecek

 6. hacı said

  bunlardan beklenir her bişey zaten başdan belliydi böle olayların olacakları türkiyede haksızlık sorunu cözülmesse türkiye bir adım ilerlemez bunlar bu secimide kazanırlarsa türkiyenin gelecegi şüpheli ne olacagı belli degil ülkemiz elden gider yakında yatacak yerimizde olmaz türkiyenin gelecegi belli olur bunlar devleti de satarlar başka bişeyleri de ????

 7. 5 Yılda Akp kime hizmet etti
  Dünya sıralamasına girebilen 4 dolar zenginini 16 ya çıkardı.Oğlunun düğün takılarıyla nasıl servet yaptığını açıklayan,İtalyan başbakanına “maaşım çok az geçinemiyorum” diyen RTE iktidara geldikten 4 yıl sonra (Çürük asker aynı zamanda da Sanatçı Sevim Tanürekin ölümüne nedene olan) oğlu Ahmet Burak’a 5milyon YTL (5 trilyon TL )ye gemi alabiliyor.Hangi parayla, tabiî ki halkımızın çorbasından birer kaşık alınarak…Bu zenginler gökten zembille inmedi tabiki.Halkımızın lokmalarından bölünüp zenginlerin sofrasına konuldu. Altın yumurtlayan Telekom; teknolojiden ve iletişimden haberleri olmayan Araplara satıldı…Türk telekomun Türkiye’nin en stratejik kurumunun genel müdürü kim bi bakarmısınız ülke nasıl satılmış,nasıl pazarlanmış… Yakında Türk Telekom’un Türk kısmınıda kaldıracaklar.Güzelim ülke mahsüllerini bırakıp Bulgaristandan buğday alınmış,dünya Fındık üretiminin %75 ini ülkemiz karşıladığı halde fındık üreticisini perişan eden ,fisko birlik yönetimini ele geçiremediği için fiatların düşmesine neden olan bi hükümet nasıl olurda köylüden,üreticiden yana olduğunu söyleyebilir….Şaraba 1Lt de 3.2 YTL vergi koyarak hem sanayicimizi hemde üzüm üreticimizi mağdur ettiler ve hala halkın gözünün içine baka baka köylüden yanayız diyebiliyorlar.Sümerbank,Petkim,Seka,Tekel,Tüpraş ve nice stratejik halkın alınteri ile kurduğu fabrikları yabancı yatırımcılar ve işbirlikçi yerli sermayeye yok pahasına peşkeş çeken zihniyet nasıl olurda bir daha iktidar talebinde bulunabilir… Çalışan işçiler mağdur durumdalar.Limanların ise yabacılara devredilmesi kesinlikle küçümsenecek bir durum değildir,3 tarafı denizlerle çevrili ülkemizin limanlarının işletme hakkı yabacılarda, ayrıca Türkiye henüz gelişmeye yeni başlamış bir ülke olduğu için , ülkemizde milli ekonomiye dayanan merkeziyetci bir sistem çiftçimizin ,köylümüzün kalkınmasına faydalı olacaktır.Hammadde üretemedikten sonra sanayimizin gelişmesi beklenemez. İkircikli durumda kaldık yıllardır tarıma dayalı sanayinin gelişmesini sağlayamadık.
  “Ne banka bırakacağız, ne fabrika, Ne de işletme. Liman da bırakmayacağız.Hepsini satacağız!”Müşteri gelsin gece pijamayla kalkar satarım” Kemal Unakıtan Ampul Hükümeti, Maliye Bakanı
  Bu sözler AKP hükümetinin Ülkemizi pazarlama konusunda neler yapabileceğinin kanıtı değimlidir…
  Son 5 yıldır dini siyasete alet etme polemiği hiç bitmiyor.Miili eğitim bakanın personel açığını diyanetten tamamlıyor,imam hatiplilere öncelik tanıyor.Bakın bu çok önemli Avrupa artık Türkiye’yi laik bir ülke olarak görmüyor…60 tane yolsuzluk dosyası var ve sevgili medyamız bunlardan bir tanesini bile açıklamıyor.Bakınız ( https://vatanhainleri.wordpress.com/2007/04/07/30-aylik-akp-iktidari-doneminde-gerceklestirilen-60-ak-yolsuzluk-dosyasi/)21. YY da sokalarda sarıklı cübbeli beyaz entari ve fes giyen erkekler,sadece gözleri görünen siyah peçeli kadınlar görmeye ne kadar alıştık…Artık evlerde cemaat toplantıları çok normal sayılıyor. (Denizli’de o kadar çok varki inanamadım)… Her kanalda halkımızı uyutacak magazin ağırlıklı proğramlar,dini içerikli diziler (sırlar Dünyası,kalp gözü,vs ) ne kadar arttı son zamanlarda…Fetullah Gülen’in “her kurumu ele geçirinceye kadar harekete geçmeyin” sözlerini sizlere anımsatmak isterim.Onca şehit vererek, oluk oluk kan dökerek vatan yaptığımız toprak parçası son 50 yıldır sürekli olarak aslında bizden olmayan ama nasıl oluyorsa içimizde barınan insanlar tarafından parçalanmaya çalışılıyor…Tarih boyunca savaş meydanlarında en acımasız, en zalim düşmanlarımızın bile yapamadığını bugün masa başında yapıyorlar. Topla tüfekle yıkamadıkları vatan kalesini para ile, kredi ile, yerli işbirlikçileri ile yıkmaya çalışıyorlar. Uyan artık Türk evladı! Yarın çok geç olabilir….
  Tuncer Mankır
  http://www.lavaraci.com
  TC Başbakanı RTE den inciler
  Elhamdulillah şeriatciyiz. (21.11.1994 Milliyet)
  Yılbaşına karşıyım.(19.12.1994 Sabah)
  Ben tekkeye değil dergaha gittim. (22.1.1997 Gözcü)
  Ata’ya saygı duruşunda sapgibi ayakta durmaya gerek yok.(12.5.1994 Hürriyet)
  10 Kasım’da yaygara kopartıldı.(14.11.1994 Hürriyet)
  İçki yasaklansın.(1.5.1996 Hürriyet)
  İstanbul’u Medine yapacağız. (Akis)
  Bütün okullar İmam Hatip yapılacak.(17.9.1994 Cumhuriyet)
  Ben İstanbul’un imamıyım. (8.1.1995 Hürriyet)
  Mayo reklamı şehvet sömürüsüdür.(6.3.1996 Hürriyet)
  Milli Piyango zulümdür. (29.9.1994 Hurriyet)
  Taksim’deki caminin temelini inşallah atacağız. (1.7.1994)
  Cumhurbaşkanı’nın imam hatipli olacağı günler yakındır. (5.2.1996 Akit)
  Sarık operasyonu çok komik. (15.5.1995 Sabah)
  Yeşil (kaldırım rengi) medeniyettir. (25.6.1994 Hurriyet)
  Ben Meclis’in dua ile açılmasından yanayım. (8.1.1996 Milliyet)
  İmamlar da nikah kıysın.(9.5.1995 Milliyet)

 8. […] 30 AYLIK AKP İKTIDARI DÖNEMİNDE GERÇEKLEŞTİRİLEN, 60 AK YOLSUZLUK DOSYASI […]

 9. M.NAKİ HOCAOĞLU said

  Düzeltme :

  akp iktidari doneminde gerceklestirilen 60-ak-yolsuzluk-dosyasi bölümündeki tekel makinaları ile ilgili belgenin sonuç bölümünde Kamu İhale Kurumu yerine – Tütün,Tütün Mamulleri ve Alkollü İçkiler Piyasası Düzenleme Kurumu (TAPDK)- yer almalıdır. TAPDK Kurulu, makinaları kurul kararı alarak yurtdışı ettirmiştir.

  M.Naki Hocaoğlu
  TAPDK Kurul Üyesi

 10. T@rkut@Y said

  Vay be… Daha başka şeyler de yok mu?

 11. süleyman said

  Bu iktidar P.K.K.nın destekcisi ve hamisidir. TÜRK ORDUSUNUN OPERASYON İSTEGİNİ BİLİNÇLİ OLARAK ENGELLEYEN a.k.p. İKTİDARİNIN GERÇEK YÜZÜNÜ GÖRMEYEN KÖR DİNCİLER KÖRÜ KÖRÜNE DESTEK VERİYORLAR. BUNLARIN PATRONU Fetullah DENEN MÜNAFIKTIR.onun üstadı ise saidi nursi (KÜRDİ} DENEN ATATÜRK DÜŞMANIDIR IRKCI KÜRT LİDERİ BU MÜNAFIGIN EKTİGİ FESAT TOHUMLARI TÜRK ORDUSUNUN KARŞISINA BOMBALARLA ÇIKMIŞTİR. ALLAH BU ŞER GÜÇLERE BİRDAHA İKTİDAR NASİP ETMEZ İNŞALLAH.

 12. süleyman said

  PEYGAMBER OCAGI ASKERLİKTEN ÇÜRÜK RAPOR ALAN BAŞBAKANIN OGLU TESTİSİN KANSER İSE BOŞA O ALDIGIN KARIYI İNANALIM ÇÜRÜKLÜGÜNE. KAFAN NASILDA ÇALİŞKANMIŞ BİR YILLIK ÇALIŞMAYLA 3 MİLYON DOLARA A GEMİ ALDIN KAÇ KURUŞ VERGİ ÖDEDİN YOKSA TARİKAT REİSİ UNAKITAN GİBİ SENDEMİ VERGİ KAÇIRDIN.GERÇEK DİNİ BÜTÜN İNSANLAR SİZLERİ SANDIGA GÖMECEKLER.SİZİ GİDİ p.k.k İŞBİRLİKCİLERİ

 13. bilal said

  s.a sakın ama sakın erbakan hocamı buna dahil etmeyin israile anlaşma yaptığını idda eden arkadaşlar var. bu konuda eksik bilgiye sahipsiniz.bunu iyice araştırmanızı istiyorum.
  RTE gelince evt kendiside ifade etmişlerdirki biz değiştik biz o göleği çıkardık yani biz kendimizi sattık demişlerdir acaba insanlar hangi devir içinde nankörlüğü elden bırakmışlardırda bu devirdede bıraksınlar unutulmaması lazımki bu gün erbakan hocamın tabiri ile onlar arka bahçede top oynuyorlar onları kurtlar kaptı artık yapacak birşey yok onlar için şunuda unutmayınki en basidinden eyer erbakan hocam siyonistlerle anlaşma yapmış olsaydı sülayman demirel gibi 8 defa gelir 7 defa giderdi. biz zamanında söledik bak RTE oy verirseniz dizinizi döversiniz diye ama bizim milletimiz yok onlar erbakanın talebesi dediler inanmadılar. şimdi yine söylüyoruz bak 4,5 yılda bunlar sizi buhala getirdi yine başa geçirirseniz artık dövecek dizinizde kalmayacak diye bakalım ülkemiz için her şeyin hayırlısı

 14. huseyın sam said

  BABAMIN BİR SÖZÜ VARDI;BEN DAHA 15 YAŞLARINDAYKEN BABAMA BABA BU ERBAKAN VE ÖZAL ÖLSEDE ÜLKE RAHAT EDER DİMİ DEMİŞTİM.
  BABAM-ÖLYLE DENİRMİ OĞLUM İNSANLARI ÖLMESİ HİÇ İSTENİRMİ.HEM ZATEN BUNLAR ÖLSE DAHA ACIMASIZLARI DAHA KALLEŞLERİ GELİR.BAK MENDERES GİBİ BİR VATAN HAİNİNE NASIL BU GÜN ANIT MEZAR YAPIP EL ÜSTÜNDE TUTABİLİR BU MİLLET BUNUN SEBEBİ ONDAN SONRA GELENLERİN ONDAN DAHA HAİN OLMASINDAN KAYNAKLANIYOR.DEMİŞTİ.
  bakın şimdi erbakanı da özel,ıda menderes’i de mumla arar olduk.inşallah allah bu millete erdoğanı mumla arar duruma getirmesin.AMİN.

 15. yavuzx said

  slm arkadaşlar
  akp ile ilgili bir kaç site var faydalanabileceğiniz yukardaki yazının diğer kalan tarafları. akpnin gerçek yüzü falan.
  mutlaka bir göz atın.

  http://www.akpnin60yolsuzlugu.bravehost.com/
  http://www.antiakp.bravehost.com/
  http://www.akpnin100u.bravehost.com/

 16. fehmi said

  sız bugune kadar ne yaptınız mazot vanda bır ytl olacak ankarada ıkı ytl olacak demı doguya gıdemıyoruz bırakın bır bırınız le ugrasmayıda su teror denılen nalet olayı kaldırın bu sehıtlerın hakkını mezardakı babanız gelse odemeyez her gun bır can gıdıyor bu turkıyeden

 17. bakan said

  ne o sizin çetelere verilmediği içinmi bu hırçınlıgınız artık milletin parsı millette kalacak mafya / mhp/ yolsuzluk üçgeni çürüdü halk sildi bu üçlüyü

 18. ayşe said

  siz ne derseniz diyin erbakanıda gördük ecevitide baykalıda hangi hükümet akp kadar çalıştı geçen 80 yaşında bir teyze diyordu ben bu yaşıma kadar böyle çalışan hükümet görmedim erbakan bütün ailesini topşayıp özel uçakla hacca gidiyo kimse bunları demiyor çünkü meyve veren ağaç taşlanır aslında diğer partiler akp nin bu başarısı karşısında ne yapacağını bilmiyor acaba nasıl taşlarım diye uğraşıyor önce dönüp kendinize bakın abd işbirlikçisi falan diyorsunuz abd güçlü bir ülke tabiki biraz taviz verecek vermeseydide bizdemi ırak olsaydık oyum akp ye helal olsun

 19. emin said

  ıspatlayın lan kolaysa milletin böyle safsatalara karnı tok dolandırıcı sizisniz asıl çatlayın yine akp ikdidar sizde avcunuzu yalayın……..

 20. cem sağır said

  hala insanların akp yandaşı olması inanılmaz. Bu kadar I.Q su düşük bir millet sadece amerikada war
  we o adamlar hala bush a oy werio. bizim milletimizde televizyonun karşısına geçip “şu ABD ye bak ırak ı nasıl harab etti yazık” diyo. ancak kendi halleri daha better ondan hiç haberleri yok.

 21. BİRİ said

  SİZİN AKP’Yİ ELEŞTİRMEK VE KARALAMAKTAN BAŞKA İŞİNİZ YOK MU??

 22. serdar said

  Vatanın sinesinde kurtuluş çarelerini beraberce ölünceye kadar aramaya, temin etmeye çalışacağız.
  Mustafa Kemal ATATÜRK

 23. mehmet said

  yukrıdaki yorumlara atfen diyorum ki bir tarihçi olarak biz turkler gaza çobuk gelen dolduruşa rahat gelen çok fazla sağduyu kullanmadan karar lar alabilen insanlarız siz bunun sonucu olarak akp gerçeğini göremiyorsunuz bu normaldir. ama vatanın her köşesi satılırken ve herşey kanıtlı belgeli olurken birde aptalca savunmalarla siz akp yi götülüyorsunuz demeyin çünkü bu aptalca olur davlet sermayesi yahudiye peşkeş çeker arttırılmaz … sağduyulu tarafsız bır akıl ile olup biteni gözlemleyin allah basiretı-inizi arttırsın…

 24. Mehmed said

  AKP YÖNETİCİLERİ VE ONLARI TANIDIĞI HALDE ONA OY VERENLER ALLAH HEPİNİZE HİDAYET VERSİN EĞER HİDAYETTEN NASİBİNİZ YOKSA KAHROLUN VATANA UZANAN ELLER KIRILSIN… CHP BAŞKANINA VE ONUN YERİNE ADAY GÖSTERİLEN 2 KİŞİDE SİZİNLE BERABER ONLARDA AYNI SİZİN GİBİ OLSUN…BU KADAR MI KÖR HALKIM???BU KADAR MI SAĞIR??? ALLAH RIZASI İÇİN AÇIN GÖZLERİNİZİ SİZE SESLENİYORUM KÖYLÜM, KENTLİM, CAHİLİM, AYDINIM, HEPİMİZİ KANDIRDILAR PROVAKE ETTİLER, HALA ANLAMIYORMUSUNUZ? LAİKLİK DEDİLER, BAŞÖRTÜSÜ DEDİLER, ATATÜRK DEDİLER, AMA DİYENLER SAMİMİ DEĞİLDİLER ŞİMDİ LAİKLİK DİYE BAĞIRAN EN UÇLAR NEDEN AKP İÇİNDE, DAĞDA ASKERİMİ ŞAHİT EDEN ALÇAKLAR NEDEN AKP İÇİNDE, YAHUDİLER NEDEN?,ERMENİLER NEDEN?BÖLÜCÜLER NEDEN? ABD AJANI OLDUĞU YILLARCA KONUŞULAN FETO DOĞRU YERDE DURUYOR KENDİNDEN BEKLENDİĞİ GİBİ YALANCI ÇIKARMIYOR BİZLERİ ŞEREFSİZ? AMA UNUTMAYIN EN BÜYÜK AZABI İNSANLARI İNANÇLARINI KULLANARAK YOLDAN ÇIKARAN KİŞİLER GÖRECEKTİR…
  SİZ NE SANIYORSUNUZ, TÜRK MİLLETİ AZİZ TÜRK MİLLETİ CESUR TÜRK MİLLETİ ASİLDİR VE EN ÖNEMLİSİ İSTANBULUN FETHİN DE ALLAH IN ÖVGÜSÜNE LAYIK GÖRÜLMÜŞ BİR MİLLETTİR BU VATANI PARAYLA SATTIRMAZ SATIN ALDIĞINIZI DÜŞÜNSENİZDE GERİ ALACAĞIZ BİLİN BOŞA PARA HARCAMAYIN DİYE SÖLÜYOM:-) ŞİMDİ GICIK OLDUĞUM BİR ŞEY SÖYLEMEK İSTİYORUM BENİM EŞİM KAPALI ASLINDA AİLEMDE AÇIK KİMSE YOK ETRAFIMDAKİ BAZI SALAKLAR BENİDE AKP LİLER DEN SAYIYOR VE TAVIR ALIYORLAR SALAKLAR CAHİLLER HEMDE KENDİLERİNE AYDIN DİYORLAR NEYSE KONUM O BIRAKIN BİZİ BİZE KIRDIRACAKLAR AMA UYANIN… LÜTFEN UYANIN ARTIK BİRAZ BİRBİRİNİZLE KONUŞUN DIŞARDAN DEĞERLENDİRMEYİ KARŞINIZDAKİ KİŞİ YERİNE KARAR VERMEYİ BIRAKIN ONUN FİKRİNİ ÖĞRENİN LÜTFEN LÜTFEN YOKSA FİLİSTİN YAPMAYA ÇALIŞACAK BOP UN EŞ BAŞKANI BURALARI

 25. kemal said

  Nasrettin hoca göle yoğurt atmış ya tutarsa demiş. fazla sallamayın üç yanlış bi doğruyu götürüyo. size tavsiyem rodosta havalar bu aralar çok güzel diyolar tatil için müsait yanlız vapur çalışmıyo ulaşım yüzerek kulaca kuvvet.

 26. opera said

  yah bakın arkadaslar ınsanlar doguda ac susuz yasarken sızın burda yaptıgınıs tartısmaları okuyolarmı sanıyosunus sız onlar ılgılenmıolar bıle kımın basa gecıcegıyle onlar ıcın eses onemlı olan karınlarını doyurucak ınsanların baslarında olması karınlarının doyması sıcak evlerının olması yazanlara seslenıorum kacınıs ac kaldınıs evsız kaldınıs o cahıl dedıgınıs ınsanlar ac susuz yasıolar onuda bırakın o cahıl dedıgınıs ınsanlar kurtulus savasında canla basla savasıp bu ulkeyı bu gunlere getırmıs ınsanlar cok sewdıgımıs ataturk doguda aramıs careyısıvasa gıtmıs ankaraya gıtmıs sımdılerde o cahıl dedıgınıs halka kurdurmus kuvvayı mıllıyeyı hadı bunlarıda bırakın sız nasıl kendı halkınıza CAHIL dıye hıtab edersınıs ya hıcmı mıllıyetcılık duygunus kalmadı hıc mı beraber hareket etme bırlık olma ruhunus kalmadı cok yasıkk cokk hayır bıde ne bıcım ıstır kı bı ulkenın %42si cahıl olurmu yaa guldurmeyın ınsanı adamlarr calısıolarr efet hataları var ama hangı huukumet geldı de hatasız yonettık kı hepımıs kuluz ve her kulun hatasıı vardır ama hakkınıda yemeyın adamlar calısıo ………….

 27. yüksel said

  tanrım ne yazacagımı bilmiyorum.. herkesin kendince haklı nedenleri var; aç olan, işsiz olan, artık takati kalmayan AKP yi seviyor, övüyor, bir az okuyan(iki kitap okuyarak, radikal, cumhuriyet okuyarak( masa üstü süsü) vs..) bazı ‘şeylerden’ korkan rahatına kast edilecek olması, batılılık adına saçmalamayı seçenler vs.. için açıkça bir ‘ÖCÜ’. BİLEMİYORUM. kimi arkadaşların yazdıgı gibi olursa ben cehennemde yanıcam, filistinin kurulmasına yardımcı oldum.. ama hayatımda hiç pişman olmadan verdiğim tek karar bu. oyumu AKP’ye verdim. umarım pişman olmam.. herkesin ortak istegi türkiyenin iyiligi, renklilik, o zaman bırakın renklilik olsun, madem bu adamlar size ters yenin onları, fikirlerinizle, eğitin insanları arkadaşlar, sadece konuşmak… bunu kahvehanedeki adam da yapıyor..LÜTFEN, BIRAKIN ADAMLARIN GEÇMİŞİNİ, GELECEĞİ KURTARIN O ZAMAN, İCRAAT GÖSTEREREK..
  TEŞEKKÜRLER
  Yüksel ÇALIŞKAN

 28. XxXYOKKxXx said

  1.AKILLI OLACAKSINIZ
  2.DURMAK YOK YOLA DEVAM
  3.”VATANIMI SEVIYORUM” DİYENLERİ DE GÖRÜYORUZ HALLERİNİ, HAREKETLERİNİ
  4.AKILLI OLACAKSINIZ

 29. XxXYOKKxXx said

  YÖNETİCİLER SİZ DE AKILLI OLUN…

 30. […] 30 AYLIK AKP İKTIDARI DÖNEMİNDE GERÇEKLEŞTİRİLEN, 60 AK YOLSUZLUK DOSYASI […]

 31. Sibel said

  Amaç Akp’yi eleştirmek yada karalamak değil.Önce bunu anlayarak başlarsanız işe zaten olayın büyük bir bölümünü anlamış olursunuz.Ama bu önyargıyla devam ederseniz yerinizde saymaktan başka bir seçeneğiniz olmayacaktır.Tercih sizin…Bu vatanın toprakları için binlerce şehit veriliyor ama birgün birileri çıkıp bu toprakları hiç gözünü kırpmadan değerinin çok altında bi fiyatla yabancı sermayeye satıyor -ki bu toprakların değeri parayla ölçülemeyecek kadar çokken-.Ya nolur uyanın artık..!Akp yaptığı yanlışları örtpas etmek için milletin gözünü boyuyor.Açılışlara katılıyor, sözde şehirleri dahada modernleştiriyor.Ama bunlar şehit ( Başbakan Eroğan’ın deyimiyle “kelle” )annelerinin acısını dindirmeye yetmiyor.Boşa konuşuyoruz belli beyinler öyle bir yıkanmışki doğruları görmek imkansız hale gelmiş!!!Durum ortada “uyanmak yok uyumaya devam”.Siz Akp yandaşları bunu yapmaya devam edin ama umarım birgün sizde pişman olursunuz…

 32. M.Y. said

  neticede a-k-p başarısız hatta gelmiş geçmiş en toplama parti olduğu ortada bence mahkeme son ana kadar kararsızdı işin içinde abd ab imf vs vardı dünyaya mesaj verme çağı eğer tersi olsaydı emperyalistler elimizi kolumuzu bağladı. şimdi sadece dünyayı kandırdığımızı sandık akp ye ise güya ihtar çıktı sonumuz gri bile değil aslında çokk çok kötü tek akp kaldıysa yandık artık kriz patlar akp de öyle kendiyle beraber peşinden memleketi sürükler

 33. T.M. said

  BORÇLANMAK KÖLE OLMANIN BAŞLANGICIDIR… Victor Hugo
  ABD, AB, İMF ile ülke kalkınmış ki bunlar sonunda tamamen ele geçirebilecekleri 3. sınıf bir ülke görmek isterler, semizlenmiş… Türkiye’nin her yanı beton yığınına döndü, üretmeyen tüketen. Son aşamada buraları da ellerine geçirebileceklerini inandıklarından sözlerinden çıkmayan güdümlü komprador bir partiyi iktidara getirmek isterler. AKP kapatıldıktan sonra da durum değişmeyecek ve aynı doğrultuda kafalarına göre yönetebilecekleri başka bir partiyi “istikrar için gerekli” savıyla tek başına işbaşına getirmenin planını yapacaklardır. Her zaman yenemiyorsan bir Truva atını içerde sokmaya hazır bekletmektedirler. Truva=Truman doktrinidir ve Ortadoğu’da sürekli yürürlükte olan bir Anglo-Sakson planıdır. Ve son bir not: “Amacımız bölmek ve hükmetmek olmalıdır. Biz gerçek ideali dinmiş gibi davranacak çıkarcı bir grubu idareci olarak takdim etmeye çalışacağız”. Bu, İngiltere’nin sömürge ve işgal yöntemlerini formülleştiren bir cümle… 1919’da İngiliz İşgal Kuvvetleri Tercümanı A. Ryan tarafından ifade edilmiş. Bir ülke için artık Kurtuluş Savaşı’nda olduğu gibi tek geçerli yol kalmıştır. O da “YA İSTİKLAL YA MANDACILIK” şiarıdır. Türkler için başka yol olamaz zira Mustafa Kemal ve yoldaşlarının İzmir İktisat Kongresi’ndeki sözlerini unutmamak lazım ne deniyordu:
  “Siyasi ve askeri muzafferiyetler ne kadar büyük olursa olsun, iktisadi zaferle tetvic edilemezse, semere, netice, payidar olamaz”…

  “YA İSTİKLAL YA ÖLÜM”

 34. REŞİT said

  18 AYŞEYE TOKAT GİBİ CVP))
  DOĞRU SÖYLÜYOSUN AKP ÇOK ÇALIŞTI VE ZENGİN OLDU HANGİ PARTİ O KADAR ZENGİN Kİ HANGİ PARTİ DOĞUDA VE ANADOLUDA HALKA UN ŞEKER YAĞ KÖMÜR DAĞITIYOR Kİ HANGİ PARTİ TÜRBANI MECLİSE SOKUYO Kİ HANGİ DEVLET A.B.D YE HESAP VERİYOR Kİ HANGİ BAKANIN OĞLUNUN UN FABRİKASI VAR Kİ PRİNÇ BİTTİ BULGUR YEYİN DİYEN VAR Kİ ÇİFTÇİYE ANANIDA AL GİT DİYEN VAR Kİ ÇALIK GURUBUNA 250 MİLYAR DOLAR BORÇ VEREN KAÇ BANKA VAR Kİ YADA DAAHA DOĞRUSU BODRUMDA TÜRK İŞLETMECİ VAR Kİ YADA LE PARİS 3 TATİL KÖYÜNDE 350,000 DOLARLIK EVLERİ HOLLANDALI EMEKLİ BİR ADAM ALIYODA BABAM NEDEN ALAMIYO Kİ HADİ HEPSİNİ GEÇ TE ANNEM NEDEN BU YAŞINDA ÇALIŞIYO Kİ:))

 35. REŞİT said

  26OPERA))KARDEŞ bir konuda çok haklısn anadolum orda dur….,
  Ama konuyu akp ye getirirsek çalışıyor diyorsun biz onları neden seçtik anadoludaki köylerdeki insanlar neden seçti çalışacaklar tabi hemde aşşek gibi anadoluda 38c sıcaklıkta toprağa kürek vuran dedeler gibi çukur ovada 60 yaşında ağaçtan portakal toplayan günlük 25 ytl alan kadın gibi çalışacaklar sence kaçtanesinin alnından o kadr ter geliyor yoksa klimalı odadamı çalışıyolar.Evet her insan hata yapar ama yandaşlarına ihale vermek hata mı? hata diyosan peki polisn üniformasında ki atatürk rozetini çıkarttıran A.B hata mı?Ana yasadan türklüğe hakaret yasasını kaldırtan a.b uyum paketi sence bi hata mı?

 36. REŞİT said

  21biri sana özel cvp)))senin vatan sevgin yoq mu?

 37. REŞİT said

  emin 19=))şunu unutma millet biziz.Emin seninle anadoluda eline silah verdikleinde anlarsın koçum benim ıspat zaten kendileri illada ıspat diyosan googleye gir unakıtan yaz görsellere tıkla resimi büyütmeyide unutma ıspat o dur yazıcın varsa cıkar odana as beraber yatın biz avucumuzu yalamayız artıkı o mu seni yalar sen mi onu bilmem:)))))))))))))))))

 38. özge said

  şimdide gençleri koruma yasası adı altında birsürü saçmalıkla çıkıyorlar önümüze. gençleeeeer el ele verip önümüze çıkana 1000 tekme demenin zamanı geldide geçiyor bence

 39. sdasd said

  Kim ne derse desin ? AKP’yi karalayamazsınız.AKP !!!

 40. Akp Allahın Arslanı Nasıl Varise . Buda Allahın Köpeği İşte .
  ülkeyi Sata Sata Bitiremedi .. Gerci Bişey Bırakmadı Yabancılara Satmadığı Ensonunda İçindekilerle Beraber Komple Satıcak Haberiniz Yok …

  hangi Dangalaklar oy verdi buna anlamadım … bu ve bugibileri ipden gecireceksin ….! hepsini ibreti alem olsun diye meydanda yakıcaksın bunları ve bunların yalaklarını …

  Yalaklar Surusu ………………….. Akp yi Savunuyorlar halla … neyi var lan ne yini savunuyorsun yobaz…

 41. 23.08.2008

  Hamd olsun

  Son 20 günde…

  İstanbul’da bomba patladı; 18 kişi öldü. Küçükçekmece’de kamyon kasasında havasızlıktan boğulmuş 14 mülteci cesedi bulundu. Konya’da kaçak Kuran kursu çöktü, 18 çocuk öldü. Antalya’da ormanlar yandı, 2 ölü… Ankara’da 49 bebe öldü, kolide verdiler. İzmir’de kadıncağız kataraktını alsınlar diye yattı, rahmini aldılar. Sakarya’da kene, 1 ölü. Ordu’da kene, 1 ölü. Sivas’ta gene kene, 2 ölü. Kilis’te cinnet, 6 ölü. Antalya’da köpük partisi, 3 ölü.

  Sivas’ta taradılar, 1 şehit.
  Hakkári’de mayın, 1 şehit.
  Şırnak’ta pusu, 5 şehit.
  Muş’ta karakol bastılar, 1 şehit.
  Elazığ’da vurdular, 1 şehit.
  Erzincan mayın, 9 şehit.
  Şemdinli mayın, 1 şehit.
  Şırnak mayın, 1 şehit.
  21.08.2008 İzmir’de patlama…

  Ekonomi tepe takla, işsizlik ona keza…
  Allah bu “Hükümeti” başımızdan eksik etmesin!
  *

  Adaleti ve kerameti kendine ve yandaşlarına bir parti

  22.08.2008 Cumhuriyet gazetesi Avrupa baskısında yer alan bir habere göre:
  Yolsuzluk iddiaları sekize katlandı. 5.5 yılda 14.908 kamu ihalesi şikâyet edilirken, bunların 3235 iptal edildi.

  NasrEtin hoca af edilerek, kendisinin paracıkların derdine düşmesi sağlandı…
  İşte size AKP ve din üzerinden siyaset ve milyon dolarların nasıl kazanılabileceğini gösteren Türkiye gerçekleri.

  önder gürbüz
  http://www.gurbuz.net

 42. BermudA KereM said

  YA BOŞ KONUŞUYORUZ ASLIN … NE DEMİŞLER BİLİRSİNİZ : ( .İKEN YARANIR ) AKP MİLLETİ .İKDİKCE BU MİLLET DAHA BİR AZIYOR OYUNU ONA VERİYOR . BAKALIM NE VERECEKLER BU SECİMLERDE OY VERE VERE OYULDULAR 🙂 A..G DANGALAKLARI VERİN BAKALIM AYLUM OYLUM SELVİ BOYLUM .. AKP .İKİYOR BUNLAR COŞUYOR VERİYOR ……………. VERİN VERİN BEDE OLSA MAL SİZİN ..

 43. Tayfun said

  Bu yukarıda AKP yandaşı yorum yapan kişilerin hiç biri bence ne cahil nede olup bitenden habersiz onların böyle davranmalarının tek nedeni AKP’den çıkarlarının olması mutlaka. Onların korkuları eğer AKP iktidardan inerse gelir kaynakları kesilecek. Onlarda da suç yok bugüne kadar gelen bütün hükümetler bunu yaptı herkes kendi yandaşlarına kolaylık sağladı ve TÜRK MİLLETİ artık çalışarak değil bir yerlere yaslanarak,birilerini dolandırarak para kazanmaya alıştı bu nedenledir ki milleti kandırmak artık çok kolay.

  Ben 26 yaşındayım ve içim kan ağlayarak bugünkü olanları izlemek zorunda bırakılıyorum. 1930’larda Büyük dünya devletlerinin ekonomileri Ekonomik Buhrandan dolayı küçülme gösterirken. Kasasından doğru düzgün parası olmayan ülkesi yoksul ve fakir olan ama Başın M.Kemal ATATÜRK gibi bir önderi bulunan ülkenin ekonomisi yüzde dört büyüme gösterip ne kadar başarılı bir politika izlendiğini kanıtlarken bugünlere geldiğimizde Başımızdaki hırsızların(sadece AKP için demiyorum) bu ülkeyi soyup soğana cevirdikleri bu günlerde yaşayacağıma keşke Atamın zamanında bu yaşımda olsaydım ozaman insanlar üleksi için çalışıyorlarmış. Çiftçisi,köylüsü,bakkalı,manavı,taciri ile bir millet olunduğu ozamanda yaşamk çok güzel olurdu..

 44. işsiz said

  yahu işsizim iş bulamıyorum vicdanım bu kutsal vatanı talan edenlerle hareket etmek onların boynu altına girmekde istemiyorum her şey ortada tehlike buyuk makarnaya komure satan yalakalar vıcdansız ınsanlıkdan nasıbı alamamıslar sizi allaha emanet edıyorum akp her turlu yolsuzlugu talanı yaptıgı halde hala durmak yok yola dewam dıyenler o yolun sonunda oyle bır balyoz dusecekkı kafanıza oyle boyle degıl masum sessızdır yarasa ıse kor artık turkıye cumhuriyetının koruyucularına ıs dusuyor vatan elden gıdıyor ….

 45. hasan said

  anlamak mümkün deyil bu nasıl bi zihniyette hala akp diyenler cıkıyo memleket elden gidiyo uyanın türk milleti biz bagımsız bi devlet deyilmiyiz ya amerika kimki ıraga girmek icin abd den izin alıyoz zaten pkk yı besleyende abd de kürdistan devleti kuruldu haberiniz yok lideride barzani iti bi tek ilan edilmesi kaldı AKPLİLERE HAYIRLI OLSUN…

 46. DENİZ gezmiş said

  siz akplilerde hiç namus onur bişey kalmadı hala akpyi savunuyorsunuz.demekki bu ülkede % 47 yunan fransız ingiliz tohumu kalmış sizler onların çoçuklarısızınz galiba.türk kanı taşıyan bi insan vatanı satanları Allah ın adıyla oy toplayanların kundaktaki çoçuğun hakkını müslümanlık düşmanlarına satanlarıa asla desteklemez.defolun atalarınızızn yanına yonana fransıza baba diyin sizzz.bizim birimiz sizin gibilerin alyına yeter merak etmeyin……

 47. DENİZ gezmiş said

  birazcık bu vatanı seviyosanız bırakın artık şu akpyiAMERİKAN YAHUDİ İŞGALİ yakındır bu iktidar başta oldukça..din demek akp demek diyildir Allah ile kul arasına giren şeytandır akpde bunu yapıyor bunu aklınıza sokun

 48. 15 EKİM 2008M said

  ey kardeşlerim AKP yi eleştirenler sizler bu ülkede yaşamamış gibi eleştiriler yapıyorsunuz.geçmiş dönemlerde halkın çektiği ızdıraplar unutuldu galiba neden biz Türk Milleti olarak bir çocuk ğibi geçmişi unutuyoruz.geçmiş dönemlerde siyasicilerin bu vatandaşa yapmış olduğu eziyetleri hatırlayın kardeşim Ülkemi ve Her kesimden halkımı seven bir vatandaşım eger biz ATATÜRK ü iyi tanımış olsaydık bu ülkedeki çokkkkkkkkk sorunlar olmayacaktı.gelin hep beraber bir olalım.acaba kendi kazancımızı nerede harcadık bu soruyu kendimize bir soralım Devlet Yönetımı o kadar basit bir iş degil acaba bizim aile yönetimimiz ne derece bizim ilçede çobanlık yapan azerbeycandan gelme doktor ve yağmurlama değiştiren müendis var bunlar bu ülkede para kazanıp kendi ülkelerinde müayene açmak işyeri açmak için bu işlerde çalıştıklarını söylüyor ama bız ne yapıyoruz.bizim köyümüzde günlüğü 40 ila 60 kadar varan yağmurlama değiştirmek için günlükcü ararken köyümüzdeki işsizlerde iş yok diye yakınıyor devlet baba ver yatalımı bırakıp kendi çapımızda işler yapalım inanın işsiziz diyenlere iş çok ama işi beğenmediğinden kaynaklanıyor.gururla kibirle bir yere varılmaz her memurda kendi dalında sorsan işinden menmun değildir çünkü daha üst seviyelere gelemem korkusunu yaşar aynı iş bulupta işi beğenmeyenler ğibi dir.başta sabretmesini işe adopte olmasını ve iş verene kendimizi sevdirmemiz gerekmektedir.bu cennet vatanda 2002 ye kadar milletin petrollerde akaryakıt sırası beklediğini kart ile akaryakıt.yag aldığını unutmayalım sana yağı siğara vs kuyrukları ne çabuk unuttuk.Ben Lokantada garsonluk yaparken Üniversiteli kızlar abi bugün yağ alamadık sigara alamadık şeker alamadık sırada bizlere yapılan tacizleri bir görseniz diyordu ne var Allaha şükret kardeşim komşularda yaşananları görüyoruz Allah bizleride onların durumuna düşürmasin onlarada üzülüyorum kardeşlerimiz hiç bir baba evladını ateşe atmaz bunu bilmemiz gerek onlara saygıda kusur etmememiz lazım.çıkmış adam okuma yazma yok devlet yonetiminde bahsediyor. kardeşim sen ne okudun günlük kaç gazete okuyon onlar kim kaç kitap okuyon nerde araştırmaların var önce liderlerimizi yönetim şekillerini yurt içinde ve dişinda yapılan yatırımları kalkınmaktaki hızımızı geldiğimiz noktayı cumhuriyet tarihinde ülkenin milli hasılatı nereye varmış onu iyi bilelim AKP döneminde ne kadar kalkındık anlarız yeşil biberlerin sarraf dükkanlarında altınların yanında altın diyenler nerde kardeşim bizleri bir birimize düşüren cahil vatan hayinlerini kınıyorum daha dünkü çetelerinde tv duymuyormusunuz bunların üzerine özal hükümeti bile gidemedi şimdi sen neden AKP hükümetini eleştiriyon onların maksatlarını daha anlayamadıysan ne diyeyim Devlet herkezin başına bir zabıta dikemez zabıta halk kendisi olmalı.huzur ve güveni yaratan AKP hükümetine saygılar.

 49. fuat said

  merhaba arkadaslar akp gelmiş gecmiş en kötü yönetim dir bence türkiye önçe böl sonra parcala takdiğiyle yok etmeywe calışıyorlar her yeri satdılar ve satıyolar sözün kıssa sı millet halla akp diyor demk ki millet bu dilden anlıyor onun için bu millete bu yönetim müstahakdır bence tek alternatif parti şuan büyük birlik partisi dir (bbp) sizleride buraya davet ediyorum teşekkürler

 50. NO AKP said

  akp nin artık herkes ne mal olduğunu bilmektedir birkaç salak çıkmış akp ye laf yok bu ve buna benzer kişiler ayakta uyumaktadırlar şu an görüyoruzki abd nin orta doğudaki gerçekleştirmek istediği BOP (BÜYÜK ORTADOĞU PROJESİ) NİN EŞBAŞKANIYIM diye kendisi açıklama yaptı.
  bu projede türkiyenin büyük bir bölümü sözde kürdistan toprakları olarak gösterilmiştir. yani kısacası akp vatanı parçalayan olarak adlandu-ırılır ve bu partiyi destekleyenleri de vatan haini olarak görmekteyim

 51. zeki ağaçdan said

  Üst te vatandaşın biri annesinin hatıra defterini. bu ülkenin ana unsuru olan yoksulun umudu çoğulculuk adına çoğunluğun horlanmasına takım tutar gibi parti tutulmasına karşı oluşan çoğunluğun ve sessizliğin sesi olarak halkın bağrından çıkan ve de her seçimden sonra alışıla gelmişin dışında halkın sevgisine nail olan AKPARTİ.mizin icraatlarına saldıranlarda var kılıçdaaroğlu gibi.bunlar kira oturan 94 yılında ist.belediye bşk.adayı olan.yalnız T.C. BAŞBAKANI Değil dünya liderine vay Tayyip ağa vay diye 30 villası var demedilermi.çamurla yol alınmaz ancak hava alınır..60.ak icraat.ı halk takdir eder.

 52. IYISEF said

  AK PARTİ HÜKÜMETİNİN İKTİDAR DÖNEMİNDE YAPMIŞ OLDUĞU FAALİYETLER VE RAKAMSAL VERİLERİ
  1) 1 Ocak 2005 -Paramızdan 6 sıfır atıldı.TLye itibarı iade edildi
  2)35 yıl sonra enflasyon tek haneli rakama indi(%31.18den %9.9a indi)
  3) 2001de %9.5 küçülen Türkiye,ak parti iktidarında yıllık ortalama %7.6 oranında büyüdü
  (En yüksek büyüme %7.8 ile Atatürk döneminde,en yüksek ikinci büyüme ise %7.6 ile ak parti döneminde olmuştur.Atamızı saygıyla anıyoruz)4) 2002de 2.598 dolar olan kişi başına milli gelir 2006da 5.550 dolara yükseldi(hatta son mitinginde-burdur mitingi- Tayyip Erdoğan,bugün 6000lere ulaştığını söyledi.ama tam rakamını bilmediğim için yanlış olmasın diye yazmıyorum)
  5) 37 olan bakanlık sayısı ak parti iktidarında 23e indirildi
  6) 2002de %10.3 olan işsizlik oranı ak parti iktidarında %9.9a geriledi
  7) Ak parti iktidarında 20 bin metrenin üzerinde tünel inşa edildi.sadece Karadeniz bölgesinde 12 yeni tünel yapıldı
  Ak parti iktidarında,muhtaç vatandaşlarımıza 4 milyar 410 milyon ytl yardım yapıldı
  9) Ak parti iktidarında sanayi sektörü %31.4 oranında büyüdü
  10) Ak parti iktidarında 55 il ve 5 ilçede kent ormanı kuruldu.’her ilde bir kent ormanı’ için çalışmalar devam ediyor
  11)Ak parti iktidarında,dünyanın en büyük projesi kabul edilen Bakü-Tiflis-Ceyhan Transit Ham Petrol Boru Hattı inşaatı bitirildi.Hattan ülkemizin yıllık kazancı 300 milyon dolar olacak
  12)Ak parti iktidarında 7 adet yeni Polis Meslek Yüksek Okullarının sayısı 27ye çıktı
  13)Ak parti iktidarında Türkiye,OECD ülkeleri arasında ortalama %13.6 oranı ile en hızlı ihraç artışı sağlayan ve dünyanın en büyük 22. ihracatçısı ülke haline geldi
  14)Ak parti iktidarında 180 bin kız çocuğu ‘Haydi Kızlar Okula’ kampanyası ile okula kavuştu.
  15)Sosyal hizmetler ve çocuk esirgeme kurumu(SHÇEK) bünyesinde 229 yeni kuruluş ve 24 ek bina hizmete açıldı
  16)Hastalarımızın hastanelerde rehin tutulduğu günler sona erdi.
  17)2002 yılında sanayi sektöründeki istihdam sayısı 3 milyon 954 bin iken ak parti iktidarında,323 bin kişi artarak 4 milyon 277 bin kişiye ulaştı.
  18)2002 yılında 32,8 milyar ytl olan tarımın milli gelire katkısı,2005 yılında 49,3 milyar ytl’ye ulaştı.
  19)Ülke genelinde yıllık ortalama 350 köy/mah.de kadastro çalışması yapılırken,ak parti iktidarında bu rakam 2700 köy/mah.ye ulaştı.
  20)ak parti iktidarında toplam 2 milyon 999 bin otomobil üretildi.bunun 1 milyon 879 bin 739 adedi ihraç edildi.37,3 milyar dolar gelir elde edildi
  21)2000-2002 yılları arasında toplam 7 adliye binası açılmış iken,ak parti iktidarında toplam 38 adliye binası hizmete açıldı
  22)Zorunlu askerlik süresi 18 aydan 15 aya,yedek subay askerlik süresi 15 aydan 12 aya,kısa dönem askerlik süresi 8 aydan 6 aya indirildi
  23)Üniversite kapısındaki yığılmayı azaltmak için 15 yeni üniversite kuruldu(sonra bunlara 17 tane daha eklendi)
  24)756 bin çiftçinin 1,5 milyar ytl borç faizi silindi.geri kalan 1,2 milyar ytl yeniden yapılandırıldı
  25)4 milli park,1 tabiat parkı,76 mesire yeri,13 tabiat anıtı yapıldı
  26)34 üretin laboratuarı kurularak yılda 650 bin adet faydalı böcek üretilip ormana salındı.
  27)Ülkemizde ilk kez,Karadeniz’in deniz alanında 3 petrol ve doğal gaz arama sondajı gerçekleştirildi
  28)Vergi barışı sağlandı
  29)Gelir vergisi ve KDVde indirimler yapıldı.kurumlar vergisi %30dan %20ye indirildi
  30)Bütün iktidarların söz verdiği halde ödemediği nema hesabını ak parti iktidarı kapadı.4yılda 14,7 milyar ytl ödendi
  31)KOBİ’lere,sıfır faizli ihracat kredisi sağlandı
  32)Esnaf kredi faizleri %52den %13e indirildi
  33)Esnaf kredi miktarı 23 kat artarak 3,5 milyar ytlye ulaştı
  34)Temel hak ve özgürlüklere ilişkin güvenceler artırıldı.düşünce ve ifade özgürlüğünün alanı genişletildi.
  35)Ak parti iktidarının ilk 4 yılında 1 milyon 925 kişiye iş imkanı sağlandı
  36)Kadın-erkek eşitliğini sağlamaya yönelik düzenlemeler yapıldı
  37)Yoksul ailelerimizin çocukları için 269 ytl sağlık yardımı yapıldı.913 bin 154 çocuğumuz,yardımlardan faydalandı.
  38)2002 yılında 83 milyon ytl olan hayvancılık destekleri,ak parti iktidarında 660 milyon ytl’ye çıkarıldı
  39)Ağaçlandırma çalışmaları yılda ortalama 2 bin hektar iken,5 kat artarak,yılda 10 bin 500 hektara çıktı
  40)Doğalgaz kullanan il sayısı 5ten 39a çıkarıldı.2007 yılı sonunda doğalgaz kullanan il sayısı 49 olacak.
  41)2002 yılında 747 bin 53 km olan elektrik dağıtım hattı uzunluğu,ak parti iktidarında 810 bin 311 km’ye ulaştı.
  42)Ak parti iktidarında,Merlis Projesi hayata geçirildi.923 il ve ilçe Nüfus Müdürlüğü’nün genel müdürlükle ve birbirleriyle bilgisayar ağ bağlantısı kuruldu
  43)2002 yılında 32 bin olan ihracatçı firma sayımız,ak parti iktidarında %31 artarak 42 bine yükseldi
  44)Ak parti iktidarında,öğrencilerimiz için 116 yeni yurt yapıldı,16 bin ek öğrenci kapasitesi sağlandı.
  45)Ak parti iktidarında,2006 itibarı ile kamu sektöründe 8.915 özürlü istihdam edildi.
  46)Tüm sağlık kuruluşlarına acil başvurularda sigorta veya ödenme işlemlerinden dolayı beklemeye ve geri çevrilmeye son verildi.
  47)2002de devlet hastanelerinde 6.500 olan muayene odası sayısı ak parti iktidarında,15.300’e çıkarıldı.muayene süreleri arttı,kuyruklar azaldı.
  48)Sanayi sicil belgesini ibraz eden işletme,ticarethane ve şantiyelere %20 daha ucuz elektrik kullanma imkanı getirildi.
  49)Çiftçinin maliyetlerini düşürmek için toplam 1 milyar 50 milyon mazot desteği verildi
  50)Adil yargılanma hakkının bir gereği olarak,bölge adli mahkemelerinin kurulmasını sağlayacak kanunlar çıkarıldı
  51)13 hükümet eskiten 960 metre uzunluğundaki Göcek Tüneli açıldı
  52)Yoksul ailelerimizin çocuklarının önlük,çanta ve kırtasiye malzemeleri gibi okul ihtiyaçları için 50 milyon ytl kaynak sağlandı
  53)Ak parti iktidarında,her yıl düzenli olarak ülkenin yoksulluk profilini çıkarmayı amaçlayan ‘yoksulluk araştırması’ yapıldı
  54)Genç girişimcilerin sermaye şirketlerine ‘ilk defa’ vergi muafiyeti sağlandı
  55)İmalat sanayinde kapasite kullanım oranı %84’ü aştı
  56)Şirket kuruluşları kolaylaştırıldı.şirket kuruluşları;19 aşamadan 3 aşamaya,2.5 aydan birkaç saate indirildi
  57)Türkiye’ye giren yabancı sermaye 1 milyar dolardan, 12.8 milyar dolara çıktı 58 )2001de %59 olan tarımsal kredi faiz oranı,ak parti iktidarında %7-%13 aralığına çekildi
  59)Ak parti iktidarı 2006da çiftçimize 5 milyar ytl tarımsal destek ödemesi yaptı.2007 tarım destek miktarı ise 5 milyar 250 milyon ytl olarak belirlendi
  60)Ak parti iktidarında çitçimiz rekor sayıda ‘0 km’ traktör satın aldı
  61)Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kararları, anlaşmazlıkların çözümlenmesinde bağlayıcı ilke haline geldi
  62) 341 kaza kara noktasında iyileştirme çalışması yapıldı.çalışmalar sonucunda kaza sayısında %64 azalma sağlandı
  63)En düstriyel odun üretimi 7 milyon metreküp’ten 9 milyon metreküp’e çıkarıldı
  64)Sanayi elektriği %6.5,konut elektriği ise %1.5 oranında ucuzlatıldı
  65)Özürlü çocukların eğitim masraflarını zengin-fakir ayırımı yapmadan devlet karşılıyor.ayda 360 ytl devlet veriyor
  66)2002 yılında 9 milyar dolar olan ‘komsu ve çevre ülkelere’ yönelik ihracatımız,ak parti iktidarında 24 milyon dolara ulaştı
  67)25 milyon ytl harcanarak YİBO’lar (yatılı ilköğretim bölge okulları) yeniden düzenlendi
  68)Ak parti iktidarının 2005-2006 yıllarında 14 bine 56 çocuğumuz korunma altına alınmadan,’ailelerinin veya yakınlarının yanında’ parasal yardımla desteklendi
  69)Vatandaşlarımızdan 112 ambulans hizmetleri için ücret alınması kaldırıldı
  70)Alınması günlerce süren sanayi ve sicil belgesi,ak parti iktidarında artık 1 saatte veriliyor
  71)Ak parti iktidarında,kırsal alanların yerinde ve sürdürülebilir kalkınması için kırsal kalkınma yatırımlarına toplam 280 milyar ytl kaynak ayrıldı
  72)15 ceza infaz kurumu,2 personel eğitim merkezi açıldı
  73)Ak parti iktidarında,afetten zarar gören vatandaşlarımız için toplam 106 milyon 235 bin 535 ytl acil yardım yapıldı
  74)Yoksul ailelerimizin çocuklarına öğle yemeği desteği verildi.bu amaçla,580 bin öğrenci için 400 milyon ytl yardım yapıldı
  75)Ak parti iktidarında,2007-2011 yılarını kapsayan ‘Türkiyenin İlk Resmi İstatistik Programı’ hazırlandı
  76) 110 ytl olan Bağ-Kur tarım emekli aylığı,ak parti iktidarında 315 ytlye çıktı
  77)258 ytl olan Bağ-Kur esnaf emekli aylığı 489 ytl’ye çıktı
  78 )257 ytl olan en düşük SSK emekli maaşı,ak parti iktidarında 478 ytlye çıktı
  79) 346 ytl olan en düşük emekli sandığı maaşı,ak parti iktidarında 606 ytl oldu
  80 )184 ytl olan asgari ücret,ak parti iktidarında 380 ytl’ye çıktı(bu eski rakam.sanırım bugün 400 ytl)
  81) 328 ytl olan en düşük memur maaşı,ak parti iktidarında 720 ytl’ye çıktı
  82) 1,012 ytl olan kamuda çalışan işçinin ortalama ücreti,ak parti iktidarında 1,669 ytl’ye yükseldi
  83) 25 ytl olan 65 yaş aylığı,ak parti iktidarında 68 ytl’ye çıktı
  84) 51 ytl olan özürlü aylığı,ak parti iktidarında 208 ytl’ye çıktı
  85)Ak parti iktidarında,ilaç fiyatlarında %80’e varan indirim sağlandı.bu sayede,her yıl 900 milyon dolar tasarruf edildi
  86)Sağlık ocaklarında muayene oda sayısı,6.300’den 13.500’e çıkarıldı
  87)Ak parti iktidarında,60 üstü emeklilerimizden isteyenlere maaşları kendi evlerine teslim edildi
  88)Tarım sigortaları kapsamında ilk etapta;’dolu’ ve ‘hayvanlar için hayat’ sigorataları uygulamaları başlatıldı
  89)Öğretmenlere verilen hazırlık ödeneği 425 ytl’ye çıkarıldı
  90)Ak parti iktidarında Türkiye,dünya dış ticaret liginde 200 milyar doları aşan 20 ülke arasında yerini aldı
  91)Yurt içi petrol doğalgaz aramalarına 745 milyon dolar yatırım yapıldı.
  92)Ak parti iktidarında,4.295 olayda,1 milyar 68 milyon ytl değerinde kaçakçılık olayı ortaya çıkarıldı(yani hortumlar kesildi)
  93)Üniversitelerde yapılan çalışma sonucunda 1.355 hakim,savcının İngilizce öğrenmesi sağlandı
  94)Ak parti iktidarında,afetzedelerin iskanı için 20 bin 548 konutinşa edilerek vatandaşlarımıza teslim edildi
  95)32 cezaevinden gönderilen 107 eğitim projesi için destek verildi.bu amaçla 1 milyon 492 bin ytl kaynak aktarıldı
  96)Zararlı böceklerle yapılan kimyasal mücadele kaldırılarak,biyolojik mücadele sistemine geçildi
  97)Orman köylülerine,Sosyal Riski Azaltma Projesi kapsamında 14 milyon ytl kaynak sağlandı
  98)Ülkemizde 2002 yılında 4.465 km uzunluğunda olan doğalgaz boru hattı uzunluğu,ak parti iktidarında 7.295 km’ye çıkarıldı
  99)Yolcu taşımacılığında %6,yük taşımacılığında %33 ve liman elleçlemelerinde ise %24 oranında artış yaşandı
  100)Ülkemizde tüm yurt ve yuvalarda ‘ücretsiz internet erişimi’ uygulaması başlatıldı
  101)Ak parti iktidarında,uluslar arası Hidrojen Enerjisi Teknolojileri Merkezi,İstanbul’da kuruldu
  102)Ak parti iktidarında,4 yıl genel bütçeden en büyük pay Milli Eğitim Bakanlığı’na ayrıldı
  103)Ak parti iktidarında ilköğretim ve ortaöğretim öğrencilerinin eğitim hayatları süresince ‘100 Temel Eser’ belirlendi
  104)112 Acil Hizmetlerinde 618 olan ambulans sayısı,ak parti iktidarında 1.443’e yükseltildi
  105)Yüksek öğrenim bursları 45 ytl’den 150 ytl’ye çıkarıldı
  106)Üniversite öğrencilerine ilk kez ‘ücretsiz yemek yardımı’ başlatıldı(eskiden,günde 3 ytl idi.ablamdan biliyorum)
  107)Liseler 4 yıla çıkarıldı
  108 )İlk defa başvuran ve belgelerini tamamlayan herkese burs veya öğrenim kredisi verildi
  109) 2002 yılında maden ruhsatı sayısı 4.401 iken,ak parti iktidarında çıkarılan Maden Kanunu ile bu sayı 37.505’e ulaştı
  110)Meteorolojik Haberleşme Sistemi yenilendi
  111)Yargı kurumlarının online bağlantısını sağlamak amacıyla kurulan UYAP(ulusal yargı ağı projesi) uygulamaya başlandı
  112)Yapı malzemeleri kontrolünün ülke genelinde yaygınlaştırılması için 28 ilde beton laboratuarı kuruldu
  113)Yoksul vatandaşlarımıza dini bayramlarımız öncesinde toplam 100 milyon ytl yardım yapıldı
  114)Yoksul bölgelerimizdeki 78 aşevi ile 70 bin 190 vatandaşımıza günlük sıcak yemek verildi.bunun için 17 milyon ytl kaynak aktarıldı
  115)1937 yılında başlayan orman kadastrosunun %15’i ak parti iktidarında yapıldı.böylece,kadastrosu yapılan orman alanı %92’ye çıktı
  116)Ak parti iktidarında ‘Alo 150′ Başbakanlık İletişim Merkezi(BİMER) uygulaması başladı.BİMER uygulamasıyla vatandaşlarımız sorunlarını doğrudan başbakanlığa bildirmektedir.
  117)2002 yılında 16,9 milyar metreküp olan doğalgaz tüketim miktarı,ak parti iktidarında %73 artışla 29,3 milyar metreküp’e ulaştı
  118 ) 784 esnaf ve sanatkarımız iş hayatına başladı
  119)160 tanesi hastane olmak üzere,toplam 416 sağlık tesisi hizmete açıldı
  120)Ak parti iktidarında sağlanan gümrük idaresinin modernizasyonu ile 93 gümrük idaresinde işlemlerin %99,9’u elektronik olarak gerçekleştirilir hale getirildi
  121) 2002 yılında 71 çocuğumuza koruyucu aile yanında bakım hizmeti verilirken,ak parti iktidarında bu rakam 767’ye ulaştı
  122)Milletvekili seçilme yaşı 25’e indirildi
  123)Yurt genelinde 7.804 adet kızamık vakası görülmüşken,bu rakam 2006 yılında sadece 31 vakaya düşürüldü
  124) 56 ilin ‘İl Çevre Durum Raporu’ güncelleştirilerek internete aktarıldı
  125)Düşük gelirli 32.196 ailemizin süt sığırcılığı,koyunculuk ve seracılık projeleri için 246 milyon 532 bin 684 ytl kaynak aktarıldı
  126)Ak parti iktidarında,sadece ormancılık faaliyetlerinden 200 milyon ytl tasarruf sağlandı
  127)Ak parti iktidarında,Akdeniz ülkeleri içinde orman yangınları ile mücadelede en başarılı ülke Türkiye oldu
  128)Orman köylülerine üretim işçiliği ve kanuni haklar olarak yılda ortalama 460 milyon ytl ödeme yapıldı
  129) 2002 yılında 141 olan ‘bebek dostu hastane’ sayısı ak parti iktidarında 513’e çıkarıldı
  130)Ak parti iktidarında,TÜBİTAK’a Türkiye’nin AR-GE politikasının gelişimi için 456 milyon ytl kaynak aktarıldı
  131)Evsel katı atıkların vahşi depolanmasına son vermek için çalışmalar başladı.10 il belediyesinin düzenli depolama tesisinin temeli atıldı
  132)Ak parti iktidarında,son derece önemli olan ‘Ulusal Bor Araştırma Enstitüsü’kuruldu
  133) 6 milyon 324 bin aileye 4 milyon 327 bin645 ton ücretsiz kömür yardımı yapıldı
  134)Ak parti iktidarında,ilk kez,Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışmayı Teşvik Fonu kaynaklarının tümü,ihtiyaç sahibi vatandaşlarımız için kullanıldı
  135)Yoksul vatandaşların ilköğretime devam eden erkek çocuklarına aylık 18 ytl,kız çocuklarına 22 ytl yardım yapıldı
  136)Ak parti iktidarında,Aile Araştırma Kurumu ile Kadının Statüsü Genel Müdürlüğü,çıkarılan yasa ile ilk kez resmi statü kazandı
  137)Tüketicilerin mağduriyetini giderecek yasal düzenlemeler yapıldı
  138 )Bor ürünleri üretimi 436 bin tondan,3 milyon tona çıkarıldı
  139)Ak parti iktidarında,bölge adliye mahkemeleri sisteme dahil edildi
  140)Havaalanlarındaki meteorolojik sistemlerin modernizasyonu kapsamında 10 otomatik gözlem sistemi kuruldu
  141) 2 milyon dar gelirli ailenin demografik bilgilerini içeren veri tabanı oluşturuldu
  142)Ak parti iktidarında Türkiye,FAO 2005 Dünya Ormancılık Raporu’na göre ağaçlandırmada ilk 10 ülke arasına girmeyi başardı
  143) 2002 yılında üretilen fidan adedi 117 milyon iken,ak parti iktidarında bu rakam 350 milyon fidana çıktı
  144)Ak parti iktidarında, yerli kaynaklara verilen önem sebebiyle, Türkiye’nin ilk jeotermal haritası hazırlandı ve jeotermal sahalar özel sektöre açıldı.
  145) Zonguldak’ taki havzada bulunan 26 kömür sahası özel sektöre devredildi. Toplam 11.500 kişiye iş imkânı sağlandı.
  146) ülkemizin en büyük 4. barajı olan Ilısu Barajı’nın temeli atıldı. Ilısu barajı’nda 3,8 milyar kilowatt saat elektrik üretilirken, 120 bin hektar alan da suya kavuşacak.
  147)Elektrikteki kurulu gücümüz, 2002 yılında 31.845 megavat iken ak parti iktidarında, %26 artarak 40.206 megawatt’a çıktı.
  148)2005-2006 eğitim öğretim yılında, ise 27 bin öğrencimiz okullarına ücretsiz taşındı.
  149) okul binaları yeni bir mimarı anlayışla inşa edildi. Gelenekle gelecek, okul binasında buluştu.
  150)Ak parti iktidarında, İpsala, Gürbulak ve Hamzabeyli, Gümrük Kapıları inşaatları, başlamasından itibaren 1 yıl gibi kısa bir sürede tamamlanarak hizmete girdi.
  151) Ülkemizin ilk yer altı doğalgaz deposu, Trakya-Silivri açıklarında inşa edildi.
  152) kömür sektöründe bir ilke imza atılarak, bayilik sistemi kuruldu. Böylece kaliteli ve ucuz kömür dağıtımı gerçekleştirildi.
  153) Hazar Bölgesi doğalgazını ülkemize getirecek olan Şahdeniz projesi Ak parti iktidarında, tamamlandı. Hattın ülkemizdeki uzunluğu 230 km.’ dir.
  154) yurtdışı Petrol ve doğalgaz aramaları için 2 milyon 845 bin dolar yatırım gerçekleştirildi.
  155) Habur Sınır Kapısı tamamlandı.
  156) Sosyal Bilimler Lisesi açıldı.
  157) TOKİ tarafından toplam 538 şantiyede 203 bin 846 konutun yapımı gerçekleştirildi.
  158) hava ulaşımında sağlanan indirimle, milyonlarca vatandaşımız ilk kez uçağa bindi.
  159) liman ücretlerinde yaklaşık % 50 indirim yapıldı. Denizciliğimize ucuz mazot temin edildi.
  160)1985 yılından 2002 yılına kadar 8 milyar dolar tutarında özelleştirme yapılmışken, Ak parti iktidarında, bu rakam 18,5 milyar dolara ulaştı.
  161) köy tüzel kişiliklerine yapacakları özel ağaçlandırma çalışmaları için 1 milyon 300 bin YTL hibe kaynak sağlandı.
  162) hava tahminlerinde tutarlılık oranı % 90′ın üzerine çıkartıldı.
  163)Ak parti iktidarında, toplam 34 bin 535 metre jeotermal sondajı yapıldı. 544 megawatt ısı enerjisi görünür hale geldi.
  164)Ak parti iktidarında, kömür aramaları için 135 bin 574 metre sondaj yapıldı ve 1 milyon 400 bin ton kömür rezervi ortaya çıkarıldı.
  165)Bugüne kadar yapılan 650 bin hektar erozyon kontrolü çalışmasının 181 bin hektarı (%28) Ak parti iktidarında gerçekleştirildi.
  166) nüfus iş ve işlemlerinin hiçbir formaliteye gerek kalmaksızın kolaylıkla yapılabilmesi sağlandı.
  167)Ak parti iktidarında, İthal kömür fiyatları ton başına 50-60 dolar ucuzladı. 350 milyon dolar tasarruf sağlandı.
  168)Ak parti iktidarında, 11 saha, elektrik üretimi amaçlı 10 saha da ısınma kömürü temini amaçlı, olarak özel sektöre açıldı. 20 bin 600 kişiye iş imkânı doğdu.
  169) tehlikeli atık ve ambalaj atığı tesislerinin kurulması ve lisanslandırma çalışmaları başladı.
  170)Ülkemizin 8,3 milyar ton olan linyit rezervi yeni aramalarla Ak parti iktidarında, 9,3 milyar tona yükseldi.
  171) Nükleer santrallerin kurulması için yapılan çalışmalarda önemli mesafeler kat edildi.
  172)Ak parti iktidarında, Afrika’ya yönelik ihracatımız 2,1 milyar dolardan %70 artarak 3,6 milyar dolar’a ulaştı.
  173)Ak parti iktidarında, atı su arıtma tesisleri enerji giderlerinin %50’si karşılandı. Böylece tesisler atıl vaziyetten kurtarıldı.
  174)Ak parti iktidarı, şehit, dul, yetim ve afetzede ailelerin ortaöğretimde okuyan çocuklarına burs verdi. Burstan 2 bin öğrenci yaralandı.
  175)Ak parti iktidarında, Türkiye’nin ilk Hızlı Tren ve Lokomotif Fabrikası’nın temeli Sakarya’da atıldı.
  176)Ak parti iktidarında, Ankara- Konya Hızlı Tren Hattının temeli atıldı, yapımına başlandı.
  177) beyaz eşya üretiminde rekor artışlar sağlandı.
  178)Ak parti iktidarında, İzmir Adnan Menderes Havaalanı Dış hatlar Terminali rekor sürede bitirilerek hizmete açıldı.
  179)Ülkemiz Avrupa Ülkeleri ile enerji alanında entegrasyonunu sağlayacak olan Türkiye- Yunanistan doğalgaz boru hattı projesinin yapımına başlandı.
  180)Ak parti iktidarında başlanan Mısır- Türkiye Doğalgaz boru hattı projesi kapsamında, doğalgazın boru hatlarıyla ülkemize taşınma anlaşması imzalandı.
  181)Ak parti iktidarında, MOBESE Projesi (Mobil Elektronik Sistem Entegrasyonu ilk defa İstanbul’da devreye koyuldu. Ve şehrin muhtelif yerlerine 560 kamera monte edildi.
  182) MOBESE Projesi ile köprü ve otoban turnikelerden geçiş yapan 69 milyon 738 bin 189 aracın sorgulaması yapıldı. Bunlardan 732’sinin çalıntı kaydı olduğu tespit edildi.
  183)Ak parti iktidarında uygulanmaya başlanan MOBESE projesi ile 1,274 aranan şahıs yakalandı.
  184)Ak parti iktidarında, Türkiye’de doğanlar için 30, yurt dışında doğanlar için 60 gün içinde bildirimde bulunulması halinde nüfus cüzdanı ücreti alınmıyor.
  185) iş hacimleri yoğun olan illerdeki 18 adliye ile İstanbul ilindeki 4 beldede nüfus temsilcilikleri açıldı, vatandaşlarımızın işleri kolaylaştırıldı.
  186)Ak parti iktidarında, gümrüklerde otomasyon sistemine geçilmesiyle, ihracat işlemlerinin %96’sı, ithalat işlemlerinin ise %75′i ilk kez 24 saat içinde bitirildi.
  187)İlk kez AK PARTİ iktidarında, “Çevreye karşı işlenen suçlara” müeyyide getirildi.
  188) Ak parti iktidarında, SSK’lı, Yeşil kartlı, memur ayırımı yapılmadan tüm vatandaşlarımızın kamuya ait sağlık kuruluşlarından eşit şekilde hizmet alması sağlandı.
  189)302 milyon dolar olan maden ihracatımız Ak parti iktidarında, 661 milyon dolara ulaştı.
  190) 3.940 km. yeni elektrik üretim hattı yapıldı. Elektrik üretim hatlarımızın uzunluğu 47.206 km’ ye çıktı.
  191)Yeraltına alınan elektrik dağıtım kabloların uzunluğu, 2002 yılında 19.954 km. iken, ak parti iktidarında 32 bin km artışla, 52.048 km’ye ulaştı.
  192)Ak parti iktidarında, NABUCCO boru hattı projesine başlanıldı. Nabucco, Bulgaristan-Romanya-Macaristan güzergâhını izleyerek, Avusturya’ya Hazar, Ortadoğu ve Kuzey Afrika bölgelerinin doğalgazını taşıyacak.
  193) İstanbul, Çanakkale boğazlarının tanker tehdidi altında kalmaması için, Samsun – Ceyhan Ham petrol by pass boru hattı projesine yönelik çalışmalar başladı.
  194) Petrol piyasası kanunu ve maden kanunu’nda değişiklik yapılmasına ilişkin kanunlar çıkarıldı.
  195)Ak parti iktidarında, 8 gümrük kapımızda uygulanmakta olan GÜMSİS Projesi ile kaçakçılıkla etkin mücadele sağlandı.
  196) deniz yolu ile yapılan kaçakçılığın önüne geçebilmek için mevcut deniz filosu yenilendi, 4 adet yeni motorbot hizmete sokuldu.
  197)Ak parti iktidarında, kişinin nüfusa kayıtlı olduğu yer ile nüfus idaresi arasında yazışma yapılması devri sona erdi.
  198) kişileri tek bir numarada tanımlamak üzere,Türkiye Cumhuriyeti Kimlik numarası uygulaması başladı. Bir çok numara kullanılması uygulamasına son verildi.
  199) Türkiye ihracatının önemli finansal destek kuruluşu olan Türk Eximbank’ a 1,5 milyar dolar tutarında nakdi kaynak aktarıldı.
  200) ihracata yılda ortalama 7-8 milyar dolar tutarında kredi ve sigorta/garanti desteği sağlandı.
  201) KOBİ’ lere kullandırılan kısa vadeli krediler 5 milyar YTL’ ye ulaştı.
  202)ihracat sektörüne sağlanan toplam destek 27 milyar dolara ulaştı.
  203)Ak parti iktidarında, Özürlüler kanunu ile ilk defa özürlülere karşı yapılan ayırımcı uygulamalara ceza hükmü getirildi.
  204)2002 yılında yurt genelinde % 78 olan aşılama oranları, Ak parti iktidarında, %90′ın üzerine çıktı.
  205)Daha önce aşılama programında mevcut olmayan kızamıkçık, kabakulak ve menenjit aşıları Ak parti iktidarında, standart programa dahil edildi.
  206)Ak parti iktidarında, Avrupa’nın en büyük aşı kampanyası gerçekleştirilerek 18 milyon 217 bin çocuğumuz aşılandı.
  207)Ak parti iktidarında, bebeklerimizin kemik gelişimini destekleyen D vitamini ücretsiz dağıtıldı.
  208)2002 yılında 10.224 olan sıtma vaka sayısı, Ak parti iktidarında, 604′ e düşürüldü.
  209)Tüm koruyucu sağlık hizmetlerine ayrılan bütçe, 2002 yılında 961 milyon YTL iken, Ak parti iktidarında 2 milyar 101 milyon YTL’ ye yükseltildi.
  210) “Aile hekimliği kanunu” çıkartılarak 10 ilde uygulamaya konuldu. Aile hekimliği 2007 yılında 10 ilde daha uygulamaya geçecek.
  211)2002yılında uzman hekimlerin %10′u kamuda tam gün çalışırken Ak parti iktidarında, bu oran %55′ e yükseldi.
  212)Ak parti iktidarında, yeşil kartlı vatandaşlarımızın, devlet memurları gibi, kamu sağlık hizmetlerin faydalanması ve ilaçlarını istedikleri eczaneden alması sağlandı.
  213) yeşil kartlı hastaların ayakta tedavileri, muayene, tetkik- tahsil, diş hekimi ve diş protezi, gözlük ve acil tedavi giderlerinin ödenmesi sağlandı.
  214)Ak parti iktidarında, ALO 184 SABİM hattı kuruldu. Vatandaşlarımızın bir telefonla sağlık bakanlığı’na direkt olarak ulaşma sağlandı. 2 milyon 100 bin aramaya cevap verildi.
  215)Ak parti iktidarında, 4 yılda ilköğretim öğrencilerine 376 milyon ders kitabı ücretsiz dağıtıldı.
  216) lise öğrencilerine ilk defa 36 milyon adet ders kitabı ücretsiz verildi.
  217) ilk kez eğitim harcamalarının tümünün vergiden düşülmesine imkan sağlandı.
  218)Ak parti iktidarında, ” Bilgisayarlı Eğitime Destek” kampanyası ile 406 bin bilgisayar eğitimiz hizmetine girdi.
  219)Ak parti iktidarında, okul kayıtları internetten yapılabilir hale geldi.
  220) 40 yıllık ilköğretim ve ortaöğretim müfredatı A’ dan Z’ ye yenilendi.
  221) ek ders ücretleri %40 oranında artırıldı.
  222) 210 bin öğretmen ataması yapıldı.
  223) 40 yeni Anadolu Öğretmen Lisesi açıldı.
  224)Ak parti iktidarında, ilköğretimde bitişik eğik yazıya geçilmesiyle birlikte yazısı güzel bir nesil yetişmeye başladı.
  225)Ak parti iktidarında, okullarımızın neredeyse tamamına internet erişim imkânı sağlandı.
  226) spor liseleri hizmete girdi.
  227)Ak parti iktidarında, öğretmenlerin atamalarına “nokta tayin” sistemi getirildi.
  228) eğitimde zorunlu hizmet, il düzeyinden ilçe düzeyine indirildi.
  229) öğretmenlerin kendi branşlarında çalışabilmesi için gerekli düzenlemeler yapıldı.
  230) Milli Eğitim Akademisi’nin yasal alt yapısı tamamlandı.
  231) öğretmelerin askerlikleri için yeni düzenlemeler yapıldı.
  232) öğrencilerin rehberlik dosyaları internetten takip edilmeye başlandı.
  233) kılık kıyafette yeni bir düzenlemeye gidilerek formaya her yıl para ödenmesinin önüne geçildi.
  234)Ak parti iktidarında, 16 bin sözleşmeli sağlık personeli istihdam edildi.
  235)2002 yılında Sağlık Bakanlığı hastanelerinde bulunan 1.500 adet diyaliz cihazı sayısı Ak parti iktidarında, 3 bine çıkarıldı.
  236) ilk defa Ak parti iktidarında, “Hekim Seçme Hakkı” uygulaması başlatıldı. Halen 276 hastanemizde uygulanıyor.
  237) 112 Acil istasyon sayısı 481′ den 1.148′ e çıkarıldı.
  238) 10 yılda bir sokağa çıkma yasağı ile uygulanan nüfus sayımı uygulamasına, modern bir kayıt sistemi ile son verildi.
  239)Türkiye NATO zirvesine ilk kez Ak parti iktidarında, ev sahipliği yaptı. (2004)
  240)İslam Konferansı Örgütü ( İKÖ ) Genel sekreterliği görevine ilk kez bir Türk getirildi. (2004)
  241) ilk kez bir Türk Başbakanı Güney Afrika’ya gitti. (2005)
  242)Başbakan R. Tayyip Erdoğan, 16 yıl aradan sonra Yunanistan’ı, 51 yıl aradan sonra ise Türk azınlığın yaşadığı Batı Trakya’yı ziyaret eden ilk Türk Başbakan oldu (2004).
  243)Suriye Devlet Başkanı 57 yıl, Rusya Devlet Başkanı ise 30 yıl aradan sonra Türkiye’ye gelerek resmi ziyarette bulundu.
  244)Türkiye, Pakistan’da yaşanan deprem felaketinin ardından bu ülkeye 150 milyon dolar tutarında ayni ve nakdi yardım sağlandı.
  245)Başbakan R. Tayyip Erdoğan ve İspanya Başbakan Zapatero’ya BM Genel Sekreteri tarafından Medeniyetler İttifakı Girişimi’nin eş başkanlığı görevi verildi.
  246)Ak parti iktidarında, Suriye ile elektrik enerjisi satış anlaşması imzalandı. Suriye’ye 1,4 milyar kWh/ yıl elektrik enerjisi satacağız.
  247)2003 yılında 685 milyon dolar olan maden ve mermer ihracatı, Ak parti iktidarının aldığı önlemler ile 2006 yılının aldığı önlemler ile 2006 yılının ilk 8 ayında 1,5 milyar dolara ulaştı.
  248) yurt dışı müteahhitlik sektörü, 65 ülkede 80 milyar dolar tutarında 3.500′ e yakın proje ile dünya müteahhitlik sektörünün önemli aktörler arasında yer aldı.
  249)Dünyanın en büyük 225 müteahhit firması arasında, 20 firma ile yer alan Türkiye, ABD ve Çin’den sonra 3. sıraya yerleşti.
  250)Ak parti iktidarı, Etiyopya’daki yoksullar için 20 adet su kuyusu açtı. Böylece 40 bin kişi temiz içme suyuna kavuştu.
  251)AK PARTİ iktidarı, Kosova’da yaşayan soydaşlarımız için televizyon kurdu. Kurulan televizyon, Balkanlar’ın Türkçe yayın yapan ilk televizyonu oldu.
  252)Ak parti iktidarında, ” Moğolistan’daki Türk Anıtları Projesi” kapsamında kazı, jeofizik, epigrafi, müze, restorasyon, koruma onarım, harita çalışmaları yürütüldü.
  253)Ak parti iktidarında, Bişkek’ te açılan Kırgız- Türk Kemik İliği Nakli Merkezi, Türk ve Kırgız doktorları bir araya getiren Orta Asya’daki ilk ve tek merkez oldu.
  254) inşa edildiği tarih itibarı ile en büyü Türk eseri olma özelliğini taşıyan Türkmenistan’ın Mevr şehri’ndeki Sultan Sancar Türbesi restorasyonu Türkiye tarafından gerçekleştirildi.
  255)Ak parti iktidarında, 18 ayrı ülkenin 29 üniversitesinde, 18 Türkoloji Bölümü ile 12 Türk Dili ve Kültür Merkezi açıldı.
  256)Ak parti iktidarında, vatandaşlarımızın kamu hizmetlerinden memnuniyetini ölçen “yaşam memnuniyeti araştırması” her yıl düzenli olarak yapılmaya başlandı.
  257) Ermenistan- Gürcistan ve Türkiye arasında yeni hava koridorları tesis edildi. Böylece Azerbaycan, Kazakistan ve Türkmenistan hava sahalarına daha kısa rotalardan Trafik akışı imkânı elde edildi.
  258)2002 yılında 114 fuar organizasyonu yapılırken, 2005 yılında 212 fuar düzenlendi. Ak parti iktidarında, düzenlenen toplama fuar sayısı 841 oldu.
  259)Ak parti iktidarında, İstanbul- Selanik arasında 8 Temmuz 2005 tarihinden itibaren dostluk/filia ekspres treni işletilmeye başlandı.
  260)Ak parti iktidarında, İstanbul- Avusturya arasında karşılıklı olarak haftada bir sefer yapan Ro-La trenleri ile uluslar arası taşımalarımız ivme kazandı.
  261),Antalya Hava alanı 2. Dış hatlar terminali rekor sürede bitirilerek hizmete açıldı.
  262)2002′de IMF’ye 22,1 milyar dolar borcu olan Türkiye Ak parti iktidarında, 9,9 milyar dolara düşürüldü.
  263)İlk kez Ak parti iktidarı ile KKTC ekonomik ve politik kuşatmayı yardı.
  264)Geçmiş dönemlerin büyük yolsuzluklarına ilişkin en kapsamlı tahsilât Ak parti iktidarında, yapıldı.
  265)Yolsuzluklar önlemek amacıyla finans sektörü yeniden yapılandırıldı. Ve kamu maliyesinde şeffaflığı tanıyacak kanunular çıkartıldı.
  266) 4 925 sayılı karayolu taşıma kanunu çıkarıldı ve karayolu taşımacılık sektörünün tamamı ilk kez kanun düzeyinde yasal bir alt yapıya kavuştu.
  267)Ülkemizi hızlı trenle tanıştıracak Ankara- İstanbul hızlı tren Projesi’nin temeli 8 Haziran 2003′ te Başkan R. Tayyip Erdoğan tarafından atıldı.
  268) Bünyesinde demir yolu boğaz tüp geçişi inşaatını da barındıran Dünyadaki en önemli Projelerden Marmaray projesinin temeli atıldı. (2004) (bu projeyle ilgili bilgi vereyim.benim için çok önemli bir proje.üsküdar-eminönü arası 4 dakika olacak.böylece okula daha çabuk gidebilirim  )
  269)1972 yılında beri çalışması devam eden Divriği- Sivas Demir yolu inşaatı Ak parti iktidarında tamamlandı.
  270) Ankara Esenboğa hava alanı rekor bir sürede tamamlanarak hizmete açıldı.
  271)1990-2002 yılları arası KOBİ’ lere 20,05 milyon dolar destek sağlanmışken Ak parti iktidarında, 233,6 milyon dolar destek sağlandı.
  272)2002′de 47 milyon dolar olan un ihracat değeri, Ak parti iktidarında, 425 milyon dolara çıktı.
  273)Her yıl ortalama 1,5 milyon ton kaliteli buğday ithal etmek zorunda kalan ülkemiz, Ak parti iktidarında, ihtiyacını yurt içinden karşılar hale geldi.
  274) otel, motel ve tatil köyleri ile özel sağlık müesseselerinin tüm kayıtlarını bilgisayarda tutmaları ve genel kolluk kuvvetlerinin bilgisayar terminallerine bağlamaları hükmü getirildi.
  275) vatandaşlarımızın kamunun her alanındaki yaşamını kolaylaştırmak ve işlemleri hızlandırmak amacı ile KPS ( kimlik paylaşımı sistemi) kuruldu.
  276) yurt dışında yaşayan vatandaşlarımızın nüfus cüzdanlarının konsolosluklarımızca posta ile ikamet adreslerine gönderilmesi imkânı sağlandı.
  277) PTT hizmetlerinde de büyük gelişme yaşandı. 2002 yılında otomasyona açık işyeri sayısı 707 iken, 2006 yılında bu sayı 2,938′e yükseldi.
  278) çocuk yuvalarında 20-25 çocuk için bir bakıcı anne istihdam edilirken, Ak parti iktidarında, 8 çocuğa bir anne uygulaması başlatıldı.
  279)Yetiştirme yurdunda kalıp lisede okuyan bir gencimize 2002 yılında aylık 18 YTL harçlık verilirken, Ak parti iktidarında, harçlık miktarı 54 YTL’ ye çıkarıldı.
  280)AK PARTİ iktidarında, Motorin yerine Biyo-dizel kullanımı yaygınlaştırıldı. Ve özel sektörün biyo-dizel sektörüne girmesine imkân sağlandı.
  281)Ak parti iktidarında, Türk Ceza Kanunu yenilendi. Ve 5237 sayılı yeni Türk Ceza Kanunu yasalaştı.
  282)Adli Tıp Kurumu Kanunu’nda değişiklik yapılarak Adli Tıp Kurumu çağın ihtiyaçlarına göre yeniden yapılandırıldı.
  283)Yoksulluk nedeni ile yuvaya bırakılan çocuklardan 2 bin 854 çocuk anne kucağına geri döndü. Ailelerine yapılan çocuk yardım 76 YTL’ den 158 YTL’ çıkarıldı.
  284)İş ve işçi bulma kurumu yeniden yapılandırılarak çağdaş bir yapıya kavuşturuldu.
  285)Askerlik yapmakta iken hayati öneme haiz hastalıklar nedeni ile terhis edile er, erbaş ve yedek subayların tedavilerine bir yıl daha devam etme imkânı getirildi.
  286) ” Özürlüler Kanunu” 7 Temmuz 2005 tarihinde resmi gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.
  287) ecdat yadigârı 750 vakıf eserin onarımı yapıldı.
  288) otomotiv sanayimiz dünyada 17. AB üyeleri içinde 7. hafif ticari araçlarda 3. ve otobüs üretiminde 1. sıraya yerleşti.
  289)Ak parti iktidarında, elektrikteki kayıp kaçak oranlarıyla yapılan mücadele sonucu kaçak % 25′ten %17′ ye düştü. Bu fark 1 milyar 236 milyon 322 bin 629 YTL’ ye karşılık gelmektedir.
  290) Siirt Pervari, Şırnak Cudi Dağı gibi bölgelerimizde petrol arama faaliyetlerine başlandı.
  291) Atıl durumdaki 18 bin 854 maden sahası yeniden işletilmek üzere özel sektöre açıldı ve 18 bilyon 392 ihale geliri elde edildi.
  292) özürlülerin yurt dışından ithal etmiş oldukları özel tertibatlı otomobiller ile her türlü tesisat ve araçlar gümrük vergisinden muaf tutuldu.
  293) her türlü özürlü için bir ev emlak vergisinden muaf tutuldu.
  294)Ak parti iktidarında, SSK’lı ve Yeşil Kartlı hastaların ilaçlarını serbest olarak tüm eczanelerden almaları sağlandı.
  295) 4 yıllık fakülte ve yüksek okullarından lisans düzeyindeki mezunların, emniyet teşkilatına polis memuru olarak alınması sağlandı.
  296) çocuklar, anne hanelerinde anne soyadları ile tescil edilmeye başlandı.
  297)Ak parti iktidarında, Türk mallarını kaliteyle bütünleştirmeyi amaçlayan “TURQUALİTY” projesi uygulamaya konuldu.
  298)Ak parti iktidarında, özürlü çocukların aileleri ” Umut Adımları Projesi ile eğitildi.
  299)Sağlık Ocaklarında 65 milyon olan muayene sayısı Ak parti iktidarında, 110 milyona çıktı.
  300) muhtar maaşları 98 YTL’ den 263 YTL’ yükseltildi.
  301) tarımda kişi başına düşen milli gelir 1,5 kat arttı.
  302) Vakıflar Genel Müdürlüğü, personel giderleri de dahil olmak üzere bütün bütçesini karşılayabilir hale geldi.
  303)”Vakıf Arşiv Yönetim Sistemi” projesi ile birlikte arşiv belgeleri derlendi, internet ortamında ilgililere sunuldu.
  304) yurt dışına kaçırılan paha biçilmez vakıf kültür varlıkları tekrar ülkemize kazandırıldı.
  305) “Vakıf Eserleri Video Film Arşivi” projesi ile tüm eserler kayda alındı. Daha sonra tahribata uğramış olsalar bile aslına uygun olarak onarımlarının yapılması sağlandı.
  306) köylerdeki 3 bin kapalı okul yeniden hizmete girdi.
  307)özel öğretim yasal düzenlemelerle teşvik edildi.
  308) vakıflar genel müdürlüğü’nün yönetim ve denetiminde sadece 9.483 tarihi eser görünürken, ak parti iktidarında, bu sayı 18.500′e ulaştı
  309)ayırım yapılmaksızın tüm sigortalılar,sağlık hizmetlerinden ‘sevk almadan’ yararlanabiliyor. Sevk alana kadar insanların daha onceden ne çileler çektiğini, BILIYORMUYDUNUZ?

 53. Vatansever said

  Kim gururunu bir köşeye bırakıp kendini dinci ekibe uydurmuyorsa o işsiz kalıyor.

  Kim vatanının iyiliğini düşünüyor ,kim dürüst hepsi işsiz.

  Kim kendini ılımlı islama adapte etmiş , kim yağma talan düzenini benimsemişse onların keyfi yerinde.

  Son model mercedeslerin jeep lerin direksiyonlarına bakın hep sıkmabaşları görürsünüz.

  Bu düzenin değişmesi için sadaka kültürünü benimsemiş , din ile uyuşturulmuş kitlelerin silkelenip kendine gelmesi gerekli ki buna da ihtimal veremiyoruz.

  Saygılar

 54. gezmıs denız said

  bune abı yaaaaaaaa agzı olan konusuo……………!!!!!!!!!!!!!!!

 55. mutlu said

  atın akp’ye oyunuzu şeetsin sizin soyunuzu.

 56. x said

  Bu arada kara çarşafa dolaşan var mı?Merak etmeyin aslı varken sahtesine kimse itibar etmez.Artık maymun gözünü açtı!

 57. Anonim said

  […] Binali yldrm 1- oluna gemi ald…yldrm daha nce genel mdrln yapt irkette 720 milyara gemi almtr. iin ilgin yan gemiyi ald irket istnabul denizcilik iletmelerinden bir gemiyi bedelsiz kiralamtr.. binali yldrm ayrca tcdd ihaleleri bata olmak zere aycel-avea birlemeleri dahil birok yolsuzluk iddlar vardr. tcdd yolsuzluu: bakan yldrm tcdd ihalelerini yandalarna vermitir.bunun en arpc rnei olarak akp bakrky ile bakan ve akp kadn kollar yesi YEL kart sahibi bir kadna verilen 10 adet ihale gsterilebilir.. http://turkbirligi.azbuz.com/forum-a…uzluk/43000000 30 AYLIK AKP KTIDARI DNEMNDE GEREKLETRLEN, 60 AK YOLSUZLUK DOSYASI […]

 58. davut said

  CHP YOLSUZSLUKLARI SİZİN ARKA CIKTINIZ KİSİLER

  Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin gerçekleştirdiği ‘Mezitli Sahil Yolu’ ihalesinde 4.5 milyon YTL’lik usulsüz işlem yapıldığı belirlendi. Kamu İhale Kurumu, ‘Yasal işlem yapılmalı’ raporu verdi.

  İşadamı Metin Taşdelen’in Mersin Büyükşehir Belediyesi’nde yolsuzluk yapıldığı yönündeki şikayetinin yankıları sürerken, Mersin Büyükşehir Belediyesi’nde bu kez de 4,5 milyon YTL’lik usulsüz işlem yapıldığı ortaya çıktı. Kamu İhale Kurulu’nun 2006 yılındaki toplantısında Büyükşehir Belediyesi’nin ‘Mezitli Sahil Yolu Dolgu ve Peyzaj Çalışması İşi’ ihalesinde yolsuzluk yapıldığını tespit etti.

  PEYZAJ İŞİ İHALESİZ VERİLDİ

  Yeminli Mali Müşavir Ahmet Akın ‘Mezitli Sahil Yolu Dolgu ve Peyzaj Çalışması İşi’ ihalesinde usulsüzlük yapıldığı iddiasıyla 18 Ocak 2005’de Kamu İhale Kurulu’na başvurdu. Başvuruyu 6 Eylül 2006’da görüşen Kurul, 2002 yılında Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin muhtelif yerlerde yağmur suyu hattı yapımı ve ıslahı için yapılan ihaleyi alan firmaya, ikinci bir ihaleye gidilmeden yüzde 91.50 keşif artışı ile Mezitli Sahil Yolu peyzaj işini de vermesinin mevzuata aykırı olduğuna karar verdi.

  SORUMLULAR CEZALANDIRILSIN

  KAMU İhale Kurulu verdiği kararında şu noktalara dikkat çekti: İhale konusu iş kapsamında yer almayan işlerin ihale edilen işin bünyesinden yapılmasının hukuken mümkün olmadığı, dolayısıyla imalat artışına neden olan imalatların 4734 sayılı kanun çerçevesinde ihale yapılması gerektiği nedeniyle idarece yapılan işlemlerin mevzuata aykırı olduğu tespit edilmiştir. … Mevzuata aykırılıkların gerçekleşmesinde sorumluluğu olanlar hakkında değerlendirme yapılarak, gerekiyorsa inceleme veya soruşturma başlatılmak üzere kararın İçişleri Bakanlığına bildirilmesine oy çokluğu ile karar verildi. LÜTFİ KAPLAN

  Yamyam vakaları

  CHP’Lİ Çankaya Belediye Başkanı Muzaffer Eryılmaz, internete düşen konuşmalarında ‘yamyam’ diye nitelendirdiği CHP’li Belediye Meclis üyelerini doyurabilmek için rüşvet aldıklarını anlatıyordu. Bu skandal kayıtlara 1. Yamyam Vakası olarak geçti. İşadamı Metin taşdelen, Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin gübre alımlarında trilyonluk yolsuzluklar yaptığını iddia ederek Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na başvurdu. Bu şikayet de 2. Yamyam Vakası olarak nitelendirildi. Star

 59. mehmet bayalan said

  “DURMAK YOK YOLA DEVAM” !!! KILIÇTAROĞLU’NA YAKALANMADAN,
  “BERABER YÜRÜDÜK BİZ BU YOLLARDA”,F-TİPİ ÖRGÜTLENDİK KARAKOLLAR’DA,
  “BİZ BOP’UN EŞBAŞKANLIĞI GÖREVİNİ YAPIYORUZ”. AB’NİN PUTLARINA TAPIYORUZ.
  “BİZ KIRK SEKİZ ETNİK GRUBUN ORTALAMA VATANDAŞI”.TALABANI-BARZANİNİN CANYOLDAŞI.
  “BİZ ERGENEKON’UN SAVCISIYIZ”.VATANSEVER TÜRK’LERİN AVCISIYIZ.
  “BİZ ABD ASKERLERİNİN DUACISIYIZ”.AB ANAYASASININ İMZACISIYIZ.

 60. can said

  kardeşim belgelerin varsa yaz yoksa sus!!!

  İNSANLARI YALAN YANLIŞ BİLGİLERLE KANDIRAMAZSIN!!

  O 60 KONU HAKKINDA 1 TANESİNİ BİLE BELGELERLE KANITLAYAMAZSIN ÇÜNKÜ SEN BOŞ KAFADAN BOŞ BİR ADAMSIN!!!

 61. manisalı said

  Bu insanların hepsini devrimden sonra asacağız Akp ye boykot devam burası manisa Salihli erdoğanı taşlamış biri olarak yolsuzlukların sonu atatürk e dikdetör diolar onun gibi dikdetöre canım feda.Bizim vergilerizle bmw merzolara biniolar halkımızla dalga geçiolar 3 paralık yandaşlarına jest geçiolar.Elhamdülillah Atatürkçüyüm

 62. hakan said

  iyi okuyun……………

  AKP Lİ değilim !!

  çünkü din üzerinden siyaset istemiyorum..!!

  dikkat edin dinsiz degilim..çünkü YARATANIMI BİLİYORUM…

  ibadetimi eksiksiz yapıyorum cunku bu ALLAH a borcum,minnetim….

  AKP ye göre ,kendine oy verenler dindar, vermeyenler dinsiz…!

  AKP iktidarı gibi haram trilyonlar götürüp dini buna MALZEME etmek kadar ayıp günah ne var söylermısınız?

  din insanın icindeki vicdandır…içinde vicdanı bir basbakan vatanını karıs karıs satarmı?

  yolsuzluk yaparmı?

  yaptırır mı?

  bazı arkadaslar burdakılerden belge ıstıyor,

  YOLSUZLUKLARIN belgeSİNİ gosterın dıyorlar..

  ne yazıkkı yolsuzlukları herkes goruyor fakat halktan biri ispatlayamıyor,buna ızın vermıyorlar…

  CUNKU HALKIN DOKUNULMAZLIGI YOK!!!

  YAZARLARIN DUSUNURLERIN BILGINLERIN DOKUNULMAZLIGI YOK!!!

  KONUSANA ISPATLAYANA CEZALAR YAGDIRIYORLAR KORKUTUP SUSTURMAK ADINA….

  EN BASİT ÖRNEĞİ AYDIN DOGANDIR….

  TURKIYE VERGİ SAMPİYONU AYDIN DOGAN YOLSUZLUKLARIN USTUNE GİTTİGİ İÇİN

  900 TRİLYON VERGİ BORCUNA ÇARPTIRILMIS VE MEDYA PATRONU HALKTAN

  YANA OLDUGU İÇİN SUSTURULMUSTUR…

  GOZUNU AC TURKIYE ;

  VATAN ELDEN GIDIYOR,EKONOMI KUCULUYOR,BORC ARTIYOR,İŞŞİSİZLER ARTIYOR!!!

  HIRSIZLIK BU YUZDEN ARTIYOR-HALK TEDIRGIN-CINAYETLER INTIHARLAR ARTTI……………………….

  AKP NİN ESERLERINI AÇ GOZUNU GÖR !!!!!

 63. By_NeFReT said

  Can Can Can Sen Kaç Yasındasın Yawrum 0 – 6 Yaşındamısın Sen cocuksun Daha Sen Başkakan Olsan Ve Bu kadar Yolsuzluk Yapsan Kime Belge verirsin :))) Şimdi Sen Sütünü İç Senin Baynini İyi Yıkamışlar Ve SÜNGERİ İiçinde Unutmuşlar

 64. asker said

  bu akp ye destek verenleri iyi tanıyorum çevremde yeterince var.hepsi çıkar için.kimi iş kimi ihale kimi bedava yardım almak için.
  bu kişiliksizlik değil de nedir ya kardeşim size sesleniyorum ülke elden gidiyo bırakın makarnayı kömürü artık!

 65. AKP ilkeleri

  1. Paranın dini, imanı olmaz.

  2. Kocana göre bağla başını, harcına göre pişir aşını.

  3. Devlet aile içi verilmesi gereken terbiyeyi verecek.

  4. Hazır ol cenge ister isen sulhu sela, her daim kavga ve bölücülük yarat ki yönetebilesin.

  5. Millet, fakr ü zaruret içinde harap ve bîtap düşmüş iken sen sadaka ekonomisi uygula.

  6. Lafla peynir gemisini yürütmek*.

  *Rivayete göre bir zamanlar İstanbul’da, Edirneli Aksi Yusuf adında bir peynir tüccarı var imiş. Madrabaz ve cimri birisi olup Trakya’dan getirttiği peynirleri İstanbul’da satar, artanını da deniz yoluyla İzmir’e gönderirmiş. İzmir’de peynir fiyatları yükseldikçe elinde ne kadar mal varsa gemilere yükletir ama navlunu peşin vermek istemeyerek, kaptanları yalanlarıyla oyalar durur, “Hele peynirler sağ salim varsın, istediğin parayı fazla fazla veririm,” diye vaatlerde bulunurmuş. Birkaç kez aldanan tüccar gemi kaptanlarından birisi, yine İzmir’e doğru yola çıkmak üzere iken diklenmiş:

  -Efendi tayfalarıma para ödeyeceğim. Geminin kalkması için masarifim var. Navlunu peşin ödemezsen Sarayburnu’nu bile dönmem.

  Aksi Yusuf her zamanki gibi,
  -Hele peynirler salimen varsın… demeye başlar başlamaz gemici.

  -Efendi, lafla peynir gemisi yürümez. Buna kömür lazım, yağ lazım.

  Aksi Yusuf parayı ödemiş. O gün akşama kadar şu bir tek cümleyi sayıklayıp durmuş.
  -Lafla peynir gemisi yürümez ha!

  önder gürbüz
  gurbuz.net

 66. hakan said

  SÖZde din üzerine kurulu A K P iktidarı,

  gelmiş geçmiş en büyük yolsuzluklara imzasını atarak,haram yeme

  tarihinde 1 numaradır….

  kul hakkı yemede 1 numaradır !!!

  NERDE DİN AHLAK VİCDAN?

 67. yasin said

  12 nolu suleyman cok dogru konusmus;KARDESI TEBRIK EDIYORUM SAYGILAR SUNUYORUM..

 68. yasin said

  YOU TUBE GİRİN VE

  AKP GERÇEĞİ

  YAZIN…

  İLK SAYFADAKİ VİDEOLARI İZLEYİN VE

  CANLI CANLI TAYYİBİ GÖRÜN………

 69. HASAN said

  arkdaşlar çogunuz güzel yorumlarla bildiklerinizi siteye yansıtmışsınız ama bütün mailleri okudugumda görüyorum ki halen bu ülkenin şeriatçi bi yapılanma sürecinde yol almasını izleyen insanlar var… ayşe arkadaşımıza sormak geliyor içimden bugün bu ülke şeriatçi bi ülke olsaydı sokaklarda elin başın açık nasıl gezebilecektin sokaklar gericilerle dolacaktı suudiarabistanda oldugu gibi yüzüne kezzap atan sizi insan yerine koymayıp kırbaçlayan bi sistem olacak umarım sende ve senin gibi düşünen insanlar bunun farkına varır…ve bir ATATÜRKÇÜ olarak sizlere onun bir cümlesini aktarmak isterim….. KENDİSİNİ DIŞA BAGIMLI HALE GETİREN BİR MİLLETİN İNSANLARI ASLA (((ÖZGÜR))) OLAMAZ…..saygılarımla

 70. gerçek türk said

  seçim öncesi ortaya bi ergenekon attılar ,, bakın bunları ortaya

  cıkardık seklinde halkın gözünü boyadılar,simdide bunu kullanarak

  oy istiyorlar….

  nekadar yurtsever varsa hepsini içeri attılar…

  KÖR TÜRKİYEM UYAN…

 71. başak said

  işsizligin krizin sebebi esnafların beceriksizligimiş ömrünü bu işe vermiş insanlara mesleklerine hakarettir sen işsizligin krizin nedenini merak ediyorsan aynaya bak

 72. Barca said

  Valla size yine şaştım kaldım:-) bu siteyi düzenleyen densizin atıp tuttuklarına hep inanıyorsunuz. Dengesizin biri de Saidi Nursi’ye dinsiz diyor.. Komik ve acz içinde farkında değil. Memleket için çarpışan herkes kutsaldır. Atatürk’te olsa böyle, Saidi’de olsa böyle. Beğenmedikleri Fethullah Gülen ( FEM ) dersanelerinde onlarca öğrenciyi ücretsiz okutuyor. Memlekete fayda sağlıyor. Ecevit bile bu insan için, mümtaz kişilik, büyük insan derken, buradan çıkan densizin biri ”münafık” diyebiliyor. Ya sizler ancak hakaret misiniz ? Kafanızı yormayı deneyin bir kerede, neler yapabiliriz diye? Ama nerede, tutturmuşlar AKP’de AKP. Nasıl bir zihniyetiniz var? Bu ülkenin % 42.6 ‘sı bu insanlara, bu iktidara güvenoyu veriyorsa siz ne hakla küçümsersiniz? Kimsiniz ? Necisiniz? Memleketin istişare topluluğu burada toplanmışta bizlerin mi haberi yok? Atatürkçü diye geçinen ERGENEKON çetesine niye ses yok? ERGENEKON araştırması yapsaydı ya bu sitenin sözde aklı selimim diye geçinen kendini bilmez, vatanını bilmez arkadaş. ERGENEKON’da ben ATATÜRKÇÜ kişiyim diyenler ortada, İlhan Selçuk, Tuncay ÖZKAN, Veli KÜÇÜK, Orgenaraller… Bunlar mı Atatürkçü. AKP yine kazandı sizler yine avucunuzu yaladınız. Geçmişler ola, Atı alan üsküdar’ı geçti.. Sabah oldu Üsküdar’da beyler.. Bu arada kızların kapanması niye istensin ki? Ee tabi o kızlar kapanırsa bu düşüncedeki erkekler kime laf atıp kimi taciz edip kime tecavüz eylemi yapacaklar? Kapansa bütün hayalleri yıkılacak erkekler var. Dertleri bu, yoksa güzellik yarışmaları denen zılgıtın amacı ne? Kızlarımız çırılçıplak dünya televizyonlarında, buradakiler gurur duyuyoruz diyorlar. Sibel KEKİLLİ gibi nevdüğü belirsiz ”PORNO” yıldızından medet umanlardan ne beklenir ki? Yazık gerçekten çok yazık. Takım tutar gibi parti tutanlar var. Baykal’a mı oy verecektik? ERGENEKON’cu Baykal’a mı? ABD’nin bir numaralı dostuna mı? Emperyalist, faşizan Baykal’a mı? Yoksa SSK skandalının nevdüğü belirsiz, sabıkalı adamı KILIÇDAROĞLU denen şahsiyete mi? Ben çete kursam bu iki müfteri benimde avukatım olurlar sanırım. Memleketi satıyorlar diyorlar. 80 Yıllık yaşamı olan dedeler çok iyi bilirlerki SSK önünde ilaç kuyrukları vardı, 30 Yıllık yaşamı olan gençler bile çok iyi farkındalar ki bazılarının işine gelmez, vurdumduymaz, gamsız olurlar.. Özel Hastaneye gittiğinde ” paran yoksa öl” muammelesi gördüklerini çok ama çok iyi bilirler. Şimde var mı ? Yok, o halde nedir derdiniz? Memleketi satıyorlarmış, komik oluyorsunuz ajite yapmayın… Ajitasyonla nereye kadar? CHP demek resmen ajite demek, görüyoruz işte. Kazandık dedikleri yerleri tek tek kaybettiler bu kadar acz içinde olan başka bir nitelikte parti var mı ? Menderes’e bile vatan haini diyecek dengesizler varken çok normal değil mi? memleketin yaşadıkları. AKP, belediyede çok iyi, AKP insan haklarında çok iyi, AKP hastane kuyruklarına son veren hükümet iken, bu milletin hür iradesiyle ( 42.6 ) iktidar ise sizlere laf düşmez. Köstek olmayı bırakında, destek olmayı deneyin, kazanan yine sizler olacaksınız. Baykal başa gelse nolacaktı? O bırakın sizin AKP satıyor dediğiniz şeyleri, İSTANBUL’U satılığa çıkarırdı:) Devlet’in işletme ile işi ne? Devlet’in ticaret ile işi ne? Devlet’in telekominikasyon ile işi ne? Bırakın bu boş işleri, maşallahı bu site sahibinin işi gücü bırakmış adamcağız AKP müptelası olmuş, besbelli bağımlılık yapmış bu sözde ”bağımsız” arkadaş 🙂 Kesin CHP kökenli, sözde ATATÜRKÇÜ, sözde laik. Ne laik ama. Özgür ifadelerin, özgürce yaşamın katili gibi. Adam küçük dağları ben yarattım havasında. Müşkülpesentsin sen site sahibi, yorumcusu. Ama bence senin bir diğer yanında ERGENEKON acısı ile yanıyor, itfaiye bile sana fayda etmez arkadaş. Vazgeç bu sevdadan sana hiç bir katkısı olmayacak, emin ol. Sonuçta yine biz milletin hür iradesi ile AKP yada öngördüğümüz başka bir parti hükümete, iktidara gelecek. Sen istediğin kadar eleştir, yorumlarınla baltala. Ama nafile. Dünya üzerindeki global krizin de sorumlusu AKP ise söylenecek hiç bir söz kalmamış demektir Başak’cım 🙂 Beceriksiz esnafta var yok değil Başak, bunu da unutma. İçki masasına yatırım yapan esnafları da biliyoruz. Sonra da battım da battım feryatları. Evde karısı çoluk çocuk ekmek beklerken kazandığını kadınlarla ve içki masaları ile harcayanlar kastedilen ama herzaman ki gibi aynı bu site yöneticisi gibi kötü yerlere çekmişsiniz. Öncelikle insanların şahsi görüşlerine ve verdiği REY’e saygı duyunuz lütfen. Böyle uygun görenler ATATÜRKÇÜ değil mi? Bu iktidara % 42.6 yı uygun görenler TÜRK değil mi? Bu vatanın milleti değil mi? Saygısızlık pervasızlık resmen bu. Bu adam TÜRKİYE’nin % 42.6 sına hakaret ediyor resmen. Hür iradelerine ve seçimlerine saygısızlık yapıyor. Bu tiplerin yüzünden TÜRKİYE, Ergenekon’u, PKK’yı Abdullah ÖCALAN’ı, Generalleri, soysuz sopsuz bazı subayları yaşıyor zaten. Siyasal ve yargısal tüm fertleri ile sorunlu bir TÜRKİYE ile bu yüzden bu tip insanların yüzünden karşı karşıyayız. Farkında değil mi bu gençlik. Egemenliğini sürdürmeye çalışan ERGENEKON’u yıktığı içindir tüm düşmanlık AKP’ye. Mafya-MHP- çeteleri artık rant göremeyince saldırmaya başladılar. Bahçeli değilmiydi ki faizi bir günde % 7.500 civarına çeken? Bahçeli değilmiydi çeşitli, bağlayıcı devleti aşağılıyıcı işlerin altına imza atan. İstifa edip, niye geri döndü tekrar? MPH-CHP toplamı bile ancak 41.4 yapıyorken, hala nasıl olurda biz çok güçlüyüz teraneleri var, anlaşılacak gibi değil. Bu sitede bize ne denli ne türlü ve nasıl hakaret ediliyorsa, bimukabele diyorum. Faşizan düşünceleriniz sizlere ve sizin gibilere kalsın. Takım tutar gibi Parti tutmayı bırakın bir tarafa. Saygı duyun bu insanlara artık, özgür seçim çerçevesi içinde, milletin hür iradesi ile yapılan sandık seçimlerinde ders alamayan CHP denen partinin zındık yöneticisi, genel sekreteri, dinsiz ÖNDER SAV seçim öncesi kazanacağız diye her türlü iftirayı embesil beyinlere empoze edercesine yaydı, baktı olmuyor bu sefer seçim sonrası mazaretler başlatıp, CHP’nin resmen kendi gönderdiği adamlar ile çıkarılan olayları, AKP’ye yükleyerek, kaybetmiş olduğu REY’lerin acısı ile saldırı düzenledi. Ama yine de olmadı, olmadı.. Ve asla olmayacak. Böyle dar zihniyetlere oy verirsek, hesabı mutlaka sorulur. Herşeye bir mazareti olan densiz gruptan oluşmuş bir kaç çapulcuya mı oy verecektik? Baykal’mış, adam siyasetin ”S” harfini bilmez, konuşurken ”ıhhm” dan başka birşey söylemeyen birine mi ”oy” verecektik? Gözünün üstünde kaş var diyerek muhalefet olan birine mi? Yüksek şahsiyet, bilimum hayranlık duyduğum, mümtaz insan Muhsin YAZICIOĞLU’nun vefatında bile, AKP hükümetini suçlayan ve bundan oy çıkarmaya çalışan, gensoru vereceğiz diyen birine mi??????? Baykal öyle mi? Kılıçdaroğlu öyle mi? Karayalçın öyle mi? Üçgene bakıp, kargalar gülüyor. Komiksiniz beyler, komik. Tabi oy verenlere yine de saygı duyuyorum. Ama sıfr AKP olmasında bunlar olsun zihniyeti çok yanlış. AKP’nin belediye olduğu her il, ilçe, semt, köy kalkınıyor, gidin görün gezin.. Farkına varacaksınız. Hizmete Devam Sloganı çok güzel. AKP onların yapmayı düşündüklerini yaptı hemde fazlası ile. Ve yaptıkların içindir ki hala oradalar. Halk yine seçecek.. Saidi Nursi, Atatürk gibi vs vs atalarımıza da lütfen saygı duyalım, herkes bu vatan için çarpıştı ve birşeyler yaptı, kimse hakkında önyargıya kapılmayalım. Bilakis saygı duyalım, kimsenin bu insanlara hakaret etmeye hakkı yok. Atatürkçü olupta, dinine herkes bağlı olabilir. Başkası ne der korkusu ile yaşıyor herkes, bu nedenle kaybediyoruz. Kaybetmeye de mahkum olanlardan olmayalım, kardeşlik türküsü ile her sorunun üstesinden geleceğimize inancım tam. Hepimiz kardeşiz ve kardeş gibi yaşamayı öğrenmedikce mahkum yaşayacağız. Savaş olduğuda herkes ayrı yerlere kaçacak mı? Kesinlikle hayır, Dindarı, Atatürkçüsü, Laik olanı, kürdü, türkü, alevisi, çerkezi, Akp’lisi, Chp’lisi, Mhp’lisi, Bbp’lisi, Anap’lısı herkes bu savaşta aynı yerde yer alıp, omuz omuza savaşmayacak mı? Uymayın şu site sahibinin ”çoban” olma isteğine, sizi koyun gibi gütmek istiyor, amacına az çokta ulaşmış gibi, şimdi nasılda karıştırdım diye pc başında kıkır kıkır gülüyordur, emin olun buna. Türkiye’yi karıştırmak işte bu kadar kolay diyordur. Gençlik başında duman olanlar herşeye kanıyor nasıl olsa diye düşünüyordur şimdi.

 73. ADNAN said

  BARCA birader;

  önce sitenin misyonunu ogren sora burda yorum yaz oldumu?siteye yeni göz attıgın belli…

  burası ne CHP nede MHP nede x partisi kimseye ait degildir..

  burda kim hainlik yaparsa onun adı gecer…..

  savundugun partinin baskanı OY İÇİN;

  1) 10 sene once ataturk düşmanıydı sımdı ATAYI agzından dusurmuyor…

  2) böl-yönet sistemiyle halkı parcalayan rte degılmı?

  3) devlet imkanlarıyla beyazesya ve para dagıttı,70 milyonun hakkını yedi…

  4) kriz zamanında milyonlarca dolar harcayarak TRT 6 yı sırf kürtlerden oy alabilmek için kurdu…

  5) akp li olmayanlara ihale vermeyek yandas tutum sergiledi..

  6) kamu personel alımlarında basarılı olmak degil akp li olmak yetti..

  7) yolsuzlukta 16.sıradayken 4.sıraya yerlestık….

  8) oy atmayan sehirlerde hizmet yok dedi!!

  9) 10 sene once ”hem laik hem musluman olunmaz” diyen basbakan dun secım konusmasında demokrasıden ve laıklıkten bahsedıp alkıs topladı…

  kardesım sana 3-5 bısey yazdım.daha sayfalar dolusu yazarım ama gerek yok…sımdı sıbel kekıllıyı bırakta mevzuya gel;

  SANA SORUYORUM…

  DİNDAR VE MUSLUMAN BİR İNSAN HAK YER Mİ? HARAM YERMİ?

  BUNUN CEVABINI BULURSAN GERCEGII GORURSUN….

 74. ADNAN said

  SUNUDA UNUTMA 5 VAKIT NAMAZ KILARIM SENDEN DE IYI MUSLUMANIM AMA AKP YE OY ATMAM !

 75. HAKAN said

  AKP TOPLAMA BİR PARTİDİR…

  İÇİNDE HER CESİT ADAM VARDIR..

  BU YUZDEN DİNDAR MI DEGIL MI BU ŞAİBEDİR…

 76. Barca said

  Adnan beni zerre kadar tanımadan, senden daha iyi müslümanım deme cahilliğinde bile bulunmuşsun. Ölçüsüz atıyorsun, desteksiz kalmış köprü misali yere çakılıyorsun. Farkında olmadığın şeylerin farkında olduğumdan yazdım ama nafile, ki sen anlayamamışsın. Resmen CHP söylemleri var burada. AKP’ye oy vermeyin CHP’ye verin nedir? Atatürkçü dediğiniz CHP değil mi? Ne Atatürk aşkı ama:) Tamamiyle duygusal. Dindar olmayanlar AKP’ye oy vermiyor öyle mi? Müslümanlık ile AKP’nin ne alakası var? Senin dindar-dinsiz ayrımı yapmadan dolayıdır ki bu ülke bugün bu halde. Banane senin namazından, müslümanlığından oy’undan? İstediğine ver oy’unu. Embesil düşüncelerin odak merkezi olmuşsun. Müslüman olsan ne olmasan ne yazar? akp li olmayanlara ihale vermeyek yandas tutum sergiledi.. < demişsin. Hakikatten saf ve ölçüsüzsün. Sen başbakan olsan yapmayacaktın bunları öyle mi? Tabi yine atıp tutmuşsun o bile yalan, zerzavat her halinden belli. Belgesiz at gitsin, yakalayanı nasıl olsa çıkar. CHP ne yaptı? Türban nefreti kusarken, çarşafa bürünüp, oy toplamaya çalıştı. O çarşaf ki şimdi Baykal’ın her tarafına dolandı. Dar zihniyetli gruplarsınız siz.
  böl-yönet sistemiyle halkı parcalayan rte degılmı? < demişsin. Bu sadece CHP ve ERGENEKON’a has birşey. Sus ve saçmalama. Müslümanmış. Sen müslüman isen ben hiç değilim. Şayet sen isen. Münafık grupları, tohumları asla ekemeyeceksiniz bu memleketin tarlalarına.

 77. ADNAN said

  barca ;

  CHP soylemleri var demıssın,nerde var?yazdıklarım butun partiler tarafından kabul gormus akp gerceklerıdır..chp ye giydirme sımdı bu kılıfı…

  Hatta sn. numan kurtulmus bir konusmasında akp mıllı gorus gomlegını cıkarmıs ve yandaslara hızmet eden bır partı olmus demıstır…buda mı yalan ?

  ıktıdar partısı ataturku OY ıcın kullanmıstır…bunu 5 yasındakı cocuk bıle anlayacak zekaya sahıptır..

  carsaf acılımı konusunda chp de bunu kullanmıstır,ordada sen haklısın..

  sımdı partıcılıgı burda bırak TURKIYE ICIN KIM NE YAPACAK ONA GEL..

  siyasette elbette her oyun vardır,bız en az oyun yapanı bulup ıktıdar etme cabasındayız….

 78. ülkücü genclık said

  42 bermuda kerem

  tayip ananı cok alıp gitti heralde…

  iyi alısmıssın

 79. ülkücü genclık said

  pardon yanlıs yazılmıstır.kerem bey kusura bakmasın..

  45 can a yazılmıstır

 80. Barca said

  Adnan;

  Yine diyorsun ki AKP kötü, şunu iyi bil öncelikle. Ben AKP yada Recep Tayyip Erdoğan taraftarı değilim. Oy’umu onlara vermeyi uygun gördüm ve verdim. Bunun yargılanması hele ki AKP’den çıkarları var gibi gösterilmesi tamamiyle cahillikle örtüşen bir düşünce. 31 yaşındayım, yaklaşık olarak 24 yıldır İstanbul’da ikamet etmekteyim. Bugüne kadar bir çok Parti’ye oy verdim, bakalım bunlar ne yapacak diyerek. Ki bir çok kere de pişman oldum. Ve şu an için söylüyorum, bunu sadece ben dile getirmiyorum. Türkiye Cumhuriyet’inin yüzde % 42.6’sı ayan beyan belli edip ve deklare ediyorken, bir kesim ki sadece burası ile sınırlı bir kesim, AKP çalıyor çırpıyor, yandaşlarına veriyor diyor. Peki soruyorum şimdi, bugüne kadar Türkiye’de resmen rejim haline gelmiş, bir çok Parti’nin partizani düşüncelerle kendi kesimine vermediğini kim söyleyebilir? Her gelen mutlak surretle kendi yandaşlarına ve yakınına veriyor. Bunu kimse inkar edemez, edeninde aklından şüphe ederim. Bugün burada herhangi biri, kim olursa olsun Başbakan ya da Devlet yakini bir işi üstlense mutlaka ki yakınlarındakine yardımcı olacak. Bir şahıs ki Başbakan olupta, oğluna yada evlatlarına yardımcı olmuyorsa bir Baba gözüyle bakıldığında ne düşünelebilir? Burada gözüken çok net ve ayan beyan bir CHP ve taraftarı nutukları var. Yok CHP alsa idi, yok MHP alsaydı daha iyi olacaktı gibi çürük sözler. Onları da gördük, Baykal ki bugüne kadar (71 yaşında, 45 yıldır aktif siyasette) bu ülkede sadece enerji bakanlığı yapmış biri olarak ve o görevde de ne kadar suistimal ve dolandırıcılık olduğu ortada iken ona oy vermeyi hangi zihniyet mantıklı görür? Sonra; Bahçeli, Devlet rütbeli iken faizi bir gecede % 7500 seviyesine çıkaran Hükümetin ortağı değilmiydi? İstifa edip, arkasına bile bakmadan, kasasını doldurmuş bir şekilde giden değilmiydi? Bu şahıslara oy vermek, vatanımı, insanlarımı, milletimi baltalayıp, onlara ihanet etmekten başka birşey değildir. Sözüm ona Cumhuriyet nutukları atanlar çoğuda şimdi nedense hapishanelerde ve çoğuda fiilen suçlu, Devlet içinde devlet kurmak, herkese küfür etmek, ERGENEKON çetesini kurmak. Fiili olarak suç, her zaman suçtur. Suçun belgesi diyorlar, binlerce döküman olacak ve hala belge diyecekler. Bunlar biz Cumhuriyetçiyiz, Atatürkçüyüz diyenler. Bende diyorum ki; şayet bu ise Atatürkçülük, ben böyle Atatürk sevdasını benimsemiyorum ve asla da niyetim yok. Atatürk’ü seviyor ve fazlası ile saygı duyuyorum. Ama resmen putlaştırıldı. ALLAH’a verilecek hesaplar arasında bu da var. Yazık ediyorlar hem Atatürk’e hem Devlet’e hem de vatanın milletine. Millet çekti bugüne kadar ne olduysa cezasını ve hala da çekiyor. Deklare edemediğiniz gerçekler de var sizlerin, en basiti Hastane-Eczane-SSK üçgeni. Bu Hükümet ki bu insanları bu çileden kurtardı. Ve yaşlı kesimin % 75’i bugün Hükümet için çok iyi çalışıyorlar diyorken ve üstelik yine tekrarlıyorum, insanların hür seçimleri ile % 42.5 gibi bir oyla seçiliyorsa, diğer insanlara sadece saygı duymak düşer. Beğenmeyen varsa bile, diğer oy verenlere pervasızca ve saygısızca saldırmadan önce, düşünerek hareket ederek, biz bu Hükümet’in yararlı olduğuna inanmayarak, takriben önüne çıkarılacak çok güçlü ve sadece size göre değil, tüm vatanın insanların ”Evet” bu diyebileceği bir kişiyi ”parmak” ile göstermektir. Eleştirmek çözüm değildir. % 42.6 ‘ya karşı hala başarısız nutukları çekiliyor, evet belki oy’ları düştü ama hala Türkiye’nin bu kadar oy’unu almış ise, bu sadece olsa olsa AKP’ye bir uyarıdır. Eğer ki sizin burada saydıklarınız gibi olsa idi, bu Millet ki Dünya üzerinde zeka oranları en yüksek millettir. Kesin bir biçimde ifade ediyorum, geçmiş dönemde olduğu gibi, örneğin; Mesut Yılmaz, Tansu Çiller, Süleyman Demirel, Deniz Baykal, Necmettin Erbakan vs vs.. diye sıralayıp aynen onlar gibi derslerini bir seferde verir, bir çırpıda siler atarlardı. Ben kimseye saygısızlık yapmak istemiyorum, herkesin hür vicdanı var, bu şekilde oy kullandı herkes. AKP’ye oy verenleri, dindar-dinsiz ikilemi yaparak zorla oy veripte, saygısızca aşağılanmasına gönlüm razı olmuyor. Eğer ki öyle ise gerçekten de sizin kanaatinize göre durum vahim ise bana göre çok daha vahim. Söyleminize göre bu ülkenin, canım Türkiye’min % 42.6 ‘sı Cumhuriyetçi değil, Atatürk’ü sevmiyen cahil grupları. Bu durum şimdi böyle mi azlediyor sence? Komik ifadeler var, benim kızdığım bu. AKP yapıyor bile olsa, milletin tüm görüşü evet yapıyor ama diğer tarafta çalışıyor ve millete hizmet getiriyor diyorlar. Bu Parti beğenilmiyorsa, alternatif parti de yok. Çıkarsınlar adam gibi birini, biz de destekleyelim. Türk gençliğine bu memleket kavgalar, hizipler, hakaretler, iftiralar atılsın diye bırakılmadı. AKP için atıp,tutmaların sonucunda buraya kadar gelindi. Bu söylenenlerin ispatı nerede? burada bilinenleri % 42’lik kesim bilmiyor mu yani.Bu şekilde mi Türkiye’ye ”öcü” AKP propagandası yapılacaktır?

  Aklı selim yorumlara her zaman varım. Ama bir diğer insanı yada şahsı karalayarak hiç bir zaman bir yere gelemeyiz.

  Cenab-ı Hakk der ki; Bir başkasının yaptığı ayıbı, herkese bildirerek ve şikayet ederek, o kişinin çevresi tarafından hor görülmesi sonucunda, ayıbı ayan-beyan ortaya çıkaran her kimse, o kişi aynı ayıbı kendi yapana kadar ölmezmiş.

  Düşünerek konuşalım, alternatif gösterin, araştıralım, tartışalım ve bir olguya varalım. Altertanitifsiz tartışma, tartışma değildir.Boş yere laf uzatıp, lafazanlıktan, gevezelikten ve değerli vakitlerimizi öldürmekten başka bir işe yaramayacaktır.

  AKP kötü ise altertanif, olay bu kadar basittir.Oy veren kesime hakaret resmen saygısızlık olur.Zaten o düşünce ile gidilirse, kimse de bu olaya net biçimde bakmayacaktır. Altertanif Parti yada siyasetçi çıkarılsa bile ” bırakın şu küfürbazları, onların alternatifide onlar gibidir” den öteye gitmez söylemleri ile pekişecektir. Lafa bakılmaz, kişinin aynası yaptığı iştir.Lafla peynir ekmek gemisi yürümez. Bir de şunu derler; Bir söylenen lafa bakarım, laf mı diye? bir de söyleyene bakarım, adam mı diye..

  Bir çok şeyi anlattığına eminim saygı değer arkadaşlarım, parti ayırmaksızın, gözetmeksizin hepinize saygı duyuyorum. Herkesin hür düşüncelerine saygı duymanızı temenni ediyor ve kişiler üzerinde hegemonya kurulması yerine, kişiye saygı duyularak, medeni bir tartışma ortamı kurulmasını istiyorum. Bu da nacizhane bir istekten öteye gitmiyor. Bilakis kardeşce, dostca ve adam gibi bir ortam olacaktır. AKP’yi yada bir başka Parti’yi karamaladan olmasını diliyorum. Herşey de karşılıklı zaten. Bir başkasının Partisine laf atıldığında ( Türkiye de zaten var olan, Takım tutar gibi Parti tutma hiyeraşisinden dolayı ) o kişi de kendi partisine atılan lafı sindiremez ve karşı atağa geçerek böyle bir suç ortamı kurulmasına menzili yüksek bir adım atmış olur. Rica ediyorum tüm arkadaşlardan, ana-baba-kardeş-bacı-soy-sop-din-hür vicdan üzerine küfürler ve yorumlar olmasın. Alternatifli bir tartışma ortamı, saygı ve sevgi içinde.

  Herkesi sevgi ile kucaklıyor ve büyük saygı duyuyorum.
  Tüm dostlara ve canım Türkiye’min insanlarına selamlar olsun.

  Saygılar…

 81. ADNAN said

  SAYın Barca

  Yazınızı okudum bircok yerde güzel degimlerde bulunmussunuz, lakin kayda deger bir durumdan bahsetmek istiyorum,bu ulkede her iktidar yedi içti AKP de yemıstır mantıgı yada başa gelipte kim yemedi ki mantıgı ile hareket etmenize katılmıyorum…

  Elbette iktidarın kaymağı siyasetciler tarafından yenmelidir fakat bu kaymagın bir dozu olmalıdır…kaymağın ortakçısı çoktur fakat kaymagın limiti bellidir…

  Türkiye cok ciddi bir gerileme dönemine girmiştir,aktif kurumların herbiri satılmıs,satılacak kurum kalmadıgı zamanda toprak satılmaya baslanmıstır….
  butun bunlara ragmen devlet borcu ( resmi istatistikler acıklamıstır ) ikiye katlanmıs ve adım atmayı bırakın geri saymaya coktan baslanmıstır…

  Amac AKP iktidarını karalamak degildir.. Bizim elestirdigimiz sey ; insanların bukadar tepkisini alan devlet hatalarını, devletin farkederek göz önüne almasını saglamaktır…oyuzden burda bir topluluk aynı dilden konusmaktadır…

  Devlet hataları nelerdir?

  Devlet global krizi ciddiye almamıs, önlemlerinde gecikmiştir…

  Devlet ekonomik kriz varken harcamalara dikkat etmemiştir…

  Devlet tesvik kredilerinde gecikmis ,bircok esnafın elinden tutmamıstır..(SORADA ESNAFA BECERİKSİZ DENMİŞTİR)

  Devlet kriz masası olusturup ÇÖzÜm araması gerekirken secimlere ve oy toplamaya koyulmustur…

  TC tarihinde ilk tehditkar ve kendini secmeyeni düsman görme zihinli hükümet AKP hükümetidir…(izmire gavur denmesi-OY atmayan illere hizmet yok denmesi vs.vs)

  TC tarihinde ilk defa asker ve hükümet karsı karsıya gelmistir..(KURUMLAR ARASI SAVAS BASLAMISTIR)

  BURDA bazı siyasal hatalar acıkca belirtilmistir,bunlar ınkar edılemez TC gerceklerıdır…siz inkar etsenizde vicdanınız bunları inkar edemez..

  AKP busecımlerde sayısal olarak 4 milyonA YAKIN oyu kaybetmıstır…

  Şimdi bu 4 milyon kişi aslında oy atarken muslumandılar simdi AKP ye oy atmadılar dinden cıktılar durumu yoktur….bu mantıktaki insanların kafasındaki YANLIS siyaseti cıkarmanın adı LAIKLIKTIR….

  LAİKLİK BİR KÜLTÜR SEVİYESİDİR….

  HEM MÜSLÜMAN HEM LAİK OLUNMAZ DEMEKLE ADIM ATILMAZ ,

  ÜLKE YANLIS YOLA SÜRÜKLENMEKTEDİR……

 82. Barca said

  Adnan birader;

  Alternatif diyorum ama yine alternatifsiz kalıyorsunuz. Bırakın olanları, yapılanları bir tarafa. Siz alternatif sunun, tartışalım enine boyuna bakalım uygun mu değil mi? Alternatif bu kadar basit. Bu ülke 80 yıldır yanlış yolda, hiç bir zaman geçim sıkıntısı olmadan yaşadı mı? Hayır yaşamadı. Krizsiz gün oldu mu? Olmadı! Anayasa kitabı atıldı diye, TV’lere çıkıp, 13 yaşında ki çocuk gibi ağlamaklı bir tonla, bana kitap fırlatıldı denilmesi sonucu, o faiz ki bir gecede 7.500 seviyesini görmedi mi? Milletin anası ağlamadı mı? Şimdi oluyor mu böyle şeyler, hayır. Kriz var evet çözüm bulamadılar ama muhalefet denen parti hiç bir zaman destek olmadı ve olmaya niyetide olmadı, sadece muhalefet oldu hemde herşeye. Desteksiz yürüyen bir parti hükümeti var orada ama el atıp yardımcı olan yok. Global Dünya krizi sorumlusu AKP miymiş gibi saldırı düzenlemek akıl karı değildir. Alternatifleri yok işte bu kadar net ve basit. Üstelik 4 Milyon oy kaybetmemiştir. Son seçimden bu yana 3.5 milyon yeni vatandaşımız olduğu gibi, 2.5 milyon yeni seçmen oy kullanmıştır. Tezatta kalmayın, aradaki fark sadece ve sadece 900 bindir. 1 yılda 900 bin oy kaybeden bir parti yine birinci geliyorsa bu olsa olsa sadece bir uyarıdır. AKP gelecek dönemde yine seçilecek bunu hep beraber göreceğiz. Ben hala umutluyum bu partiden birşeyler yapacaklarına inancım tam, tabi düzgün işler yapacaklar.

  Saygılarımla,

  Hem müslüman hem laik olmaya zaten gerek yok. Müslüman dediğinin dini İslam’dır. İslamiyette en mükemmel ve dört dörtlük son dindir. ALLAH’ın dini islamsa var gerisini düşün.

 83. Barca said

  quresma_34@hotmail.com < mailde paylaşılmak istenenlerede varım. Dostluk ve kardeşlik bizim kafidir.

 84. ADNAN said

  HALA AKP DEMeye devam etmek isteyebılırsın..

  CUNKU AKP yaptigi gariban ve ezilmislik edebiyati nedeniyle bircok ınsana dost havası vermeyı basarmıs baska partılerıde dusman etmıstır….

  bu yuzden yolsuzlukta yapsa dostdur

  halkı yanıltsada dosttur ;

  bız ne dersek bostur….

 85. Barca said

  Valla şu tartışma artık bitsin. Çözümsel ve analizli konuşma zamanı artık. Ne konuşsak boş. Bende ki AKP sevgisi değil, sadece oy’umu verdim ve başarılı olacaklarına inanıyorum. Ama Atatürk’ü de seviyorum ve saygı duyuyorum. Laf ettirecek değilim kimseye. Hem müslüman hem Atatürk’ü seviyor laflarını sanki ben çıkarmışım gibi ve böyle birşey olmazmış gibi gösterilmesi de ancak cahile yakışır. Gerçek müslüman vatanı için kan döken gazi olmuş, şehit düşmüş bir nesilin komutanına ancak saygı duyar ve sever. Hepsi bundan ibaret, laiklik karşıtıda değilim, düzgün ve saygın bir şekilde yapılırsa.

 86. ADNAN said

  Gerçek müslüman vatanı için kan döken gazi olmuş, şehit düşmüş bir nesilin komutanına ancak saygı duyar ve sever……….

  bu cok dogru bir yaklasımdır tebrık ederım..fakat sizin gibi dusunen AKP li sayısı neredeyse yok denecek kadar azdır…

 87. Barca said

  Adnan’ım ;

  Yine yanlış 🙂 Senin çevrende demek ki doğru dürüst AKP’li yok :))

  Sağol, teşekkür ederim. Ben de seni tebrik ediyorum.

 88. halit said

  hahahaaaaaaaaa…….

  duydunuz mu millet ;

  kendi adamları bile yolsuzlukların üstüne gidilmesini gerektiğini yazdı……

  yazıdan sonra ;

  yeni şafak gazetesinin yazarı görevden ihrac edildi…..

  takke düştü kel göründü sayın tayyip… SONUN GELİYOR..

 89. ADNAN said

  halit kardes devlet mi mafya mı belli degil zaten….

  ”karsı gelmek yok” felsefesi var adamlarda….

  takke düştü de , bizim millet keli görene ne durumda olunur bilinmez…

 90. ADNAN said

  Birader muhalefet partileri herkesin dokunulmazlıgı kalksın diye BAS BAS BAGIRDIDA NE OLDU?..

  AKP yine duymamazlıktan geldi….

  AK – KARA belli olacak diye korktular galiba…

  suan yargıda yolsuzluk – usulsüzluk -evrak sahteciliği -görevi KÖTÜYE kullanma – vb suçlardan sadece R.T.E. nin 235 DOSYASI BULUNUYOR..malesef dokunulamıyor…

  A.K.P li bebelediye baskanları-bakanları-yani tüm kadrosunun yargıdaki dosya sayısı 4000 civarında….

  AVUKATLAR BAROSU BASKANI RESMİ OLARAK ACIKLAMISTIR…

  ”İNADINA AKP DİYENN VATANDAŞLAR” İYİ DEVLETCİLİGİ SADECE ECZANEDEN RAHAT İLAC ALMAK OLARAK GÖRSEDE,KAŞIKLA VERİP KEPÇEYLE ALMAYI YAKINDA ÜLKE TAMAMEN GERİLEYİNCE ANLAYACAKLAR..

  ALLAH BİZİ KURTARSIN NE DİYELİM…

 91. MHP KAYSERİ said

  basbakanın yanlıs siyaseti yüzünden kürt sorunu dahada büyümüstür,kürt sorunu aslında TC NİN EN BÜYÜK SORUNUDUR..

 92. Barca said

  Bu MHP kürt düşmanı sanırım. İşte asıl Türkiye’nin en büyük sorunu bu ve bu tip düşünen arkadaşlardır. Türkiye bunların yüzünden bugün bölücü propagandaların yapıldığı bir ülke haline gelmiştir. Bugün doğan tüm saçmalıkların ana nedeni, kendini vatansever, kendini ülkenin sahibi, kendini ülkenin vatandaşı ama başkalarını hakir gören ve onları bu ülkenin vatandaşı konumuna sokmayan zavalı düşüncelerin odak noktası olduğundan ülke bu haldedir. Ve o partinin konumuda bu yüzden alaşağıdır. Alabildiğince utanç verici bir açıklama. Ülkenin en büyük sorunu Kürt sorunu değil, sen ve senin gibi nifakların, sözde vatan severlikle ülkeyi sahiplenme duygusu altındaki sömürgecilik ve yine sözde milliyetçilik ile resmen kafatasçılığıdır bu ülkenin en büyük sorunu. Sizler kafatasçısınız, milliyetçi falan değilsiniz. Milliyetçi Hareket Partisi imiş. Başkanın çok milliyetçi olduğundan mı faizi % 7.500 seviyesine çekip, kasasını doldurup, istifa edip kaçan, boşaldığından tekrar geri döndü???? Kıt zihniyetliler….

 93. MHP KAYSERİ said

  dostum bak bikere yazılanı anlamadıgın için acıklıyorum; kürt sorunu dendiği zaman sen ve senin gibi akılsızların ilk anladıgı sey budur..biz vatanına sahip cıkan milli duyguları olan kürtleri hiçbirzaman dıslamadık bu sözün içine almadık….kürt sorunu pkk sorunudur ve her kürt pkk yandası degıldır..ıclerınde akıllı dusunenler ve ülkesini sevenler elbette vardır ve bunlar kardeslerımızdır…

  a k p ;

  iktidarının ilk yıllarında PKK terörü hiç yokmuş gibi davranabildi ve AB üyeliği pahasına binlerce sehiti görmezden geldi…ab nın 1 cumlesıyle ıraktan cekıldı..

  simdi sene 2009 olmus aklını orduya taktı ;nekadar vatansever asker varsa ıcerı atmaya basladı ve tsk gorevını unutup devletle ugrasmaya baslamadı mı dostum?

  secım oncesı doguya gıdıp haklarınızı koruyacagım dıye cumleler kuran kımdır?

  kurt oyunu alabılmek ıcın pkk suclularına af gundeme getıren kımdır?

  sn devlet bahcelıye dıyorsun kı faızı artırdı?ya sızınkıler ne yaptı?devlet borclarından haberın yok galıba ? TC hukumetını ılk defa memur maaslarını odeyemez hale kım soktu?

  dostum uyumaya devam et

 94. Güzel ve yararlı bir site olmus. Tebrikler

 95. ADNAN said

  BARCA birader olmuyo bak yazdıkların..bırak su akp sevdasını..

 96. necmıye said

  sadece 2 evi ve ufak bir arazisi varken …..

  5 sene içinde 1 milyar doları aşkın sever yapan bir BASBAKAN..

  HAYIRLI ISLER

 97. necmıye said

  sadece 2 evi ve ufak bir arazisi varken …..

  5 sene içinde 1 milyar doları aşkın SERVET yapan bir BASBAKAN..

  HAYIRLI ISLER

 98. hasan said

  bizimde 1 milyar dolar servetimi olsa;
  BİZİ DE KRİZ TEĞET GEÇER…

 99. Barca said

  Kıskançlığınızdan bir taraflarınız kalkmış. Napsın Başbakan size mi versin paralarını, servetini. Babanız,amcanız, dayınız başbakan olsa ve zengin olsa övünürdünüz. Terbiyesizler, Ülkenin Başbakanına bu kadar hakaret hiç bir ülkede yaşanmamıştır. ALLAH belanızı versin hepinizin faşişt emparyalistler. Amerika ve Avrupa sevdanızdan bu hallere düştü bu ülke.

 100. hasan said

  yalaka sana noluyo? bizim kimsenin parasında gozumuz yok,cıkıp mal varlıgını acıklayamayanların,kaynakları babasının malı gibi kullananların pesindeyiz biz…gecinemiyorum diyip kendini acındırıp servet yapanların pesindeyiz..senin tuttugun parti belli,amerika sevdalısı demissin,senin yasın kac tahsilin ne bilmiyorum ama bura sana uygun degil onu biliyorum..amerikaya en cok taviz veren ve en cok imtiyazda bulunan,ADETA AMERİKANIN ÇIRAĞI OLAN VE HATTA cocukları bile amerıkada yasayan adam kim? biraz zekan varsa bu ismi sen soyle !!

 101. Barca said

  Hasan beyinsizi.. ALLAH’ın insan diye yarattığı ama illa ki öküz olucam dediği kullarından. Beyinsizlik yapma, tahsil ile ne alakası var olayın ? Tahsil desen senin gibi yüz tanesini cebimden çıkarırım dengesiz embesil. Amerikan çocuğusun işte sende, emperyalistlerdensin sende. Ucube misin sen? Herhalde Amerika’da okutacak, orada ilim ve tahsilin fazlası var. Aptal bende ingiltere de okudum, kardeşim de kanada da biz vatan haini miyiz şimdi. Vatanı sen gibiler satar ama biz izlemeyiz embesil. Defol git şimdi, yaran var gocunuyorsun.

 102. Barca said

  Yalakada sen ve senin türevlerine denir. Git türevlerinle fotoğraf çek ALLAH’ın embesil kulu. Öküz gelmişsin, öküz gideceksin.

  Aklımla sen gibileri satın alıyorum hergün.

  Gördünüz ya yolsuzlukların bu kadar üzerine gideni. Rahatsızlığınız ondan, Ergenekon zihniyeti sizde de var. Baykal zihniyeti sizde de var. ALLAH’ın belası emperyalist köpekler, Amerikan köpekleri asıl sizlersiniz. Orada okumakla köpek olunmuyor ama siz köpeklerisiniz. Hizmet edin Amerika’ya gerizekalılar.

 103. hasan said

  emperyalistin kralı sizsiniz,istemem yan cebime koy hesabı yasarsınız….BASKAN madem amerıka dusmanı cocugu ne gezıyo orda?madem amerıkada ilim BİLİM var niye kotuluyon ozaman ? nekadar gerızekalısın ,bır dedıgın dıgerıne tezat dusuyo !! köpekler dedıgın CHP KURDU ATATURK KURDU BU MILLETI,siz KARIS KARIS SATIYORSUNUZ bu ulkeyi….!! BAYKALCI DEGILIZ ATATURKCUYUZ BİZ!! ERGENEKONCU DEMISSIN , YARGIYI ELINE GECIRIP ISTEDIGI HERKESI BİLHARE İÇERİ ATAN KİM ? ALLAHTAN KORKUNUZ OLSA ADINI ANMASSINIZ…

 104. hasan said

  YOLSUZLUKLARIN ustune giden eger bu hukumetse , bırgunde denız fenerını anlatsınlar ,bırgunde kasa acıgının nedenlerını soylesınler?paralar ucmadı ya……? basının dilinde tüy bitti sora sora cevap yok?

  tabı sen samanyolu kanal 7 ızlersen hersey gulluk gulıstanlık…

  bıde anladıgım kadarıyla bi cıkarın var senın ondan bu tutuculugun,yoksa sende mı avantadan beyaz esya aldın?yada komur?

  sen aklımla sızı alırım demıssın de sana iyi guldum..aklın olsa mantık kurarsın anlarsın..ılkokul cocugu gibi cumleler burda olmuyo….

 105. ADNAN said

  Hasan kardes sen ona bakma,o yazar yazar kaybolur boyle…

 106. Barca said

  Valla sana gülüyorum cahil Hasan. Sen başkalarından duyduklarına doğru de embesil akılsız Hasan. Aklın sana zor yetiyor, ne diye başkalarına satmaya çalışıyorsun.

  Beynini kemirmişler senin. Senin kesin sülalende bir kanı bozuk, ermeni falan var ki böyle saçma sapan konuşuyorsun. Hepiniz dinsiz ve kafirsiniz.

  Daha size hiç birşey yazmam, ALLAH kafirlerden uzak durunuz demiştir. Ben senden uzak duruyorum! Gerizekalı Amerika’yı kötülüyorum diye orada okunmayacak anlamına mı geliyor. Senin gibi beyinsizler şimdi cezaevinde aptal gelmişsiniz aptal gideceksiniz, tohumu belirsiz adi şerefsizler.

  Ergenekoncu köpekleri, senden Atatürkçü falan olmaz, olsa olsa it olur. Benim AKP’den hiç bir çıkarım yok, malvarlığımda yerinde çok şükür. Sen gibilerini rahatlıkla satın alırım, dert etme bu kadar, yedi sülalene varana kadar hem de.

  Bay bay cahiller.

 107. ADNAN said

  hadi kardesım işine bak luzumsuz luzumsuz konustugun yeter..

 108. hasan said

  senin tohumun belli? 10 sene once ataturke kufur edenlerın arkasından gittigin ıcın tohumunu gorebılırıyorum…ayrıca bu nasıl bir muslumanlık?herkese kafir köpek diyen bir insan nasıl musluman olabılır?ben sana kafir dıyemem seni ALLAH a havale ediyorum..

  asagıdaki hikayeyi oku , gercekten bu hukumetı din siyeseti altında bu sekılde yonetselerdı senden once ben savunurdum….

  iyi oku , iyi anla ….

  Devlet Hazinesi (hz ömer)

  Hazreti Ömer’i bir gece makamında Ashabtan biri ziyaretine gelir. Selam verir. Selamı alınmamıştır. Oturur. Ömer işiyle meşgul. Sahabe bekler. Ömer çalışır. Selam alınmamış, yüzüne bile bakılmamıştır.

  İş biter. Ömer mumu söndürür. Bir başka mumu yakar. O anda selamını alır. Konuşmaya başlar.

  Sahabe sorar:

  – Ya Ömer, niçin hemen selamımı almadın ve niçin bir mumu söndürüp diğer mumu yaktın ve ondan sonra benle konuşmaya başladın?

  Hazreti Ömer (r.a.):

  – Evvelki mum devletin hazinesinden alınmışdı.O yanarken özel işlerimle meşgul olsaydım Allah indinde mes’ul olurdum. Seninle devlet işi konuşmayacağımız için kendi cebimden almış olduğum mumu yaktım, ondan sonra seninle meşgul olmaya başladım.

  Sahabenin gözleri yaşarır, ellerini kaldırarak şöyle dua eder:

  -Ya Rabbi! Hattab oğlu Ömer’i bizim başımızdan eksik etme!

  simdi din kitap diyerek siyaset yapanların HANGİSİ BÖYLE YAPAR?

  GÖZÜNÜ AÇ DOSTUM SAGA SOLA KÜFÜR EDEREK KENDİNE EDERSİN…

 109. Barca said

  Adnan küçük beyinli arkadaşım sırf sen istediğin için sustuğumu sanıyorsan zavallısın demektir.

  Kendim istediğimden ve sizin gibi küçük beyinlilerle uğaşamayacağımdan ve çok daha önemli işlerimden dolayı bu tür ahlaksızlıklara zaman ayıramıyorum.

  Artısı da sana göre luzumsuz olması gayet doğal ki kendin bizzati luzumsuz bir şahsiyetsin. ALLAH korkusu denen şey zerre kadar yok

 110. ADNAN said

  SENDE ALLAH KORKUSU OLSA SAGA SOLA KAFİR DİNSİZ BİLMEM NE DİYİP DURMAZSIN….FARKINDAYSAN SENDEN BASKA BU KELIMEYI KULLANAN YOK HERKES MEDENİCE FİKRİNİ SÖYLÜYOR..

  SEN NAPIYORSUN?HERKESE DİNSİZ DİYEREK COK MU YÜCELİYORSUN?İŞTE SENİN AÇIGIN BU;İÇİNDEKİ İMANSIZLĞI HERKESE KAFİR DİYEREK KAPATMAYA ÇALISIYORSUN…

  ADAM NE GÜZEL YAZMIS,SENİNDE YAZACAK KAPASİTEN OLSA YAZARSIN,BİZİM GİBİ OLUP HEM DİNİNİ HEM VATANINI SEVEN Bİ İNSAN OLAMADIGIN İÇİN SALDIRMAKTAN KÜFÜRDEN BASKA BİSEYE KAFAN CALISMAZ…

  KAFANDAKİ AKP Lİ OLMAYAN DİNİ SEVMİYOR İBADET ETMİYOR PROFİLİNİ ÇIKARMADIGIN SÜRECE SENİ MUHATABA ALACAK İNSAN OLMAZ…
  CUNKU BİZ DİNİ BASAMAK OLARAK KULLANIP BİYERLERE GELEN , DERİN KRİTİKLERLE İNSANIN VİCDANINI KULLANAN İNSANLARI BASTA İSTEMİYORUZ….SADECE DÜRÜST İMANI AGZINDA DEĞİL İÇİNDE BİRİNİ BASIMIZDA İSTİYORUZ…HZ ÖMER HİKAYESİNİ ARKADASIMIZ NE DE GÜZEL YAZMIS,AMA ANLAYANA.. AMA ÜLKESİNİ SEVENE….

 111. hasan said

  bazı sahıslara gereken cevap verilmistir…herneyse onu ciddiye alıp kelımelerı tuketmeye degmez biz konumuza dönelim…

  gözlemlere ve okuduklarıma dayanarak;

  bu ergnkn durusmalarında sapla saman karıstırılmıs ve suclu çemberi genişletilmiştir..

  kimler bu suclu çemberinde ?

  akepe’nin irticai gelişimini gören ve geçmişte partiyi kapatmak isteyen hukukcular…

  akepe’nin yolsuzluklarını ortaya çıkaranlar…..

  atatürkü benimsemiş rektörler…..

  atatürkü benimsemiş askeri liderler….

  ögrencilere burs dagıtan ÇAGDAS YASAM DERNEGİ…..

  akepe yolsuzluklarını yazan YAZAR-DÜŞÜNÜR-MEDYA PATRONLARI…

  YUKARIDAYA BAKTIGIMIZDA AKEPENİN İŞİNE GELMEDİĞİ HERKESİ ERGNKNCU YAPTIGINI KOLAYCA ANLAYABİLİRİZ,ERGNKN DAVASINDA GERCEKTEN SUCLULAR VARDIR VE CEZASINI CEKMELIDIRLER FAKAT BU DAVAYI KULLANARAK SİYASİ HESAPLASMA YAPILMASI COK YANLISTIR…

 112. sedat said

  adam hala kriz yok diyo beni öldürüyoo yaaaaaaa….bu ne pervasızlık

 113. Barca said

  Bir kaç alçağın sığınacağı son liman; Vatanımı seviyorum hikayesidir.

  Alçaklığınızı belli ettiniz siz, boş boş konuşun. Adnan senin her tarafın muhattap alsa ne almasa ne?

  Boş gelmişsiniz boş gideceksiniz. Milletin imanını eleştirecek kadar imansızsınız. Ben onlarca kez o tarz şeyler yazdım ama senin küçük beynin algılama sorunu yaşadığından çözemedi yazılanları. Ve bana Akp sevdasını bırak deme aklçaklığında bulundun hala iftira atmaya devam ediyorsunuz. Görmediğim hiç birşeye inanmam ve inanmamamı da beklemeyin. Sen benim fikirlerimi eleştirirken sevdaya dönüştürdüğündendir tepkim. Saçma sapan boş boş konuşuyorsunuz, siz çok imanlısınız ama tepenizde ki ve başkaları imansız. Memleketi zaten bir siz seviyorsunuz. Şimdi sorsam bu ülke için naptınız diye, alacağım cevap boş boş sözlerden ve bön bön bakmanızdan başka birşey olmayacaktır. Ülkeyi sevmek sadece sevmekle olmuyor. Kaskafanızı boşaltın ve başkalarının uydurduğu asparagas haberlere sırf taraftarlığınızdan dolayı ”doğrudur” hükmü koymayınız. HZ. ÖMER’den bahsederseniz ama tanımazsınız bile, adaletin simgesi olarak lanse edildiğinden dolayıdır sizin teyyakuzunuz. Muktedir olduğunuz tarafı ve hizipleriniz son derece net ve aleni şekilde gözükmektedir. Bir çok kere aklıselim şekilde yazdım ama sen sevdaya dönüştürdün olayı. Ben oyumu verdim arkadaşım ve yaptıklarına yakinen şahidim. Sizin vatanını seviyor insanları ergenekoncu diye kasti içeriye atıyor dediğiniz insanları da görüyorum. VATAN İÇİN NE YAPTINIZ ?? Önce bu soruya cevap verin…

  Benim vatanım için neler yaptığımı Rabbim çok ama çok iyi bilir.
  İnsanlarım içinde hala uğraşmaktayım.

  Zamanı geldiğinde benim hakkımda bazı şeyler öğrendiğinizde gerçek vatanseverin ve gerçekten bu vatan için neler yaptığımı öğrendiğinizde dilinizi yutacağınızı ve böyle birşeye asla cesaret dahi edemeyeceğinizi çok ama çok iyi biliyorum.

 114. Barca said

  ögrencilere burs dagıtan ÇAGDAS YASAM DERNEGİ…..

  akepe yolsuzluklarını yazan YAZAR-DÜŞÜNÜR-MEDYA PATRONLARI…

  YUKARIDAYA BAKTIGIMIZDA AKEPENİN İŞİNE GELMEDİĞİ HERKESİ ERGNKNCU YAPTIGINI KOLAYCA ANLAYABİLİRİZ,ERGNKN DAVASINDA GERCEKTEN SUCLULAR VARDIR VE CEZASINI CEKMELIDIRLER FAKAT BU DAVAYI KULLANARAK SİYASİ HESAPLASMA YAPILMASI COK YANLISTIR…

  İşte taraftarlığın son belgesi, cürüm kadar bilgisi olmayan bu şahsiyet yine atıp tutuyor. Taraftarsınız onlara ve muktedirsiniz. Dinsizliğiniz ve imansızlığınız buradan belli oluyor.

  ögrencilere burs dagıtan ÇAGDAS YASAM DERNEGİ…..

  Öğrenciler için Türkan SAYLAN’ın söyledikleri; Biz Türk gençliğinin sıralar üstünde namaz kılmasını değil, sadece bale yapmasını istiyoruz.
  ve Türkan SAYLAN bir lezbiyendir.

  atatürkü benimsemiş rektörler…..

  ALLAH akıl fikir ihsan eylesin sana Hasan, akıl dağıtılırken Rektörler ile kadeh tokuşturup, Atatürk ölmedi içimizde yaşıyor gibi sahte sözler ve Atatürk maskesi altında karanlık işler mi çeviriyordun? bu insanlar ülkenin kanını emiyorlar, islama hakaret ediyorlar, Hz Muhammed’i aşağılıyorlar ama sen gelmiş rektörler diyorsun. Katil ve yolsuzlukları ortaya çıkmış Atatürkçü mü bunlar? Sende onlar gibi sahtesin.

  atatürkü benimsemiş askeri liderler….
  Başbuğ Atatürkçü değil mi? Özkök Atatürkçü değil mi? Büyükanıt Atatürkçü değil mi? Hasan ot beyinlisin ot.. Bu insanların ülkeyi yıkmaya çalıştıklarını, Ecevit’i öldürdüklerini, darbeye teşvik ettiklerini görmez misin beyinsiz Hasan?

  Allah akıl fikir versin sana Hasan.

  gözlemlere ve okuduklarıma dayanarak;

  Sen necisin ki, kimsin ki gözlemliyorsun, neyi okuyorsun neye dayanıyorsun Hasan? kimsin sen? atıp tutulanlara mı inanyorsun Hasan? O zaman AKP kendini her eleştireni ve yolsuzluğunu ortaya çıkaranı içeriye atacak öyle mi:) ne komik ama ancak sen gibilerden beklenir, sende tıpkı Baykal gibi adamsın.

  bu ergnkn durusmalarında sapla saman karıstırılmıs ve suclu çemberi genişletilmiştir..
  Hasan yakınlarından biride mi var yoksa türevlerinden biri mi var acaba bu suçlu çemberinin içinde? çok dert etmişsin Ergenekon’u ve senin tarzındakileri..

  İşte senin muktedir olduğun taraf Hasan efendi. Dinli ve imanlısın öyle mi? Beyin algılamıyor çünkü işine gelmiyor. Sen bana cevap verdiğini sanıyorsun küçük düşüncelerinle. Sen değil senin gibi 30 bin kişi ve kendini bilmezin vereceği cevaplar cevap niteliğinde bile olamaz.

 115. Barca said

  Adnan demiş ki ;
  KAFANDAKİ AKP Lİ OLMAYAN DİNİ SEVMİYOR İBADET ETMİYOR PROFİLİNİ ÇIKARMADIGIN SÜRECE SENİ MUHATABA ALACAK İNSAN OLMAZ…

  Yahu Adnan sen anlama kıtlığına mı sahipsin güzel arkadaşım; sana diyorum ki ben AKP taraftarı değilim ama yaptıklarını görüyorum siz yandaş meydanın attıkları ile meşgulsünüz ben ise içinde ki adamlarını tanıyorum ve neler düşündüklerini çok iyi biliyorum. Bunları öğrenmeden insanlara iftira atmayın diyorum hala saçmalıyorsunuz. Benim çevremde yüzbinlerce insan var tanıdığım kimi CHP kimi AKP kimi DP ye oy verdi ben bu insanlara düşman mı olacağım? Dinsiz mi diyeceğim banane senin verdiğin OY’dan kime verirsen ver arkadaşım. Ben AKP ye oy veripte sabahtan akşama kadar içki içeni biliyorum ve tanıyorum, düşman mı olacağım bu adama şimdi? Sırf içki içtiği için. CHP ye oy verdi en yakın dostum candostum dediğim ben bu adama düşman mı olacağım. Adam evet AKP çalışıyor hemde çok iyi hemde bütün partilerden daha iyi ama ben oyumu CHP ye vereceğim dedi, düşman mı olmalıydım sizin dediğiniz gibi?

  Benim dediğim insanlara iftira atmayın, yalan asparagas haberlere kendiniz duymadığınız müddetçe inanmayın. İnsanları hür fikirleri için burada adına sevda bırakarak eleştiriyorsunuz. Neye muktedirsiniz ve neye sahipsiniz kimsiniz ki eleştiriyorsunuz ? hattinizi bilin insanlara hakaret niteliğinden eleştiri yapmayın. Ben sizin pislik diye AKP ye bulaştırdıklarınızı tek tek yanıtlarım. Çok istiyorsanız adresimi vereyim, gelin görün AKP’nin yaptı denilen tüm suçlamalarına ait belgeleri tek tek önünüze koyayım. Gidin bir AKP bürosuna şikayetlerinizi bildirin, neler olduğunu görün, belediye başkanınız AKP ‘li ise ve şikayetçi iseniz, yolsuzluğuna denk geldi iseniz gidin şikayet edin, edin de görün neler oluyor.

  Burada Beylikdüzü Belediye Başkanı Vebhi Orakçı yolsuzluk yaptı diye AKP’den uzaklaştırıldı sadece bir şikayetten sonra araştırıldı doğru olduğu ortaya çıktı, akrabalarına ihaleler verdiğinden dolayı içeriye atıldı şimdi.

  boş boş konuşmayın, ülke için naptınız bunu düşünün sonra başkalarını eleştirin.

  Eleştirdiğiniz Erdoğan istanbul’u istanbul yaparak hizmetini zaten yapmıştır. Ve hala da hizmet etmeye devam ediyor, derdiniz nedir? indirmek mi? indireceksiniz ondan daha iyisini ve dört dörtlük birini bulun ama size benzemesin.

  Nolduğunuz belli değil çünkü.

 116. hasan said

  turkan saylan lezbıyen?

  senı adam diye karsına alıp konusanda kabahat,bize gozunuzle gormedıgınıze ınanmayın yazmıssın ama sen sn turkan hanıma nasıl boyle bıseyı yakıstırdın helal olsun! gozunle mı gordun de yazdın?

  adam degılsın !!!

 117. Barca said

  Hasan sen adam mısın? Değilsin, hemde ucundan bile değilsin. Gerizekalı Hasan, medyada yazılan herşeye inanıyorsun, görmediğin herşeye inanıyorsun, sırf AKP diye inanıyorsun, Türkan SAYLAN içinde yazıyor, niye inanmıyorsun beyinsiz? Yine aynı medya, 1997 senesinde yazdı beyinsiz Hasan, namaz değil, bale yapmasını istiyoruz sözüne niye sesin çıkmıyor ”dinli”, ”imanlı” Hasan. Kendini zeki sanan beyin özürlü, gıybetçi Hasan. Hiziplerle dolu Hasan.

  Sığınacağınız başka liman kalmadı Hasan, artık başka bir liman ara.

  Lezbiyenliğini kanıtlarım, delikanlıysan adres veririm oraya gelirsin.

  Vatan için ne yaptın dedim ama aptal beynin algılamadı ve yine birşey çıkmadı.
  Beş parasız, serseri mayınlarsınız, sokaklarda aç geziyorsunuz, böyle şeyleri görünce, canımızın sıkıntısı geçsin bari diye gün boyu yazıyorsunuz ki yazdığınız da söylenemez, sadece sanıyorsunuz. Aptal aptal şeyler yazıp, ağlanacak halinize güldürtüyorsunuz insanları.

  Sen zerre kadar adam değilsin Hasan, şayet ben değilsem sen hiç ama hiç değilsin, hatta insan bile değilsin.

  Senin gibilerini taksim’de sallandırma zamanı şerefsiz Hasan.

 118. ADNAN said

  YAVAŞŞ SALLANDIR,BURA TAHRAN DEĞİL ASLANIM ,BABAN KURMADI BU CUMHURİYETİ,ATATÜRK KURDU VE ONUN KANUNLARI GEÇER.. … SADECE HASAN KARDES DEGİL,BURDAKİ HERKES SENİN ADAM OLMADIGINI BİLİYOR …. HADİ DEFOL….

 119. ADNAN said

  hasan kardes sana gelınce turkan saylan gercekten boyle bı soz soylemıstır,

  bana kalırsa dini inanç kişisel özgürlüktür. aklı yeten bir yaşa geldiğinde insan kendi bünyesi ile karar vermelidir namaz kılıp kılmayacağına. ama tabi namaz kılmasın bale yapsın demekte abesttir.buna katılmıyorum..bu sözün savunulacak bir tarafı yoktur…

 120. ADNAN said

  bu toplumda bastaki bazı ınsanlar bazı sozlerı dusunmeden soylerler..turkan saylanı savunmıyorum fakat boyle dedı dıye akp burdan ekmek cıkarmasın ve kendine baksın… bu ve bunun gibi gafları tayyip bey bınlerce kez yapmıstır… örneklerı yazmakla bitmez….

  “demokrasi bizim için bir amaç değil, araçtır. amacımıza ulaşana kadar demokrasiye bağlıyız.”

  en cok da bu sözü GERÇEK KİŞİLİĞİNİ YANSITIR..

 121. NECMİYE said

  klasik R.TAYYIP ERDOGAN :

  “Değiştim.. Gelişerek değiştim” (2002 seçimlerinden hemen önce ve Başbakan olunca)(sabah gazatesi röportajı)

  “Ben hiçbir zaman değişmedim.” (Başbakanlığının 4. yılında,miting konusmasında)

 122. NECMİYE said

  klasik R.TAYYİP ERDOGAN

  “Türkiye’de Kürt sorunu yok” (24 Aralık 2002 halka seslenıs konusmasında)

  “Türkiye’de Kürt sorunu vardır. Kürt sorunu herkesten önce benim sorunumdur.” (12 Ağustos 2005, Diyarbakır mitingi konusmasında)

 123. Barca said

  Çok beyinsizsin Adnan 🙂 Başkasının attığını tutan cinslerdensin sende.

  Senin ölçün ne serseri? Bana defol deme cürretine sahip değilsin sen. Buradakiler, senin tarzındakilere göre adam olmayabilirim, gurur duyuyorum cocugum yalnız sen insan bile değilsin Adnan. Bunu napacaksın? hadi diyelim ben adam olabilirim sen bu iğrenç karekterini nasıl değiştireceksin ve nasıl insan olacaksın?

  Tahran değil evet ama ben seni ve sen gibileri taksim’de öyle bir sallandırırım ki, aklın şaşar nasıl oldu bu iş diye. Sıkıyorsa ver adresini, sadece 1 gün veriyorum sana, neyin nolduğunu, senin bu vatan için ne yapıp, yapmadığını görelim dengesiz Adnan, sokak serserisi. Git sen Hasan gibilerle eğlen, ayarım değilsin, muhattabım hiç değilsin.

  Şerefsiz insanlar, vatan için çok bok yediniz ya, şimdi milleti suçluyorsunuz. Gerizekalı Adnan, Atatürk öleli 81 yıl oldu, sen Atatürk’ün kanunları ile gittiğini sanıyorsun ki Atatürk’ün kanunu yoktu beyin komplimanında sorun yaşayan Adnan. Senin beynin nerede? akıl yok bunu anlayabiliyorum açıkca ama en azından beynin var, onu kullanmayı dene, yok deneyemiyorsan, seni de maymunlar gibi kobay yapsınlar, gönüllü olabilirsin, tanıdıklarım var istersen adını yazdırabilirsin. Ciddiyim Adnan, ölçüsüz serseri Adnan. Senin yedi sülalen bana defol diyemez. Ver adresini sana defol nasıl olur, göstereyim.

  Vatanın için naptığını söyle. Senin gibi şerefsizlerin bana adam deyip dememesi umurumda bile değil, sende tıpkı Türkan SAYLAN gibisin, belki de her yol vardır, sokak serseriliği dahil. Kendini ülkenin ombdusmanı sanıyorsundur şimdi, buraya iki kelime yazmakla, aptal Adnan, senin buraya yazdıklarını ben dergilere makaleler sunarak aydınlatıyorum. Erkek isen delikanlı isen adresini verirsin.

  Atatürk’ün kanunlarını keşke tutabilseydiniz, keşke izinden gidebilseydiniz. Aklın o kadar küçük ki, seni Taksim’de sallandıracağım sözünden, Atatürk’ün kanunlarını önüme atarak, tıpkı türevlerin gibi işin içinden çıkacağını sanıyorsun. Sen Atatürk’ün köpeği dahi olamazsın Adnan. Benim adam olduğumu görmek istersin, emin ol. Atatürk’ün kurduğu cumhuriyette senin gibi köpeklere yer yok. Burası da asla Tahran olsun diyen yok, senin gibi kendini bilmezlerin sözüdür bu. Sığındığınız liman ( sahte vatanseverlik, milliyetçilik) o da batıyor.

  Kapımda ancak köpeğim olursun Adnan, buna Hasan’da dahil, Türkan SAYLAN gibi dinsizlerin tarafından giden it sürüsüne ancak bu kelimeler yakışır.

 124. ADNAN said

  şehitkubilay mah.ayantepe sok sönmez apt. no:14/4 keçiören-ANKARA hadi bakalım boyunu görelim…

 125. ADNAN said

  ADAM DEĞİLSİN ASLANIM AĞLAMA….

 126. ADNAN said

  Kapımda ancak köpeğim olursun YAZMISSIN DA ;SEN O İT KADAR OLACAK MERTEBEYE DAHA ULASAMADIN ASLANIM…. TURKIYE SEHİTLERİNE AGLARKEN ANCAK SENİN GİBİ ÇAKALLAR ÜLKE İÇİ KARGAŞA SİSTEMİYLE ASMAYI KESMEYİ DÜSÜNÜR…ADRES İSTEDİN VERDİM..DELİKANLIYSAN GEL YÜZYÜZE GÖRÜŞELİM…

 127. ADNAN said

  BU ARADA EVDE BULAMAZSAN İŞ ADRESİM :

  ŞEHİT ÜSTEĞMEN HASAN ŞAHAN KIŞLASI 2.KARARGAH

  KEÇİÖREN / ANKARA

  ASTEĞMEN ADNAN BAKIRTAŞI

 128. NECMIYE said

  isim vermeyim o kendini biliyor , SEN NE BOKTAN İNSANSIN BE ADAM !! bu ülkede APDULLAH ÖCALAN bile asılmamısken vatansever insanlara mı göz dikildi? İSTİKLAL CADDESİNDE ECZACIYIM,TAKSİME YAKINIZ GELDE BENİ DE SALLANDIR HADİ..GERİZEKALI…

 129. NECMIYE said

  bütün yazılarında vatan için ne yaptınız demişsiniz, SEN NE YAPTIN? YADA SAVUNDUKLARIN NE YAPTI? 85 CUMHURİYET YILINDA KURULAN İNŞAA EDİLEN NE VARSA SATTIK DEMEKTEN BASKA NE YAPTINIZ?NEREYİ KURDUNUZ NEREYİ ACTINIZ? ŞİMDİ DİYCEGİN TEK SEY BOGAZI TEMIZLEDIK , METROBUS ALDIK BILMEM NE? YA KAYBETTIKLERIMIZ?ONLAR NERDE?CEVAP YOK….

 130. DSP said

  bu ülkede yolsuzluk yapmayan hainlik yapmayan tek adam rahmetli ECEVİTTİ…

 131. Barca said

  Dedem kurtuluş savaşı gazisi, dedemin kardeşi 2 bacağı mayın sonucu koptu, dayım kıbrıs gazisi, amcamın oğlu kızıltoprak saldırısında şehit, teyzemin oğlu ahırkapı’da başka bir askeri kurtarırken kamyon altında kalarak şehit, çok yakın candostum kars sarıkamış intikalde top patlaması sonucu iki kolunu kaybetti.

  Birşeyi yanlış anlamakta ısrar ediyorsunuz. AKP taraftarı değilim, oy’umu verdim, geçenlerde de Adnan çok iyi bilir ki; bir yazımda Atatürk’e hakaret eden, bu vatan için gazi düşen bir insanı sevmeyen ne müslümandır nede başka birşeydir dedim, Atatürk’ü sevmeyen gerçek müslüman değildir dedim. Ama bundan önceki hükümetler için hiç birşey yazılmaması manidardır. Diğer hükümetlerin yaptıklarını bütün vatanımın insanları çok iyi bilmesine rağmen, sizin işiniz gücünüz AKP olmuş, AKP şöyle yapmış, bunu yapmış, nerden duydunuz nerden biliyorsunuz diyorum ama buna bile cevap veremiyorsunuz. Tamamiyle yandaş medyanın uydurdukları, AKP’yi kapatmaya gücü yetiyor bu ülkenin ama AKP’nin yolsuzluklarını çıkarmaya gücü yetmiyor mu? Deniz Feneri dosyası diyorlar, ekranlarda bizimle alakası yok denildi, içeride ki bir kaç adamın yaptığı pislik bunlar ve Alman yargı organlarıda böyle söyledi, sizin elinizde net bir kanıt yok, delil yok ama atıp tutuyorsunuz.

  Gerçek müslüman vatanı için kan döken gazi olmuş, şehit düşmüş bir nesilin komutanına ancak saygı duyar ve sever……….

  Senin yazın Adnan;
  bu cok dogru bir yaklasımdır tebrık ederım..fakat sizin gibi dusunen AKP li sayısı neredeyse yok denecek kadar azdır…

  Adnan sana gelince, Asteğmen olman bende hiç bir korku uyandırmıyor, bundan emin olabilirsin. Çıkar gelirim, ki gelmeme bile gerek yok, karşına bir komutanını gönderirim o zaman anlarsın.. Uslu dur daha fazla can sıkma. Aslına bakarsan size etmiş olduğum hakaretlerden dolayı üzgünüm. Şimdi özürdilesem bile diyeceksiniz ki; korktu, özürdiledi. Bunu böyle düşüneceğinize adım gibi eminim, benim adam olmadığımı söylüyorsun, ben bu vatan için çok şeyimi verdim ve halada veriyorum, söz konusu vatan ise gerisi teffaruattır. Yedi sülalemi vatanım için gözümü kırpmadan bağışlarım. Ama siz AKP’ye oy verenleri ve onları savunanları vatan haini gibi gösterirseniz çok şey kaybedersiniz. Herkesin hür düşüncesi var ve oyunu istediği partiye verebilir. Siz AKP’ye oy atanlara kızacağınıza, hakaret edeceğinize, aptallar diyeceğinize, cahiller diyeceğinize, DTP ye oy verenlere karşı teyyakuz halinde olun, onlara tepki gösterin, vatanı o hale getirenler onlar. Başkası değil.

  Necmiye’de diyor ki; Vatanını seven gerçek milliyetçiler içeride, Necmiye’nin bana hakaret ettiği gibi ona etmeyeceğim, bir bayan nihayetinde, kendine teslim ediyorum onu. O söylediklerinin hangisi vatanı seven, milliyetçi hangisi Atatürkçü? Atatürk yaşasaydı bu yaptıklarını kabul eder miydi? ve onların biz Atatürkçüyüz demelerini içine sindirir miydi? Ülkeyi darbeye doğru götürmek, silahları topraklara gömmek, insanları asit kuyularına atmak, gençlerimiz için namaz kılmasın, bale yapsın demek, PKK ile iş birliği yapmak, çeşitli örgütlerle iş birliği yapmak.. Bunların hangisi Atatürkçü?

  Bir de Necmiye Hanım demiş ki; Abdullah ÖCALAN asılmamış hala bu ülkede, bu ülkeye getirenler kimlerdi? Onlardan neden bahsetmiyorsun? Bahçeli değil miydi? onların asmadığını niye belirtmiyorsun, bununda mı suçlusu AKP’dir?

  Tekrar ediyorum, hakaret etmiş olduğum tüm arkadaşlardan özürdilerim, olayın maksadını aştığımı ve hep beraber aştığımızı farkettiğimden dolayıdır özürüm. Sizlere bu hakaretleri ettiğim için kendime kızdım ve yakıştıramadım. Üzgünüm, Saygılar…

  Bende sana kim olduğumu söyleyeyim..

  Hala vatanım için çalışıyorum ve vatanımda kimlerin neler yaptığını benden iyi kimse bilemez, duyduğumuz herşeye sizin gibi gerçektir diye atlamıyoruz ve kimsenin suçluluğu ispatlanmadıkça suçludur deyip, hüküm giydirmiyoruz.

  Stratejik İstihbarat Başkanlığı İstanbul Şubesi
  Bölüm İdari Uzman Şefi Murat Mirzabey

 132. ADNAN said

  Bak güzel kardesım hala tehdit etme beni ,uyarıyorum insanca seni..önce asmaya kesmeye basladın,simdi de komutan cıkarırım falan bunlar yakısmaz TÜRK’E…adresimi verdim derdin varsa gelirsin konusuruz belki bir bardak çayımı içersin..ben senin hakaretlerin dısında bircok cümleni takdir ettim bunuda sana söyledim…sen kimi takdir ettin? bu forumdan baska forumlardada konusmalar yapılıyor,AKP ye basbakana küfürler yagıyor oralarda bunları yazsan haklısın derim ,küfüre küfürle cevap vermiş olursun ama bu forumda senden baska hakaret eden yok…insanlar fikrini elbette söylececek,dogru yanlıs hakemliği yapmak kimseye düşmez…Yeri gelir uyarırsın,hasan kardesı turkan saylan konusunda benım uyardıgım gibi yavaşca uyarırsın gecer gider….

  eczacı hanıma saygılar sunarım bazı bilgiler paylasmıstır,katılırsan onaylarsın katılmazsan bu onun fikridir..

  her partinin dogruları yanlısları vardır,siz akp ye oy attıgınız için yanlısları olsa bile gözünüzde bunlar büyümeyecektir…ama bu oy vermeyenler için boyle degıldır..siz nasıl devlet bahcelının faız dalgasını her fırsatta yazıyorsunuz?mhp de ayagı kalkıp sizin yaptıgınız göz boyamalık seçim yardımlarını yüzünüze vuracaktır…benim anlatmaya calıstıgım burda sen ben birbirimizi yesekte yukarıdakilerin dogrusu yanlısı hiç degişmeyecektir…

  devlet hazinesi bütçesi basa gelen hıcbır partının umrunda olmamıstır,herkes koltuk sefası yarısındadır….

 133. Barca said

  Ok Adnan. Yalnız tehdit etmiyorum, anlatmak istediğim de bu değil zaten. Yaptığımın hata olduğunu belirtiyorum. Uzatmayalım, zaten sıkıldım bu anlamsız tartışmadan, blog sahibini amacına ulaştırmış gibi gözüküyoruz. Birbirimizi yemekle.

  Herkesin görüşüne saygım var… AKP’li olsa da olmasa da, zira AKP’li olmak benim için ölçü de değildir. Taktir ettiğim kişiler de çok.. Necmiye hanım da sen de Hasan arkadaşımız da kendine göre haklı. Herkesin haklı olduğu, savunduğu bir konu vardır elbette.

  Saygılarımla,

 134. Barca said

  Adnan baştada söylemiştim. Şimdi de söylüyorum burada görüşlerine değer verdiğim insanların başında geliyorsun. AKP’ye söylediklerini umursamıyorum, en aklıselim şahıs olduğunu da söylemiştim.

  Kusura bakma dostum, hakikatten pişman oldum söylediklerim için, galiba günlerin stresini yaşadım, çok kötü günler geçirdim…

  Tekrar kusura bakma, hakaretlerim için özür kardeşim. Haketmediğin şeylerdi.

  Sende bu vatana hizmet ediyorsun benim gibi…

  Saygılarımla tüm arkadaşlara Necmiye Hanım ve Hasan Bey de dahil.

 135. ADNAN said

  bizimde bir kusurumuz olduysa af ola kardes,bırbırımızı yemek en mantıksız seydır su konumda….TURKIYENIN PKK GİBİ ADİ SİNSİ KANSIZ sorunu varken birbirimize düşmemiz anlamsız….
  ALLAH’A EMANET OL….

 136. Barca said

  Sende ALLAH’a emanet ol. Kusura bakma kardeşim.

  Doğru söylüyorsun, benim tamamiyle derdim bu, en büyük sorunlarımız varken, böyle yersiz konularla ancak kendimizi yoruyor ve birbirimizi kırıyoruz.

  Değmez…

  Saygılarımla

 137. NECMIYE said

  valla bu dtp cok fazla olmaya basladı ,agızlarından kurdistanı dusurmuyolar ,bu konuyla ılgılı oncelıkle meclıstekı pisliklerin temizlenmesi sart diyorum baska bısey demıyorum…

 138. hakan said

  siteyi herzaman takip ediyorum editöre tesekkurler,umarım türkiye iç-dış hainlerden biran önce arınır da düzlüğe cıkarız…..

 139. ADNAN said

  DOKUNULMAZLIK KALKMADIGI SÜRECE MECLİSTEN BU SOYSUZLAR ÇIKMAZ NECMIYE HANIM….

 140. NECMIYE said

  VALLA DENİZ BAYKAL SÜREKLİ VE DEVLET BAHCELİ ISRARLA KALKMASINI SÖYLEDİ AMA TAYYİP BEY ORALI OLMADI..CEKİNDİGİ BİSEYLERİ VAR ORASI KESİN AMA BU ŞEKİLDEDE DTP POLİTİK OLARAK GÜÇLENİYOR VE İSTEDİĞİ ADİ HEDEFİNE BİRAZ DAHA YAKLASIYOR….

 141. UTKU said

  BU ÜLKEDE NEKADAR :

  ÖRGÜTCÜ !!

  EYLEMCİ !!

  HAİN !!

  ŞEREFSİZ VATAN DÜŞMANI !

  DEVLETE ZARAR VEREN !!

  ADAM VARSA HEPSİNİN ANASINI AVRADINI …… !!!!!!!

  KÖPEK BİLE YEMEK YEDİĞİ SU İÇTİĞİ KABA SIÇMAZ,VATANA İHANET EDENLER KÖPEK BİLE OLAMAZLAR !!!!

  NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE !!!!!!1

 142. SELİM--MHP said

  AKP HÜKÜMETİ ;

  ergenekon davasını kullanarak cahil halkın gönlünü FETH etme çabasında olarak çok basit bir ideoloji sergilemektedir….

  suçu ispat edilmediği halde sırf karşıt parti destekcisi diye içeri atılanların adına bu ülkeden ve yargıdan utanır olduk….

 143. bilal said

  dinsiz kitapsızlar işiniz gücünüz akp olmus

 144. ADNAN said

  dogru konuş kardesim..nedemek dinsizler ? zaten size oy atanlar müslüman ,geriye kalan yüzde 62 dinsiz… yolunuzu bulmussunuz konusup duruyosunuz..

 145. Bilal said

  şeriat gelecek !

 146. SELİM--MHP said

  LAN GAVAT BİLAL

  SERİAT GELSE İLK SENİN GİBİ GAVATLAR KAÇAR BU ÜLKEDEN….

  SİZ DİN KİTAP DİYİP BAGIŞ VE OY TOPLARSINIZ ANCA GAVAT !!!!!

 147. ender said

  basbakan diyor ki:

  türkiye zengilesti…..

  basbakan yine diyor ki:

  kömür dağıtılsın oy toplansın…….

  Türkiye zenginleşiyorsa, ben niye yarım ton kömüre muhtacım???

  iş yapana değil ağzı laf yapanlara oy atanlar olduğu sürece bu ülkeden bi b.. olmaz….

 148. bilal said

  MİKROPLAR

 149. ender said

  lan bilal ne boktan adamsın lan…. bınlerce koyundan birisin

 150. NECMIYE said

  amerikan maşası OLDUGUMUZ YETMİyo gibi bide müslüman ülkelerle aramızı bozdu bu hükümet…..sonumuzu hayır etsin ALLAH

 151. ADNAN said

  BİR HÜKÜMET NEDEN PARTİ KAPATMAYI ZORLAŞTIRMAK İÇİN YIRTILIR DURUR?

  KANUNA VE ANAYASA AYKIRI İŞLER YAPTIĞI İÇİN KAPATILMAKTAN KORKTUĞU İÇİN OLABİLİR Mİ? HEPSİ VATAN HAİNİ HEPSİ…..

 152. NECMIYE said

  akp’nın bu ıcraatı sayesınde

  DTP de kapatılamaz artık..bızde basbakanı tebrık ederız teror orgutu yanlısını meclıste tutmayı basardıgı ıcın…

 153. ercan said

  bi akp yolsuzlugunu daha cıktı…

  seçim öncesi halka dagıtılmak uzere gıda maddeleri ile dolu yardım paketleri hazırlanıyor..

  binlerce yarım paketi hazırlaması için AKP yandaşı bir firmaya ihale veriliyor..

  tanesi ihaleyle 159 milyona alınan yarım paketinin asıl maliyeti 88 milyon lira oldugu anlasılıyor….

  Duruma el koyan mhp gurup baskanının şikayeti adli mercide yine kayda alınmıyor…

  olan yine MİLLETE OLUYOR……

 154. ANTİ-AKP said

  kayıp trilyonlar davası da yalan oldu 🙂

  çok dindar apoş güloş paranın üstüne yatmıs ANLASILAN 🙂

 155. hüseyin said

  petkim de çalısan bir mühendistim…

  akp petkimi sattıktan sonra gelen yeni yöneticiler 700 kişiyi toplu şekilde işten cıkardılar….

  bunlardan biriside bendim,hepimizin ailesi ve cocukları vardı….

  yatacak yerin yok AKP

 156. hamza said

  ataturk gidecek fettullah gelecek………………

 157. hamza said

  ne dersenız diyin…

 158. haramcı akp said

  tayyip bey çifçi,köylü,şehit annesiyle görüşmüyor onları kaale almıyor.Ama kuyumcuyla görüşüyor pırlantadan vergiyi kaldırıyor herkez alsın diye yemekten ekmekten fazla fazla alıyor.Bakın millet ben bu adamlara oy verdim niye daha iyisi yok dedim kendimce bakın beşiktaşa çok kötü olan fener galatasarayın yanında şampiyon oluyor ama avrupada rezil oluyor neyse tayyip zengin siyaseti yapıyor fakire zaten 1 torba kömür seçimden önce 1 davos 1 filistin yeter nerde filistin nerde şimdi millet vatan satılıyor karış karış değil dönüm dönüm kürtler alınmayın ama adam yerine kondu lazlar içeri atıldı niye istanbul da rahat rahat hap satıp türk milletinin kafasını uyuşturmak kürtlerin yolunu açmak daha neler neler hep söylerim bu ülkeyi savaşla kimse alamaz malisef oyunlarla alıyorlar bu ülkeyi satanlara başta Fatih Sultam Mehmet olmak üzere tüm türklerin hakkı helal olmasın çoluğundan çoçuğundan fitil fitil çıksın inşallah amin. yaşasın müslüman türk cumhuriyeti.

 159. Verdiginiz bu bilgiler icin cok tesekkurler. Cok faydali oldu.

 160. hanifi ilhan said

  Hataydaki ali dibo yolsuzluğunu unutmuşsunuz.onu da eklemenizi rica ederim:)::):)

 161. yavuz said

  Arkadaşlar
  laiklik adam olmak demektir.Şeriat ise sürü olmak,mal olmak,sığır olmak demektir.
  laik olmak birey olmak demektir,özgür ve çağdaş olmak ve istediği inanca kendi bireysel iradesiyle inanmak veya inamamak demektir.
  şeriatçılık ve cemaatcilik ise sığır grubu içinde olup öküz gibi şeyhin,şıyhın peşinden şuursuzca ve malca gitmek demektir.şeyh isterse ananı,avradını tarikata peşkeş çekmek demektir.
  akepeye gelince müslüman görünüp islamın içini boşalttılar.Cumhuriyet ve laiklik düşmanlığı yaptılar.papazlarla ermenilerle dost oldular.tüm kiliseleri tamir ettiler.
  islamı gösterip hristiyanlığı ön planaçıakrdılar.Şimdide ruhban okulunu açacaklar.
  kürdistanı kabul ettiler,bop projesinin eş başkanı oldular.
  millete ananıda al git lan dediler.daha napsınlar.

  millet aya gidiyor siz farketmiyorsunuz bence farkedin.birbirimizi suçlamyalaım elele emepryalizem karşı mücadele edelim.

  ne abd ne ab tam bağımsız ve özgür bir türkiye..

 162. yavuz said

  sevgili arkadaşlar

  islam dini kafirlere ve işbirlikçilere karşı acımasız ve kesin kuralları olan bir dindir.Papazla dost olan onlardandır, gavura hoşgörü gösteren gavurdur, kafirle diyalog kuran kafirdir.
  bu kadar.

  vatikan papazının elini öpen kişi müslümanlığı temsil ediyorsa ve şakirtleride peşinden mal gibi gidiyorsa.ve müslümanım diyorsa bende onlara diyorumki “papazınıda al git”

 163. yavuz said

  islam dininde cemaatçilik,tarikatçılık yoktur.
  peygamberimizin zamanında şeriat da yok idi,kadınlar özgürdü ve bugunkü gibi türbanlı felan değildiler.
  tarikar,cemaat,türban gibisaçmalıklar sonradan çıktı.
  gerçek islamda böyle şeyler yoktur.gerçek islamda kadın sebesttir,isteyen istediği dini seçebilir ve her istediğini yapabilir.İslami kurallar islam olmayan uygulanmaz

 164. Emlak AVM said

  Çok güzel paylaşım!

 165. kerim said

  yuh akp

 166. Mete said

  (A)merikanin (K)urdugu (P)artinin neyini tartışcazki arkadaslar???ABD nin kurmadıgı parti olsaydı bu kadar vatan hainligine soyunmazlardı.7 yıldır basbakan bu herif 1 defa olsun NE MUTLU TÜRK üm lafını duydunuzmu agzından???Fazla uzatmaya gerek yok cünki bu adam Türkleri ve Türkiyeyi Sevmiyor…Bu adam müslümanda degil haaaa eger bunlar müslümansa ben Müslüman degilim…ALLAHUTEALA bizlerin yar ve yardımcısı olsun…

 167. emre said

  Akepe sana yazıklar olsun sehitlerimiz gaz.lerimizin de canını yaktın, yüregini sızlattın .

 168. erdalziya said

  sayın arkadaslar.ılk once bu sıte ve benzerı sıtelerın cogalmasını cok dogru buluyorum.konuyada ben surdan gırmek ıstıyorum .DİL,DİN SİYASET BU KONULAR BENCE KİŞİNİN KENDİ KENDİNİ İLGİLENDŞREN KONULARDANDIR.BENİM MESELEMKİ Lİ SİZİN MESELENİZİNDE BU OLMASI LAZIM GEÇİMSİZLİK.BİLİN BAKALIM HANGİ İNSANLAR GEÇİNEMEZLER.HANGİ İNSANLAR BİLİYORMUSUNUZ BİRBİRİNE GUWENMEYEN INSANLAR.İNSANLAR NİYE GUWENMEZLER YA SEWMEZLER YADA DAHA ONCE GUWENIP GUWENI SARSILMISTIR ONDAN SEBEB GUWENSIZDIRLER.SİMDİ ÜLKEMİZDE KİMSEYE GÜWENECEK HALIMIZ KALMADI CUNKU HERKES KENDINI DUSUNEREK HAREKET ETTI.SIMDI SIZDEN BISEY LER ISTIYORUM DAHA ONCE OLAN SIMDIDE OLMAYAN NE WAR YASANTIMIZDA BUNLARI BULALIM.BEN SIZE BIR ORNEK WEREYIM 700 TL LIK ASGARI UCRET 3 YIL ICINDE 1400 TL OLUCAK HABERINIZ OLSUN.ERGENEKONDA BU YUZDEN CIKTI,DEMOKRATIK ACILIM DA BU YUZDEN CIKTI.YANE HER INSAN ARTIK HAYAT STANDARTLARI CIZGISINDE YASAYACAK BEN COK UZULUYORUM 700 TL MAAS ALANLARA LUTFEN SIZDE ARTIK AKP VEYA TKP BUNLARI BIRAKIN WE INSANLARIN HALEN 700 TL LE GECINEMEDIKLERINDEN SEBEB BU KADAR YOLSUZLUGUN MEYDANA GELDIGINI ANLAYIN ASGARI UCRET YUKSELMEDEN BU ULKE YUKSELMEZ.700 TL LE OLMAZ BU ISLER HIC BIR YERDE OLMAZ AFRIKADADA OLMAZ ANADOLUDA DA OLMAZ ISTANBULDA DA OLMAZ.LUTFEN BUNUN OLMASI ICINDE BIRAKIN INSANLAR BISEYLER YAPARLARKEN KIRICI OLMAYALIM
  ASGARI UCRET 1400 TL OLURSA DEWLET MEMURU YOLSUZLUGA KARISMAZ

 169. ALİ DEMİR said

  BURDA YAYINLANAN 60 YOLSUZLUK ÇOK ÇOK EKSİK,İLK ANDA AKLIMA GELEN TEKELİN MEY FİRMASINA 300MİLYON DOLARA SATILMASI 2 SENE SONRA MEY FİRMASI TEKELİ amerikan FİRMASINA 950 MİLYON DOLARA DEVRETTİ.AYRICA TMSF RAKI PİYASASINDA HIZLA BÜYÜYEN BURGAZ RAKIYA EL KOYUP BUNUDA amerikalı MEY FİRMASINA 70 MİLYON DOLARA DEVRETTİ.(yani meşhur TÜRK RAKISINI artık amerikalılar üretiyor,şahsen ben güvenmediğim için mey ve burgaz rakıya para vermiyorum)AYRICA DENİZFENERİ YOLSUZLUĞUNUN BOYUTLARININ CHP nin AÇIKLADIĞINDAN ÇOK DAHA BÜYÜK OLDUĞUNU DÜŞÜNÜYORUM DENİZFENERİ DEMEK akepe DEMEKTİR BUNLARI AYRI DÜŞÜNMEK SAFLIK OLUR.

 170. Kriptocu said

  Merhabalar,

  Öncelikle herkesi okudum kimse ile herhangi birşeyi tartışmak değil amacım;
  Sadece nelerin döndüğünü anlamaya çalışıyorum,

  1.AKP kullanılıyormu ?
  2.Asker haklı sebebler mi yaratmaya çalışıyor ?
  3.CIA nın tezgahımı ?
  4.Ya bu Ergenekon CIA nın abartılmış masalı ise ?

  Sonuçları ne olur rulo kime kaçar acaba ?, vatandaş olarak bana ise kimse kusura bakmasın,
  insanlar sorunların en yakınından başlar çözmeye çalışırlar küçük küçük Ergenekonlar doğar,
  geçmişte doğduğu gibi pekerler, nurişler gibi.
  Rütbeli bir dostum şunu demişti bu olaylar ilk başladığında AT İZİ İT İZİNE karıştı biz bile anlayamıyoruz diye.

  Herkese Saygılar,
  Tarık ŞİRECİ

 171. Kriptocu said

  Amerika nın taktiğini herkes öğrendi, BİZİMKİLERDE !!,
  Senetör Joe McCarthy kominizm dedi, Rusya çöktü Bush İslami Terör dedi,
  önce filmlerle, kamu oyunda pişirip oluşturup sonra yapmak istediklerini yaparlar,

  Örnek;
  ürün pazarlarken “Windows 7”, ülke kurarkende “israil”, Windows 7 2 yıl sürdü,
  israil yalnış bilmiyorsam 1887 de başladı 1947 yada 1948 de kuruldu,
  şimdi birileri bana emin ol korkacak bişey yok, MASADA VERDİKLERİMİZİ 100 GEÇSEDE PARA İLE ALACAZ DİYENLER
  tezgah kurmuyorlar desin, ÜLKE olarak biz üretmiyor üretemiyorsak hep korkulacak bişey var demektir,
  artık aklı başında insanlar olarak düşünmeliyiz birbirimizi yemeden Suriye sınırının görünen 500 metre uzaklıkta
  petrol çıkartırlarken biz ÜLKE olarak neden çıkaramıyoruz hala, bizi bağlayan ne ? BOR BOR deyip durdular,
  ne BORUMA yarıyor niye konu sanki örtbas suspus ediliyor, Almanya ve Vakıflarına neremizi kaptırıyoruzda
  Altınımızı çıkaramıyoruz “Alman Vakıfları destekli Bergama olayları”.
  Eğer kendi TARİHİMİZİ bilmeden yaşarsak, nasıl asil bir soy olduğumuzu bilmessek bugün yakınımın ağzından dile
  getirildiği gibi korkmuyorum Tarık, ABD arkamızda der insanlarmızda kan beynime sıçrasada o ve onun gibilere bunu
  düşündüren kendi soyunu bilmemekten diyebilirim, BİR ÇOĞUMUZ BİLMEZ ABD NİN KENDİ DİLİ HARİCİNDE ANLAŞMA YAPIP,
  VERGİ ÖDEDİĞİ BİR ECDATTAN istikbarat dilenir hale geldik ve ÜLKE olarak bir adım atamıyoruz,
  Allah rızası için her Türk, Zeitgeist denilen gavur yapımıda olsa olayları nasıl deşifre ediyorlar bir takip etsin
  http://www.zeitgeisthareketi.org/

  Saygılar
  Tarık ŞİRECİ

  Herkese Saygılar,
  Tarık ŞİRECİ

 172. Kriptocu said

  İmla kuralları için pardon;

  “MASADA VERDİKLERİMİZİ 100 SENEDE GEÇSE PARA İLE ALACAZ DİYENLER”

  “BİR ÇOĞUMUZ BİLMEZ ABD NİN KENDİ DİLİ HARİCİNDE, OSMANLININ YARDIMINA MUHTAÇ,
  GÜÇLÜ BİR ÜLKE OLAN OSMANLININ DİLİ İLE BİR TEK TÜRKÇE İLE ANLAŞMA YAPIP, VERGİ
  ÖDEDİĞİ BİR ECDATTAN, bize vergi ödemek zorunda olanlardan istikbarat dilenir hale geldik.”

  En büyük düşman içimizdeki düşmanlardır, HANGİ PARTİ, HANGİ DÖNEM, OLDUĞU ÖNEMLİ DEĞİL,
  her dönemde kuyrugu bir şekilde kıstırılmış bir birinin açığını bilen bulan,
  birbirini ısırmayanlar olduğu sürece bu VATAN’ A daha çok kan kustururlar.

  Allaha emanet olun, aklı selim olun,
  nacizane düşünün, düşündürün, düşünelim, düşüneyim,
  BU VATAN, VATANIM NASIL HEYBETLİ SÖZÜ DİNLENİR, BİAD EDİLİR BİR VATAN OLUR,
  Bu coğrafya bizim hepimizin, Hun’ larıda sayarsak 4000 yıllık geçmişi olan,
  bir ecdadın torunlarıyız hepimiz, oyunlara gelmemeliyiz, topu topu 100 – 120 senedir,
  4 sülalenin oyuncağı olmuş DÜNYA ve şu bir gerçek Dünya’ nın EN ZEKİ, EN PRATİK, EN MERT,
  EN CESUR, EN ADAM GİBİ ADAMLARI, EN SÖZÜNÜN ERİ insanları nelerle uğraşır hale gelmişiz,
  getirilmişiz.

  Hayırlı geceler artık yatıyorum.
  Tarık ŞİRECİ

 173. ALİ DEMİR said

  KRİPTOCU ARKADAŞIM ELLERİNE SAĞLIK VATANINI SEVİPDE YAZDIKLARINA KATILMAMAK MÜMKÜNMÜ.

 174. ALİ DEMİR said

  ÜLKEMİZ MAALESF ULU ÖNDER ATATÜRKÜN GENÇLİĞE HİTABESİNDE SÖYLEDİKLERİNİ BELKİDE DAHA FAZLASIYLA ÇOK DAHA SİNSİCE BİR ŞEKİLDE YAŞIYORUZ,YANİ HER GÜN FİLİSTİNLİLERİN BAŞINA GELEN İŞGAL VE EZİLİP YOK EDİLMEYE ADIM ADIM ALÇAKÇA KALLEŞÇE PLANLI-SİNSİ BİR PAYLAŞIMI YAŞIYARAK-GÖREREK ELİMİZDEN FAZLADA BİRŞEY GELMEDEN YAKLAŞIYORUZ.KORKARIM BELKİDE 2.KURTULUŞ SAVAŞINI YAPMA FIRSATINI BİLE BULAMAYACAĞIZ.SÖMÜRGECİ EMPERYALİST ÜLKELER ÖYLESİNE SİNSİ PLANLAR YAPMAKTALARKİ A PLANI OLMAZSA B OLMAZSA C PLANLARINI HAZIR TUTUP ÜLKEMİZ ÜZERİNDEKİ EMELLERİNİ GERÇEKLEŞTİRMEK İÇİN HER YOLA BAŞ VURUYORLAR.ÜLKEMİZİ YÖNETENLER İKTİDARDA OLMA-KALMA UĞRUNA abd ve ab nin HER DEDİKLERİNİ KAYITSIZ ŞARTSIZ KABUL EDİYORLAR.NE YAZIKKİ BUNUDA HALKIMIZIN BÜYÜK ÇOĞUNLUĞUNA KUTSAL DİNİMİZ İSLAMİYETİ KULLANARAK YUTTURMAYI-KANDIRMAYI BAŞARMIŞ DURUMDALAR.

 175. Kaan said

  Bedava Emlak İlanı Verebileceğiniz Portal

 176. Birtane Yemeyen Bana Söylermisin Sen Bile Gelsen Başa Senbile Yersin Kardeşim.

 177. esra aslan said

  vatan hainleri kelimesi anayasal suç değil mi?
  yada sadece düşünce özgürlüğü mü?
  gerçekten merak ettiğim için soruyorum.
  yasalarda yeri nedir?
  teşekür ederim.

 178. barca said

  Selam,

  Esra adın ve soyadınla bütünleşmişsin:) çok güzel gerçektende. Tanışmak isterdim :)quresma_34@hotmail.com

 179. akp avcısı said

  Barça bu metinlerini okudumda açıkça söyliiim harni malmışsın olum bak sana bi sorum var senn mallığını gören EGO seni beleşe geçiriyo deme hay mal polisten kaçcam diye karakola giden mal allah bilir senn cann hava istediinde havalimanında gidersin 😀 bu arada adnan bey size katıılıyorum ve sizi destekliyorum ayrıca keçiörende çalışıyomuşsunuz bnde keçiörende dodum bn araştırmayı ck severim ve bi gün gazete okurken tayyibin alfabeye qwx harflerini de koyduunu örendim hatta gazete ismi habertürk 16 eyll pazar 2009 al ozaman sana bişey daha neden sözde ergenekon terör örgütüne üye olmakla suçlanan profesörler 9 aydır hapiste pkkcılar serbest ? neden dağdan inen piçlere 5 bn lira veriliyo utanın lan bi mühendis bile o kadar almıyo ermeni diyosun amerikalı diyosun şöyle diosun böyle diosun peki şunada yanıtın olsun bakem sıkıyosa ermeni asıllı türk genci loran özhakyan okulunu yarım bırakııp askere gitmek istiyorda bzm tayiibin oğlu bilal doktora yaptığı için askere gitmek istemiyor lan kıvrak o kadar savunuyosunda şu ana kadar tayyibn soyundan kaç kadın çalışıyor ve başı açık sorarım bnm ünlü bi sözüm vardır szn adnanla bnzeşiyo it falan diyosun yha al sana zaman ” analar vardır it doğurur analar vardır kurt dğurur ” untmaki barcaa mevzubahis vatansa gerisi teferruattır koçum 5-10 YAŞ TAŞ 10-15 YAŞ SAPAN 15-20 YAŞ SOPA 20-25 YAŞ HAVAİ FİŞEK 25 SİLAH buna ne dicen peki peki 20 ocak ta noldu Sovyet birlikleri, 20 Ocak 1990’da Ermenileri korumak bahanesiyle
  tanklarla Bakü’ye girerek 143 kişiyi öldürdü. “20 Ocak Katliamı” ya da
  “Yanvar Katliamı” olarak anılan olaylar sonrasında Azerbaycan Halk
  Cephesi liderleri ve bağımsızlık yanlıları tutuklandı. buna kimse ses çıkarmıyr koltuğa yan gelip yatanlara ceset can verip yatanlara ŞEHİT denir pkklılar dağdan iniy hiç ceza yok 2 çocuk garibim 4 çift ayakkabı çalıyor 21 yıl ceza bunun hesabını kim vercek EY TÜRK İSTİKBALİNİN EVLADI BİRİNCİ VAZİFEN BU AMPULDEN KURTULMAKTIR 😀 😀 öyle bir devirdeyiz ki terörist isimleri sokak adı oluyor sen şimdi gelip kimseye it faşist falan diyemzsin eğer öle bişi dersen o senn ayıbın olur KUDÜS’TE NAMAZ KILACAĞINIZA KANDİL’E TÜRK BAYRAĞI DİKİN FİLİSTİN FATİHİ NERDESİN ? demek istedğim allahın malı barça senn dönüp dlaşacağın yer kenti sıçtığın taraf olacak

 180. akp avcısı said

  artık şehitlik ziyaretinede para ödüyoruz

 181. carl-altan said

  sayin arkadaslar
  her sey gozler onunde,devleti milleti soyanlar en iyi insalar gibi gorunuyor.o fakir milletin hakkina ihanet edenler allahtan bulsunlar.

 182. basegmez ilhan said

  AKP oy verdim.çok güçlendi bizi tanımıyor yeni yetmeler…bize tuzak fırsat yapıyor utanmazlar.benden yana işin bitti .suyun ısındı sana artık oy yok çook beklersin.

 183. basegmez ilhan said

  türkiyede insanın edep yahu diyesi geliyor.akp neden bu kadar çirkinleşti araştırıyorum…kimsede allah korkusu insan sevgisi kalmamış….yazık bu nesile yaw.a.q

 184. basegmez ilhan said

  esra hanım vatan hainleri lafı çok ucuza düştü herkesi koy sepete sıgıyor…girmeyen kimse yok. üzgünümm…bişey diyemem.

 185. cihat said

  tükiye satılıyor akp nin kaklığını görmedik
  karayüzüzü meydanaçıktı referandumahatırrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr

 186. cihat said

  tükiye satılıyor akp nin aklığını görmedik
  karayüzüzü meydanaçıktı referandumahatırrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr

 187. Blogcaner said

  Maalesef acı ama gerçek bunlar uyansın milletimiz kış uykusundan Ülke elden gidiyorrrr

 188. ……..

 189. adanalı said

  umarım bu yorumu yayınlarsınız..sayfanıza tesadüfen göz attım,okuduklarımı tam ciddiye alacakken ROCHE firmasına ait ssk üzerinden ilaç vurgununu gördüm..ben bu konuya yakından vakıfım,olay şudur..ak parti iktidara geldiği ilk günlerde meclis içerisinden komisyon oluşturup yanılmıyorsam 2,şer milletvekilinden oluşan gurupları avrupada 5 ayrı ülkeye göndererek ülkemizde satılan ilaçların avrupa ülkelerindeki fiyatlarını araştırmış,arada çok fahiş fiyat farkı olduğunu görünce başta ROCHE firması olmak üzere ilgili tüm ilaç firmaları için dava açtırmış ve bunların bir kısmı cezaevine gönderilmiş diğerlerindende haciz yoluyla tahsilatlar yapılmıştır..yani bu yolsuzluk ak parti iktidarı döneminde olmuş ama olayın üzerine giden ve yolsuzluğu ortaya çıkaran,bu firmaları cezalandıranda ak parti olmuştur..şu an piyasada satılan bir çok ilacın fiyatı 8 yıl öncesine göre dahada ucuzdur..diğer başlıklarda sunduğunuz konular hakkında bilgim olmadığı için yorum yapamayacam..saygılarımla..

 190. Mertasasa said

  Yenimi okuyorsunuz sız bunları cahil milletime anlatın tayibe tapan adamlar varken daha çok soyarlar.

  Şuan Atatürk kalksa aday olsa halkım %20 si tayibe oy atar bunları Cahil kesımler desteklıyor.

 191. Mustafa said

  ATAM İLKE VE İNKİLAPLARINA SADECE AKP SAHİP ÇIKMIŞTIR. DİĞERLERİ HER ZAMAN İZİNDEYDİ..! VE HALADA İZİNDELER AMA ONLAR İZİNDE OLDUKLARI HALDE BENİM VERGİMLE MERCEDES KOMPRESÖRLER E BİNİYORLAR ALTLARINDA KALSINLAR ATAM, AH ATAM AH Bİ KALKABİLSEN BİR GÖRSEN EMANETİN BIRAKTIĞIN GİBİ DURUYORDU DAHA 2003 E AKADAR İZİNLERİ BİTMEDİ BU………NLARIN ATAM NE DERSE DESİNLER MEZARDADA AKP 2023 LİDER ÜLKE TÜRKİYE; ATAAAM ATAM HALA DAHA NASIL YAPSAKTA BU MEMLEKETİ YEDİRSEK ERMENİ YAHUDİ HIRİSTİYANLARA DİYE AMERİKANIN UŞAKLIĞINI LAYİK BİR ŞEKİLDE YAPSAK DİYE KENDİ KENDİLERİNİ YİYORLAR ATAM İSRAİLE ARTIK NEMA KALMADIYA TÜRKİYEDE, KUDURUYORLAR ATAM NASIL OLSADA TERÖRÜ CANLANDIRSAK ,RANTLARIMIZA TEKRAR KAVUŞSAK NE YAPSAKTA SGK YI ELE GEÇİRİP TEKRAR 24 DOLARLIK STENTLERİ 2400 DOLARA SATSAK DİYE UYKU UYUYAMIYORLAR .ATAM AH ATAM AH..! BU DEVLETİ BÖYLE KURDULAR NE YAZIKKİ ÖYLE YÖNETTİLER AMA BUNDAN SONRA BUNLA YOLA DEVAM DİYORUZ (AKP) ATAM SEN RAHAT UYU..! BU DEVLET ASIL SAHİPLERİNİN ELİNE HENÜZ ŞİMDİ GEÇTİ YAŞASIN DEVLETİM AKP İLE LİDER ÜLKE TÜRKİYE YIL 2023

 192. Mustafa said

  HİÇ KİMSE ESKİDEN OLDUĞU GİBİ KURTLA ATA,MIZI SİYASİ RANT ELDE ETMEK AMACI İÇİNDE KİMSEYİ KANDIRAMAYACAK İDAMI KALDIRANLAR ESKİSİ GİBİ İP ATAMAYACAK TÜP YAĞ ŞEKER,İN KARA BORSA OLDUĞU GÜNLERE O GÜNLERİN İKTİDARINI PAYLAŞANLARA OY VERİPTE BAŞLANAN İNŞAATLAR RANT EDİLDİKTEN SONRA YARIM KALMAYACAK EN ÖNEMLİSİ 24 DOLARLIK STENTLERİ KİMSE 2400 DOLARA SATAMAYACAK

  MADEMKİ BAŞ ÖRTÜSÜ BU KADAR TEHLİKELİ VE BİR TEHDİT UNSURUYSA ATA,MIZIN ARKASINDAKİ NE,DİR VE ATA,MIZIN GÜCÜ BAŞINDAN ONU ÇIKARMAYA YETMEMİŞMİDİR..???!!! BU MİLLETİ GERİ ZEKALIMI SANDINIZ ATA,MIZIN ARKASINA SAKLANAN CHP ZİHNİYETİ 411 OYU ANAYASA MAHKEMESİNE KAOS ÇIKTI DİYE GÖTÜREN CHP ZİHNİYETİ O DEVİRLER BİTTİ BUNDAN… SONRA BAŞ ÖRTÜSÜ OLMAYAN GİREMEYECEK OKULLARA BU İŞE NE DİYORSUNUZ..!
  HİÇ KİMSE ESKİDEN OLDUĞU GİBİ KURTLA ATA,MIZI SİYASİ RANT ELDE ETMEK AMACI İÇİNDE KİMSEYİ KANDIRAMAYACAK İDAMI KALDIRANLAR ESKİSİ GİBİ İP ATAMAYACAK TÜP YAĞ ŞEKER,İN SAYUELERİNDE KARA BORSA OLMASI,NI REDDEDEMEYECEK KEMAL SUNAL ADAM GİBİ ÇEKMİŞTİR 70 Lİ YILLARI 80 Lİ YILLARI GÜLÜN GÜLÜN ZATEN HEP GÜLDÜNÜZ ..!

 193. Mete said

  Su ergenekon dıyenlere halen guluyorum ey sapsallar ergenekon dıye bısey yok varsa sadece ERGENEKON DESTANI VAR…NEYMİŞ EFENDİM ERGENEKON TERÖR ÖRGÜTÜYMÜŞ SİZ BUNLARI KULAHIMA ANLATIN APTALLAR…O SADECE SECIMLERDE RANT SAGLAMAK İCİN CIKARILAN BIR OYUNDU VE ODA ERKEN SONDU BAKIN SIMDI TEKER TEKER UCER UCER BIRAKIYORLAR CUNKİ İCİ BOŞ PALAVRALAR HEP…BU HALK ARTI BOYLE OYUNLARA GELMEYECEK BU ABD UŞAGI TAYYİP E GÖSTERECEK BU HALK…

 194. fatih said

  ergenekon diye bir şey var ama tamamiyle saptırdılar amaç orduyu karalamak

 195. tekin said

  bu sözlerim akp hükümeti yanlısı olup tüm icraatlarını destekleyen bihaber insanlaradır ; sözkonusu mevcut iktidarın ulusal platformda ülkemizin tüm kaynaklarını talan ettirmesini..buna yol açmasını bu ülke evladı olarak hangi akıl ve mantığınızla kabul edebiliyorsunuz.?? R.T.E planlı bir oyunun baş roldeki aktörüdür, oyunun yazarı ABD tabii ki..sizler yurt içindeki faydalı sandığınız ve işbirlikçi unsurlar tarafından güzel bir şekilde allanıp pullanmış icraatlarına alkış tutarken, o dışarıda gizli anlaşmalar ve direktifler doğrultusunda vatanın nimetlerini ulusal kartellere peşkeş çekiyor. Görünüşe göre sizler o Allah vergisi gözlerinizi açıp gerçekleşen kötü gidişin farkına varana dek bu böyle olacaktır. Allah bu ülkeyi parçalayıp yutmak isteyenleri ve onların gerek içeride gerekse dışarıdaki işbirlikçilerini bu muvaffakiyetten mahrum eder inşallah..

 196. hayalgemisi said

  siz asıl bunlar iktidardan düştükleri zaman görün yolsuzlukları..
  şimdi ikdwrın gücüyle kapatıyorlarr…

 197. hakan said

  adam lar yolsuzllukluk yapsa ne die her zaman tek başına iktidar oluyorlar ya. demek ki bu millet ak partiye güveniyor

 198. endüstriyel temizlik ürünleri
  dispanser havlu
  metal çöp konteyneri
  plastik çöp konteyneri

 199. Hüseyin said

  ayşe demiş
  Temmuz 19, 2007 4:17 pm

  siz ne derseniz diyin erbakanıda gördük ecevitide baykalıda hangi hükümet akp kadar çalıştı geçen 80 yaşında bir teyze diyordu ben bu yaşıma kadar böyle çalışan hükümet görmedim erbakan bütün ailesini topşayıp özel uçakla hacca gidiyo kimse bunları demiyor çünkü meyve veren ağaç taşlanır aslında diğer partiler akp nin bu başarısı karşısında ne yapacağını bilmiyor acaba nasıl taşlarım diye uğraşıyor önce dönüp kendinize bakın abd işbirlikçisi falan diyorsunuz abd güçlü bir ülke tabiki biraz taviz verecek vermeseydide bizdemi ırak olsaydık oyum akp ye helal olsun
  —————————————————————————————————————
  AYŞE BACI SEN NE DİYORSUN? BİR MÜSLÜMAN VE BİR TÜRK’ÜN ASLA YAZAMAYACAĞI BİR YAZI BU. LÜTFEN İSLAM VE TÜRK TARİHİNİ İYİ ARAŞTIR. BİR MÜSLÜMAN VE BİR TÜRK ASLA TESLİM OLMAZ. HEM IRAK NEDEN O KONUMA DÜŞTÜ. İNCİRLİKTEN KALKAN UÇAKLAR HAKKINDA SANIRM BİLGİNİZ YOK. AKP’NİN IRAKTAKİ TÜRKLERE YAPTIKLARI HAKKINDA DA SANIRIM BİLGİNİZ YOK. AKP NE KADAR ÇOK ÇALIŞTI? EVET GERÇEKTEN ÇOK ÇALIŞTI. ZATEN KÖTÜYE GİDEN EKONOMİYİ BİRAZ DAHA KÖTÜYE GÜTÜRDÜ. ESKİDEN DIŞARI NE KADAR TARIM ÜRÜNÜ SATIYORDUK? PEKİ YA ŞİMDİ? 2003 ÖNCESİ NE KADAR KDV GİRDİSİ SAĞLAYAN VE İSTHDAM YARATAN FABRİKA VARDI? PEKİ YA ŞİMDİ. 2003 ÖNCESİ DIŞ BORÇ NE KADARDI? PEKİ YA ŞİMDİ?
  HASTA BAKIMI İÇİN PARA VERİLİYOR. SANKİ ÇOK İYİ BİR ŞEYMİŞ GİBİ BUNU SÖYLÜYORLAR DEVAMLI. PEKİ BU PARALARIN KAYNAĞI NEDİR? HİÇ DÜŞÜNDÜNÜZ MÜ? TABİKİ MUHTAÇ OLANA GEREKLİ YARDIM YAPILACAK. BUNA HİÇ KİMSE KARŞI ÇIKMAZ AMA BENİM KARŞI OLDUĞUM BİR ANNE VE BİR BABA ÖZÜRLÜ ÇOCUĞUNU, BİR EVLAT YAŞLI VEYA HASTA ANNE VE BABASINI BAKMAK İÇİN PARA ALIYORSA İŞTE O ZAMAN ERŞEY BİTMİŞ DEMEKTİR. BİR EVLAT ANNE VE BABASINI, BİR ANNE VE BABA DA ÇOCUKLARINA SEVE SEVE BAKMALIDIR. ONLARI PARA KARŞILIĞ DEĞİL SEVDİĞ SAYDIĞI İÇİN BAKMALIDIR. OYSA BU GÜN YAPILAN ÇOK FARKLI BİR ŞEY. HİÇ İHTİYACI OLMADIĞI HALDE BU ŞEKİL DEVLETTEN ÇOK PARA ALANLAR VAR. ADAM DEVLET VERİYOR NEDEN ALMAYAYIM DİYOR. PEKİ YA BU DEĞİRMENİN SUYU. ÜSTELİK BUNU FIRSAT BİLİP ÇALIŞMAYAN ONLARCA İNSAN TANIYORUM. BİR DE BUNU TÜRKİYE GENELİNDE DÜŞÜNÜN. BUNUN BENZERİ TARIM İÇİNDE GEÇERLİ. YANLIŞ ASLINDA BİLİNÇLİ YANLIŞ TARIM POLİTİKALARI SAYESİNDE HEM TARIM BİTİRİLİYOR VE HEMDE FAKFUKFON ARACILIĞI İLE YARDIMA MUHTAÇ AİLE ADI ALTINDA BİNLERCE LİRA BU İNSANLARA DAĞITILIP TEMBEL BİR TOPLUM YARATILYOR. SONUÇ MU? KENDİ KENDİNE YETEN BİR ÜLKE İKEN, HATTA TÜRKİYEDEN BİR PUAN ÖNDE İKEN BU GÜN İNSANLARIN AÇLIKTAN ÖLDÜĞÜ ÜLKE SOMALİ. AYNI SENARYO VE AYNI OYUN ORADA DA OYNANMIŞ. İYİ ARAŞTIRIN. BENCE TÜRKİYEDE ÇOK PARTİ YOK. SADECE VERİLEN ROLLLERİ FARKLI İSİMLER ALTINDA OYNAYAN TEK PARTİ VAR. AT GÖZLÜĞÜNÜ ÇIKARTALIM VE ETRAFIMIZA İYİ BAKALIM. EĞER BAKAR KÖR DEĞİLSEK.

 200. NİĞDE said

  AYŞE UNUTMA KIYAKÇILIĞIN SONU AYAKCILIKTIR.FİLİSTİNDE TAVİZ VERDİ AMA İSRAİL TAVİZ VERMİYOR.

 201. NİĞDE said

  UNUTTURULAN BAZI KONULAR VAR.BİBER GAZI SIKILAN EMEKÇİ TEKEL İŞÇİLERİNİN AKIBETİ NEOLDU BİLEN VARMI.TÜRBAN KONUSUNU 8 YILDIR GÜNDEM DEĞİŞTİRMEK İÇİN KULLANILAN BİR MALZEME OLARAK KULLANMAKTAN İLERİ GİTMEYEN AKP ACABA SEÇİM ZAMANINIMI BEKLİYOR? ÇİFTÇİNİN ÖZ MALI OLAN ŞEKER FABRİKALARINI ÇİFTÇİNİN KURULUŞU OLAN PANKOBİRLİK VEYA PANCAR KOOPERATİFLERİNE SATMAYAN AKP ACABA ARAPLARIN VEYA YANDAŞ ŞİRKETLERİN TEKLİFLERİNİMİ BEKLİYOR.MAZOTU KİMLER UCUZ KULLANIYOR.KÖMÜR YARDIMLARI KİMLERE GİDİYOR?AKP İL TEŞKİLATLARI EV EV DOLAŞARAK DAĞITTIĞI ALTIN VE DOLARLARI NEREDEN VERİYOR.İSVİÇRE BANKALARINDAKİ HESAPLARIN KAMUOYU AÇIKLAMASI NEDEN YAPILAMIYOR.SAYGILAR ARKADAŞLAR

 202. c.c said

  rize deki çaykur taşıma ialesini alan şirketin akp ile alakası yoktur..

 203. melek said

  3 dogru bir yanlısı götürür zihniyeti kınıyorum.
  Hakkımı helal etmiyorum.Lanet ediyorum akp ye.
  Araplar bize özeniyor bizimkiler araplara
  Hepinizin sonu öğle olacak ülkeden kaçmak zorunda kalacaksınız.

 204. c t said

  akp bumemlekitin her şeyini yagmaladı sermaye aktaracagız diye yabancılarla ortaklık kurup kendi memleketlerini soydular gerci akp liler biz biz ümmetciyiz diyorlar ıra bir milyon dolar isteriz deiler abd peşkeş cektiler peşinden van minut dediler mısır libya tunus hemen yanımızda suriye abd ve yahudinin eline gecti sayılır memleketindeki malını koruyamayan güney dogusunda bayragını dikili tutamayan bir hükümet ümmetini hic faydası olmaz velakin olmuyorda müslüman ülkelerde kan akıtılıyor islam alemide seyrediyor

 205. kadircan said

  ARKADASLARIMIZ BİZE VATANI KORUMAYI VATANI GELİŞTİRMEYİ SÖYLÜYOR BUNUN İÇİN İKTİDARIN İNMESİNDEN YERİNE (MHP,CHP..) GEÇMESİNDEN BAHSEDİYOR.BUNUN İÇİN BLOKLAŞMALAR BAŞLIYOR.300 TANE İNSAN SURDA AKPLİLERE KÜFÜR ,MHP SUNU DÖVMÜŞ.ÜLKÜCÜLER EYLEM YAPMIS.

  BÖYLE KONUSCANIZA VATAN İÇİN BİŞEYLER YAPIN ZİRA VATANI BAYRAK GÖSTERİP TERÖR YANDAŞLARI BİZİM ÜLKEMİZDE BOL BOL VAR.SONRA AK PARTİ TÜRKİYEDE ULAŞIM SEVİYESİ 80 YILDA YAPILAMAYANDAN ÇOK ARTIRTDI.

  BENİM ÇEVREMDE BAZILARI AKPYE AMERİKAN KÖPEĞİ DİYOR.FARKINDA DEĞİLSİNİZ AMA BİZİM 16.YY DAKİ GİBİ HERKESİN DİZİNİN TİTREDİĞİ BİR OSMANLI DEVLETİMİZ YOK.100LERCE SORUNLA UGRASAN YENİ BİR TÜRK DEVLETİ VAR.

  APO DÜNYANIN GÖRDÜĞÜ EN ŞEREFSİZ İNSANDIR.DAMAT FERİT PAŞA(PASA DEMEYE ŞAİT İSTER.)OSM.LIYI DAĞITAN İNGİLİZ AJANI SU AN BİLE İÇİMİZDE YÜZLERCE AJAN VAR.ORDA KÜRTLER EYLEM YAPMIS BURDA ÇİNGENELER MAHALLE KAVGASI YAPMIS DA FLN FLN

  3. DÜNYA SAVASI YAKLASIYOR ARAP ÜLKELERİ KALKINIYOR. 40 YIL SONRASINDA PETROL REZERVLERİ TÜKENİYOR.ONUN YERİNE BOR REZERVİN ULASIMDA FAYDALINICAK VATANI PARÇALAMAK İSTEYEN YÜZLERCE İNSAN ÇIKICAK . KENDİNİZE KELETLENİN.

  KİMİ KENDİNE HACI DİYEN ADAMLAR ÇIKIORLAR ATATÜRK DİNSİZ İMANSIZ DİYORLAR.YA ARKADAS HERSEYDEN ÖNCE ATATÜRK BİR GAZİDİR.ALLAH KATINA YAKLAŞMIS BİR İNSANDIR.ONUN ARKASINDAN BÖLE SUÇLAMALAR YAPMAK ÇOK YANLIS BİR ŞEY.

  SONRA BUGÜN ESKİ OSMANLIYI,SALTANATI İSTEYEN KULAKTAN KULAGA SÖZLERLE YASAYAN BİNLERCE ÖRÜMCEK KAFALI İNSANLAR VAR.

  SİZ TÜRKLER KÜRTLER LAZ ÇERKES … KENDİNİZE GELİN KAVGA YERİNE BİRLİK OLUN YOKSA DEVLETİMİZİN SONU 60 YIL SONRA GERÇEKLEŞİCEK.

 206. kadircan said

  BUGÜN AMERİKA DÜNYANIN JANDARMASI,AMERİKANIN DEDİĞİNİ SADECE TÜRKİYE DEİL BÜTÜN DÜNYA ÜLKELERİ YAPIYOR.

  AVRUPA BİRLİĞİ DÜŞÜNENLER İÇİN AMAN AMAN NE GÜZEL .ÜLKELER ARASI ULASIM UCUZA MAL OLCAKMIS DA BİLMEM NE!! YA ARKADAS BİZ BURSADA YASIYORUZ BENİM ÇEVREMİN %99 DA ULUDAĞA GİDEMEDİ.

  AKP İLLA ZARARLI YANLARIDA OLMUSTUR FAYDALI YANLARIDA. AMA SUNU SAKIN,KESİNLİKLE UNUTMAYIN.

  Atatürk’ün Gençliğe Hitabesi

  Ey Türk Gençliği!

  Birinci vazifen, Türk istiklâlini, Türk Cumhuriyetini, ilelebet, muhafaza ve müdafaa etmektir.

  Mevcudiyetinin ve istikbalinin yegâne temeli budur. Bu temel, senin, en kıymetli hazinendir. İstikbalde dahi, seni bu hazineden mahrum etmek isteyecek, dahilî ve haricî bedhahların olacaktır. Bir gün, İstiklâl ve Cumhuriyeti müdafaa mecburiyetine düşersen, vazifeye atılmak için, içinde bulunacağın vaziyetin imkân ve şerâitini düşünmeyeceksin! Bu imkân ve şerâit, çok nâmüsait bir mahiyette tezahür edebilir. İstiklâl ve Cumhuriyetine kastedecek düşmanlar, bütün dünyada emsali görülmemiş bir galibiyetin mümessili olabilirler. Cebren ve hile ile aziz vatanın, bütün kaleleri zaptedilmiş, bütün tersanelerine girilmiş, bütün orduları dağıtılmış ve memleketin her köşesi bilfiil işgal edilmiş olabilir. Bütün bu şerâitten daha elîm ve daha vahim olmak üzere, memleketin dahilinde, iktidara sahip olanlar gaflet ve dalâlet ve hattâ hıyanet içinde bulunabilirler. Hattâ bu iktidar sahipleri şahsî menfaatlerini, müstevlilerin siyasi emelleriyle tevhit edebilirler. Millet, fakr ü zaruret içinde harap ve bîtap düşmüş olabilir.

  Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!

 207. İftira atanları, hükümeti devirmek isteyenleri, ülkeyi karıştırmak isteyenleri Allah kahretsin!
  Bunların hesabını bizlere değil Rabbinize vereceksiniz…

 208. Bi de bazı şahıslar var, “ergenekon yok” diyor… (:
  Cahillik gerçekten çok kötü bi şey, Allah bizleri bu cahil insanlardan korusun, uzak tutsun…

 209. yeter valla daha bu yapılanların üzerine kim söz söyleyebilir ki adamlar memleketin içini çıkarmış siz hala akp de akp diyonuz yav yapmayın yazıktır günahtır. millet 650 tl’ye mahkum olmuş köle gibi çalıştırılıyor. o kimsinin sevmediği rahmetli Erbakan bile bu işçi sınıfına en iyi davranandır. akplilerin hepsi ders almalı rahmetli hocalarından.

 210. Dr.Tahir Tamer Kumkale said

  YOLSUZLUKLARLA SAVAŞ
  İLK ÖNCELİĞİMİZ OLMALIDIR…
  http://www.kumkale.net/makale.asp?id=00250

 211. Best Buy said

  It has been extremely informative as well as useful.thanks for sharing the information.

 212. Ramazan K. Kurt said

  d- Hangi üstün hizmet karşılığıdır zaman içinde öğreneceğiz ama AKP hükümetinin verdiği Devlet Şeref Madalyası’nı itirazsız kabul eden, itirazsız bu Fakir Milletin Parasıyla alınan bir Trilyon liralık AUDİ’ye Emekliliğinde binen de Yaşar Büyüykanıt’tır.
  http://www.ortadogugazetesi.net/makale.php?makale=turkiye-nasil-berbat-edildi-dort-olay-dort-general&id=1800

 213. Hasan Erden said

  • İhalenin İsrail’e verilmesine karşı çıkan yetkili görevden Alındı
  M60 tanklarının modernizasyon ihalesinin İsrailli IMI (Israel Military Industries) firmasına verilmesine karşı çıkan MKE Genel Müdür Yardımcısı Adnan Atıcı sürpriz bir şekilde görevinden alındı. (4) Adnan Atıcı MKE’yi 7 milyon dolar zarara uğratan ihalenin, İsrailli firmaya verilmesine tepki göstermişti.
  http://www.gunisigigazetesi.net/kategori.php?id=4537

 214. NEDEN BİR AHLAK ÇÖKÜNTÜSÜ İÇİNDEYİZ, BUNDAN NASIL KURTULABİLİRİZ?
  Türkiye ne acıdır ki bir yolsuzluklar cenneti haline geldi

 215. Heron SKANDALInda bilinMeyenler ve Ergenekon!
  İsraillilerin Heron’la ilgili bilgisayar yazılımlarından, kumanda edilmesine kadar hiçbir ayrıntıyı Türkiye’ye vermemesinden!
  Düşünün, Türkiye 10 adet Heron alacak ama kumanda edilmesi işi yine İsraillilerde olacak. Bu şekilde Türkiye’nin toplayacağı bilgilere İsrail, anında nüfuz edecek!
  Dahası, TSK Heron’u İsrail’in onay vereMeyeceği yerlere de uçuraMayacak!
  TSK tam bu süreçte, Savunma Bakanlığına başvurarak Heron’lar için yapılan sözleşmenin iptalini istedi.TSK boş durMadı ve gayriresmi olarak alternatif arayışlara girdi.Rusya’nın ürettiği ve teslimi için taahhüt ettiği insansız uçak Heron’lardan daha uzun süre havada kalabiliyor. FiYaTı da Heronların YaRıSı kadar. En önemlisi, kumandası yani uçağın yönetimi tamamen TSK’da
  olacak.insansız uçak alımı için gönderilen emekli askerlerin ikisi apar topar tutuklandı! Neden mi?

 216. Mehmet Emin Koç said

  Hortumcular iflah olur mu? olmaz
  http://www.giresunpostasi.net/artikel.php?artikel_id=512

 217. 28 ŞUBATta İsraİLLe yapılan ilginç anlaşma
  Emekli Binbaşı Evirgen 28 Şubat sürecinde Çevik BiRin aracılığıyla İsraille yapılan 150 milyar maliyetli anlaşmaların darbeyi getiren nedenlerden biri olduğunu savundu
  TRT Haberde dün gece Kozmik Oda programının konuğu olan Savunma Ekonomisi Uzmanı Emekli Binbaşı Yakup Evirgen 28 ŞUBAT sürecine dair çok çarpıcı açıklamalarda bulundu.
  Emekli Binbaşı Evirgen, 28 Şubat postmodern darbesinin Çevik BiRin İsrailden 150 milyar dolarlık satın alım planı nedeniyle de yapıldığını savundu. Binbaşı Evirgen İsraille yapılan ve yıllara yayılan anlaşmaların devam etmesi durumunda Türkiye’nin 150 milyar dolarlık bir bedel ödemek zorunda kalacağını söyledi.
  BUNCA YIL KİMİNLE SAVAŞILMASI PLANLANIYOR
  Evirgen iddiasını şöyle sürdürdü: 28 ŞUBAT döneminin kudretli generalinin Çevik BiRin yaptığı bir savunma Malzeme Alım Planı var 20 yıla sari olarak İşte Kara Hava Deniz kuvvetlerinin ihtiyaçları için tüm malzemeler için ayrılmış olan projeleri alt alta koyup 150 milyar dolarlık bir alım öngörülüyor yıllara sari olarak Kendisinden sonra gelen yönetimlerin bu planı aksatMamasını sağlayacak tedbirler almaya çalışmış olması da vardır. 28 ŞUBATın bir çok nedeninden birisi budur 150 milyar dolar demek öyle akıllara ziyan bir rakamdır Biz Türkiye olarak bundan sonra hangi düşmanla o zaman en büyük tehditle iç düşman olarak belirlendiğine göre hangi tehdide karşı bu 150 milyar dolarlık bir alımı ön görmüştür
  ASELSAN İNTİRHARLARI İNCELENMELİ
  Kozmik Odada 2006-2007de intihar olduğu açıklanan 4 ASELSAN mühendisinin ölümü de gündeme geldi program sunucusunun Siz de bu ölümleri şüpheli buluyor musunuz? sorusunda Emekli Binbaşı Evirgen şu cevabı verdi: Kesinlikle ölümler şüpheli kamuoyu bu konuda bir rahatlama içerisinde değil. Neden değil? Ben ölen mühendislerden bir tanesinin babasını tanıyorum. Babasının konuyla ilgili savcılığa verdiği dilekçeyi de gördüm. Dilekçedeki konular oldukça ürpertici konular. Bunlar uçakların AEF sistemlerinin dost düşman ayırma sistemlerindeki yazılımlar konusunda belli başarılar elde etmişler hatta bunların millileştirilmesini yapabileceğini yine medyada yapılan yayınlarda öğrenmiş bulunuyoruz. Dolayısıyla bugün yapılması gereken bu konu özel olarak takip edilip kamuoyunu rahatlatacak şekilde bunların ölümlerinin arkasındaki sırlar açıklanmalı ve bir kez daha incelenmeli.

 218. KÜREM-DER said

  NE RİZEDEKİ HEYELAN NE DE VANDAKİ DEPREM EN BÜYÜK FELAKET “RANT VE RÜŞVET”
  http://www.kackargazetesi.com/yazar_1077_79_NE-RIZEDEKI-HEYELAN-NE-DE-VANDAKI-DEPREM—EN-BUYUK-FELAKET-%93RANT-VE-RUSVET%94.html

 219. carl altan said

  on yilda butun turkiyeyi parseleyip sattilar,simdide milletin cebindeki paralara goz dikmisler,zam ustune zam,bunu yapanlarin cocuklarinin burdunda fitil fitil gelsin,INSALLH

 220. İYİSEF said

  Allah bu ülkenin başından Recep Tayyip ERDOĞAN ve onun ekibini eksik etmesin. Gerçek vatanhainleri yada cahilleri bu sölediğime karşı çıkar!

 221. İYİSEF said

  AK PARTİ HÜKÜMETİNİN İKTİDAR DÖNEMİNDE YAPMIŞ OLDUĞU FAALİYETLER VE RAKAMSAL VERİLERİ

  1) 1 Ocak 2005 -Paramızdan 6 sıfır atıldı.TLye itibarı iade edildi
  2)35 yıl sonra enflasyon tek haneli rakama indi(%31.18den %9.9a indi)
  3) 2001de %9.5 küçülen Türkiye,ak parti iktidarında yıllık ortalama %7.6 oranında büyüdü
  (En yüksek büyüme %7.8 ile Atatürk döneminde,en yüksek ikinci büyüme ise %7.6 ile ak parti döneminde olmuştur.Atamızı saygıyla anıyoruz)
  4) 2002de 2.598 dolar olan kişi başına milli gelir 2006da 5.550 dolara yükseldi(hatta son mitinginde-burdur mitingi- Tayyip Erdoğan,bugün 6000lere ulaştığını söyledi.ama tam rakamını bilmediğim için yanlış olmasın diye yazmıyorum)
  5) 37 olan bakanlık sayısı ak parti iktidarında 23e indirildi
  6) 2002de %10.3 olan işsizlik oranı ak parti iktidarında %9.9a geriledi
  7) Ak parti iktidarında 20 bin metrenin üzerinde tünel inşa edildi.sadece Karadeniz bölgesinde 12 yeni tünel yapıldı
  Ak parti iktidarında,muhtaç vatandaşlarımıza 4 milyar 410 milyon ytl yardım yapıldı
  9) Ak parti iktidarında sanayi sektörü %31.4 oranında büyüdü
  10) Ak parti iktidarında 55 il ve 5 ilçede kent ormanı kuruldu.’her ilde bir kent ormanı’ için çalışmalar devam ediyor
  11)Ak parti iktidarında,dünyanın en büyük projesi kabul edilen Bakü-Tiflis-Ceyhan Transit Ham Petrol Boru Hattı inşaatı bitirildi.Hattan ülkemizin yıllık kazancı 300 milyon dolar olacak
  12)Ak parti iktidarında 7 adet yeni Polis Meslek Yüksek Okullarının sayısı 27ye çıktı
  13)Ak parti iktidarında Türkiye,OECD ülkeleri arasında ortalama %13.6 oranı ile en hızlı ihraç artışı sağlayan ve dünyanın en büyük 22. ihracatçısı ülke haline geldi
  14)Ak parti iktidarında 180 bin kız çocuğu ‘Haydi Kızlar Okula’ kampanyası ile okula kavuştu.
  15)Sosyal hizmetler ve çocuk esirgeme kurumu(SHÇEK) bünyesinde 229 yeni kuruluş ve 24 ek bina hizmete açıldı
  16)Hastalarımızın hastanelerde rehin tutulduğu günler sona erdi.
  17)2002 yılında sanayi sektöründeki istihdam sayısı 3 milyon 954 bin iken ak parti iktidarında,323 bin kişi artarak 4 milyon 277 bin kişiye ulaştı.
  18)2002 yılında 32,8 milyar ytl olan tarımın milli gelire katkısı,2005 yılında 49,3 milyar ytl’ye ulaştı.
  19)Ülke genelinde yıllık ortalama 350 köy/mah.de kadastro çalışması yapılırken,ak parti iktidarında bu rakam 2700 köy/mah.ye ulaştı.
  20)ak parti iktidarında toplam 2 milyon 999 bin otomobil üretildi.bunun 1 milyon 879 bin 739 adedi ihraç edildi.37,3 milyar dolar gelir elde edildi
  21)2000-2002 yılları arasında toplam 7 adliye binası açılmış iken,ak parti iktidarında toplam 38 adliye binası hizmete açıldı
  22)Zorunlu askerlik süresi 18 aydan 15 aya,yedek subay askerlik süresi 15 aydan 12 aya,kısa dönem askerlik süresi 8 aydan 6 aya indirildi
  23)Üniversite kapısındaki yığılmayı azaltmak için 15 yeni üniversite kuruldu(sonra bunlara 17 tane daha eklendi)
  24)756 bin çiftçinin 1,5 milyar ytl borç faizi silindi.geri kalan 1,2 milyar ytl yeniden yapılandırıldı
  25)4 milli park,1 tabiat parkı,76 mesire yeri,13 tabiat anıtı yapıldı
  26)34 üretin laboratuarı kurularak yılda 650 bin adet faydalı böcek üretilip ormana salındı.
  27)Ülkemizde ilk kez,Karadeniz’in deniz alanında 3 petrol ve doğal gaz arama sondajı gerçekleştirildi
  28)Vergi barışı sağlandı
  29)Gelir vergisi ve KDVde indirimler yapıldı.kurumlar vergisi %30dan %20ye indirildi
  30)Bütün iktidarların söz verdiği halde ödemediği nema hesabını ak parti iktidarı kapadı.4yılda 14,7 milyar ytl ödendi
  31)KOBİ’lere,sıfır faizli ihracat kredisi sağlandı
  32)Esnaf kredi faizleri %52den %13e indirildi
  33)Esnaf kredi miktarı 23 kat artarak 3,5 milyar ytlye ulaştı
  34)Temel hak ve özgürlüklere ilişkin güvenceler artırıldı.düşünce ve ifade özgürlüğünün alanı genişletildi.
  35)Ak parti iktidarının ilk 4 yılında 1 milyon 925 kişiye iş imkanı sağlandı
  36)Kadın-erkek eşitliğini sağlamaya yönelik düzenlemeler yapıldı
  37)Yoksul ailelerimizin çocukları için 269 ytl sağlık yardımı yapıldı.913 bin 154 çocuğumuz,yardımlardan faydalandı.
  38)2002 yılında 83 milyon ytl olan hayvancılık destekleri,ak parti iktidarında 660 milyon ytl’ye çıkarıldı
  39)Ağaçlandırma çalışmaları yılda ortalama 2 bin hektar iken,5 kat artarak,yılda 10 bin 500 hektara çıktı
  40)Doğalgaz kullanan il sayısı 5ten 39a çıkarıldı.2007 yılı sonunda doğalgaz kullanan il sayısı 49 olacak.
  41)2002 yılında 747 bin 53 km olan elektrik dağıtım hattı uzunluğu,ak parti iktidarında 810 bin 311 km’ye ulaştı.
  42)Ak parti iktidarında,Merlis Projesi hayata geçirildi.923 il ve ilçe Nüfus Müdürlüğü’nün genel müdürlükle ve birbirleriyle bilgisayar ağ bağlantısı kuruldu
  43)2002 yılında 32 bin olan ihracatçı firma sayımız,ak parti iktidarında %31 artarak 42 bine yükseldi
  44)Ak parti iktidarında,öğrencilerimiz için 116 yeni yurt yapıldı,16 bin ek öğrenci kapasitesi sağlandı.
  45)Ak parti iktidarında,2006 itibarı ile kamu sektöründe 8.915 özürlü istihdam edildi.
  46)Tüm sağlık kuruluşlarına acil başvurularda sigorta veya ödenme işlemlerinden dolayı beklemeye ve geri çevrilmeye son verildi.
  47)2002de devlet hastanelerinde 6.500 olan muayene odası sayısı ak parti iktidarında,15.300’e çıkarıldı.muayene süreleri arttı,kuyruklar azaldı.
  48)Sanayi sicil belgesini ibraz eden işletme,ticarethane ve şantiyelere %20 daha ucuz elektrik kullanma imkanı getirildi.
  49)Çiftçinin maliyetlerini düşürmek için toplam 1 milyar 50 milyon mazot desteği verildi
  50)Adil yargılanma hakkının bir gereği olarak,bölge adli mahkemelerinin kurulmasını sağlayacak kanunlar çıkarıldı
  51)13 hükümet eskiten 960 metre uzunluğundaki Göcek Tüneli açıldı
  52)Yoksul ailelerimizin çocuklarının önlük,çanta ve kırtasiye malzemeleri gibi okul ihtiyaçları için 50 milyon ytl kaynak sağlandı
  53)Ak parti iktidarında,her yıl düzenli olarak ülkenin yoksulluk profilini çıkarmayı amaçlayan ‘yoksulluk araştırması’ yapıldı
  54)Genç girişimcilerin sermaye şirketlerine ‘ilk defa’ vergi muafiyeti sağlandı
  55)İmalat sanayinde kapasite kullanım oranı %84’ü aştı
  56)Şirket kuruluşları kolaylaştırıldı.şirket kuruluşları;19 aşamadan 3 aşamaya,2.5 aydan birkaç saate indirildi
  57)Türkiye’ye giren yabancı sermaye 1 milyar dolardan, 12.8 milyar dolara çıktı
  58 )2001de %59 olan tarımsal kredi faiz oranı,ak parti iktidarında %7-%13 aralığına çekildi
  59)Ak parti iktidarı 2006da çiftçimize 5 milyar ytl tarımsal destek ödemesi yaptı.2007 tarım destek miktarı ise 5 milyar 250 milyon ytl olarak belirlendi
  60)Ak parti iktidarında çitçimiz rekor sayıda ‘0 km’ traktör satın aldı
  61)Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kararları, anlaşmazlıkların çözümlenmesinde bağlayıcı ilke haline geldi
  62) 341 kaza kara noktasında iyileştirme çalışması yapıldı.çalışmalar sonucunda kaza sayısında %64 azalma sağlandı
  63)En düstriyel odun üretimi 7 milyon metreküp’ten 9 milyon metreküp’e çıkarıldı
  64)Sanayi elektriği %6.5,konut elektriği ise %1.5 oranında ucuzlatıldı
  65)Özürlü çocukların eğitim masraflarını zengin-fakir ayırımı yapmadan devlet karşılıyor.ayda 360 ytl devlet veriyor
  66)2002 yılında 9 milyar dolar olan ‘komsu ve çevre ülkelere’ yönelik ihracatımız,ak parti iktidarında 24 milyon dolara ulaştı
  67)25 milyon ytl harcanarak YİBO’lar (yatılı ilköğretim bölge okulları) yeniden düzenlendi
  68)Ak parti iktidarının 2005-2006 yıllarında 14 bine 56 çocuğumuz korunma altına alınmadan,’ailelerinin veya yakınlarının yanında’ parasal yardımla desteklendi
  69)Vatandaşlarımızdan 112 ambulans hizmetleri için ücret alınması kaldırıldı
  70)Alınması günlerce süren sanayi ve sicil belgesi,ak parti iktidarında artık 1 saatte veriliyor
  71)Ak parti iktidarında,kırsal alanların yerinde ve sürdürülebilir kalkınması için kırsal kalkınma yatırımlarına toplam 280 milyar ytl kaynak ayrıldı
  72)15 ceza infaz kurumu,2 personel eğitim merkezi açıldı
  73)Ak parti iktidarında,afetten zarar gören vatandaşlarımız için toplam 106 milyon 235 bin 535 ytl acil yardım yapıldı
  74)Yoksul ailelerimizin çocuklarına öğle yemeği desteği verildi.bu amaçla,580 bin öğrenci için 400 milyon ytl yardım yapıldı
  75)Ak parti iktidarında,2007-2011 yılarını kapsayan ‘Türkiyenin İlk Resmi İstatistik Programı’ hazırlandı
  76) 110 ytl olan Bağ-Kur tarım emekli aylığı,ak parti iktidarında 315 ytlye çıktı
  77)258 ytl olan Bağ-Kur esnaf emekli aylığı 489 ytl’ye çıktı
  78 )257 ytl olan en düşük SSK emekli maaşı,ak parti iktidarında 478 ytlye çıktı
  79) 346 ytl olan en düşük emekli sandığı maaşı,ak parti iktidarında 606 ytl oldu
  80 )184 ytl olan asgari ücret,ak parti iktidarında 380 ytl’ye çıktı(bu eski rakam.sanırım bugün 400 ytl)
  81) 328 ytl olan en düşük memur maaşı,ak parti iktidarında 720 ytl’ye çıktı
  82) 1,012 ytl olan kamuda çalışan işçinin ortalama ücreti,ak parti iktidarında 1,669 ytl’ye yükseldi
  83) 25 ytl olan 65 yaş aylığı,ak parti iktidarında 68 ytl’ye çıktı
  84) 51 ytl olan özürlü aylığı,ak parti iktidarında 208 ytl’ye çıktı
  85)Ak parti iktidarında,ilaç fiyatlarında %80’e varan indirim sağlandı.bu sayede,her yıl 900 milyon dolar tasarruf edildi
  86)Sağlık ocaklarında muayene oda sayısı,6.300’den 13.500’e çıkarıldı
  87)Ak parti iktidarında,60 üstü emeklilerimizden isteyenlere maaşları kendi evlerine teslim edildi
  88)Tarım sigortaları kapsamında ilk etapta;’dolu’ ve ‘hayvanlar için hayat’ sigorataları uygulamaları başlatıldı
  89)Öğretmenlere verilen hazırlık ödeneği 425 ytl’ye çıkarıldı
  90)Ak parti iktidarında Türkiye,dünya dış ticaret liginde 200 milyar doları aşan 20 ülke arasında yerini aldı
  91)Yurt içi petrol doğalgaz aramalarına 745 milyon dolar yatırım yapıldı.
  92)Ak parti iktidarında,4.295 olayda,1 milyar 68 milyon ytl değerinde kaçakçılık olayı ortaya çıkarıldı(yani hortumlar kesildi)
  93)Üniversitelerde yapılan çalışma sonucunda 1.355 hakim,savcının İngilizce öğrenmesi sağlandı
  94)Ak parti iktidarında,afetzedelerin iskanı için 20 bin 548 konutinşa edilerek vatandaşlarımıza teslim edildi
  95)32 cezaevinden gönderilen 107 eğitim projesi için destek verildi.bu amaçla 1 milyon 492 bin ytl kaynak aktarıldı
  96)Zararlı böceklerle yapılan kimyasal mücadele kaldırılarak,biyolojik mücadele sistemine geçildi
  97)Orman köylülerine,Sosyal Riski Azaltma Projesi kapsamında 14 milyon ytl kaynak sağlandı
  98)Ülkemizde 2002 yılında 4.465 km uzunluğunda olan doğalgaz boru hattı uzunluğu,ak parti iktidarında 7.295 km’ye çıkarıldı
  99)Yolcu taşımacılığında %6,yük taşımacılığında %33 ve liman elleçlemelerinde ise %24 oranında artış yaşandı
  100)Ülkemizde tüm yurt ve yuvalarda ‘ücretsiz internet erişimi’ uygulaması başlatıldı
  101)Ak parti iktidarında,uluslar arası Hidrojen Enerjisi Teknolojileri Merkezi,İstanbul’da kuruldu
  102)Ak parti iktidarında,4 yıl genel bütçeden en büyük pay Milli Eğitim Bakanlığı’na ayrıldı
  103)Ak parti iktidarında ilköğretim ve ortaöğretim öğrencilerinin eğitim hayatları süresince ‘100 Temel Eser’ belirlendi
  104)112 Acil Hizmetlerinde 618 olan ambulans sayısı,ak parti iktidarında 1.443’e yükseltildi
  105)Yüksek öğrenim bursları 45 ytl’den 150 ytl’ye çıkarıldı
  106)Üniversite öğrencilerine ilk kez ‘ücretsiz yemek yardımı’ başlatıldı(eskiden,günde 3 ytl idi.ablamdan biliyorum)
  107)Liseler 4 yıla çıkarıldı
  108 )İlk defa başvuran ve belgelerini tamamlayan herkese burs veya öğrenim kredisi verildi
  109) 2002 yılında maden ruhsatı sayısı 4.401 iken,ak parti iktidarında çıkarılan Maden Kanunu ile bu sayı 37.505’e ulaştı
  110)Meteorolojik Haberleşme Sistemi yenilendi
  111)Yargı kurumlarının online bağlantısını sağlamak amacıyla kurulan UYAP(ulusal yargı ağı projesi) uygulamaya başlandı
  112)Yapı malzemeleri kontrolünün ülke genelinde yaygınlaştırılması için 28 ilde beton laboratuarı kuruldu
  113)Yoksul vatandaşlarımıza dini bayramlarımız öncesinde toplam 100 milyon ytl yardım yapıldı
  114)Yoksul bölgelerimizdeki 78 aşevi ile 70 bin 190 vatandaşımıza günlük sıcak yemek verildi.bunun için 17 milyon ytl kaynak aktarıldı
  115)1937 yılında başlayan orman kadastrosunun %15’i ak parti iktidarında yapıldı.böylece,kadastrosu yapılan orman alanı %92’ye çıktı
  116)Ak parti iktidarında ‘Alo 150′ Başbakanlık İletişim Merkezi(BİMER) uygulaması başladı.BİMER uygulamasıyla vatandaşlarımız sorunlarını doğrudan başbakanlığa bildirmektedir.
  117)2002 yılında 16,9 milyar metreküp olan doğalgaz tüketim miktarı,ak parti iktidarında %73 artışla 29,3 milyar metreküp’e ulaştı
  118 ) 784 esnaf ve sanatkarımız iş hayatına başladı
  119)160 tanesi hastane olmak üzere,toplam 416 sağlık tesisi hizmete açıldı
  120)Ak parti iktidarında sağlanan gümrük idaresinin modernizasyonu ile 93 gümrük idaresinde işlemlerin %99,9’u elektronik olarak gerçekleştirilir hale getirildi
  121) 2002 yılında 71 çocuğumuza koruyucu aile yanında bakım hizmeti verilirken,ak parti iktidarında bu rakam 767’ye ulaştı
  122)Milletvekili seçilme yaşı 25’e indirildi
  123)Yurt genelinde 7.804 adet kızamık vakası görülmüşken,bu rakam 2006 yılında sadece 31 vakaya düşürüldü
  124) 56 ilin ‘İl Çevre Durum Raporu’ güncelleştirilerek internete aktarıldı
  125)Düşük gelirli 32.196 ailemizin süt sığırcılığı,koyunculuk ve seracılık projeleri için 246 milyon 532 bin 684 ytl kaynak aktarıldı
  126)Ak parti iktidarında,sadece ormancılık faaliyetlerinden 200 milyon ytl tasarruf sağlandı
  127)Ak parti iktidarında,Akdeniz ülkeleri içinde orman yangınları ile mücadelede en başarılı ülke Türkiye oldu
  128)Orman köylülerine üretim işçiliği ve kanuni haklar olarak yılda ortalama 460 milyon ytl ödeme yapıldı
  129) 2002 yılında 141 olan ‘bebek dostu hastane’ sayısı ak parti iktidarında 513’e çıkarıldı
  130)Ak parti iktidarında,TÜBİTAK’a Türkiye’nin AR-GE politikasının gelişimi için 456 milyon ytl kaynak aktarıldı
  131)Evsel katı atıkların vahşi depolanmasına son vermek için çalışmalar başladı.10 il belediyesinin düzenli depolama tesisinin temeli atıldı
  132)Ak parti iktidarında,son derece önemli olan ‘Ulusal Bor Araştırma Enstitüsü’kuruldu
  133) 6 milyon 324 bin aileye 4 milyon 327 bin645 ton ücretsiz kömür yardımı yapıldı
  134)Ak parti iktidarında,ilk kez,Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışmayı Teşvik Fonu kaynaklarının tümü,ihtiyaç sahibi vatandaşlarımız için kullanıldı
  135)Yoksul vatandaşların ilköğretime devam eden erkek çocuklarına aylık 18 ytl,kız çocuklarına 22 ytl yardım yapıldı
  136)Ak parti iktidarında,Aile Araştırma Kurumu ile Kadının Statüsü Genel Müdürlüğü,çıkarılan yasa ile ilk kez resmi statü kazandı
  137)Tüketicilerin mağduriyetini giderecek yasal düzenlemeler yapıldı
  138 )Bor ürünleri üretimi 436 bin tondan,3 milyon tona çıkarıldı
  139)Ak parti iktidarında,bölge adliye mahkemeleri sisteme dahil edildi
  140)Havaalanlarındaki meteorolojik sistemlerin modernizasyonu kapsamında 10 otomatik gözlem sistemi kuruldu
  141) 2 milyon dar gelirli ailenin demografik bilgilerini içeren veri tabanı oluşturuldu
  142)Ak parti iktidarında Türkiye,FAO 2005 Dünya Ormancılık Raporu’na göre ağaçlandırmada ilk 10 ülke arasına girmeyi başardı
  143) 2002 yılında üretilen fidan adedi 117 milyon iken,ak parti iktidarında bu rakam 350 milyon fidana çıktı
  144)Ak parti iktidarında, yerli kaynaklara verilen önem sebebiyle, Türkiye’nin ilk jeotermal haritası hazırlandı ve jeotermal sahalar özel sektöre açıldı.
  145) Zonguldak’ taki havzada bulunan 26 kömür sahası özel sektöre devredildi. Toplam 11.500 kişiye iş imkânı sağlandı.
  146) ülkemizin en büyük 4. barajı olan Ilısu Barajı’nın temeli atıldı. Ilısu barajı’nda 3,8 milyar kilowatt saat elektrik üretilirken, 120 bin hektar alan da suya kavuşacak.
  147)Elektrikteki kurulu gücümüz, 2002 yılında 31.845 megavat iken ak parti iktidarında, %26 artarak 40.206 megawatt’a çıktı.
  148)2005-2006 eğitim öğretim yılında, ise 27 bin öğrencimiz okullarına ücretsiz taşındı.
  149) okul binaları yeni bir mimarı anlayışla inşa edildi. Gelenekle gelecek, okul binasında buluştu.
  150)Ak parti iktidarında, İpsala, Gürbulak ve Hamzabeyli, Gümrük Kapıları inşaatları, başlamasından itibaren 1 yıl gibi kısa bir sürede tamamlanarak hizmete girdi.
  151) Ülkemizin ilk yer altı doğalgaz deposu, Trakya-Silivri açıklarında inşa edildi.
  152) kömür sektöründe bir ilke imza atılarak, bayilik sistemi kuruldu. Böylece kaliteli ve ucuz kömür dağıtımı gerçekleştirildi.
  153) Hazar Bölgesi doğalgazını ülkemize getirecek olan Şahdeniz projesi Ak parti iktidarında, tamamlandı. Hattın ülkemizdeki uzunluğu 230 km.’ dir.
  154) yurtdışı Petrol ve doğalgaz aramaları için 2 milyon 845 bin dolar yatırım gerçekleştirildi.
  155) Habur Sınır Kapısı tamamlandı.
  156) Sosyal Bilimler Lisesi açıldı.
  157) TOKİ tarafından toplam 538 şantiyede 203 bin 846 konutun yapımı gerçekleştirildi.
  158) hava ulaşımında sağlanan indirimle, milyonlarca vatandaşımız ilk kez uçağa bindi.
  159) liman ücretlerinde yaklaşık % 50 indirim yapıldı. Denizciliğimize ucuz mazot temin edildi.
  160)1985 yılından 2002 yılına kadar 8 milyar dolar tutarında özelleştirme yapılmışken, Ak parti iktidarında, bu rakam 18,5 milyar dolara ulaştı.
  161) köy tüzel kişiliklerine yapacakları özel ağaçlandırma çalışmaları için 1 milyon 300 bin YTL hibe kaynak sağlandı.
  162) hava tahminlerinde tutarlılık oranı % 90′ın üzerine çıkartıldı.
  163)Ak parti iktidarında, toplam 34 bin 535 metre jeotermal sondajı yapıldı. 544 megawatt ısı enerjisi görünür hale geldi.
  164)Ak parti iktidarında, kömür aramaları için 135 bin 574 metre sondaj yapıldı ve 1 milyon 400 bin ton kömür rezervi ortaya çıkarıldı.
  165)Bugüne kadar yapılan 650 bin hektar erozyon kontrolü çalışmasının 181 bin hektarı (%28) Ak parti iktidarında gerçekleştirildi.
  166) nüfus iş ve işlemlerinin hiçbir formaliteye gerek kalmaksızın kolaylıkla yapılabilmesi sağlandı.
  167)Ak parti iktidarında, İthal kömür fiyatları ton başına 50-60 dolar ucuzladı. 350 milyon dolar tasarruf sağlandı.
  168)Ak parti iktidarında, 11 saha, elektrik üretimi amaçlı 10 saha da ısınma kömürü temini amaçlı, olarak özel sektöre açıldı. 20 bin 600 kişiye iş imkânı doğdu.
  169) tehlikeli atık ve ambalaj atığı tesislerinin kurulması ve lisanslandırma çalışmaları başladı.
  170)Ülkemizin 8,3 milyar ton olan linyit rezervi yeni aramalarla Ak parti iktidarında, 9,3 milyar tona yükseldi.
  171) Nükleer santrallerin kurulması için yapılan çalışmalarda önemli mesafeler kat edildi.
  172)Ak parti iktidarında, Afrika’ya yönelik ihracatımız 2,1 milyar dolardan %70 artarak 3,6 milyar dolar’a ulaştı.
  173)Ak parti iktidarında, atı su arıtma tesisleri enerji giderlerinin %50’si karşılandı. Böylece tesisler atıl vaziyetten kurtarıldı.
  174)Ak parti iktidarı, şehit, dul, yetim ve afetzede ailelerin ortaöğretimde okuyan çocuklarına burs verdi. Burstan 2 bin öğrenci yaralandı.
  175)Ak parti iktidarında, Türkiye’nin ilk Hızlı Tren ve Lokomotif Fabrikası’nın temeli Sakarya’da atıldı.
  176)Ak parti iktidarında, Ankara- Konya Hızlı Tren Hattının temeli atıldı, yapımına başlandı.
  177) beyaz eşya üretiminde rekor artışlar sağlandı.
  178)Ak parti iktidarında, İzmir Adnan Menderes Havaalanı Dış hatlar Terminali rekor sürede bitirilerek hizmete açıldı.
  179)Ülkemiz Avrupa Ülkeleri ile enerji alanında entegrasyonunu sağlayacak olan Türkiye- Yunanistan doğalgaz boru hattı projesinin yapımına başlandı.
  180)Ak parti iktidarında başlanan Mısır- Türkiye Doğalgaz boru hattı projesi kapsamında, doğalgazın boru hatlarıyla ülkemize taşınma anlaşması imzalandı.
  181)Ak parti iktidarında, MOBESE Projesi (Mobil Elektronik Sistem Entegrasyonu ilk defa İstanbul’da devreye koyuldu. Ve şehrin muhtelif yerlerine 560 kamera monte edildi.
  182) MOBESE Projesi ile köprü ve otoban turnikelerden geçiş yapan 69 milyon 738 bin 189 aracın sorgulaması yapıldı. Bunlardan 732’sinin çalıntı kaydı olduğu tespit edildi.
  183)Ak parti iktidarında uygulanmaya başlanan MOBESE projesi ile 1,274 aranan şahıs yakalandı.
  184)Ak parti iktidarında, Türkiye’de doğanlar için 30, yurt dışında doğanlar için 60 gün içinde bildirimde bulunulması halinde nüfus cüzdanı ücreti alınmıyor.
  185) iş hacimleri yoğun olan illerdeki 18 adliye ile İstanbul ilindeki 4 beldede nüfus temsilcilikleri açıldı, vatandaşlarımızın işleri kolaylaştırıldı.
  186)Ak parti iktidarında, gümrüklerde otomasyon sistemine geçilmesiyle, ihracat işlemlerinin %96’sı, ithalat işlemlerinin ise %75′i ilk kez 24 saat içinde bitirildi.
  187)İlk kez AK PARTİ iktidarında, “Çevreye karşı işlenen suçlara” müeyyide getirildi.
  188) Ak parti iktidarında, SSK’lı, Yeşil kartlı, memur ayırımı yapılmadan tüm vatandaşlarımızın kamuya ait sağlık kuruluşlarından eşit şekilde hizmet alması sağlandı.
  189)302 milyon dolar olan maden ihracatımız Ak parti iktidarında, 661 milyon dolara ulaştı.
  190) 3.940 km. yeni elektrik üretim hattı yapıldı. Elektrik üretim hatlarımızın uzunluğu 47.206 km’ ye çıktı.
  191)Yeraltına alınan elektrik dağıtım kabloların uzunluğu, 2002 yılında 19.954 km. iken, ak parti iktidarında 32 bin km artışla, 52.048 km’ye ulaştı.
  192)Ak parti iktidarında, NABUCCO boru hattı projesine başlanıldı. Nabucco, Bulgaristan-Romanya-Macaristan güzergâhını izleyerek, Avusturya’ya Hazar, Ortadoğu ve Kuzey Afrika bölgelerinin doğalgazını taşıyacak.
  193) İstanbul, Çanakkale boğazlarının tanker tehdidi altında kalmaması için, Samsun – Ceyhan Ham petrol by pass boru hattı projesine yönelik çalışmalar başladı.
  194) Petrol piyasası kanunu ve maden kanunu’nda değişiklik yapılmasına ilişkin kanunlar çıkarıldı.
  195)Ak parti iktidarında, 8 gümrük kapımızda uygulanmakta olan GÜMSİS Projesi ile kaçakçılıkla etkin mücadele sağlandı.
  196) deniz yolu ile yapılan kaçakçılığın önüne geçebilmek için mevcut deniz filosu yenilendi, 4 adet yeni motorbot hizmete sokuldu.
  197)Ak parti iktidarında, kişinin nüfusa kayıtlı olduğu yer ile nüfus idaresi arasında yazışma yapılması devri sona erdi.
  198) kişileri tek bir numarada tanımlamak üzere,Türkiye Cumhuriyeti Kimlik numarası uygulaması başladı. Bir çok numara kullanılması uygulamasına son verildi.
  199) Türkiye ihracatının önemli finansal destek kuruluşu olan Türk Eximbank’ a 1,5 milyar dolar tutarında nakdi kaynak aktarıldı.
  200) ihracata yılda ortalama 7-8 milyar dolar tutarında kredi ve sigorta/garanti desteği sağlandı.
  201) KOBİ’ lere kullandırılan kısa vadeli krediler 5 milyar YTL’ ye ulaştı.
  202)ihracat sektörüne sağlanan toplam destek 27 milyar dolara ulaştı.
  203)Ak parti iktidarında, Özürlüler kanunu ile ilk defa özürlülere karşı yapılan ayırımcı uygulamalara ceza hükmü getirildi.
  204)2002 yılında yurt genelinde % 78 olan aşılama oranları, Ak parti iktidarında, %90′ın üzerine çıktı.
  205)Daha önce aşılama programında mevcut olmayan kızamıkçık, kabakulak ve menenjit aşıları Ak parti iktidarında, standart programa dahil edildi.
  206)Ak parti iktidarında, Avrupa’nın en büyük aşı kampanyası gerçekleştirilerek 18 milyon 217 bin çocuğumuz aşılandı.
  207)Ak parti iktidarında, bebeklerimizin kemik gelişimini destekleyen D vitamini ücretsiz dağıtıldı.
  208)2002 yılında 10.224 olan sıtma vaka sayısı, Ak parti iktidarında, 604′ e düşürüldü.
  209)Tüm koruyucu sağlık hizmetlerine ayrılan bütçe, 2002 yılında 961 milyon YTL iken, Ak parti iktidarında 2 milyar 101 milyon YTL’ ye yükseltildi.
  210) “Aile hekimliği kanunu” çıkartılarak 10 ilde uygulamaya konuldu. Aile hekimliği 2007 yılında 10 ilde daha uygulamaya geçecek.
  211)2002yılında uzman hekimlerin %10′u kamuda tam gün çalışırken Ak parti iktidarında, bu oran %55′ e yükseldi.
  212)Ak parti iktidarında, yeşil kartlı vatandaşlarımızın, devlet memurları gibi, kamu sağlık hizmetlerin faydalanması ve ilaçlarını istedikleri eczaneden alması sağlandı.
  213) yeşil kartlı hastaların ayakta tedavileri, muayene, tetkik- tahsil, diş hekimi ve diş protezi, gözlük ve acil tedavi giderlerinin ödenmesi sağlandı.
  214)Ak parti iktidarında, ALO 184 SABİM hattı kuruldu. Vatandaşlarımızın bir telefonla sağlık bakanlığı’na direkt olarak ulaşma sağlandı. 2 milyon 100 bin aramaya cevap verildi.
  215)Ak parti iktidarında, 4 yılda ilköğretim öğrencilerine 376 milyon ders kitabı ücretsiz dağıtıldı.
  216) lise öğrencilerine ilk defa 36 milyon adet ders kitabı ücretsiz verildi.
  217) ilk kez eğitim harcamalarının tümünün vergiden düşülmesine imkan sağlandı.
  218)Ak parti iktidarında, ” Bilgisayarlı Eğitime Destek” kampanyası ile 406 bin bilgisayar eğitimiz hizmetine girdi.
  219)Ak parti iktidarında, okul kayıtları internetten yapılabilir hale geldi.
  220) 40 yıllık ilköğretim ve ortaöğretim müfredatı A’ dan Z’ ye yenilendi.
  221) ek ders ücretleri %40 oranında artırıldı.
  222) 210 bin öğretmen ataması yapıldı.
  223) 40 yeni Anadolu Öğretmen Lisesi açıldı.
  224)Ak parti iktidarında, ilköğretimde bitişik eğik yazıya geçilmesiyle birlikte yazısı güzel bir nesil yetişmeye başladı.
  225)Ak parti iktidarında, okullarımızın neredeyse tamamına internet erişim imkânı sağlandı.
  226) spor liseleri hizmete girdi.
  227)Ak parti iktidarında, öğretmenlerin atamalarına “nokta tayin” sistemi getirildi.
  228) eğitimde zorunlu hizmet, il düzeyinden ilçe düzeyine indirildi.
  229) öğretmenlerin kendi branşlarında çalışabilmesi için gerekli düzenlemeler yapıldı.
  230) Milli Eğitim Akademisi’nin yasal alt yapısı tamamlandı.
  231) öğretmelerin askerlikleri için yeni düzenlemeler yapıldı.
  232) öğrencilerin rehberlik dosyaları internetten takip edilmeye başlandı.
  233) kılık kıyafette yeni bir düzenlemeye gidilerek formaya her yıl para ödenmesinin önüne geçildi.
  234)Ak parti iktidarında, 16 bin sözleşmeli sağlık personeli istihdam edildi.
  235)2002 yılında Sağlık Bakanlığı hastanelerinde bulunan 1.500 adet diyaliz cihazı sayısı Ak parti iktidarında, 3 bine çıkarıldı.
  236) ilk defa Ak parti iktidarında, “Hekim Seçme Hakkı” uygulaması başlatıldı. Halen 276 hastanemizde uygulanıyor.
  237) 112 Acil istasyon sayısı 481′ den 1.148′ e çıkarıldı.
  238) 10 yılda bir sokağa çıkma yasağı ile uygulanan nüfus sayımı uygulamasına, modern bir kayıt sistemi ile son verildi.
  239)Türkiye NATO zirvesine ilk kez Ak parti iktidarında, ev sahipliği yaptı. (2004)
  240)İslam Konferansı Örgütü ( İKÖ ) Genel sekreterliği görevine ilk kez bir Türk getirildi. (2004)
  241) ilk kez bir Türk Başbakanı Güney Afrika’ya gitti. (2005)
  242)Başbakan R. Tayyip Erdoğan, 16 yıl aradan sonra Yunanistan’ı, 51 yıl aradan sonra ise Türk azınlığın yaşadığı Batı Trakya’yı ziyaret eden ilk Türk Başbakan oldu (2004).
  243)Suriye Devlet Başkanı 57 yıl, Rusya Devlet Başkanı ise 30 yıl aradan sonra Türkiye’ye gelerek resmi ziyarette bulundu.
  244)Türkiye, Pakistan’da yaşanan deprem felaketinin ardından bu ülkeye 150 milyon dolar tutarında ayni ve nakdi yardım sağlandı.
  245)Başbakan R. Tayyip Erdoğan ve İspanya Başbakan Zapatero’ya BM Genel Sekreteri tarafından Medeniyetler İttifakı Girişimi’nin eş başkanlığı görevi verildi.
  246)Ak parti iktidarında, Suriye ile elektrik enerjisi satış anlaşması imzalandı. Suriye’ye 1,4 milyar kWh/ yıl elektrik enerjisi satacağız.
  247)2003 yılında 685 milyon dolar olan maden ve mermer ihracatı, Ak parti iktidarının aldığı önlemler ile 2006 yılının aldığı önlemler ile 2006 yılının ilk 8 ayında 1,5 milyar dolara ulaştı.
  248) yurt dışı müteahhitlik sektörü, 65 ülkede 80 milyar dolar tutarında 3.500′ e yakın proje ile dünya müteahhitlik sektörünün önemli aktörler arasında yer aldı.
  249)Dünyanın en büyük 225 müteahhit firması arasında, 20 firma ile yer alan Türkiye, ABD ve Çin’den sonra 3. sıraya yerleşti.
  250)Ak parti iktidarı, Etiyopya’daki yoksullar için 20 adet su kuyusu açtı. Böylece 40 bin kişi temiz içme suyuna kavuştu.
  251)AK PARTİ iktidarı, Kosova’da yaşayan soydaşlarımız için televizyon kurdu. Kurulan televizyon, Balkanlar’ın Türkçe yayın yapan ilk televizyonu oldu.
  252)Ak parti iktidarında, ” Moğolistan’daki Türk Anıtları Projesi” kapsamında kazı, jeofizik, epigrafi, müze, restorasyon, koruma onarım, harita çalışmaları yürütüldü.
  253)Ak parti iktidarında, Bişkek’ te açılan Kırgız- Türk Kemik İliği Nakli Merkezi, Türk ve Kırgız doktorları bir araya getiren Orta Asya’daki ilk ve tek merkez oldu.
  254) inşa edildiği tarih itibarı ile en büyü Türk eseri olma özelliğini taşıyan Türkmenistan’ın Mevr şehri’ndeki Sultan Sancar Türbesi restorasyonu Türkiye tarafından gerçekleştirildi.
  255)Ak parti iktidarında, 18 ayrı ülkenin 29 üniversitesinde, 18 Türkoloji Bölümü ile 12 Türk Dili ve Kültür Merkezi açıldı.
  256)Ak parti iktidarında, vatandaşlarımızın kamu hizmetlerinden memnuniyetini ölçen “yaşam memnuniyeti araştırması” her yıl düzenli olarak yapılmaya başlandı.
  257) Ermenistan- Gürcistan ve Türkiye arasında yeni hava koridorları tesis edildi. Böylece Azerbaycan, Kazakistan ve Türkmenistan hava sahalarına daha kısa rotalardan Trafik akışı imkânı elde edildi.
  258)2002 yılında 114 fuar organizasyonu yapılırken, 2005 yılında 212 fuar düzenlendi. Ak parti iktidarında, düzenlenen toplama fuar sayısı 841 oldu.
  259)Ak parti iktidarında, İstanbul- Selanik arasında 8 Temmuz 2005 tarihinden itibaren dostluk/filia ekspres treni işletilmeye başlandı.
  260)Ak parti iktidarında, İstanbul- Avusturya arasında karşılıklı olarak haftada bir sefer yapan Ro-La trenleri ile uluslar arası taşımalarımız ivme kazandı.
  261),Antalya Hava alanı 2. Dış hatlar terminali rekor sürede bitirilerek hizmete açıldı.
  262)2002′de IMF’ye 22,1 milyar dolar borcu olan Türkiye Ak parti iktidarında, 9,9 milyar dolara düşürüldü.
  263)İlk kez Ak parti iktidarı ile KKTC ekonomik ve politik kuşatmayı yardı.
  264)Geçmiş dönemlerin büyük yolsuzluklarına ilişkin en kapsamlı tahsilât Ak parti iktidarında, yapıldı.
  265)Yolsuzluklar önlemek amacıyla finans sektörü yeniden yapılandırıldı. Ve kamu maliyesinde şeffaflığı tanıyacak kanunular çıkartıldı.
  266) 4 925 sayılı karayolu taşıma kanunu çıkarıldı ve karayolu taşımacılık sektörünün tamamı ilk kez kanun düzeyinde yasal bir alt yapıya kavuştu.
  267)Ülkemizi hızlı trenle tanıştıracak Ankara- İstanbul hızlı tren Projesi’nin temeli 8 Haziran 2003′ te Başkan R. Tayyip Erdoğan tarafından atıldı.
  268) Bünyesinde demir yolu boğaz tüp geçişi inşaatını da barındıran Dünyadaki en önemli Projelerden Marmaray projesinin temeli atıldı. (2004) (bu projeyle ilgili bilgi vereyim.benim için çok önemli bir proje.üsküdar-eminönü arası 4 dakika olacak.böylece okula daha çabuk gidebilirim  )
  269)1972 yılında beri çalışması devam eden Divriği- Sivas Demir yolu inşaatı Ak parti iktidarında tamamlandı.
  270) Ankara Esenboğa hava alanı rekor bir sürede tamamlanarak hizmete açıldı.
  271)1990-2002 yılları arası KOBİ’ lere 20,05 milyon dolar destek sağlanmışken Ak parti iktidarında, 233,6 milyon dolar destek sağlandı.
  272)2002′de 47 milyon dolar olan un ihracat değeri, Ak parti iktidarında, 425 milyon dolara çıktı.
  273)Her yıl ortalama 1,5 milyon ton kaliteli buğday ithal etmek zorunda kalan ülkemiz, Ak parti iktidarında, ihtiyacını yurt içinden karşılar hale geldi.
  274) otel, motel ve tatil köyleri ile özel sağlık müesseselerinin tüm kayıtlarını bilgisayarda tutmaları ve genel kolluk kuvvetlerinin bilgisayar terminallerine bağlamaları hükmü getirildi.
  275) vatandaşlarımızın kamunun her alanındaki yaşamını kolaylaştırmak ve işlemleri hızlandırmak amacı ile KPS ( kimlik paylaşımı sistemi) kuruldu.
  276) yurt dışında yaşayan vatandaşlarımızın nüfus cüzdanlarının konsolosluklarımızca posta ile ikamet adreslerine gönderilmesi imkânı sağlandı.
  277) PTT hizmetlerinde de büyük gelişme yaşandı. 2002 yılında otomasyona açık işyeri sayısı 707 iken, 2006 yılında bu sayı 2,938′e yükseldi.
  278) çocuk yuvalarında 20-25 çocuk için bir bakıcı anne istihdam edilirken, Ak parti iktidarında, 8 çocuğa bir anne uygulaması başlatıldı.
  279)Yetiştirme yurdunda kalıp lisede okuyan bir gencimize 2002 yılında aylık 18 YTL harçlık verilirken, Ak parti iktidarında, harçlık miktarı 54 YTL’ ye çıkarıldı.
  280)AK PARTİ iktidarında, Motorin yerine Biyo-dizel kullanımı yaygınlaştırıldı. Ve özel sektörün biyo-dizel sektörüne girmesine imkân sağlandı.
  281)Ak parti iktidarında, Türk Ceza Kanunu yenilendi. Ve 5237 sayılı yeni Türk Ceza Kanunu yasalaştı.
  282)Adli Tıp Kurumu Kanunu’nda değişiklik yapılarak Adli Tıp Kurumu çağın ihtiyaçlarına göre yeniden yapılandırıldı.
  283)Yoksulluk nedeni ile yuvaya bırakılan çocuklardan 2 bin 854 çocuk anne kucağına geri döndü. Ailelerine yapılan çocuk yardım 76 YTL’ den 158 YTL’ çıkarıldı.
  284)İş ve işçi bulma kurumu yeniden yapılandırılarak çağdaş bir yapıya kavuşturuldu.
  285)Askerlik yapmakta iken hayati öneme haiz hastalıklar nedeni ile terhis edile er, erbaş ve yedek subayların tedavilerine bir yıl daha devam etme imkânı getirildi.
  286) ” Özürlüler Kanunu” 7 Temmuz 2005 tarihinde resmi gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.
  287) ecdat yadigârı 750 vakıf eserin onarımı yapıldı.
  288) otomotiv sanayimiz dünyada 17. AB üyeleri içinde 7. hafif ticari araçlarda 3. ve otobüs üretiminde 1. sıraya yerleşti.
  289)Ak parti iktidarında, elektrikteki kayıp kaçak oranlarıyla yapılan mücadele sonucu kaçak % 25′ten %17′ ye düştü. Bu fark 1 milyar 236 milyon 322 bin 629 YTL’ ye karşılık gelmektedir.
  290) Siirt Pervari, Şırnak Cudi Dağı gibi bölgelerimizde petrol arama faaliyetlerine başlandı.
  291) Atıl durumdaki 18 bin 854 maden sahası yeniden işletilmek üzere özel sektöre açıldı ve 18 bilyon 392 ihale geliri elde edildi.
  292) özürlülerin yurt dışından ithal etmiş oldukları özel tertibatlı otomobiller ile her türlü tesisat ve araçlar gümrük vergisinden muaf tutuldu.
  293) her türlü özürlü için bir ev emlak vergisinden muaf tutuldu.
  294)Ak parti iktidarında, SSK’lı ve Yeşil Kartlı hastaların ilaçlarını serbest olarak tüm eczanelerden almaları sağlandı.
  295) 4 yıllık fakülte ve yüksek okullarından lisans düzeyindeki mezunların, emniyet teşkilatına polis memuru olarak alınması sağlandı.
  296) çocuklar, anne hanelerinde anne soyadları ile tescil edilmeye başlandı.
  297)Ak parti iktidarında, Türk mallarını kaliteyle bütünleştirmeyi amaçlayan “TURQUALİTY” projesi uygulamaya konuldu.
  298)Ak parti iktidarında, özürlü çocukların aileleri ” Umut Adımları Projesi ile eğitildi.
  299)Sağlık Ocaklarında 65 milyon olan muayene sayısı Ak parti iktidarında, 110 milyona çıktı.
  300) muhtar maaşları 98 YTL’ den 263 YTL’ yükseltildi.
  301) tarımda kişi başına düşen milli gelir 1,5 kat arttı.
  302) Vakıflar Genel Müdürlüğü, personel giderleri de dahil olmak üzere bütün bütçesini karşılayabilir hale geldi.
  303)”Vakıf Arşiv Yönetim Sistemi” projesi ile birlikte arşiv belgeleri derlendi, internet ortamında ilgililere sunuldu.
  304) yurt dışına kaçırılan paha biçilmez vakıf kültür varlıkları tekrar ülkemize kazandırıldı.
  305) “Vakıf Eserleri Video Film Arşivi” projesi ile tüm eserler kayda alındı. Daha sonra tahribata uğramış olsalar bile aslına uygun olarak onarımlarının yapılması sağlandı.
  306) köylerdeki 3 bin kapalı okul yeniden hizmete girdi.
  307)özel öğretim yasal düzenlemelerle teşvik edildi.
  308) vakıflar genel müdürlüğü’nün yönetim ve denetiminde sadece 9.483 tarihi eser görünürken, ak parti iktidarında, bu sayı 18.500′e ulaştı
  309)ayırım yapılmaksızın tüm sigortalılar,sağlık hizmetlerinden ‘sevk almadan’ yararlanabiliyor.
  Sevk alana kadar insanların daha onceden ne çileler çektiğini, BILIYORMUYDUNUZ?

 222. İYİSEF said

  YUKARIDA YAZILANLARDAN HERHANGİ BİRİNİ AK PARTİDEN BAŞKA BİR İKTİDARIN YAPABİLMESİNİ BIRAKIN HAYAL EDEBİLECEĞİNİ SÖYLEYEN VARSA O YAPACAK PARTİYE HELAL OLSUN DERDİM. AMA MAALSESEF 70 YILDA YAPILAMAYANIN 7 YILDA 50 KATI YAPILDI. ALLAH BAŞBAKANIMIZI BAŞIMIZDAN EKSİK ETMESİN…

 223. cihanfahri said

  Yazılarınız güzel
  bir tek soru ve bir tek cevap yetecektir.
  Allah-û Te’alaya borcun var mı ..?
  Geri boş ve tın tın …

 224. komutan said

  sözde ıdda edılen 60 yolsuzluk ıddasına verılen cevap sadece 309 mu ya bınlerce yapılan ıs var ama bunları görmek ıcın turkıyede yaşanıyor olması lazım demekkı gerceklerı göremeyen bazı amalar var umarım gozlerı en kısa zamanda açılır bılım ve teknolojı d yapılan calısmalarda yazılsa dıyecemde onuda göremezler at gozluklerını bır çıkarın ya 🙂

 225. […] “30 ayda, 60 ak yolsuzluk” başlıklı “vurgun dosyası” dolaştı! https://vatanhainleri.wordpress.com/2007/04/07/30-aylik-akp-iktidari-doneminde-gerceklestirilen-60-ak&#8230; Sonra bu dosyada yer alan iddiaların bazıları gazete ve televizyonlara manşet oldu! Anlaşılan […]

 226. We are a bunch of volunteers and opening a new scheme in our community.
  Your website offered us with useful info to work on.
  You have done a formidable activity and our whole neighborhood
  can be grateful to you.

 227. Şenol Sarıkaya said

  DİKKAT!DİKKAT!DİKKAT! AKP’yi kapatma ve yöneticilerine de çok ağır hapis ve para cezaları verdirmek için herkesi Anayasa Mahkemesi’ne ve Yargıtay Cumhuriyet
  Başsavcılığı’na mail ve mektup atmalarını istiyorum.Sebepler:1-Mevcut çalışma sisteminin Anayasa’ya aykırı olması ve mevcut çalışma sistemine bile %100
  uygulanmaması ve uygulattırılmaması.2-17 ve 25 Aralık 2013 tarihinde yaşanan BÜYÜK RÜŞVET VE YOLSUZLUK SORUŞTURMASI sırasında ve sonrasında,AKP’ nin,başta Anayasa’ya ve diğer yasalara uymayarak aykırı hareket etmesi ile büyük bir SUÇ ve GÜNAH işlemiştir.facebook/Şenol Sarıkaya (Karabük)

  DİKKAT!DİKKAT!DİKKAT!Tüm işsizlere ve asgari ücretle çalışanlara duyurulur. Ağustos 2014’de Cumhurbaşkanlığı seçimi var.Tüm işsizler ve asgari ücretle çalışanlar,hangi parti olursa olsun,kim sendikalı memur veya işçi olarak bir işe yerleştirirse o partiye oy verin.İş vermiyorlarsa kimseye oy vermeyin.Başka türlü ve başka zamansendikalı bir işe giremeyiz.Ayrıca “http://imzakampanyam.com/HERKESE-ESIT-HAKLAR-VE-INSANCA-YASAMAK-ICIN-IS-YASASI-DEGISSIN-imza-kampanyasi#.UmcpOC_pu_V.facebook” adresime destek verin ve imzalayın.” facebook/Şenol Sarıkaya (Karabük) adresine görüşlerinizi bildirin.

  AKP ve yandaşları,bu dünyada kendi yasalarını ve düzenlerini kuracaklarını veya kurduklarını zannediyorlar ama yanılıyorlar.Tek bir şeyi unutuyorlar.Cenabı Allah’ın
  ADALETİNİ bozamaz,kaçamazlar ve kurtulamazlar.Önce Cenabı Allah sonra bu halk cezayı verecektir.AKP VE YANDAŞLARINA HAKKIMI HELAL ETMİYORUM.
  ALLAH’INDAN BULSUNLAR.

  Hep havaalanı,köprü,metro,tünel,otoyol,kamu binaları vb.yatırımlar yaptılar.12 senedir Tüpraş,Demir Çelik (ağır sanayi) büyüklüğünde bir fabrika yapmadılar.Bu
  memleketin en önemli 1. yatırımı,ekonomiye yatırımdır.Yani işsizliği önlemek.Bir ülkenin ekonomisi iyi olması için:1-İş Yasası eşit ve ADALETLİ bir şekilde olacak,2- Tüm 81 vilayete,her vilayetin işsizlik oranına göre fabrikalar (işyerleri) açılacak,3-Bu işyerleri düzenli bir şekilde denetlenecek.Başka yolu yok.Başka bir formül,yöntem,yol vb varsa her kesimden düşünce ve görüşlerini bekliyorum.Buraya ve siteye “senolsarikaya@hotmail.com”

  Ben bütün AKP tarafını tutanlara sesleniyorum.Hadi ses kayıtları montaj diyelim (daha resmi olarak belli olmadı).Bakanların ve eski Halk Bankası Genel Müdürü’nün
  evlerindeki o paraların polis görüntülerde mi sahte veya montaj?Polis 1,5 sene fiziki ve teknik takip yapmış bu şahıslara (Reza Zarrab’da dahil).Allah aşkına ben tüm
  vicdanlı AKP’lere sesleniyorum.O paraları cemaat mi koydu?Rüşvet ve yolsuzluğu cemaat mi yaptı?Bu RTE,hep cemaati suçluyor.Peki,bu rüşvet ve yolsuzluğu kim
  yaptı?Eyyy AKP’ler.

  Bütün AKP’lere sesleniyorum.Dışarda normal bir vatandaş bir şey çalsa,bunun hırsız olup olmadığını nasıl anlarsınız?Ne yapılması gerekir?Mahkemede yargılanması
  gerekir,değil mi?Ha o vatandaşın çalıp polis ve mahkemeden kaçması,ha RTE ve ekibinin mahkemeye müdahale etmesi.İkisi de aynı,ikisini de hiç kimse sevmez ve
  tasvip etmez.Mahkeme devam ediyor ama böyle yargılama olmaz.Sen hakim ve savcılara müdahale yapacaksın,gel sen bu yargılamadan sonuç bekle.Hepiniz aklansanız bile kabul etmeyeceğiz.İşin başından müdahale olmayıp da aklansaydınız o zaman tamam derdik.Bu AKP’lere sesleniyorum.

  Bu AKP’lere sesleniyorum.Bu Büyük Rüşvet Ve Yolsuzluk Operasyonu’nun yargılama sonunda (ki böyle yargılamada RTE ve ekibi % 99 lehine sonuçlanır,aklanır) olası
  RTE ve ekibi,suçlu bulundu diyelim.Acaba bu AKP’yi seven ve tutanlar,ne tepki verecekler?Milletin yüzüne nasıl bakacaklar?İşin kötü tarafı,hak meselesi var.Bu AKP’ler diğer vatandaşlara hakkını nasıl ödeyecekler?Ne olacak bu çalınan haklar,bu dünyada ve öteki dünyada nasıl hesap vereceksiniz?Ben polisin evlere yapılan ve paralar çıkan operasyon görüntüsü için böyle konuşuyorum.Onun için Eyyy AKP’ler, bu RTE ve ekibini tutmayın.

  Dikkat!Dikkat!Dikkat! Reza Zarrab’ın son 3 yılda ödediği vergiler açıklandı: 2011’de 21 bin 800 TL, 2012’de 30 bin 400 TL, 2013’te 133 bin TL.İŞTE MİLLİ KAHRAMAN, İŞTE VERGİ ŞAMPİYONLARIN ŞAMPİYONU.TC Maliya Bakanlığı,vergi rekortmenlerini açıkladığı zaman bu niye listede değildi.Çünkü bu liste bu MİLLİ KAHRAMAN’a az gelirdi,yakışmazdı.Bakanlıkta buna uydu ve yakıştıramadı. Bakanlığın birde VERGİ REKORTMENLERİNİN REKORTMENİ listesi var.İşte asıl liste bu.Bu listeye öyle hiç kimse giremez ve bu liste kolay kolay açıklanmaz ve yayınlanmaz.Diğerlerine ayıp olmasın diye.

  Alın size RTE ve AKP’ye karşı olduğumuz,hiç sevmediğimiz ve hatta RTE ve tüm AKP istifa edip YÜCE DİVANA gidip yargılanmasını istediğimiz kanıt.Bu MİLLİ
  KAHRAMAN Rıza Sarraf değil miydi,25 milyar dolar ihracat yaptım,bu ülkenin cari açığını % 15’ni tek başıma ben kapattım,diyen.Son 3 yılda ödediği vergiler
  açıklandı:2011’de 21 bin 800 TL,2012’de 30 bin 400 TL,2013’te 133 bin TL.Tüm AKP ve yandaşlarına sesleniyorum ve sizlerden açıklama bekliyorum.Tüm RTE ve AKP’yi sevmeyenlere sesleniyorum.Başbakana ve hükümete mail ve mektup yağmuruna tutarak istifaya ve YÜCE DİVAN’da yargılanmasını isteyin.

 228. I always spent my half an hour to read this webpage’s articles or
  reviews everyday along with a cup of coffee.

 229. Araç muayene sisteminde, zorunlu olarak araç muayene randevu ile hizmet veren istasyonlar, araç randevu alınmasına gerek görmeyen istasyonlar ve her iki koşulda fenni muayene sağlayan istasyonlar vardır.
  Randevulu hizmet veren istasyonların amacı; zaman kaybını en aza indirerek araç muayene hizmetini yerine getirmektir. İstasyona gittiğinizde hiç sıra beklemeden aracınızı muayenesini kısa zamanda yaptırabilirsiniz.

 230. […] 30 AYLIK AKP İKTIDARI DÖNEMİNDE GERÇEKLEŞTİRİLEN, 60 AK YOLSUZLUK DOSYASI […]

 231. Online Satış Mağazamızda Alarm Sistemleri Fiyatları, Kamera Sistemleri Fiyatları, Alarm Sistemleri Ankara, Plaka Tanıma Sistemleri, Commax Diafon Sistemleri, Btıcıno Görüntülü İnterkom Diafon Sistemleri, Bekçi Tur Kontrol Sistemleri satışını yapmaktayız. Elektronik Güvenlik alanında Dünyanın en geniş ve profesyoneller için hazırlanmış sitesidir. Güvenlik, Alarm, Kamera, Paket Kamera vb. sistemler konusunda tüm ihtiyaçlarınıza cevap verebilecek geniş ürün yelpazemizle hizmetinizdeyiz. Ürün listemizde olmayan ürünler için bizimle irtibata geçebilirsiniz.

 232. Online Satış Mağazamızda Alarm Sistemleri Fiyatları, Kamera Sistemleri Fiyatları, Alarm Sistemleri Ankara, Plaka Tanıma Sistemleri, Commax Diafon Sistemleri, Btıcıno Görüntülü İnterkom Diafon Sistemleri, Bekçi Tur Kontrol Sistemleri satışını yapmaktayız. Elektronik Güvenlik alanında Dünyanın en geniş ve profesyoneller için hazırlanmış sitesidir. Güvenlik, Alarm, Kamera, Paket Kamera vb. sistemler konusunda tüm ihtiyaçlarınıza cevap verebilecek geniş ürün yelpazemizle hizmetinizdeyiz.

 233. Hırsız alarm sistemleri Ankara da 25 yıllık tecrübe ve 7/24 alarm sistemi destek kurulumu ile Ankara da sizlerin hizmetindedir. Projelendirmesini ve kurulumunu yaptığımız birçok güvenlik alarm sistemini, kamera ve güvenlik sistemleri kurulumlarını tamamlayarak sizlere teslim etmekten gurur duyuyoruz. Güvenliğinizi emin ellere teslim ettiğiniz için teşekkürlerimizi sunarız. Firmamızın saygılı ve iş bilen personelleri sizlerin memnuniyetini üst düzeyde tutabilmek için her zaman kendini yetiştirmekte ve günümüz teknolojisine ayak uydurmaktadırlar.

 234. Hırsız alarm sistemleri Ankara da 25 yıllık tecrübe ve 7/24 alarm sistemi destek kurulumu ile Ankara da sizlerin hizmetindedir. Projelendirmesini ve kurulumunu yaptığımız birçok güvenlik alarm sistemini, kamera ve güvenlik sistemleri kurulumlarını tamamlayarak sizlere teslim etmekten gurur duyuyoruz.

 235. carl altan said

  akp nin tumu hirsiz ve serefsizler..

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: