Vatan Hainleri!

Türk’ün Ekmeğini Yiyip de Türk’e kılıç Sallama!!

Tayyip Türk mü? -1-

Posted by vatanhainleri Mayıs 2, 2007

Selamlar sevgili okuyucularım…

Bize gelen yorumlarda Tayyip bey’in ailesini araştımamı pek çok ziyaretçim belirtti… İşte bu yazımda tayyip’in soyunun nereden geldiğini sizlere aktarmaya çalışacağım…

Tayyip’i anlayabilmemiz için herhalde dedelerinin nerden geldiğine bakmak yeterli olacaktır…

Tayyip’in anne tarafı Rize ili Güneysuyu ilçesine Gürcistan’ın başkenti Batum’dan gelmiştir. O sıra da Batum’dan gelen aileler arasında “Mezarcı” ailesi de vardır. ( Hatırlayın milletvekili olduğu dönemde sapıtarak kendini peygamber ve mehdi ilan eden hasan mezarcı bu aileden gelmektedir)

1991 yılı milletvekili seçimlerinde liste savaşı yapanlar arsında Erbakan ile Tayyip varı. Erbakan kendine yakın isimlerin liste başına getirilmesini istiyordu. Ama buna Tayyip şiddetle karşı çıkıyordu! Erbakan’ın seçimi Ali Oğuz’dan yanaydı… Anca Tayyip liste başına Gürcü kökenli, Ümraniye Müftüsü Hasan Mezarcıyı yazmak istiyordu. Erdoğan oarti merkezeine direniyordu ve sonuçta istediği oldu!!!

Mezarcı da Tayyip’e layık biri olduğunu kanıtları. Örneğin partinin Bayrampaşa teşkilatında kadınlara yaptığı konuşmada Atatürk’e iğrenç iftiralarda bulundu… Bu konuşmada kendi kökenini de dışa vurdu! Mezarcı konuşmasında şunları söyledi:

“Atatürk milliyetçiliği ne demek? Herkes Türk’üm diyecek, ne yani, senin hatrın için ben anamı babamı inkar mı edeyim? Ben senin atan gibi veled-i zina mıyım? Ben Batum’luyum benim köküm belli…!”

Tayyip beyde aynı sıralarda Almanya’da yaptığı bir konuşma da:

“Ne mutlu Türküm diyene ne demek? Sen “Ne mutlu Türküm diyene” dersen, o da “Ne Mutlu Kürdüm diyene” der…”

Yine Tayyip’in yakın arkadaşlarından Rize milletvekili Şevki Yılmaz şöyle çığırıyordu:

“Şimdi gençler! Müjde veriyorum. Şafak var… Şafak! Vallahi şafak var! Safları sıklaştırın… Tahrik için konuşmuyorum, şafağı gördüm… Nerede? İşte burada! Sümeyyeler! Nerede? İşte burda; Bilaller!
Şafak vakti Gençler, gençler…! Muhammed İkbal’i dinle, meşhur şair: “Güneş doğarken şafak gelir. Kızıllık olur sabah. Gök kızarmadan güneş gelmez. Şehit kanı dökülmeden hak gelmez.”

Tayyip’in çocukları Sümeyye, Bilal ve diğerleri soluğu Amerika’da alıyorlar, öğrenimlerini orada devam ettiriyorlardı. Akranları türban kavgası verirken kendileri, babalarının açıklamalarını da görüldüğü gibi türbanla okuyamadıkları için Amerkiya gitmişler! Sümeyye ABD’de Hollywood yıldızları ile yemek yiyordu…

Kızları Amerika’da Robert De Niro ile mum ışığında yemek yiyen Tayyip, 1994 yılında Ümraniye’de gene çığırıyordu:

“Bir gece saat bir buçukta elektrik direğinde yaşlı amca, eve dönüyorum, araba ile durdum, gece saat bir otuz durdum. Üç dört tane genç, “amca” dedim. “Yahu ne yapıyorsun?” Elektrik çarpacak in aşağı bu gençler çıksın bağlasın” hiç umrunda değildi.

Bağladı, indi. Gayret kararlı. İfade aynen şöyle; “Sen bana şahadeti çok mu görüyorsun?” dedi “yahu amca Refah’ın bayrağı ile şahadetin ne alakası var Allah aşkına?” “Sen ne diyorsun?” “Her refah bayrağı, Muavenet Muhribi’nden Saratoga’ya bir mermidir.” dedi. Şimdi soruyorum sizlere; bu inancın , bu imanın önünde Amerikası, Batısı basını televizyonu durabilir mi?”

Kızının yaptıklarını anlatamayan Tayyip Amerika’ya sövüyor…

Neyse biz Tayyip’in kökenini araştırmayı sürdürelim… Tayyip Başbakan olarak memleketi Rize’nin Güneysu Beldesine gittiğinde kendisini hemşerileri “Potamya’ya hoşgeldin” “Potamya’nın Gururu!” pankartlarıyla karşıladı…

Buralar ise Güneysu olarak bilinirdi… Potamya nereydi? İşin aslı ortaya çıktı… Güneysu ilçesinin Rumca ismi Potamya idi… Bu köyün ahalisinin bazıları sonradan Müslüman(!) olmuş Rum’du…! Hala Güneysu ilçesinin rumca ismini kullanıyorlarsa Türklüğü içlerine sindirememişlerdi demekti… Tayyip ise bu karşılamadaki pankarttan rahatsız olmadı!

Başbakan olduğunda ilk ziyaretini Yunanistan‘a gerçekleştiren Tayyip Ramazan olduğu halde oruç tumamıştı… Erdoğan Smitis ile görüşmesinde ilgi çekici bir taraf var… Bu da şu:

Tayyip İngilizce bilmiyor… Smitis’te Türkçe bilmiyor!!! Peki ama bunlar nasıl konuştu?

Tayyip buna bir açıklama getirdi… Anlattığına göre ilk patronu bir Rum’du!!!

 Ergün Poyraz’ın “Musa’nın Çocukları” Adlı eserinden alınmıştır.

Reklamlar

220 Yanıt to “Tayyip Türk mü? -1-”

 1. Cengiz Han said

  yahu tarikatın lideri olmaz şeyhi olur bir… ikincisi o tarikatın şeyhi M. Es’ad Coşan idi onun cemaatte olduğu sırada… ayrıca cemaatte olmak ırk gibi değildir, başlar ve biter istenildiğinde bu da üç.

  öğren de gel.

 2. Yasin said

  Süper bir blog tebrikler. Çok güzel şeyler yazmışsınız.

  Lütfen bu video’u da ekler misiniz blogunuza

 3. Cengiz han said

  Yazının yanlış yere olması değil, yazarının yanlış yazması dikkat çekici taraftı.

 4. volex said

  kardesim sizler birer s… türkiyede neyin türkünü arıyorsunuz hala anlamadınız değilmi.. türkiyede gerçek türkleri arıyorsanız onlar çok çok azlar aman diğer kavimleri dışlamayın sonra başınıza ne geleceği belli olmaz

 5. erkanakoz said

  ZIRVAAAAAAAAAAAAAAAAAAA………SALLLLAAAAAAAAAAAAAAAA…..OHAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA

 6. delizenciler said

  karalama kampanyası mı 🙂

  fazla karalamayın,
  mürekkebiniz elinize gözünüze bulaşır sonra…!!

 7. Yine bir sürü şey saçmalamışsınız…

 8. her şey yalan.. said

  vık vık vıkk!!

  bari nufuz bilgilerini http://www.joshuaproject.net aldıgını belirtseydinde ,bi b.. benzeseydi,
  neymıs ugretım gorevlılerı g… kaldırmışta araştırma yapmıs!!!

  ee tabı google dan http://www.joshuaproject.net bulmak zor olsa gerek!!

 9. vatanhainleri said

  Zaten aklınızın almayacağı açık birşeydi…

  Neyse bazı arkadaşlar kaynak istemiş:

  Vikipedia’da Türklerin oranı %81,33
  http://tr.wikipedia.org/wiki/T%C3%BCrkiye'de_ya%C5%9Fayan_etnik_gruplar

  Senin verdiğin siteye göre de 73 milyon insandan 52 milyonu Türk!!!
  http://www.joshuaproject.net/countries.php

  Ayrıca Türkçe’nde de hata var “nüfuz” kelimes “s” ile yazılır yani “nüfus” olacak!!!

  Ayrıca yine bir sürü şey sallamışsınız diyen arkadaş neresinin sallama olduğunu söylerse ona anlamasında yardımcı olacağım.

  Bundan sonra yapacağınız yorumları da adab-ı muaşerete uygun olarak yaparsanız sevinirim!

  Saygılar…

 10. Free Stand said

  Türk olmuş olmamış ne farkeder ?

  “David Lloyd George” ingiltere başbakanıymış bir zamanlar ( 1922 li yıllarda) eşcinsel biri idi.

  Onun muhalifleri bu sebeple ona karşı dururlarken o şu gibi sözleri sarfetti;

  Ben ülkemi kıçımla değil, kafamla yönetiyorum.

  Bırakın kim neymiş. Ülkeyi yönetebilme kaabiliyetine bakın siz.

 11. aygen said

  Siz aldirmayin bu bos kafali insanlara.
  Ellerinde delili yada bilgisi olan varsin sunsun.Siz sundunuzda yetkiller koymadimi.Ancak zirvalik,sacmalik demeyi biliyorsunuz.Bilgisizlikten diyecek kelimeniz bile yok.
  Bir vatan olmayi,bir halka mensup olmayi bir dine bagli olmayi bile bir tarafa biraksaniz RTE isimli bu adam ve tayfasi insan olarak bile bes para etmezler.Butun pislikleri kisiliginde barindiran bu insanlar umarim Türk degildirler.Hatta musluman bile oldukalrına inanmiyorum ben.Bizim dinimiz guzel ahlak dinidir,baris ve kardeslik dinidir.Yedigini ye yiyemdigini sat cebine koy,insanlari birbirine dusur,nankorluk et demez bizim diznimiz.

  saygilar

 12. Sibel Turkover said

  Benim arastirmalarim soncu Tayyip’in aslinda Canakkale Savasi’nda bize karsi savasan bir Anzak askerinin cocugu oldugu sonucuna varmis bulunuyorum:

  Iste delili:
  Baykal’a tüyolar: Erdoğan aleyhinde 10 tane kapı gibi belge!

 13. Blazen said

  Volex demişki Türkiye’de Türk’ü ne ararsınız,yuh ben sana daha ne diyeyim.
  Türkiye’de yaşayan insanların resmi kaynaklara göre %83’ü TürkoğluTürk’tür,önce bunu öğrende gel.CIA’e görede %80’i Türk’tür.
  Ülkenin adı Türk-iye,konuştuğun ve buraya yazdığın dil Türk-çe,Bayrağın Türklerin Orta Asya’da kullanmış olduğu AY-Yıldız,bazı Arap ve Yunan gelenekleri dışında geleneklerinin birçoğu Orta Asyalıların kullandığı Türk gelenekleri,Azerilerle anlaşabiliyorsun,Orta Asyalı(Kırgızlar başta olmak üzere)anlaşabiliyorsun,ve demişsinki Türk’ün işi ne?
  Ne mi,sen uzayda mı yaşıyorsun?

 14. YASİR said

  çok ………….ca açıklamalar yapmışsınız tayipi çekemeyenler böyle afkursun.istediğin kadar afkur…o yazıyı yazanda ne düşünmüs anlamadm ama kapasitesi okadar galiba.

 15. efendy said

  HAHAAHAAAAAAA YA NERENİZDEN UYDURUYORSUNUZ BİRDE ONU BELİRTSENİZ DAHA KOMİK OLACAK ASLINDA YANLIŞ SİTEDE YAYIN YAPIYORSUNUZ KOMİKİM.COM ADRESİNE VERSENİZ REKORA KOŞAR KANIMCA……..

 16. serself said

  Sayın YASİR,Tayyip’i çekemeyenlerin avkurduğunu yani havladığını söylemiş.Yorumunuza katacağınız başka değerli görüşleriniz yokmuydu sayın YASİR.Sizin engin bir şahsiyet olduğunuzu düşünüyorum.Ne olur bizi değerli fikirlerinizden mahrum bırakmayın.(tabii eğer varsa)

  Tayyip’i (dolayısıyla temsil ettiği zihniyeti)savunanların ortak noktasını düşünüyorumda,yorumları (burada ve daha başka internet sitelerindeki) hep kısa,sığ ve hakaretlerle dolu.Yapmayın arkadaşlar,azıcık okuyunda kelime dağarcığınız biraz olsun gelişsin.Güzel Türkçe’mize de haksızlık etmeyin bu arada.İmla kurallarına da dikkat edin aradabir.(bilgi için kaynak:Türk Dil Kurumu-İmla Kılavuzu)

  Fetullah’tan feyz,Tayyip’ten gaz alacağınıza azıcık başınızı kaldırıp gözünüzü açarak etrefa şöyle bir bakın.İnanın bana şaşıracaksınız.Hadi bakayım canlarım.Biraz gayret.:):):)

 17. oguzx said

  bu tabiki bir iddia dır bence… ama diğer parti liderlerininde soy ağacını bir araştıralım: bunların sonucunda elimize ne geçecek kim biliyorki kimim aslında hangi dilden, hangi ırktan ,hangi meshepten olduğunu bence bilemezsiniz ama bu liderlerin samimiyetinide bilemezsiniz zaten bunlarada halk karar verir kimin samimi kimin samimi olmadığına..
  Siz kendi soyunuzu nasıl araştırırdınız? veya hangi türklerdensiniz? bu sonuca nasıl vardınız? formulü nedir?…bunun bize faydası nedir? siz bence tayyiple ilgili yazınızı bize doğruluğunu ispat ediniz. bizi ikna ediniz biz de size inanalım, ve destekleyelim….

  Yazıda ki hiçbir şey sallama ya da zırva değildir. İspat ederim! Siz eğer bunun yalan ya da sallamasyon bir idda olduğunu ispatlarsanız bu yazıyı siteden kaldıracağım…
  Buyrun… demeniz bana göre yanlıştır. sadece iddiadır.

  bir tarafsız vatandaş olarak şimdiden teşekkürler.

 18. Blazen said

  Ha birde unuttum eklemeyi,ülkenin kurucusu da:
  Ata-Türk.
  Anladin sen onu.

 19. yasir çınar said

  serself yanlıs düşünüyorsun kardeş tamamen yanlış.ben efendye katılıyorum bu yazıları yanlış siteye vermişsiniz.komikim.com a koymanız lazım.türkiyede başka bi sevilecek insan olsaydı o iktidar olurdu ama siz bi çevrenize bakın sevilcek tayipten başka kmse yok.siz hangi partilisiniz serself.

 20. hamim said

  ya eğer TÜRKİYE’nin bir başbakanı bile TÜRK etnik kimliğinde olmayıp sadece TÜRK vatandaşıysa bu Atatürk’ün başarısının bir göstergesidir.

  anayasa madde 66da diyor ki “Türkiye Cumhuriyeti’ne vatandaşlık bağı ile bağlı olan herkes Türk’tür.” link aşağıda inanmayan bakabilir.
  bu madde Atatürk’un etnik kimliğe değil, aynı VATANI paylaşanların ortak paydasına dayalı ULUS KURMA ve bu ulusa ait bir ULUS DEVLET oluşturma hayalinin başarıya ulaştığının göstergesidir.

  http://mevzuat.meb.gov.tr/html/kanun2709-1.htm

  –ancak belirttiğin kaynaklar BAŞBAKANIMIZIN RUM OLDUĞUNU KANITLAMAYA YETMİYOR. komplo teorisyenlerinin kullandığı yöntemi kullanarak yazılmış bir yazı.
  1-potamya kelimesine itiraz etmemesi eğer başbakanın rum asıllı olduğunu gösteriyorsa, sen de rum’sun! ve bütün TÜRK HALKI da rum!
  çünkü TÜRKİYE’de herkes bildiğin gibi mezopotamya kelimesi ders kitaplarımızda geçer.ve hepimiz bu kelimeye itiraz etmeyiz, bunu kabul ederiz.o zaman hepimiz rum asıllı olamlıyız. desene türkiye’de türk kalmadı!

  “mezo-” ön eki eski yunancada “-arası” anlamına gelir. “potamya” ise “nehir” demektir.
  antik dönemde bir yunan tarihçi olan polybios fırat ve dicle nehirleri arasına mezopotamya ismini vermiştir.

 21. Önceki yorumum için sizden özür dilerim. Ama ne yazık ki sitenizdeki yazıların tümü çok yanlış şeyler. ( Bu kendi görüşümdür! ) Tekrar özür dilerim.

 22. Müslüman Türk!! said

  it ürür, kervan yürür 😉 ürün bakalim nereye kadar üreceksiniz, sandikta saklanacak delik ararsiniz! Az kaldi bazi sahsiyetsizlere cevabi vermeye, seçimler 22 temmuz, arastirmalarin göstergesi %55 oy AKP ye 🙂

 23. bulent uzun said

  way fethullahın gulleri way
  bu sitede sizin milliyetçiymiş gibi gelip söylediginiz yalanlar dizi aştı.
  turkiyede turk olmamakla övuneceksen git bartelemeosun kapısında dilen burad ane işin var soysuz.

 24. Yukarıdaki yazıya karalama yada iftira diyenlere söylüyorum daha fazlasını öğrenmek istiyorsanız ERGUN POYRAZ’ın “Musanın Çocukları” adlı kitabını okusunlar.

  Diğer bir husus ise bunlar iftira veya yalan ise her konuda mahkemeye giden(karikatürde dahil) Recep Tayyip ERDOĞAN yani büyük bir olasılıkla Rum Tayyip neden mahkemeye gitmiyor?
  Hatta Karısı Emine ERDOĞAN da Yahudidir yine aynı eserde delilleri ile gösterilmiştir.İçişleri bakanı Abdulkadir Aksunun Ermeni olduğu gibi.

  Diğer bir nokta ise her gördüğünüz sakallıyı babanız sanıyorsunuz.Yani her müslümanım diyeni müslüman görüyorsunuz bu kadar cahil ve aptalca bir düşünce olur mu? Önemli olan Lafa bakılmaz aynasıdır iş kişinin.

  Tayyip ne mi yapmıştır :

  1-İlk defa donuz kesimlik hayvanlar arasına alındı

  2-İlk defa bir Başbakan ve Dışişleri Bakanı, islamiyeti yok etmeye yemin eden bir Papa’nın heykeli önünde fotoğraf çektirdi.

  3- İlk defa bir cami kiliseye çevrildi.

  4-İlk defa kilise ve havralar imar planında yer aldı.

  5-İlk defa bir Başbakan Yahudi düşünce kuruluşundan “ Üstün Cesaret Ödülü” aldı.

  6-İlk defa bir Başbakan “ bir dönem dini kullandık” dedi.

  7-İlk defa bir Başbakan İslam dünyasının sınırlarını değiştirecek BOP’un eş başkanı oldu.

  8-İlk defa bir Başbakan Müslüman topraklarını işgal eden ABD askerlerinin evlerine sağ salim dönmeleri için dua ettiğini açıkladı.

  9-İlk kez İsrailli bir işadamına çok gizli bir şekilde 800 milyon dolar kaynak aktarıldı.

  10-İlk defa zina suç olmaktan çıktı.

  11-Din dersinin müfredatını değiştirerek islamı anlatan bölümler çıkartıldı.Her dine geniş yer veren bir din kitabı haline getirildi.

  12-İlk defa AKp döneminde Hz.Muhammed din kitaplarında resmedildi.

 25. Yukarıdaki yorumun daha fazlası ve Fetoş hakkında geniş bilgi için :

  http://cicikagan.blogcu.com

 26. tarkan bey said

  ırk doğuştan kazanılır ve Türk vatandaşı olan her ırktan insan bu ülkenin haklarından yararlanır.İnsanları ırklarından ötürü aşağılamak insan olanlara yakışmaz.Irkıyla övünmek ise her insanın hakkıdır.Asimile etmek bir ırkı başka bir ırka çevirmeye çalışmak ırkın nüfüsünü arttırmaktan başka bir işe yaramaz.Ne gerçekçidir ne de doğru birşeydir.

 27. kerem said

  çok haklısınız

 28. tausrezes said

  Saçmaaaaaaaaaaa
  Kendinizi Kaybetmişsiniz siz….
  Komiksiniz Sadece Gülüyorum Sizlere….

 29. tarkan bey said

  bu bağlamda;”Ne mutlu Türküm diyene”her Türkün gururla söyleyeceği bir sözdür.Fakat diğer irktan insanlara” bu söz senin içinde geçerlidir” demek hem kendi ırkına hem de diğer ırklara söylenen boş ve değersiz bir cümledir.Eğer ortak payda aranıyorsaki aranıyor(Sezar’ın hakkı Sezar’a)Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşı olma kimliğidir.Türkiye sadece Türklerden oluşmuyor.Keşke öyle olsa diyenler olabilir ama öyle değil…İnsanların bir kısmı Türk bir kısmıda diğer ırklardan bu ülkede.Ve herkes kendi ırkıyla gurur duyar ve böyle yaşamak ister.Bu standartın sağlanması umuduyla SEVGİYLE kalın…

 30. ofelya said

  Bir kere;
  Bir çok politikacı(baykal,çiller,ecevit…)diye anılırken ”Tayyip” denilmesi bir aşağılamadır.
  gerçi bu yazının tamamı bir aşağılama niteliğinde ama…
  bende gürcistan kökenliyim!!!
  gürcüler türklerden çok ayrı bir millet mi???(bkz.kavimler göçü)
  Sizin takındığınız tavır milliyetçilik değil şövenistliktir!
  siz değilmisiniz batıyı örnek alan(ki bu kıyafet bazında yüzeysel kısaca)sonrada abde ve ab aleyhinde slogan atan!
  Önce kendi içinizde çelişiyorsunuz,kimlik çatışması yaşıyorsunuz.
  Sosyologlara güzel bir araştırma konusu olursunuz…

 31. fatih said

  çamur at izi kalsın matığı gene

 32. yağmurdamla said

  YOK SAÇMALAMIŞSINIZ YOK BİŞEY…YA SİZ BAŞKA ŞEY BİLMEZMİSİNİZ TAYYİPÇİLER..KANITLARLA GELİN LÜTFEN…ÇOK GÜZEL BİR ARAŞTIRMA TEBRİKLER.

 33. erkam said

  bu mantıkla gidersek türkiyede kaç tane türk var????
  değerli arkadaşım bunlarıda araştırda bi zahmet bizde örenelim
  ha unutmadan kendi soyunada bi bak:D
  ne kadar türksün

 34. ahmet kafkas said

  EVET GERÇEKTEN KOMİK…..KOMİK DİYEN ARKADAŞLARA KATILIYORUM…AMA KOMİK OLAN BU SİTE DE YAZILANLAR DEĞİL SİZLERSİNİZ…BAŞBAKAN RECEP TAYYİP ERDOĞAN KENDİ AĞZIYLA İTİRAF ETMİŞTİR KİTAP OKUMADIĞINI…KİTAP OKUMAYAN ARAŞTIRMAYAN BİRİSİ DOĞRULARI NASIL ÖĞRENEBİLİR??? VAHİY Mİ GELMİŞTİR YOKSA? ALLAH’IN İLK EMRİ “OKU” DUR…MADEM DİNDAR OLDUĞUNUZU İDDA EDİYORSUNUZ, BİLMENİZ LAZIM…NEDEN İLK EMRİ OKUDUR? HİÇ DÜŞÜNDÜNÜZ MÜ? DÜŞÜNMEMİŞSİNİZİDR ELBET NE GEREK VAR Kİ? SİZ DE O HAYRANI OLDUĞUNUZ RTE GİBİ OKUMAMIŞSINIZ…BURADA YAZANLARIN DOĞRU OLUP OLMADIĞINI BİLMİYORUM…OLABİLECEĞİNİ DÜŞÜNÜYORUM EN AZINDAN BİR KISMININ…NEDEN Mİ? NEDEN ÇOK BASİT ORTA DA YAPILAN İCRAATLAR, SÖYLENEN SÖZLER, AĞIZDAN ÇIKAN LAFLAR VAR…BUNLAR YETERLİ DEĞİL Mİ SİZLER İÇİN?
  BAŞKA KANITLARA GEREK VAR MI? DİYELİM Kİ SİTE DE YAZILANLAR DOĞRU DEĞİL… BUNCA YILDIR TELEVİZYON DA İZLEDİKLERİNİZ KENDİ KULAKLARINIZLA İŞİTTİKLERİNİZ DE Mİ DOĞRU DEĞİL??? BENCE BÜTÜN BUNLAR BALIK HAFIZASINDAN KAYNAKLANIYOR…ARKADAŞLAR OKUYUN TAKİP EDİN VE UYUMAYIN..BAŞKA TÜRKİYE YOK BAŞKA VATAN YOK ÇOCUKLARINIZIN GELECEĞİNİ DÜŞÜNÜN…LÜTFEN KAFANIZI KALDIRIN. BU ARADA BEN DE GÜRCÜ KÖKENLİYİM… BU TİP TARTIŞMALARIN MANASI YOK…ATATÜRK 80 YIL ÖNCE ÇÖZMÜŞ OLAYI BİZ HALEN TARTIŞIYORUZ… NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE!!!

  UNUTANLAR İÇİN RTE NİN SÖYLEDİKLERİ…BİRAZ KAFA YORUN LÜTFEN:
  http://akpartigercegi.wordpress.com/2007/05/04/cumhuriyet-laiklik-ve-ataturk-dusmani-bir-magandanin-son-12-yilda-soyledikleri/

 35. ali63400 said

  yazını okumadım saçma sapan bişey..
  ayrıca Tayyip dedigin şahıs Şu an Türkiye Cumhuriyetinin Başbakanıdır.Biraz Daha Saygılı olursa sevinirim

 36. efsun said

  günde 4 saat uyuyan bir başbakan olduğunda nelere vakit ayırabilceğini sen söyle bakalım?
  adam hizmet ediyor,lafla değil icraatla 😉

 37. Kabir azabı said

  Kendine Müslümanım diyen ve Türküm diyen herkesi vicdanına seslenmekteyim. Ey RTE hayranları, hayran olduğunuz şahsiyetin Amerika’da aldığı Yahudi Cesaret Ödülü’ne, onu geçtim törendi giydiği HAÇLI cüppeye bir bakınız! Ey kendine Müslümanım diyen sahtekar ve boş zihinler, cehaletiniz sizi kör etmiş durumda. Öyle ki bu sitede yazılan her bilgiyi, kanıtlanan her pisliği yine delillerle ıspatlarla yıkmak yerine “heheh çok komik ancak komikim.com a gönderin” “ya çok ……ca açıklamalar bunlar” yahut “yuuuuh çok sallamışssınız” gibi ancak 6 yaşındaki bir çocuğun yahut bir beyinsizin verdiği cevaplarla o aciz düşüncenizi ve din hortumcusu vicdanınızı rahatlatmaya çalışıyorsunuz. Ama hayır! Allah sizlerin ne menem kullar olduğunuzu çok şükür biliyor. RTE gibi sahtekarların ve onun peşine düşen dalkavukların sonunu da ancak Allah biliyor. Siz gülüp eğlenedurun hazır vakit varken çünkü o cılız mantığınızın almayacağı bir biçimde alaşağı olacaksınız Rabb’imin izniyle…

 38. bayatkoyu said

  ya sen varya amma mal adammisin yaa sen git once kendi soyunu sopunu arastir KANSIZ

 39. Kabir azabı said

  İşte bir sığlık bir cehalet örneği daha. Ancak 2 satırlık yorumlar yazacak kadar bilgilisin… seviyeyi korumak isteyen onca insan varken “maladammisin” dan tut “kansız”a kadar hakaret dolu bir yorum. Kardeş sana diyeceğim tek şey var: Bana kansız diyen kansız oğlu kansızdır. Benim soyum sopum belli çok şükür, herşeyimle TÜRKüm ve MÜSLÜMANım, o taptığınız RTE yi bile doğru düzgün savunmaktan aciz bir zihniyetle karşı karşıyayız maalesef.

 40. turkagloco said

  bole edebiyat parçalamayla olmuyo turk luk muslumanlık
  sen kim turk diye bakarsan en adı … lar asıl chp lilerdir
  baştada a.. dür çünkü ittehat ve terakki cemiyeti mason asıllı bir cemiyettir (kime sorarsan sor) yani ittehat ve terakki üyeleri mason dur mason demekte din düşmanı demektir …

  ayrıca burda kimin türk olduğunu konuşuyosak en büyük mallığı biz yapmış oluruz provakatif saldırılara alet oluruz belkide bu blog un sahibi türkiyeyi provake ediyor bilinmez belkide bazı gerçekleri gostermeye çalışıyor
  ama !!!!!!!!!!önemli bölüm !!!!!!!!!!!!!

  BANKACILIK V.B. EKONOMİ SİYASAL BİLİMLER FAKÜLTELERİ GİBİ EĞİTİM KURUMLARINDA ANLATILAN DERSLERDE ÜLKELERİN YILLIK BÜYÜMELERİ ELE ALINIRKEN İNGİLTERENİN YILLIK BÜYÜMESİ %1 (ÇOK UĞRAŞILARAK)
  AMERİKANIN YILLIK BÜYÜMESİ %0,7 FRANSANIN YILLIK BÜYÜMESİ %0,8 LERDE İKEN RECEP TAYYİP ERDOĞANIN GELDİĞİ İLK SENE ÜLKENIN YILLIK BÜYÜMESİ %2 İKİNCİ SENE %3 ÜCÜNCE SENE %5 OLMUŞTUR BU İÇİNDE BULUNDUĞUMUZ YARIM DÖNEM İÇİNDE TÜRKİYE YİNE % 5 ORANINDA NET BÜYÜME ELDE ETMİŞTİR NASI OLUYO DİCEKSİNZİ ONUDA ANLATICAM CHP NİN KARŞI OLDUĞU ŞEYERİ YAPTIK OLDU EN KISASI NE YAPTIK TÜRK TELEKOM ÖZELLEŞTİ NOLDU YABANCI ÜLKELERDE (ABD İNGİLTERE)HİÇBİR TELEFON FİRMSI DEVLETİN DEYİLDİR TÜRKİYEDE NEDEN DEVLETİNDİR ÇÜNKÜ TÜRKİYE SAVAŞTAN YENİ ÇIKTIĞI ZAMAN ZENGİN BU İŞLERİ AÇACAK BİRİ OLMADIĞINDAN HERŞEYİ DEVLET YAPMIŞ (DEMOKRASİ İNSAN HAKLARI FELSEFE GRUBU ÖĞRETMENLERİ TASTİKLİ AÇIKLAMA) TARIM İÇİN ÇİFT ÇİNİN ELİNE MAKİNAYIDA DEVLET VERMİŞ BANKALARIDA DEVLET AÇMIŞ SONUN DA NOLDU ARTIK TÜRKİYE DEVLETİ UYUMUYOR ÇÜNKÜ NEDEN RECEP BEYİMİZİN SAYESİNDE NE YAPTI İSMEK NE BU İSMEK İSTANBUL MESLEKİ EĞİTİM MERKEZİ MAHALLE KONAKLARINA KÜTÜPHANE NEREYE GİDERSEN GİT HER MAHALLEDE KÜTÜPHANE VAR VE ÖĞRENCİLER DOLDURMUŞ OKUYOR ALLAH RAZI OLSUN ALLAH BAŞIM IZDAN EKSİK ETTİRMESİN

 41. kefnun said

  metin ve yorumlardaki aynılık ne acı… öncelik metin üzerine düşünülmeden yazılmış sadece küçük bir noktaya değinmek isiyorum gürcistanda veya barumda rumca değil lazca ve gürcüce konusulur rumca pontustan kalma ayrı bır dıl olarak devam edegelmektedır ve rızeden cok trabzonda yaygındır ama bu demek değildir kı rumca bılen ınsanlar rumdur hayır onlar bu zamana kadar hep turkıyenın menfaaatelerı dogrultusunda hareket etmıs vatanperver turkıyelılerdır aynı sekılde turkceyı konusan her halk da türk olacak dıye bır sey yoktur zaten olması da cok gerekmıyor ulus devlet anlayısında turkluk değil turkıyelılık soz konusus olmalıdır oysa bız yok efendım turk olmayan bızden değil dersek kendımızı daha onemlısı devletımızı yalnızlıga suruklemıs oluruz kı bunun sonucları altından kalkılamayacak kadar agır olur
  bu gune kadar hala daha bır bırlık ve beraberlık sozkonusuysa bu ıslamın sagladıgı kardeslık anlayısı ıle ılgılıdır kı bu konuya buyuk kahraman kazım karabekır de kürt meselesi adlı eserinde değiniyor ortada ortak bir inanış varken ve birlikte kurtarılmış bir vatan sözkonusuyken birilerinin bunu yalnız türklere maletme çabası dipsiz bir kuyudur bu zıhnıyet canakkalede şehid olan trabzonlu dursun diyarbakırlı mahoyu nasıl izah edecek bize vaysayalım kı tayyıp turk değil sız hiç mustafa kemalın soyunu arastırdınız mı veya inönü türk müydü demirel türk te ne oluyor mason bu insan ya bizler yalnızca türk olmayı doğru olmak vatanperver olmak olarak algılarsak karşısında cevapsız kalacagımız cok soru ve sorun gelır onumuze biz şimdi illa tayyibi eleştireceksek siyasi iicraatlarına bakalım ordan yanlışlarını söyleyelim ki bulmakta zorlanmayacagız emın olun ama bu kadar cahılce bır elestırı hiçbiryere göturmez bizi tayyıp türk değil eeeeeeee derler adama 😀 bence siz türk büyüğü diye öğretilen o çooook büyüklerin soyunu da b i inceleyin şaşaıracaksınız üzüleceksinizde ama size mükemmel bir tyo islam kardeşliği duygusu ie yaklaşırsan buhranda ayrılıktan gayrılıktan kurtulursun ne mutlu müslümanım diyene huzur islam türklükte değil
  selam saygı ve dua ile…….

 42. kefnun said

  bir eleştiri de tayyip erdoğan muhiplerine hocam allah için bir cümle kurun evet güzeel yorumlar yapan dostlarımız da var ama bu kadar ilgiç bır savunma olabılır mı hahahhah nedir ya bi karsı duruşunuz varsa bunu sözle ifade edin ya konuş ibret alsınlar ya sus adam sansınlar
  selam saygı ve dua ile…

 43. yağmurdamla said

  tayyipçiler sizin ya beyniniz yok ya da beyniniz ele geçirilmiş.yahu herşey ortada artık bağıra çağıra satılıyo herşey, siz uyuyun ayakta.aa pardon ama din yüzündendi demi.dini içinizde yaşayın salak olup bunlara kanmayın.

 44. pelin said

  Ne yani bu adam yavurmu ?; 🙂

  http://www.sultaniye.net/

 45. onurla said

  BIRAKIN SAGI SOLU ARASTIRIN TARRİP DENEN ADAM DÜNYAY GELMİŞ GEÇMİŞ EN KORKULACAK ADAMDIR.SIRPLARDAN KORKMAM TARRİPTEN KORKTUGUM KADAR.İSLAMİYETİ BİLE KİRLİ ELLERİNİ SOKAN BUNLAR.UYANIN LAF KALABALIĞI YAPMAYIN NET OKUYUN.SATTIRMAYIN BU ÜLKEYİ.ARAPLARDAN FARKINIZ KALMAZ.SOYSUNUZU INKAR ETMEYIN AMA TÜRKLÜĞÜNÜZÜDE İNKAR ETMEYİN.30000 ŞEHİT BAZI BURDA YAPILAN ZIRVA YORUMCULAR GORMEK ISTEMEBILIR.250000 SEHIDINI ZATEN GORMUYORLAR.

 46. theturk said

  TAM IRKÇI MANTIĞI, YOK ŞU TÜRK MÜ YOK BU TÜRK MÜ…
  PEKİ SEN, BEN TÜRKMÜYÜZ? KÜTÜĞÜMÜZ NEREYE KADAR VARKİ KONUŞUYORUZ
  YOK OSMANLI HANEDANINDANIM DİYOSAN O BAŞKA…

 47. MERT TÜRKCAN said

  Çiğnediğimiz topraklara atalarımızın kanları aktı.Vatanımızda yeşillenen ağaçlar kanla sulandı.Öylesine onurlu, şerefli bu vatanda başımız dik yürüyoruz ki bu, şanlı ecdadımızın canına, kanına mal oldu.Damarlarımızda akan kan Türk kanıdır.Hangi Türk vatan uğruna canını vermekten çekinmiştir?Dinle Tayyip, sizde inandığınız şeyler için bile can verecek yürek yok.İyice bak Türk Bayrağına ki bunun rengi neden böyle kan kırmızı diye bir düşün be adam.Bu bayrağın altında, senin gibi soyu sopu belirsiz biri yaşıyorsa, ve başbakansa, bil ki bu her fırsatta küfrettiğiniz atamızın sayesindedir.Minnet borcunuzu ihanetle ödemekse sizin tercihiniz, HAYALLERİNİZ KANLA SON BULACAKTIR!!!

 48. börtecine said

  tayyipciler demiyorum bu düşencesi olan arkadaşlara fakat bu insanlarları ırkçılık yolu ile değiştiremexsiniz düşüncelerini unutmayın osmanlının bile temel gücü yeniçeriler ve bayrak ve islamdı en nihayetinde derşirme karma bir toplumdu ırkçılık yapılması yanlış ayrıca oğuz kağan olsun atatürk olsun biz her zaman şehitler olsun ne mutlu ki bize biz türk üz ne mutlu ki bize müslümanlık nasip olmuş ve bize öyle güzel toprak ve bayrak nasip etmiştir. şunu söyleyeyim ben bu ülkeyi sevmiyorum yapamıyorum diyen varsa da bu topraklarda yaşamasın yada saygı göstersin bu ülke hepimizin bizler birey olarak devlete ve millete karşı sorumluluklarımızı yerine getirmeliyiz ve tek yumruk olmalıyız dinya türk düşmenı olmuş dostu yok biz birbirimizi yıpratıp asıl düşmalarımızı unuttuk bunları bir düşünün türkler dünyanın hakimidir bizi bizden başka kimse yıkamaz

 49. yasir çınar said

  ya çok saçmasınız yaaa harbi lan wala sizden adam olmaz şu tayip erdoğana laf atanların hiçbirinden bi ….. olmazzz

 50. börtecine said

  yasır çınar a : ağızına almışsın saçma falan hala geviş getiriyo adanm deve gibi sizlerin midesi yok anlaşılan bi de aile terbiyesi görmemişsin öğretmedilemi ağızında bir şey varken konuşma diye büyüklerin

 51. börtecine said

  sizler ağaçın altında köklenen yabani asalak mantar gibisiniz sizlere başka söleyecek cümle kuramıyorum ki biz terbiyeli olmayı sizin gibi terbiyesilerden öğrendik

 52. börtecine said

  dün o kanlı elleri sıkan adam bugün biz kable reileri ile görüşmeyiz diyor tayyipcikler diyorum tayibi savunanlara sizde potansiyel terör yüksek zararsınız giyin fistanlarınızı örgü örün zira kadınlarınız bile sizden daha yürekli ve adaplı sizler bu yüce türk milletinin içine sinmiş aşağılık bir türzünüz ırk diyemem müslüman ne de insan

 53. karhan said

  Bir insan hem dinci hem milliyetçi olamaz tatü’nün dediği gibi ters kutuplanma yapar.Türkiye’nin tek sorunu vatan haini arap artıklarıdır. Bunların din kardeşi vardır mesela kürt sait bunların efendilerindendir de müslüman olmayan Oğuz Türkü düşmanıdır. Bunlara hain demek gereksiz nezaket.

 54. börtecine said

  bedeviler evet yani arap her zaman haindiler yüzyıllarca türklerin koruması altında yaşadılar ama sonuçlarını gördük ne aşağılık olduklarını kürtlere gelince haklısın KARHAN yaşasın türk milliyetçiliği yaşasın türklük TÜRKSEN ÖVÜN , DEĞİLSEN İTAAT ET !!!!!!

 55. DODRU SÖZE NE HACET…
  ALLAH SONUMUZU HAYIR ETSİN.
  HALAAA AT GÖZLÜĞÜNÜ CIKARTMAK İSTEMEYENLERE NE DEMELİİ !!!
  BURAYA YORUM YAZANLAR HİÇMİ ARAŞTIRMA YAPMIYOR ,EN azından bir örnek
  tayyip döneminde 30.000 kilisenin ibadete acıldıgını biliyormuydıunuzz?
  peki ne için …
  ACIN GÖZÜNÜZÜ ARTIK uyanın

 56. mesude said

  türklükten utandıklarını anladıkta
  bunlar rum olduklarındanda bence utanıyorlar kişilik sorunları olduğu kadar kimlik sorunları da var bence. sayın yunan başbakanıyla rumca konuşmuştur.

 57. OgüN Ceviz said

  Burda etnik yapılardan bahsediliyosa burda lazlar olmaz olamaz.çünkü lazlar has ve has türktürler.avarlar sakalar kıpçaklar hazarlar gibi türk soylarından gelmektedirler..laz sadece lakap gibi bişeydir yani..o yüzden lazlığı tehdit unsuru gören varsa cahilliğinden hemen dönsün..LAZ OGÜN CEVİZ.Tayyip Efendiylede sandıkta görüşCez ..Vatan hainlerine Ölüm var yakında…tayyip yetiştiricileri CIA ‘in ortadoğu ve türkiye masaşefleridr.NE MUTLU TÜRK’ÜM DİYENE ‘yi diyemeyen vatan hainleri ülkede yaşyamaz bile hadi Eywallah…Bir TÜrk DÜnyaya BedelDİr

 58. antalya said

  Lütfen konuşmalarınız yapmadan önce bin kez düşünün.farzedelim ki o adam köken itibariyle Türk değil ne olacak ? yada siz hiç kendi kütüğünüzü araştırdınız mı acaba ? belki de sizin yada bizlerin de gçmişine böyle (yabancı) kimseler karışmış olabilir.Bu siteyi yapan temiz düşüncelerle bu siteyi hazırlamış olabilir.(teşekkür ediyourum) ama bir bozguncu da olabilir (kızmayın…ama bu da bir ihtimal). Netice itibarıyle bir kez konuşmak için bin kez düşünelim lütfen.Olabilecek her ihtimali değerlendirelim,bu işin yararı nedir zararı nedir iyi hesap edelim.Hepimizin amacı ülkemizi hakettiği yerlere getirmek olsun.Kişisel çıkarlar Milli çıkarlardan öne geçmemeli.Ve İyi olana kim olursa olsun destek çıkmalıyız.Hoşca kalın.

 59. kuvvacı_efe said

  Sevgili Editör

  Bu zırva yorumlarını yapanların söylediklerine bakmayın size basarılar diliyorum ve bu site bir rehberdir, hainlerin ve onların işbirlikçilerinin sergilendiği yerdir, kendini türk demeyen diyemeyenlerin yandaslarının yaptığı bu yorumlara kaale bile almayın. Saygılar

 60. hastürk said

  asıl hainlik milliyettçi ayağına yatıpta halkı sömürenlerdir. başa gelseler bile söylediklerini yapamayacak olduklarını bile bile insanın yüzüne bakıp yalan söyleyenlerdir. yaradılanı severiz yaradandan ötürü.sizlere cevap 22 temmuzda tekrar verilecek.şimdiden geçmiş olsun….

 61. ? said

  Herkese bir hatırlatma !!! Sayın başbakanımız koltuğuna oturmadan önceki durumumuz hiçde iyi değildi ! Ne çabuta unutu verdik ? Biraz rahata kavuşunca bakıyorumda herkes siyasete bulaşmış…
  O eski durumdayken bunları konuşmaya halimizmi vardı ? Bence bunlar bir rahatlığın simgesi. Tamam RTE hatasız değil ama, bukadarda Hain ve acımasız olamaz, Türkiye ve istanbul için yaptıkları ortada, sadece körler göremez hissedebilir! buda tüm art niyetli kişilere kapak olsun.
  Tekrar Tek başına İkdidarımız Hayırlı Olsun. Durmak Yok Yola Devam.

 62. Ogün said

  ? bak kardeşim bu ülkenin durumunda ne vardı önceden.dış güçlerle çıkarılan bi kriz vardı ve oda geçti.ewet kriz vardı ama satmak ve ülekyi TÜRKİYEYİ başka milletlere karşı küçük düşürme yoktu.AKp yi görüyoruz.ülkede Türk fabrikası kalmadı hepsini yahudilere sattılar daa ne olsun.ve sende bu durumdan memnunsun..yazık..senin durumun satılan işletmelerle iyi oldu peki ya şehit aileri nasıl ii olcak ona da bi çözümün var mı..hadi eywallah..herkes akp yi biliyo artık 22 temmuz da barajı bile aşamz inşallah da ülkemiz bunların elinden kurtulur..saygılar..her şeye rağmen onlara karşı , her zaman NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE…

 63. selimyıldırım said

  21 yaşındayım üniversite öğrencisiyim…yani anlıyacagınız bu ülkenin geleceklerinden biriyim…kiminiz Recep Tayip Erdoğan’a karşısınız,kiminiz ise değilsiniz… Ben gebzede oturuyorum ve buranın yerlisiyle kolay kolay karşılaşamazsınız…ben hergün aslı kürt,laz,gürcü,arap,ermeni ve rum olanlarla beraberim…benim en yakın arkadaşlarım… biz hiç bir zaman ayrım yapmadık ve birbirimizi kardeş gibi sevdik… geçmişimizden beri bizi hep bölmek istediler ve her türlü hurafeler çıkardılar…bazılarınız burda şu kişinin aslı rumdur , kökeni budur bu kişilere inanmayın diyor. ben türküm benim aslım orta asyadan gelmiş…ama aslımın nereden geldiği önnemli değil .benim vatanım burası benim milletim bu toprakların insanları ve ben ve benim gibiler bu ülkenin geleceğiyiz…biz ileride çocuklarımızın birbirlerine farklı gözle bakmasını istemiyoruz…ben 16 – 17 yaşlarında iken serserinin biriyimdim göçmenleri,kürtleri vb. hiç sevmezdim ama şuanki düşüncelerim bambaşka kişilerin geçmişteki zihniyetiyle şuankiyle bir olacaktır diye birşey yoktur…ben bu vatanım için seve seve canımı veririm …ve bu vatanı bölmek isteyeninde seve seve canını alırım…Mustafa Kemal Atatürk askerlerine ölmeyi emretmiş , bu ülkeyide gençlere emanet etmiş…bu millet Recep Tayip Erdoğan’a güvenmiş ülkeyi emanet etmiş…Eğer istenileni vermemiş ve emanete ihanet etmiş ise yine bu kişiyi millet indirecektir taktir milletimizindir.

 64. metamorfoz said

  ben önce belirtimki,herzamanki ismimi kullanarak yorum yapıcam.anonim veya isimsiz değil.eğer yanlış anlamakta ısrar etmek isteyen olursa,açıkcası umrumda bile değil.!!!
  tüm yorumları gözden geçirdim ve CHP yandaşlarına söylicem şu:CHP taraftarlarının çoğunluğu memur kesim,içlerinde bihayli öğretim üyesi bulunuyor.çocuklarımızı emanet ettiğimiz öğretmen kökenli ailelerden oluşuyor.
  öğretmenlerimizin büyük kısmı doğu kökenli.orda “adettendir”.örn.artvin’de ailece,sülaleden öğretmen olma geleneği var.tamamı CHP li.artvinli ailelerin kökeni nerden gelme? gürcü-rus kökeni!!!hani türklük?
  tüm ayaklanmalara rağmen : atatürk -ulu önder atatürkün kökeni nereli?????
  selanik değilmi?peki selanik türk sayılırmı? eğer çok zorlarsanız kendinizi türk dersiniz,ama değil!!!şuanki il sınırlarımızın içinde bulunmuyor diye atatürkü eleştirme hakkına sahip olsaydınız ,onuda yapardınız…
  BURDA ATATÜRK İLE RTE KARŞILAŞTIRMA NASIL YAPARSIN DEDİĞİNİZİ DUYAR GİBİYİM.
  ANLAMA SORUNUNUZ VAR DERİM O ZAMAN !!!amaç kıyaslama değil,amaç boş konuşuyorsunuz demek!eleştirmek isteyen birşey bulur mutlaka.bunu daha önceki diğer yorumbölümlerindede yazmıştım.arayıp bulamayınca taaaa dıdısının dıdısına varana kadar incelersiniz.hiç bulamadınız ,soyağacına ekleme yaparsınız.filan tarihte şu kişinin yanından geçti,hatta rüyasına girmişti o yüzden vatanhainidir,der çıkarsınız….nerden geldiği değil,ne yaptığı bu ülke için,önemli olan budur.eğrisiyle doğrusuyla inkar edemiceğiniz olumlu birçok ilerleme kaydedildi.KISKANMAYIN ÇALIŞIN SİZİN DE OLUR !!!
  türkiyede kiliseler açılmış-bende bayılmadım bu duruma -SUÇ!
  türkiyede kiliseler kapatılsa-SUÇ!
  türkiyede imam hatipler açılsa -SUÇ!
  müslüman görünüyor,dini kullanıyor,uygulamıyor-SUÇ!
  “ne mutlu türküm diyene,ne demek..”-kürt var vs.-SUÇ! -adam eşitiz demeye çalışıyor işte!!
  “ne mutlu türküm diyene” demiş olsa-SUÇ! -ayrımcılık yapıyor,ırkcı-kürtleri kışkırtalım dersiniz!
  boş-boş-boş konuşmalar.çok merak ediyorum gerçek kişiliğinizi.”vatanhainleri” adı altında yorum yapan kişiyi.kendinizden eminseniz,soyağacınızda türklük dışında köken yoksa,açıklamakta sakınca görmemelisiniz.
  “skyturkvngenc” de olduğu gibi bilelim muhatabımızı öyle değilmi?zaman zaman
  fikir uyuşmasada nihat gençi yinede takdir ediyor ve yorumlarını beğeniyorum.
  temelde ülkemizin çıkarını savunuyor çünkü…böyle abuk sabuk yorumlarla ucuz “nazilik”,ırkçılık peşinde değil.

 65. metamorfoz said

  bi şey daha unuttum.
  bu siteye ilk girdiğim bu yana sayenizde siyasi parti seçimimde zorlanmadım.tek olumlu etkiniz bu olsa gerek.müslümanım ve müslüman olmaktan hiç bu kadar gurur ve sonsuz mutluluk duymamıştım.türküm aynı zamanda,gururla,başım dik anlım ak.birçok atatürkçüyüm diyen boş -belki okumuş ama hala boş-koyun sürüsü misali güdülmeye müsait insanlardan (özür dilerim yinede)bu ülkeyi,vatanımı çok seviyorum.askere alsalar tereddüt etmeden giderim.
  LAİKLİK PEŞİNDE KOŞAN,ASKERLİKTEN KAÇAN..VATANA YARARDAN ÇOK ZARARI DOKUNAN..
  VATANA MİLLETE HAYIRLI DEĞİLDE YABANCI KADINLARA HAYIRLI OLAN…

  ALLAH SİZLERE FIRSAT VERMESİN !!!!NE DİYİM.

 66. metamorfoz said

  henüz bi yorum yapılmadığını görüyorum.
  yukarıda yazmayı unuttuğum bi sey daha eklicem.
  önce türk kökeni tartışması başlatıyorsunuz,daha sonra bu türk vatandaşlığına dönüşüyor.-bu arada tansu çiller ve eşi de amerikan vatandaşıydı hatırlatim-.
  özal ailesi,ecevit,demirel,vs tüm bunlarında bir ayağı amerikada.hangi bir yerlere gelmiş türkün değilki?
  yahudi soyu derken ırkcılık yapmış olmuyorsunuz tabi.
  şimdi burda dinmi tartışılıyor,ırkmı yoksa atatürkçülükmü, artık karar verseniz diyorum.
  atatürkün din ırk ayrımı yaptığını bilmiyordum.bakın birsey öğrendik.demekki ırkçıymış ,belkide okuduğumuz bir kitapta savunulduğu gibi “sabateist”(müslüman görünen gayrı müslüm).sizin tüm vatanhainleri grubu ve destekleyicilerinin yorumlarından bunu çıkarmam gerekiyor.
  atatürkçülüğü savunup bunlar yazılıyorsa,ilkeleri öne sürülüyorsa ,ozaman kendi şahsi fikriniz değil atatürkün söylediklerinden alıntı yapıyorsunuz demektir.bu da şu anlama gelir:ya atatürk (özür dileyerek) bizim bildiğimiz atatürk değil,yada sayenizde o herkese örnek ve önder kişiliği sahip büyük insan (dilim varmıyor söylemeye)basit sıradan biri oluveriyor.bumu sizin atatürk sevginiz???yapmayın.çıkarlarınız için bir ulusun önderini nasıl kullanabilirsiniz?
  herkes yorum yapabilir,cahilce veya daha bilinçli,ama siz bu sitenin temsilcileri olarak daha tutarlı ve dikkatli yorum yapmalısınız.aklınız estiği gibi değil.ilkelerden alıntı yaparak;belge öne sürerek.cevaplarınızın çelişkili olduğunu farkedemiyecek kadar saldırgan davranıyorsunuz.atatürkün türkiyesinde her dinden ve milletten insan vardı ve olacakta.birarada yaşamanın zorlukları olacak herzaman.aşırıya ve argniyete,vatanı el altından sinsice “satmadıkları”,”bölmedikleri” sürece.DEMOKRASİDE ÇARELER TÜKENMEZ.
  hedef demokrasi ise eğer.
  bu arada AKP kazanıyor.nedenini başkalarında değil kendinizde arayın.

 67. Atatürk'çü said

  Diyanet İşleri Başkanlığı bütçesinin yıldan yıla büyümesine bakalım:
  >1997’de 66 trilyon.
  >1998’de 119…
  >1999’da 180…
  >2000’de 270…
  >2001’de 302…
  >2002’de 553…
  >2003’te 771…
  >2004’te 1 katrilyon…
  >2005’te 1 katrilyon…
  >2006’da 1,3 katrilyon…
  >2007’de 1.7 katrilyon…
  >* * *
  >Bir ülke, Diyanet’e, bütün üniversitelerine ayırdığı bütçe kadar pay
  >ayırıyor ve bunu son bir yılda ikiye katlıyorsa, doktordan, öğretmenden
  >fazla imam yetiştiriyorsa, hastane değil cami yaptırıyor, kütüphaneden çok
  >Kuran kursu açıyorsa, o ülkenin durup bir daha düşünmesi gerekmez mi?
  >
  >CAN DÜNDAR

 68. anti-akp said

  nekdr salakça bir davranış içindesiniz nasıl olurda o talabani apo saddam ve sayamadığım bütün iğrenç insanları destekleyen bir insanı savunursunuz hiç vicdan düşünce kalmamış sizde.!! türkiyede satacak hiç birşey kalmadığında o sizi ananızı babanızı bacınızı satacak bunun farkına geç de olsa varacaksınız.!o öyle bir insanki melek görünümlü bir ŞEYTAN sizler şeytanın peşindesiniz allah birgün hepinizden bunun hesabını soracak!

 69. ????? said

  ALLAH hepinizin belasını wersin lanet satılık insanlar tayyibin kuyrukları ülke size kalmicak elbet bunların hesabını ödiceksiniz ona oy veren eller kırılsın.!! allahın laneti üstünüze gelince tayyipte sizi böle savunacak mı bakalım

 70. anti-akp said

  nekdr salakça bir davranış içindesiniz nasıl olurda o talabani apo saddam ve sayamadığım bütün iğrenç insanları destekleyen bir insanı savunursunuz hiç vicdan düşünce kalmamış sizde.!! türkiyede satacak hiç birşey kalmadığında o sizi ananızı babanızı bacınızı satacak bunun farkına geç de olsa varacaksınız.!o öyle bir insanki melek görünümlü bir ŞEYTAN sizler şeytanın peşindesiniz allah birgün hepinizden bunun hesabını soracak! daha fazla da konuşmayın bu ülkenin evlatı olun 2dkka satılıklarrr beyni yıkanmış yığıntılar

 71. alp said

  yahu Neden böyel şeyler yazıyorsunuz şu rte hakkında. Adamın suçu yok ki. Dün burslu okuyan oğlu bugün kendine gemi alıyor. Ay pardon gemiCİK. Ha tayyip bu parayı ülkeyi soyarak bulmuş desek yok İnancı kuvvetli(?) bir adam. Olsa olsa hristiyan, Yahudi yalaması Feddoş amcası vermiştir o parayı

 72. YAVUZ said

  BANA BAK KARDEŞİM SANA KARDEŞİM DİYORUM BİRKERE BATUM GÜRCİSTANIN BAŞKENTİ DEĞİL ORASININ ESKİ BİR TÜRK ŞEHRİ OLDUĞUNU SEN BENDEN DAHA İYİ BİLİYORSUN AMA İŞİNE KARALAMAK İÇİN YAZIYOSUN ODA SENİN GİBİ TÜRK KESİN OLAN ŞUKİ SENDEN DAHA SAMİMİ MÜSLÜMAN BİR İNSAN ONUN İÇİN YAZARKEN DAHA MANTIKLI ŞEYLER YAZ SEN BİDE KENDİ SOYUNU ARAŞTIR TAMAMMI CANIIIM

 73. bülent said

  başbakan tayyip erdoğan ermenidir.

 74. GÖKHAN said

  değerli araştırmacı-yazar arkadaşım, ismini bilmediğimden sana bu şekilde hitabediyorum. Harika bir sayfa hazırlamışsın, tebrikler, siteye abuk sabuk ve hakaret içerikli yorumlar bırakan internet solucanlarına gelince, onlar sen gibi (TÜRK) soylu olmadıklarından dolayı altında ezilmişliklerini bu tip mesajlarla yenmeye ve özgüven kazanmaya çalışıyorlar, oysa bariz bir gerçek varki soysuzluklarından dolayı başta kendilerinden iğreniyor ve utanıyorlar, nede olsa TÜRK değiller, ayrıca senin kendi ülkende kendi milliyetinle yaşamanı içlerine sindiremiyor ve bu ülkede, yani bizim ülkemizde bir sığıntı olarak yaşamayı hazmedemiyor, bunu yenmek içinse kuduzlaşıyorlar. kimin ne olduğu bellide kimin ne olmadığı belli olmayan güzel ülkemizde bizler için zor günler vardır ama birileri için o zor günler bile olmayacak, tanrı bizi günsüz bırakmaz ama biz zamanı gelince bakalım kimleri günsüz bırakacağız. ayrıca hem müslüman hemde türk olupta akp ye oy diye çığıran fındıkbeyinliyi iyi tanırım, burada onlardan çok var, hem din elden gidiyor deyip hemde kendi kızkardeşine ve annesine ilgi duyan yaratıklar arasında yaşamak zorunda kalmışlığımıza mı yanayım, yoksa türküm diye dolaşıp TÜRK düşmanlığı yapan etnik özürlülerin nefes alabildiklerinemi kızayım bilemedim ama bildiğim bir gerçek varki, senden de çok var, sevgilerimle…

  GÖKHAN

 75. sefai_alparslan said

  kimse boşuna kendini yormasın bu ülke türkün malı bu ülkede laz çerkez bilmem ne bilmem ne kardeş ama niyese kürt kökenli vatandaşlarımız ülkemi en çok onlar bölmeye çalışıyor ve ihanet ediyor onun için bir kürtle tanışdıgım zaman en önce onun pkklı olup olmadıgına bakarım. herkez şunu iyi anlasın bu vatanda yaşayan atatürke ve türklere ve dinimiz islama saygılı olacak
  tayip efendiye gelince kendi zamanın mspnin konya mitinginde bulunuyordu tarih 1974 subat ayı tayip efendi dindarlıgıyla tanılır genel ama niyese o mitingde istiklal marşımıza ve dindar olan milli şairimize hakaretler etmişti ondan beri sevmem ben bunları bizim türkiyemizden hiçbir zaman kimse türklügü söküp atamaz ya sevecekler yada terk edecekler artık tayip efendi hıristiyan memleketine kitsin yani gürcistan isterse rusyayada gidebilir aynı şey nasıl olsa ikiside moskof devleti

 76. nurettin said

  yahudi diyen kendisidir

 77. nurettin said

  sanane gemi veyahut gemicik sen önce kendi işine bak sen önce açık çeşmeleri kapat bizler kapattık boguluyordıu ülke önce haddinibildekonuş h.a.r

 78. ilhan said

  din iman islam bırakın lan bu agızları soysuslar sis ne anlarsınız imandan önce kendi soyunuza bakın emperyaliz düşlerle yormuşunz beyninizi kafanızı sokmuşunuz topragın altına bişe göremiyosunuz tabi bırakın taş atmayıda bu zamana kadar ne yaptı sizin chp dediginiz parti bu adamlar çalışıyo kardeşim sizin gibi ülkeyi bölme ve bu bölücülükten rant elde edenler sıkışınca karalamaya başlıyo gürcülerde türktür sizden daha çok türk hemde soyunu bilmez soysuszlar sizi anca karalarsınız saten bi icratınızı görmedik çok şükür yıllarca darbecilere isyan edegibi durdunuz tüm darbelerin ardından sis çıktınız baktınız herşey iy gidiyo haşlk uyanıyo yine darbecilere sarıldınız halk uyandı artık sizin piliniz bitti artık devir akp devri devir uyanış devri kapitalist emperyalis israil uşakları sizi

 79. ilhan said

  bi vatan haini var oda sislersiniz milletin beynini uyutmak sünni gündem yaratmaktan başka ne işe yarasınız sis be yapılan bi işede eyvallah iy olmuş dediginizi duysam kurban kesicem be tarihinize bi bakın bakalım chp ne yapmış bu ülke için sadece amarikan darbelerine ortak olmuş başka bişe yok yıllardır bu ülkeyi kukla devletler yönetti ve halkı ezdiler ve nihayet bir kör oglu geldi ve başa geçti tabi bolu beyleri boş dururmu benden selam olsun bolu beylerine sonunuz geldi artık bu son sigaranız bu son nefesiniz çekin ve gidin bu ülke size israil uşakklarına dar

 80. abdullah said

  sizin bu cahillinizi kutluyorum bence hepsi normaldir.cünkü cumhuriyet, danasisiniz birde ben soruyum tayyip bey surali veya burali peki atatürkün asli nereli ve soyu kimdir birak bobasini dedi kimdir.

 81. kafirlerle isimiz olmaz onlar isteselerde istemeselerde ALLAH nurunu tamlayicaktir,neden Laiklik, nedir bu laiklik buna bir ihtiyac varmi bunun icinde helali harami varmidir bunu getirenler niye buna ihtiyac duymuslar yapmak istedikleri bir cikarlari olmasa bunu getirirlermiydi zorla insanlara kabulettirmek ne demek bir genel evi kurma kanunu vs devletce var ise bu ALLAhin ötesince tanrilik deyilmi peki bunlar, bunlarin hesabini bir gün ALLAha nasil vericekler bu firaunun yaptiklarinin aynisi deyilmi siz basi bos kalicanizimi zannediyorsunuz,bekleyin o zaman o günü bizde beklemekdeyiz sabredin o mizani ki vay halinize o zaman pesinden gittiklerinizin size hic bir fayda veremeyiceni görüceksiniz onlarin kendilerine faydasi olmazki size olsun uyanin asil önderin pesine Hz MUHAMMED MUSATAFANIN, yoluna dünün size ne layiklik ve nede demokrasi melaneti yardim edicektir yazik size ne yazik.ordaki mühür Hz Muhammedin mührüdür baskasi taninmaz orasi asil hesap günüdür.ne mutlu onun pesinden gidenlere ki müjdeler olsun canim kurban olsun o önderlerin önderine yolunu sapitmislari dogru yola getirene.selamlarin en güzeli senin üzerine olsun ey ALLAH in pegamberi.

 82. abdullah said

  o ???? diyor.adli kisie cevap.
  her oyunu vermek isteyen kisi o amozon ormanlarinda yetismis baldiri ciplak zebaniyemi sorucak terbiyesizce ve ahlaksizca hebinizin ALLAH belasini versin diyor o kimki köpeyin duasi kabul olsaydi gökten kemik yagardi be kendini bilmez. senin savundugun partinin kökenine baksana amerikanin usaklini yapmadimi kapisinda köpek gibi yalvaran onlar deyilmiydi amerikan gazetelerinnin tabirince 21 yüz yilin ata türkü sayin tayyib erdogan efendidir siz catlasanizda patlasanizda o seninde önderin oldu, beyenmiyen afrikaya ucaklar ucuz hemen yerinizi ayirttirinz

 83. heyyy gidi türkiyem said

  ya ben anlamıyorum neyin tartışmasını yapıyorsunuz neden ya neden adam türk olmuş olmamış ne fark eder sonuçta türkiye için çalışmıyor mu ama haklısınız hiç bi dönem erdoğan gibi çalışan birini görmediniz zorunuza gidiyo şimdi ekonomi ilkkez bu kadar düzgün seyrediyo ama işte yaranamıyo aadam hala inşallah başımıza ecevit gibi biri gelir ekonomik kriz çıkarda hep beraber kınayı yakarsınız

 84. kamil said

  osmanli devletinin parcalanmasindan sonra ortada cikan mili devletlerde kim ne oldunu beli deil. sizin basbakaniniz avrupali mavi gozlu,yine sizin mustafa kemal avrupali

 85. zeynaa said

  bencede hala neyin tartışması yapılıyoki bıarkın satsınlar yesinler bu ülkeyi hala bazı arkadaşlarımız sizin mustafa kemaliniz diyo o olmasaydı anneniz babanız kim olacaktı bilmiyecektiniz ama doğru o zaman çok daha mutlu olurdunuz dimi dininizi özgürce yaşayamacaktınız keşke kurtarmasaydı atam yaa walla boşuna uğraşmış sizin gibi insanlara değmezmiş yada hitler gibi kesip doğrasaydı bugün kimse ona ağzını açıp tek kelime edemezdi.adamlar benim çoluğumu çucuğumun rızkı ile oğluna gemicik alıyo diğerinin karısı türkiyeyi aihm ye veriyo bizim halk onları başa getiriyo neden 2008 devlet bütçesinden yazın sıcağında kömür dağıtıyo madem müslümanlar neden haram para yiyolar??? 🙂 çok komiksiniz gerçekten size sizin cumhurbaşkanınızla mutlulukar dilerim mesuttt olun ama türkiyeyi bizden satın alamayacakasınız bu şehitlerin kanı yerde kalmayacak….

 86. abdullah said

  kafama takilan bazi sorular var bu soy isim meselesi, neden insanlarin soy adlari kara tas ala koyun aslan kaplan vs hayvan isimleri takiliyorda bir selanikli adamin soy adi ATATÜRK oluyor kim vermis bu soy adi buna bu ata türkin soyu varmiki varsa nerede bilgilendirrmisiniz

 87. Mordaglar said

  Bunu tartışacak ne var bilmiyorum yazı çok doğru bi yazı çünkü Tayyip Erdoğan “Diyarbakır Mitinginde” bunu söyledi Ben Gürcüyüm, Karım Arap diye sağır veya kör olanlar açsın dinlesinler. ayrıca güzel bi araştırma yüreğinize sağlık.

 88. emin colasan said

  Bu kafaları iyi tanıyın

  20.03.2008
  Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı yasal ve anayasal yetkisini kullanarak AKP için kapatma davası açtı. Böylece görevini yerine getirdi. Şimdi bu işin ön sırasında iki isim var. Abdullah Gül ve Tayyip Erdoğan. Bunların geçmişini ve kafa yapılarını iyi bilmek, iyi irdelemek gerekiyor. İşte o zaman karşımıza korkunç bir tablo çıkıyor. Önce (Burada 20 Şubat 2008 günü çıkan yazımda da vurguladığım örneği yineleyerek) Abdullah Gül’den başlayalım.
  Elimde “Türkiye’nin Milli Bütünlüğü ve Güvenliği” isimli bir kitap var. O günlerde Refah Partisi milletvekili olan Bay Abdullah Gül, düzenlenen bir seminerde konuşma yapıyor. Öteki konuşmacılar gibi, onun da sözleri banttan çözülüp kitap haline getiriliyor. Şimdi devletin başına terfi ettirilen, MHP oyları ile Cumhurbaşkanı yapılıp Atatürk’ün makamına oturtulan bu şahsın söylediklerine bir bakalım…Bakalım da, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı tarafından açılan davada ismi geçen şahsın kafasının ardındakileri biraz olsun görelim. Beyefendi konuşuyor. Özetliyorum:
  “Yüzyıllardır bu coğrafyada yaşayan insanlarımızın İslami değerlerle yoğurulduğu, İslami değerlerle kimliğini bulduğu apaçık bir gerçek. (Türklük gibi bir kavram kafasında yok!) Bugün Türkiye’de bir sistem bunalımı var. Kendi bünyesine uymayan, kendi değerlerine zıt ve zoraki uygulanmaya çalışılan ve halka zorla diretilen bir sistem. (Laik Türkiye Cumhuriyeti’ni kastediyor.) Bu sistemin bünyemize ne kadar zıt olduğunu görüyoruz. Halkına zıt, halkı ile barışık olmayan, ona düşman bir sistem içerisindeyiz.” (Cumhuriyet rejimi!)
  İnciler döktürmeyi sürdürüyor:
  “Hepinizin bildiği gibi cumhuriyetçilik, milliyetçilik, halkçılık, devrimcilik, devletçilik ve laiklik olarak bunları özetleyebiliriz. Ama işin ilginç yanı şu ki, bu milletin halkı, bu millet bir araya gelip de biz devletçi olalım, biz laik olalım, biz millyetçi olalım diye böyle bir karar vermemişler. Bu ilkeler hep bu halka bir zorlatma şeklinde dayatılmış ve uzun süre öyle devam etmiş. Tam halka zıt bir yönetim. Türkiye’nin bir Irak’a, Libya’ya benzeyen çok yanları var. Neden? Aynı tek adam pozisyonu. (Atatürk’ü Saddam ve Kaddafi ile kıyaslamaya yelteniyor.) Bugün gidin, Irak’ta da, Libya’da da, Suriye’de de tek insanın resimleri vardır her yerde. Her yerde tek insanların heykelleri vardır.” (Fakat korkusundan Atatürk’ün adını ağzına alamıyor!)
  Sonra milliyetçilik konusundaki engin görüşlerini açıklamaya başlıyor:
  “Milliyetçilik öyle olmuş ki, Türkçülük şeklinde alınmış. Mesela bunları açık söylemek zorundayım, ‘Ne Mutlu Türküm diyene’ lafını tutup her yere yaza yaza Türkiye aslında ilkel bir hale dönmüştür. (Bu fikirleri taşıyan şahıs MHP desteği ile Çankaya’ya çıkarıldı.) Şimdi ne gariptir ki seyahat ederseniz Doğu ve Orta Anadolu’ya geldikçe ‘Önce Vatan’ yazdığını (görürsünüz), batıya gittikçe hiç rastlamazsınız bunlara. Yani bunlar zorla, halkın kendi inanç değerleriyle bütünleşmeyen bir dünya sistemini halka zorla kabul ettirmektir.” (Önce Vatan ilkesini bile reddetmekten sıkılmıyor. İşin matrak tarafı, bu şahıs şu andaki konumu nedeniyle Başkomutan! Allah selamet versin.)
  Daha sonra din konusunda ahkam kesmeye başlıyor:
  “Şu da bir gerçek ki, en birleştirici unsur din olmuştur. Ama Türkiye’de resmi ideoloji tarafından devamlı tehdit altına alınmış. (İnsaf, insaf, Allah’tan kork.) Türkiye’nin bütünlüğünü tehdit eden, en ziyade tahribatı vermiş olan sistemin ilkelerinden birisi de LAİKLİK ilkesidir, LAİKLİK olayıdır. Din ve din dediğimiz İslam, Türkiye’de potansiyel tehlike olarak görülmüştür. Maalesef Türkiye bunun örnekleriyle doludur. Zaten Türkiye’de en çok çiğnenen şey hukuk olmuştur. Bu din düşmanlığını esas alan ve hukuk tanımayan uygulama, İslam inancı ve ahlakı ile yoğurulmuş halkımızı da tabii dışlamıştır. Özellikle onu kendi hayatında yaşamak isteyen insanları devamlı dışlamış, devamlı bunlara karşı kapılar kapatılmıştır.” (Geçmişte Laiklik karşıtı olduğunu söyleyen şahıs, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı tarafından açılan davaya şimdi tepki gösterebiliyor!)
  Sonra sözü sıkmabaşa getiriyor:
  “Üniversitelerdeki bugünkü durum. Şimdi siz bunu hangi demokrasi ile, hangi hukuk nizamı ile, hangi insan hakları ile bağdaştırabilirsiniz? Sadece kılık kıyafetinden dolayı, sadece dini inançlarından dolayı üniversite kapılarından geri çevrilen, diplomaları verilmeyen bir sürü Türkiye’nin genç kızları.” (Anımsayın, karısını sıkmabaş fotoğrafla üniversiteye kaydettirmek istemiş, bu istem geri çevrilince karısına Türk devleti aleyhine AİHM’de dava açtırmış ve l00 bin dolar tazminat istemişti. Başkaları tarafından açılan türban davalarının kaybedilmesi üzerine davayı geri çekmek zorunda kalmışlardı. Bunlar böyledir.)
  Cumhurbaşkanımız ve Başkomutanımız Abdullah Gül daha sonra irtica nedeniyle TSK’dan çıkarılan subaylardan dem vurmaya başlıyor:
  “Dini inançlarından dolayı, dindar olan bir subaya da siz eğer kendi ordunuzda hayat hakkı vermiyorsanız, çeşitli dolaylı yollarla bunu açıkça söylemeden onu eğer safdışı ediyorsanız, sanki safra atar gibi, sanki ajan yakalamış gibi onları eğer ayıklıyorsanız, siz o zaman bu ülkenin bütünlüğünü, bu ülkenin devamını nasıl temin edersiniz.” (Türk Ordusunun başkomutanlık makamı şimdi bu kafaya emanet!)
  Beyefendi konuşmasını kafasındaki “Osmanlılık” ve “İkinci Cumhuriyetçilik” kavramlarına övgü düzerek bitiriyor:
  “Bu açıdan bu ikinci cumhuriyet, yeni Osmanlıcılık kavramlarının ve bu tartışmaların ortaya gelmesini ben çok sağlıklı olarak görüyorum ve geleceğe çok ümitle bakıyorum.”
  VE TAYYİP!
  Partisi hakkında Anayasa Mahkemesinde açılan davada ismi baş sırada yer alan, partisini laikliğe karşı bir odak haline getirdiği Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından vurgulanan Tayyip de, AKP öncesinde çok hızlı arkadaşlardan biri! Sözlerini yine belgeden, “İkinci Cumhuriyet Tartışmaları Röportajları” isimli kitaptan yayınlıyorum. Bu bir soru cevap. Kendisiyle söyleşi yapılıyor, sorular soruluyor ve yanıt veriyor. Özetliyorum. İlk sözleri Abdullah Gül’le aynı doğrultuda:
  “Türkiye Cumhuriyeti’nin tarihine çok kestirme bir biçimde kuşbakışı baktığımızda, rejimin yüz aklığı ile çıktığını söyleyemeyiz.”
  Sonra bombayı aniden patlatıyor. Şimdi “Demokrasi” nutukları atan, özgürlüklerden dem vuran Tayyip’in şu sözlerini lütfen çok dikkatle okuyunuz…Çünkü gerçek niyeti burada yatıyor:
  “Demokrasi bugüne kadar bazen bir amaç, bazen bir araç olarak görülmüştür. Bize göre demokrasi ancak bir araçtır. Hangi sisteme gitmek istiyorsanız, bu düzenlerin seçiminde bir araçtır. (Örneğin şeriat rejimine demokrasiyi araç olarak kullanarak gideceksiniz!) Eğer halk totaliter bir rejim istiyorsa buna SAYGI duymalıyız.” (Evet, aynen böyle diyor.)
  Sonra sıra hukuk, Kemalizm ve dine geliyor:
  “Hukuk halka sorulmadan bir yerlerden aktarılmış ve zorla halka dikte ettirilmiştir. Çağdaşlık anlayışı, ahlak anlayışı vesaire. Hatta Türkiye din konusunda kendisine din olarak Kemalizmi almış ve başka hiçbir dine hayat hakkı tanımayarak kitlelere zorla dikte etmiştir. (İnsaf, insaf, bunları söylerken Allah’tan kork, kuldan utan.) Bütün bunlardan sonra Türkiye’nin yarınında artık Kemalizme veya başkaca herhangi bir resmi ideolojiye yer yoktur. Kemalizmin kendini yeniden üretmesi söz konusu değildir.” (Gün geldi, Başbakan olup yetkileri ele geçirdi. Şimdi neler yaptığının, neyin peşinde koştuğunun kanıtlarını işte bu sözleri ile veriyor.)
  Peki ama Tayyip nasıl bir devlet kavramının peşinde? Bu soruya da yanıt veriyor:
  “İslamın devlet planı içinde düşünüyorum. Biz müslümanlar için din İslamdır. En üst belirleyici İslamın ilkeleridir. Her şey ona göre belirlenir.” (İşte gerçek Tayyip bu. Şimdi belli yerlere geldiği için bu kadar açık konuşamıyor…Ve hakkında dava açıldığında entel-liboş-dönek-şeriatçı korosu yaygarayı koparıyor.)
  Konumuzun biraz dışında olacak ama, Tayyip bu söyleşide Hristiyan ülkelere acayip biçimde bindiriyor:
  “Bizim açımızdan önemli bir başka konu da, ‘büyük abi’ ailesini oluşturan devletlerin tamamının Hristiyan olmalarıdır ve ısrarla Müslüman ülkelerde istikrarsızlık ve iktidarsızlık peşinde koşmalarıdır.” (Şimdi Tayyip, o zaman suçladığı Hristiyan ülkelerin, ABD ve AB’nin güdümüne girmiş, yasaları onların istediği doğrultuda değiştiriyor, yenilerini aynı istem doğrultusunda çıkarıyor, onlardan direktif almaktan sıkılmıyor. O halde hangi Tayyip? Geçmişte bu sözleri söyleyen mi, bugün bunları yapan mı? Bu çelişkisini anlatacak yüreğe sahip mi? Elbette değil.)
  ŞİMDİ KONUŞSUNLAR BAKALIM!
  Size geçmişte Abdullah Gül ve Tayyip’in sözlerinden örnekler verdim. Hem de belgelerden, kitaplardan. Bunlardan biri bugün Cumhurbaşkanı, öteki ise Başbakan. Türkiye’yi bu iki kafa yönetiyor. Ne yazık ki Türkiye Cumhuriyeti bunların eline geçti.
  Yargıtay Başsavcısı bunların da isimlerinin başrolde olduğu bir iddianame hazırladı ve Anayasa Mahkemesinde dava açtı.
  Şimdi bu şahıslardan beklenen üç ayrı seçenek var:
  l- Açıklama yapar ve derler ki “Biz o zaman öyle düşünüyorduk, laiklik ilkesine, Atatürkçülüğe falan karşı çıkıyorduk, din devleti istiyorduk ama şimdi değiştik. Artık öyle düşünmüyoruz.” (Belki birileri inanır!)
  2- Açıklama yapar ve derler ki “Evet, bugün de aynı şeyleri düşünüyoruz. O sözlerimizin arkasındayız. Ancak kaderin cilvesiyle sorumlu yerlere geldiğimiz için bu sözlerimizi artık o kadar açık söyleyemiyoruz. ” (İşte bunu yapamazlar!)
  3- Suskun kalırlar…Çünkü bu konuda söyleyecek sözleri yoktur. Aşağı tükürsem sakal, yukarı tükürsem bıyık hikayesidir…Ve suskun kalmaya elleri mahkumdur. Hesaplarını Yüce Divan önünde vereceklerdir.
  Bir Cumhurbaşkanı düşünün, yakın geçmişte Osmanlılık kavramına, İkinci Cumhuriyet safsatasına bile övgü düzüyor. Atatürk’ü Saddam, Kaddafi gibi katil ve soytarılarla kıyaslıyor. Atatürk’ün ‘Ne Mutlu Türküm Diyene’ sözünü İLKELLİK olarak tanımlıyor, Cumhuriyet rejimi ve anayasanın vazgeçilmez ilkesi olan laikliğe karşı çıkıyor.
  Bir Başbakan düşünün, ‘Bizim için demokrasi bir amaç değil, hangi sistemi istiyorsanız ona gitmek için bir araçtır’ diyebiliyor. Nereye, hangi rejime ulaşmak için araç! Bir Başbakan düşünün, ‘Halk totaliter rejim isterse ona saygı duymalıyız’ diyor ve şimdi demokrasi nutukları atıyor…Ve itiraf ediyor: ‘Ben (Türkiye’yi) İslamın devlet planı içinde düşünüyorum.’
  Bunların kafa yapısını kendi sözleriyle belgeliyorum. İnkar edemezler. Zora girdiklerinde herhangi bir açıklama yapamazlar. Dava da açamazlar.
  Peki bunlar günümüzde değişti mi? Asla! Kafalar aynı…Ve işin acı yanı, Türkiye’yi şimdi bunlar yönetiyor. Biz bu kafalara emanetiz!
  Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı davayı boşuna açmadı. Abdurrahman Yalçınkaya haksız mı?

  EMİN ÇÖLAŞAN

 89. artvin den said

  ATMA TAYYIP ATMA!
  Cumhuriyetin ilk yıllarında 1925 yılında Cumhuriyet ve şapka devrimine karşı Rize Güneysu (Potamya) koyu önderliğinde bir Nahsibendi ayaklanması düzenlenmiştir. Zamanın TBMM sine “vergi vermeyeceklerin ve şapka giymeyeceklerini“ iletirler, yani TC yi tanımadıklarını bildirirler. Bunun üzerine TBMM Hamit pasa komutasında bir donanmaya isyanı bastırma emri verir. Hamit pasa gemilerle kıyıdan Potamya koyunu hedef alır ve bir kaç top atışından sonra Potamya lilar gemiye doğru bağırlar “ATMA HAMIDI ATMA VERGIDE VIRECEGUZ SAPKADA GIYECEGUZ“. Bu isyan böylece bastırılır.
  Aslen bir Rum koyu olan Potamya da ki 1925 nahsibendi isyanı ile bu günkü Turkiye nin içinde bulunduğu Atatürk ilke ve inkılaplarının teker teker yok edilmesi arasında tarihi bir bağ var midir diye çok merak ediyorum. Merak ediyorum çünkü Bulent Arinc`inda Menemen Kubilay olayıyla tarihsel soy bağı olduğu rivayet ediliyor. Bunun gibi daha birçok AKP linin soy ağacına dayanan ve Cumhuriyetle tarihi bir hesaplaşma içinde olabilecekleri ihtimalinin ciddi bir şekilde araştırılması en azından içimizdeki kuşkulara cevap verebilir.
  YOKSA O GUNUN HAMID PASASININ ROLUNDE BU GUNKU ….. GECTIDE TARHI TERSINE CEVIRDILERDE BIZMI BILEMIYORUZ!
  Bizden de “ATMA TAYYIP ATMA, turbanda giyeceğiz sana kullukta edeceğiz “ cevabi nimi bekliyorlar!

 90. […] Tayyip Türk mü? -1- […]

 91. şener şahin said

  tayyib erdogan tam bir rum dini siyasete karıştırdı gariban milletin oyunu aldı ama allah büyüktür kimsenin yaptıkları yanna kar kalmaz maliye bakanıyla dümen çevirsinler geldikleri gibi giderler

 92. hede said

  ahaha Allah hepinize akıl fikir versin.Atatürk’te selanikte doğdu. Selanik’te Türk ve rum sayısını bir oranlayın ona göre konuşun.Böyle mantıkmı olur.

 93. alı tosun said

  siz bir insanı neye dayanarak vatan hayını ilan ediyonuz bu ulke ıcın calısan bırılerı oldugu için mi siz ve sizin gigi insanların yuzunden ne kadar kardeslaerımızın oldugunu bılıyonuzmu ben 7 yasındaydım benım gozumun onun de kucuk kardeş abısını vurdu sag sol donemın de gene o gunleremı donelım asılsısızın ve sızın gıbı dusunenler vatatn hayımıdır ama bu ulkeyı bolemeyeceksınız zaten bolmeyede zısın gıbı ve sızın gıbı dusunenlerın gucu yetmez yıllarca bu ulkede turk kurt laz cecen gurcı alevı cerkez kardesce yasadı ve hep bırlıkte savastılar bu ulke ve toprak ugruna bu yuzden sızın gıbı yobazların gucu yet mez bolmeye asıl vatan hayını sıze ve sızın gıbılere denırzaten bu ulke ıcın bırseyler yapan kım varsa hep vatan haını ılan ettınız masonlar sızlerı

 94. mehmet yurt said

  Hala akp’ye oy vericem diyenlere Allah akıl fikir versin inşallah.

 95. Çarşı said

  Şunu söylemek istiyorum size açık olduğu halde duygusu sömürülenler ve başı kapalı olanlar.Türkiye’de hangi tartışmaya girsen ucu üniversitede türban yasağına gidiyor.Ve bu şerefsizler bu sayede oylarını arttırıp,her geçen gün Türkiye’ye daha da kötülük yapıyor.
  Akp’ye oy verme nedenleri:
  1-üniversitedeki yasak
  2-kömür erzak dağıtımı
  Tayyip Erdoğan’ı tanıyıp da düşünceleri için,yaptıkları için oy verenlerin yüzdesi: En fazla yüzde 5 (tarikatlardan tam destek tabi ki)
  Siz sadece bu yasak için o şerefsizlere oy verdikçe,bizlerden lütfen size destek olmamızı beklemeyin başörtülü kardeşlerim.Cumhuriyet’e Atatürk’e,ilke ve inkilaplarına sahip çıkıp bu yasağı kaldırmak isteyen bir hükümete destek olmaz mıydık sizce?

 96. mustafa said

  ben zaten turk olmadığını biliyordum benim tahminim ermeni idi.ama rum olmasıda sonucu değiştirmez. uyanın artık uykudan yatıp kalkmakla müslümanım diyene oyunuzu vermeyin sizler bu kadar safmısınız

 97. yurok said

  tayip zaten ben gürcüyüm diyor ama oda dogru degil tabi gürcü asıllı insanlarımız cumhuriyet degerlerine çok baglıdır onlardan bu kadar yobaz birisi çıkmaz zoraki islamlaştırılmiş en son 150 yıl önce rum olması kuvvetle muhtemel yoksa konuşmalarında bu kadar türk düşmanlıgı yapması türk devletinin kurumlarıyla çatışması onun zamanında hiristiyan ortodoks rum dedelerine yapılan islamcı yobaz dini döndürmeyle ilgili

 98. Tengiz said

  Tayyibin rum bir kayıkçının oğlu olduğunu uzun zaman önce öğrenmiştim. Adam Türk olsaydı zaten memleketi satmazdı.
  Abdullah gülün hanımefensisi ise beyaz araptır.
  Ali babacan yahudi dönmesi. ”Babacan” ismi, Yahudice ”jesuva” ydı herhalde öyle bir sözcüğün karşılığı.
  Akp lilerin çoğu kürt zaten.
  Bir bakanımızda İngilizdi ismini unuttum. Adam Türkçeyi yeni öğrenmiş.
  Türk olmayan bir adamın Türklüğü savunması ne kadaranlamlıdır siz daha iyi bilirsiniz arkadaşlar.
  Ama kazanan Türkler olacak! [[Ne Mutlu Türküm Diyene]]

 99. DUETBİZ said

  Geri zekalılar;

  TÜRKİYE’de Türklerin çok az olduğunu nereden çıkardınız,Hikmetyar’ın önünde diz çöken RTE mi saydırmış,yalakalar,ATATÜRK boşunamı söylemiş bu topraklar TÜRK yurdudur diye,sizin gibi soyu sopu belli olmayanlar ancak böyle birşeyi savunur,önce bir tiplerinize bakın,çarpık çurpuk heriflersiniz,aynen karılarınızda ( Kendini bilen hanımlar lütfen alınmayın karılar diye hitabıma )öyle böcek gibiler.

  M.Bahaddin DOĞAN
  ANTALYA

 100. trabzonlu hüseyin said

  türkiyede türkle az diyen geri kafalılara sesleniyorum.kurtuluş savaşında sizin gibi gericiler yoktu zaten olsaydı bugün türkiyede olmamış olurduk.Ne yazıkkı o zamankı vatan hainlerinden kalanlar meydanda top koştıruyorlar.türk türküm diyor niçin tayıp gürcüyum demiyor.bu kadar utanılacak bir şey mi?
  zaten türk olsaydı fındığın,çayın durumu belli fenerlibahçeli değil rize sporlu oludu.vakıflar konununu geçirmezdi.teror kanunu kaldırmazdı.toprakları satmazdı.kısacası vatanını satmazdı.çünkü oraya gelene kadar bunlara karşı gözüküyortdu.
  meğerki hepsi siyasetti.ona gürcilerde kızıyor aslı inkar ettiği için anladınızmı geri kafalılar
  HÜSEYİN TÜRKDEMİR
  TRABZON

 101. trabzonlu hüseyin said

  17 şehit vertik umrunuztamı bizler tüğünümüzü erteletik sizler cocuğunuzun sünlet tüğününten vaz geçemetiniz işte bizi yöneten yalan göz yaşı döken hainler tayıpın refah partisi döneminte vakfıkebirte yaptığı açılışta elie dökdüğüm abtes suyuna acıyorum.tüm türkiyeten özüt tiliyorum. bügün camilerte yapılan vaazlarta tüm batişahlar bahsetilirken kemal atatürk den ismi okunmuyor camilere bile siyaset soktunuz geriçiler atatürk olmasaytı babanız gim olurtu geriçiler. hiç düşüntünüzmü size son sözüm bebek kadili öçalan ın resimleri ellerte meytanlarta geziyor yakınta mecliste görürseniz şaşmayin hüseyin türkdemir vakfıkebir trabzon

 102. engin atalar said

  bazi arkadaslar demiski tayip erdoganin ilcesinin eski adi rumca potomya dogu karadenizde hemen hemen hepsi eski adlari rumcadir ve hala eski adlarinlahitap ederiz benim koyum olasadir turkce adi bahcekaya ama bahcekaya sadece nufus cuzdaninda yazar ve trabzonda 50 bin kisi rumca konusur rizede ve artvinde 200 bin kiside lazca ve gurcuce konusur ama herkes turklugu benimsemistir ben nasil emin olabilirimki yuzdeyuz turkum gercegini istersen ama turkluk kalbimde hic bir zaman suphe etmedim benim vatanim irkim bu dedim ama rumca konusuyorum ne olacak simdi turk degilmiyim yoksa allah allah birakin bu isleri ozaman dogu karadenizde hicbir turk yok demektir NE MUTLU TURKUM DIYENE

 103. engin atalar said

  camilerde vaazlarda niye ataturkun ismi okunsunki trabzonlu huseyin ataturk kim evliyami tovbe hasa siyaset adami ulu onderimiz ama muslumanlikla alakasi olmayan birisi idi turkluk tek ataturkculuk degildir butun turk onderleri seveceksin benimgibi hun devletinden itibaren osmanliya kadar turkiye cumhuriyetine kadar hepsini esit mesafede amadedigim gibi ulu onderimiz muslamanlikla alakasi yoktur bunu herkes bilir ama soylemez gercek budur amaboyle kabul etmek gerekir din ayri siyaset ayri simdi chp nin yaptigi gibi akp dini katiyor siyasete chp de dinsizligi ama afedersin chp nin butun dusunceleri islam karsiti basortuye karsi cikana ben musluman demem nasil bilebilirimki musluman olduguna allahin emrini inkar ediyor neyse selamlar herkese gercekler acidir

 104. yağmur said

  hiç mi utanmadınız çekinmediniz bu iftaraları yaparken yüssüz arsız nakörler allah sizi bildiği gibi yapsın….

 105. bursa lı said

  bazı yorum yazan arkadaşlar çok boş konuşuyosunuz adamın geçmişine değil bu gününe bir bakın müslüman mı müslüman tayyib i çekemeyen arkadaşlar hiçç boşuna çenenizi parmaklarınız yormayın daha iyi bir lider olsaydıda o geçseydi iktidara şunuda söyliyim türkiye müslüman bi ülke ama işte içimiz de karışık olanlar var onlar bozuo … nedemek istediğim anlaşılmıştır

 106. arjwen said

  tayip düşmanlığının pes dedirtecek derecede yalan ve zırva ile dopdolu heyecanlı ateşli bi savunucusu tarafından kuyuya taş atan deli orta oyunundan başka da bi b… değil eyer cevap vermiyorsam yazanın da yazıyıda s.. lemediğimden yoksa gerçekten çok ilginç şeyler ..nedenmi insanın hayal gücünün istendiği zaman nerelere varabileceğini göstermesi açısın dan koşum sen tayip ile uğraşacağına dönde adamına bak ..sen DEVLET DENİZ BAKKAL cıyı tanıyormusun verilse eline satar ulan walla satar

 107. Cahit said

  Annesinin babasının nerden geldiğini umurasmıyorum.
  Tayyip kesinlikle Türk değildir..
  O Fenerbahçeli diye Fenerbahcemden soğudum
  O Müslüman diye dinimi sorguladım
  Şimdi de Türküm demesin Türklüğümü sorgulamak istemiyorum.

 108. cumhuriyetci said

  ya kardeşler siz ne yapıyorsunuz siz kafayımı yediniz evet sana size hepinize diyorum öncelikle (atamı) karıştırana diyorum geri zekalı aptal ooooooo pis ağzına atamın adını alma konuşma atam olmasaydı senin anneannen af edersin ama orosbu olacaktı annen öylesine sende onun coçuğu olacaktın OC. kardeş ona göre…………………. Gelelim bizim ASIL MESELEYE SENİN BU AYKİ ELK FATURAN NE KADAR GELDİ ALLAHIN BELASI AKP LİLER

 109. mehmet ler said

  tayip orosbunun önde gidenidir akp de arkadan gidendir

 110. Sizler ülkemin gerçek kahramanlarısınız. Hepinizi seviyorum. Tayyip’î hak ettiği deliğe tıkıncaya kadar mücadeleye devam diyorum. Saygılarımı sunuyorum. Vatandaş Kenan

 111. Tayyip said

  YAZANI TEBRİK EDİYORUM… BU KADAR SAÇAMA, YALAN ,İFTİRAYI ANCAK ONUN GİBİ BİR…… YAPABİLİR 😀

 112. Ramazan Özsoy said

  tayip babanın kimline bakmayın yüreğindeki imana ,inanca bakın allah onu başımızdan eksik etmesin.başbakanımız özel bir insandır saygı duyalım develiden ramazan özsoy

 113. Dilan said

  Bana bak abicim bu site bencee b… gibi olmuss bu 1.. böyle senin gibi ceteler utansinn yaa , recep tayyip erdoagn türkiyeyii kurmuss siz daha konusuoruynuz adam etti sizleri bee lüx hastanelere kadar kurmuss sizler icin.. sanane kardesim basbakan türk müdür kürtmüdürr insan INSANDIRRR bunu herkez bi tarafa yaszin artik anlasinlar artik yaa hayret biseyy.. alah kulu ne icin yaratmiss birbirimizi sayalim sevelim saygi duyalim diye yaa yaziklar olsun size zaten türkiye sizin gibi kafasizlar Europa birligine giremio yaziklar olsun size yaa bide gül gibi asker ölüyor Pkk DEGILLL Pis insanlar öldürüyorlar tamamen rezil ya baska bisey denmez buna….

 114. İsiMSiz said

  anne tarafı gürcü , baba tarafı rum .
  bende bağlantısı çok güçlü adamlardan öğrendim. yanılma payı 0. daha kimlerin ne mal olduğunu öğrenseniz. rum-gürcü melezi gelmiş insanları kandırıyor. uyanın artık gerçekleri görün. a.gül kürdistan lafınıda kullandı . bunun sonu kötü. oyunlar oynnaıyo . rte masonların adamı onun adamı bunun adamı sadece bu ülkenin adamı değil.
  söylediklerimin bi harfi yalansa allah belamı versin. apo sayın mayın çekti . adam kendi derin devletini kuruyo . polisler hepsi onların adamı .rte zaten feyto cu . insanlar gerçekleri görmedikçe her saniye ülke elden gidiyor. bir gün halk uyanıcak ama iş işten geçmiş olacak 😦

 115. İsiMSiz said

  bazı arkadaşlar yazmış . siz kedi kökeninizi biliyormusunuz ? ne belli demiş ? benim kökenim türk olsada olmasada sonuna kadar türküm . zaten annem,babam bulgaristan göçmeni . çok araştırdım kökümüz nereye dayanıyor diye hatta bulgaristandaki köy camimizde yazıyor. bu köylüler konyalı diye.yani öz türk çocuğum . oldu da genetik olarak türk olmadığımı öğrendim. bu benim benim sevgimi daha da pekiştirir. türk olarak doğdum türk olarak büyüdüm türk olarak ölürüm. yani türk kökenli olmayıp bu ülke için çok iş yapan adam var . adam ülkeyi sattı . türküm demeyi kendine yediremiyo . rum olduğu hala zihninin bir köşesinde. ama benim ne kadar kürt arkadaşım var benden milliyetçi . onun kökenine laf eden yok . kökeni geç neler yaptığını gördük . uyanın artık uyanın !

 116. İsiMSiz said

  atatürk e laf edenler öğrensin . atatürk ün sülalesi karamanoğlu türk üdür. osmanlı zamanında karaman bölgesinden türkler balkanlara yerleştirilmiştir. gerçekleri konuşun ülke için kimin ne yaptığı belli.

 117. eemregfb said

  bu yazıyı yazan kardeş sen gerçek türk oldugunu idda edebilirmisin..! bu yazıya katılan arkadaşlar siz edebilirmisiniz..ırk ayrımı yapmak da yanlıştır hizmet nerde varsa düşüncesi kimin makul ise o dur hakiki insan..ismet inönüde kürt idi ama paşaydı hatırlatrım..

 118. Çok üzücü çok ayıp iddia eden ispatle yükümlüdür hemde belgeleriyle dediki dediki demişki diyorki dedilerki ile olmaz buyrun işte

  Başbakan Erdoğan’ın zaman zaman tartışmaya açılan aile kökleriyle ilgili önemli bir araştırma yapıldı. Araştırmacı Muhammet Safi, Rize’ye dair Tahrir-i Öşür Envanteri, başlığıyla bir kitaba imza attı. Osmanlı dönemi öşür kayıtlarını inceleyen Safi, araştırmasında Başbakan Erdoğan’ın aile kökleri hakkında da bilgi veriyor.

  Türkiye’de soy araştırmaları ucuzlamaya başladı. Yok, parasal odaklı değil bu; zihniyeti kastediyoruz. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’la ilgili çalışmalar bunun iyi bir örneği mesela. Hakkında yazılan bazı kitaplar kaynak göstermediği gibi kaynak olabilmekten de uzak duruyor çünkü.

  Buna rağmen Türkiye’de sabır ve inatla belgeye dayalı, tarihe mal olacak eserler ortaya koyanlar da yok değil. Muhammet Safi de bunlardan biri. Başbakanlık Osmanlı Arşivi Uzmanı Safi, Rize’nin 150 yıl önceki öşür kayıtlarını Rize Tahrir-i Öşür Envanteri adıyla ve orijinal metinleriyle ortaya koydu.

  Öşür, bilindiği gibi toprak mahsullerinden ödenen vergiye deniyor. Envanter, 1850 yılında Rize ve mahallinde kimlerin öşür verdiğine dair kayıtları içeriyor. Dolayısıyla kitap, 1850 yılında bölgede yaşayanlara dair bir kayıt niteliği taşıyor. Belgelerin geneli incelendiğinde defterde 1682 sülale hakkında kayda rastlıyoruz. Rize’de o tarihlerdeki gayrimüslim hane veya kişi sayısı da sadece 76.

  KİTAPTA ERDOĞAN’LA İLGİLİ BİLGİLER DE VAR
  Rize; siyaset, iş ve sanat âlemine pek çok isim kazandırmış. Mesut Yılmaz ve Recep Tayyip Erdoğan gibi iki de başbakan çıkarmış. Safi’nin yaptığı çalışma bu açıdan da ehemmiyet kazanıyor. Zira Tayyip Erdoğan, 1954 yılında İstanbul Kasımpaşa’da dünyaya gelmiş olsa da aile kökeni Rizeli. Kitapta Erdoğan’la ilgili az da olsa yer alan bilgiler, başbakanın, bazı kitaplarda iddia edildiği gibi karışık bir kökenden ziyade Türk kökenine işaret ediyor.

  Rize’de de Türkiye’nin birçok yerinde olduğu gibi yerleşim yerlerinin hemen hepsi cumhuriyetten sonra yeniden adlandırılmış. Erdoğan’ın köyünün eski ismi Pulihoz; bugün Dumankaya olarak biliniyor.

  Kitaptaki bilgilere göre Başbakan Erdoğan, Bakatoğlu sülalesinden. 1831 nüfus kayıtlarından yola çıkarak ailenin önde gelen isimleri dikkatle incelendiğinde Bakatoğlu sülalesinin 1760-70’lere kadar dayanan Rizeli bir aile olduğu açıkça ortaya çıkıyor. Muhammet Safi, kitapta, Bakatoğlu sülalesiyle ilgili şu bilgileri de veriyor:

  1600’LERDEN BERİ BURADA YAŞAYAN KÖKLÜ BİR AİLE
  “Bu ailenin 1600’lerden beri burada yaşayan sair aileler gibi yerli, yerleşik, köklü, Müslüman ve Türk bir aile olduğunun aksini söyleyecek hiçbir belge ve kayıt yoktur.” Safi, Bakatoğlu sülalesi hakkında, 1882 tarihli Rize Tapu Sicillerinde mal bilgileri ve ailenin diğer mensuplarının adlarının da bulunduğu bilgisini aktarıyor. Bakatoğlu sülalesi, 1934 yılında çıkan Soyadı Kanunu ile Erdoğan soyadını tercih etmiş.

  Çalışmada adı geçen sülalelerin torunlarından birçoğu bugün Türkiye’de tanınmış kişiler olarak biliniyor. Buna rağmen 1853 tarihli bir belgede adları eşkıya olarak yer alan sülaleler de mevcut.

  TARİHİ DEĞİŞTİRECEK İKİ AİLE…
  Safi’nin, 1992’den beri üzerinde çalıştığı ve Osmanlı Belgelerinde Rize projesinin birinci basamağı olan çalışmada ilginç başka veriler de var. Muhammet Safi, defterde kayıtlı aile isimlerinden özellikle ikisinin tarihî açıdan üzerinde araştırma yapılması gerektiğini belirtiyor. Bunlar Kaşka ve İskit aile adlarıdır.

  Kaşkalar, akınları ile Hitit Devleti’nin yıkılmasına sebep olan ve Karadeniz bölgesinde oturan dağınık, aşiretler halinde yaşayan bir halkın adıdır. İskitler ise Kimmerleri kovarak Karadeniz’in kuzeyindeki steplere yerleşen ve Kimmerleri kovalamaya devam ederek Anadolu’ya girip Ortadoğu’ya inen bir kısmı Türk dilli bir halktır. Safi, burada şu tespiti yapıyor: Bu isimlerin 1850 tarihinde bölgede aile adı olarak bulunması, tarihçilerin mevcut açıklamalarını değiştirecek mahiyettedir.”

  Yayıncılık tarihinin belki de en uzun ithafına sahip Rize Tahrir-i Öşür Envanteri, hem boyutu, hem arka kapağının Osmanlıca basılması hem de Şenay Bostancı’nın, bir çay filizini dünyada ilk defa ebru sanatına uygulaması ile de öne çıkıyor.

  AKSİYON’dan Cemal Kalyoncu’nun haberi…

 119. Tepiklediğiniz Tarih Sonunuz Olabilir: Yıldırım Bayezid ile Timur Münasebeti
  Rize Tahrir-i Öşür Envanteri 1850 Rize Sülaleleri
  Dedeniz Eşkiya Çıkabilir! Sülale Katkılı Yerel Tarih: 1853 Yılı Rize Eşkiyaları (I)
  Dedeniz Eşkiya Çıkabilir! Sülale Katkılı Yerel Tarih: 1853 Yılı Rize Eşkiyaları (II)
  Dedeniz Eşkiya Çıkabilir! Sülale Katkılı Yerel Tarih: 1853 Yılı Rize Eşkiyaları (III)
  Rize Merkezde Mahalleler Kurulması ve Rize Üzerine Tarihi Bazı Tespitler
  Güneysu (Potamya) Büyük Hamidiye Camisi ve Medresesi
  Osmanlı’nın Mavi Berelileri : Yemen İllerinde Mapavri (Çayeli) Taburu)
  Rizeli Bir Osmanlı Kalem Efendisi : Mataracizade Mehmet Muhsin Efendi
  Servet ve Haysiyet Bakımından Karadenizli İleri Gelenlerin Listesi (Osmanlı Dönemi)
  Yollar Servetin Kapılarıdır: Osmanlı Döneminde Rize ve Rizeliler Hakkında Hazırlanan Kapsamlı Bir Rapor
  1828-1829 Osmanlı Rus Harbi’nde Osmanlı Ordusu’na Rizeli Ağalardan 8050 Asker
  OSMANLI’DA RİZELİ DEVLET ADAMLARI
  Osmanlı Belgelerinde Rize: Eski Yerleşim Adlarına Yeni Karşılıklar Verilmesi I
  OSMANLI BELGELERİNDE ÇAYELİ
  Osmanlı Belgelerinde Rize: Eski Yerleşim Adlarına Yeni Karşılıklar Verilmesi -II
  Memlekete Turist Gitmek
  Osmanlı’da Çay Tarımı
  Osmanlı Döneminde Çayeli’ndeki Bakır ve Çinko Madenleri
  Hemşinli Sadrazam Damat Mehmet Ali Paşa
  Krizlerin Çözümüne bir öneri
  Osmanlı Arşivi ve Ermeni Sorunu
  Maksadını Aşan Yazılar veya Dinsizlik ve Eşkiyalık (Devletsizlik) Normalleştirilmek mi İsteniyor?
  Türk İstiklal Harbi (Garp Cephesi) Kitap
  “Ayaklı Öküz Satıcıları” veya Kapalıçarşı Ayaklı Borsası

  ARKADAŞLAR İŞTE KAYNAKLAR BUNLAR İNSANLARI SUÇLAMADAN GEÇMİŞLERİ HAKKINDA BİLGİ SAHİBİ OLMADAN HAKLARINDA KONUŞMAK YANILMIYORSAM YANLIŞ OLUR BENİM BU KONU HAKKINDA BULDUĞUM BELGE BU EĞER VARSA BAŞKA BELGESİ OLAN BURAYA EKLESİN HEPİNİZE HEPİMİZE SAYGI VE SEVGİ İLE MUHABBETLE BAKMAMIZ DİLEĞİYLE SAYGILAR.

 120. osman said

  yuuuuuuhhhh insan sallarda bu kadarmı salllar beeeaaaa yuuuuhhhh az at şakirrrrrr

 121. sedat said

  a a a aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa

 122. sedat said

  ya arkadaslar ben aslen YOZGAT dogumluyum kökenimi arastirirsaniz yüz yillara dayaniyor yani zaten o bölgede yani ic anadoluda fazla karisiklik yok ben Tayyip taraftari degilim ama ne önemi var adam surdan gelmis burdan gelmis sonucta müslüman bir insan bu yetmezmi yada hic arastirdinmi sen nerden geldin malesef böyle kayip gidiyoruz Almanlar bile yüzbinlerce insanini rusyadan romanyadan polanyadan surdan burdan geri getiriyor onlar savaslardan kalan atalrimizin torunlari diye ekonomi gücümüze güc katsinlar diye ama oysa biz sen kapalisin sen keci sakallisin sen koministsin sen fasistsin sen aciksin v.b hala edirneyi gecemedik adamlar sen oturdugun yerin resmini cekiyor gerekiyorsa canli canli izliyor anne tarafi gürcistandan gelme olabilir zamaninda oralar kimindi birakin artik bunlari önümüze bakalim tskler………….

 123. böyle işte said

  bu yazıyı yazan şahıs daha gürcistanın başkentinin neresi olduğunu bilmemekte ve kalkıp ders vermeye çalışmakta.bilmiyorsan söyliyim tiflistir.batum değil.

 124. bulut said

  saçmalıklar almış başını yürüyo az çekmedim çektirmeden de ölmeye niyetim yok bi bardak su bir ekmek için 7 yaşında hayatımı tehlikeye attım. bunu sen veyi sizin yanınıza koyamam gerekirse canlı bomba olurum..

 125. ay yıldız said

  bu kadar saçna gereksiz ve yanlış bilgileri yazarken herhalde kendi hayatını anlatmaya çalışmış bu gereksiz insan varlığından utanmalı BASBAKANA SELAM YOLA DEVAM ………….

 126. israfil said

  allahtan korkun ve bu arastırmayı yapan önce kendi soyuna baksın burda kendini çok güzel anlatmıs tebrikler

 127. Ahmet said

  AKPciler resmen saçmalamış.”Uydurma şeyler,bunlar zırvalıyolar” iyice salaklaştı bu millet yok”kendi soyuna bak” yazıyı okumadan sığır gibi yorumlar yapmışınız.O şerefsiz BOP’u destekliyorum dedi mi? dedi yani aynı zaman amerika tarafından yönetilmeyide kabul etti ve aynı zamanda KÜRDİSTAN adlı hayali bir ülkenin kurulmasına “VARIM!” dedi.Bunlar kendi ağzından söyledikleri eğer bunu da inkar ediyosanız yuh diyorum size.Heeeee eğer vatan hainiyseniz “Eee bişi yokki bunda kürdistan kurulduğunda kürtler rahat edecek” falan gibi mallıklar sergileyebilirsiniz.

 128. Oğuzkağan said

  Anlattıklarına yüzde yüz katılıyorum… Tayyip denen hain rum tohumudur ve oy veren namussuz sürüsü ve midesi vatanından ve imanından önce gelen şerefsizler elbette olucak…
  Tayyibin kökeni açıkça belli laz itin teki…zaten Türk oğlu Türk olsaydı böyle olmazdı…tarih boyunca Türk milletinden başka hangi millet Allah adına savaşmış.
  araplar müslümanlıktan bahsediyo ama peygamber öldükten sonra torunlarını katleden onlar…İslamiyete hertürlü yalanı sokan ve kafirle bir olup din kardeşini satan onlar.peki ya kürt? bu pislik kavim herzaman içinde yaşadığı milletlere hainlik yapmıştır. kaçtane hayrı olan bir adam çıkarmışlardır…her şey ortada.
  Bir milletin kavmiyle övünmesi için sebep gerekli.Türk kavminde bu sebep fazlasıyla var.yer yüzünde kendimizi bildiğimizden beri imanlıydık hak olan taraftaydık.Tabiki NE MUTLU TÜRKÜM derim.ama başkası kavmiyle övünemez sebep göstermeli.çanakkale ve kurtuluş savaşında hangi millet vardı TÜRKten başka…Tanrıya hamd olsun…ya Türk olmasaydım!!!

 129. aıperen said

  şerefsiz pkklıları davul ve zurna ile karşıladı.Vatanını seven milliyetcileri suçsuz yere hapse attı bırakın tayyip ne TÜRKÜ MÜSLÜMAN bile değil
  TANRI TÜRKÜ KORUSUN
  NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE

 130. İsmail said

  Zaten Rize den de adam çıkmaz.Rizeliler kusura bakmasın ama bu böyle.Türkiye de Türk yok diyenler Türk değillerse bile saçmalamasalar iyi ederler yahu ben şimdi nece konuşuyorum ve benim köyümünadı neden karatekin(eskiden tigin denirdi) Komik olmayın espri yapmayınTayyip Türk değil arkadaş doğru tespit etmiş.Türk davranışları varmı yürüyüşü bile belli ediyor Türk zaten doğuştan heybetlidir kimsxseye uşaklık yapmaz hain hiç olamaz .Onu kolluyorsanız kan testi yapsın kemik ölçüsü alınsın varmısınız?Türk değil hadi o önemli değil yahu adam olsa dürüst olsa senim çıkmaz ama nerde onda o delikanlılık fazla şişdi palazlandı Erbakana karşı beyliğe heveslenmesi sonunu hazırladı şimdi zirvede ammma yukardakiler aşağıdakiler kadar emniyette değildir.

 131. kemal said

  ARKADAŞLAR O NU BUNU BİLMEM BEN ESKİ KAFALIYIM BEN GÖRDÜGÜMÜ DUYDUGUMU BİLDİGİMİ YAZARIM TÜRKİYEYİ KARIŞTIRMAK İSTEYEN İ… VAR
  BUNLAR AKP PKK İŞBİRLİK OLARAK NİTELENDİREYİM BİZDE BU TOPRAKLARI BIRAKCAK GÖZ YOK HERŞEY BUKADAR DAHA FAZLASI BENİ VE BENİM YANIMDAKİLERİ BOZAR AKILLI OLMAYANI AKILLANDIRACAGIZ PKK YANINDA OLANLARINDA ANASINI S…. OKADAR BEN TÜRKÜM VE NE MUTLU TÜRKÜM DİYEREK CAN VERECEYİM
  DİKATİNİZİ CEKERİM BU BENİM ŞAADET KELİMEM OLSUN BANA KATILMAYANINDA BU TOPRAKLARDA İŞİ YOK

 132. Afferin kemal kardeş…bende yazacaktım ama,yeteri kadar yazmışsın.Anlayan anlar öyle değilmi?Anlamak istemeyenlerede,EL BİRLİĞİ İLE ANLATACAĞIZ ARTIK..Bu ülke dingo’nun ahırı değil…Heleki üç beş çapulcu’nun,hiç değil…

 133. zeyno said

  ismaile cevap. bende rizeliyim sen yaşıda kuruyla yaktın her insan bir olmaz sonuna kadar türküm vatanımada bayrağımada can veririm o başbakan dedikleri adamlada hemşeri olduğum için utanıyorum keşke herkez karadenzliler kadar vatana sahip çıksa şehit dendimi kanımız donar bizim düşünerek konuş ismail türütte rizeli ve şarkılarını bir dinle vatana bayrağa yazılmış çok şarkısı var birinin nakaratıyla bitireyim DALGALAN ŞANLI BAYRAK SELAM VER ŞEHİTLERE HARAM OLSUN BU VATAN İHANETÇİ İTLERE

 134. zeyno said

  haer karış toprağın hesabı sorulacak biraz tarih okusun erdoğanı savunanlar kılıçla alınan vatan para ile satılmaz 2.ABDÜLHAMİT bu arada o rizeli falan değil onun yüzünden bütün rizelileri karalamayın kökenine bakın onun şehitlerin kemikleri sızlıyor fatih istanbulu erdoğan satsın diyemi fetetti

 135. zeyno said

  KÜRDİSTAN KURACAKLARMIŞ BİZ DAHA ÖLMEDİK dağda üç beş domuz sürüsü tutturmuş bir kürdistan türküsü eline almış bayrak diye masa örtüsü satsan 5 para etmez ne ülüsü ne dirisi… rize pazarlı zeyno.

 136. salih usta said

  artık eminim düşmanların yapamadıgını bu başbakan yapacak haksızlıkmı ediyorum diye düşünüyorum her şey tayyibin bölücü oldugunu kanıtlıyor yapacak başka bir şey yok artık kurtulmalıyızz bu insanlardan bende türk açılımı istiyorum kürtlerle aynı haklara sahip olmak istiyorum verdigim bütün vergiler pkk ve yandaşlarına gidiyor bu halkın iki eli yakanda olacaktır başbakan huzuru mahşerde ALLAH müslüman TÜRKÜ KORUSUN

 137. zeyno said

  peygamberimizin adını ağzına alma T.ERDOĞAN oda senden hesap soracak düşmanı dışarda aramayın.

 138. Asil said

  bu yazıyı hazırlayan cok gerizekalı snaırım acaba kendisi nereden gelmiş biliyormu her insan bir yerden gelir deve + bunlar yalandan baska bir şey deil kğrtleri de anmayın o pis agzınıza biz kürt olduğumuz kadar da türküz bir kürt kökenli olarak türkler kardeşimdir demişim ve demişiz pkk ya gelince emin olun o da sizin gibi soysuzların oyun biz kürtlerin adını kulanıp kürt türk kardeşliğini bozmaktan başka bir şey deil ne mutlu türküm diyn Her kürte !!!!….

 139. zeyno said

  oğuzkağan kardeşim aynı şeyi savunuyoruz ama lütfen bir kişinin yüzünden herkezi yakmayın laz değil erdoğan ruuuuuuuuuuuum bende milliyetçiyim ve eşim ocak başkanlığı yaptı yıllarca ve rizeliyim böyle yaparak dışlama ayrıca bilgisizce konuşma kurtuluş savaşını atatürk karadeniz kadınına borçluyum demiş çanakkaledede vardık biz hamd olsun biraz araştır öyle gel kulaktan dolma şeylerle insanları karalama herkezi aynı kefeye koyma ne mutlu türküm diyene……….

 140. zeyno said

  adamlar filmini bile yaptı kurtuluş savaşının izleseydin karadeniz kadınının fedakarlığını bilirdin çanakkaledede vardı laz kurtuluş savaşındada en öndeydi tarih oku kardeş EĞİL KULAK VER CEDDİNE TÜRKE KEFEN BİÇMEK HANGİ İTİN HADDİNE lütfen yorum yazarken dikkat edin kuruyla yaşıda yakmayın

 141. hadi be ordan said

  başbakana neler demiş arkadan atma kolay çıkta yüzüne de bakalım çk

 142. tayyip baba said

  başbakana herşeyi demiş çıkıpta yüzüne dese arkadan atmasa elbette başbakanımız sn recep tayyip erdoğan ona gereken cevabı öyle bi verir ki ………………………..

 143. zeyno said

  herkez düşüncesini yazmakta özgürdür

 144. mehmet said

  Babası tayyip olan herif başbakanın vereceği cevap belli ananı alda git burdan diyecek kibarca küfür edecek onu eleştirmek kimin hattine elindeki ganimeti kullanıp agzını açanı işinden dünyasından eder tam bir diktaa 5 ocak 2010 halen sen bu kafayla bu düşünceleri savunuyorsan sana anlatacak birşey kalmamış diğer savunanların da soyu belli zaten kürt bilmem ne burdaki amaç ırk ayırımı değil konuyu başlatan açıklama yapmada bayağı geçikmiş olmalı herşey aslına çeker her millet her insan özellikte midir ? bazısı çıkarı için zulm eder ayrılık yapar adam satar menfaat şereften önemlidir bazısı İslam ahlakiyle yaşar kültüründen aldığı terbiye ile korumayı kollamayı bilir özgür yaşar kullanılmaz bu arkadaşın açmış olduğu konu ırka değil söz konusu başbakanın yapmış olduklarıyla zaten türklüğe yaraşmayacak bir insan olduğunu haa ben bunları böyle bir insandan beklerim(çünkü türk deil ki adam rum ) mantığıyla yazmış olmalı ben Akp yönetime gelmeden erbakanın devamı olması nedeniyle biliyordyum bu insanların bizim masum halkımızın duygularını sömüreceğini erbakanda diyarbakır mitinglerinde herkes türküm demek zorunda değil diyordu bunlara halka oynamayı iyi beceriyorlar he birde bu zihniyettekilerin çoğunun kanı bozuk yani fiziksel olarak özünde türk kanı az melez bi tarafı kürt rum ermeni asimile olmuş insanlar bunlardan vazgecemez tabiki haklılarda çünkü onların adına iyi işler yapılıyor birçoğu saf zavallım iş güçten sadece haberlerde bay diktanın ballandırak anlattığı yalanları dinliyor ne bilsin cuma namazına gidiyor hanımın başı kapalı he bizi savunuyor ya sen öyle san yav kara cahil savunucular bizimki zırvalıksa ispatlayaın 2010 a kadar hiç bir eksi göremiyorsanız sizin zaten bişey anlacak kapasiteniz yok yorumların hepsini okudum diyorki sözüm ona herif asıl abd yi emperyalizmi savunan atatürkçüler milliyetçilermiş sonra aynı yorumda amerika 21 yylın atatürkünü tayyip ilan etmiş böle yazmış bu gerzeğe ne anlatsan anlarki koşullanmış şartlanmış düşüncesiz insanlardan zaten bişey bekleyemeyiz ben hiç bir siyasiyi savunmadım gerçek vatnınızı sevmekte bu kadar samimiyseniz önce şuu iyimser tavırdan artık bi zahmet vazgeçinde bu adamlar ne yapıyor diyebilin iyimser tavırla şunu amaçladılar yahuu demeyinn ben her açıyla bakmaya çalısıyorumda görünen köy klavuz istemiyorrki sitonlardan masonlardan patriklerden ödül alan tebrikler alan bu zihniyet işte özelleştirme adına Osmanlıyı yeterince yiyemeyen batılıların emellerini gerçekleştirenlerde bu zihniyet yonanlar egeyi istiyorlardı rahatça kullanabiliyorlar arzı mevud olan topraklar yahudilere ihale ediliyo kıbrıs gözden çıkartılıyo abd ye ırakda daha fazla zulm yapsın diye dua ediliyo bunda ne iyimselik görürseniz biz türkleri tarih çağlarından beri hazmedemeyen haçlılar (çünkü kuruk acıları var malazgirten bu yana anadolu bzi türklerin)bizim yok olmamızı herzaman isteyecektir globalleşme sizin gibi ahmaklara yutturulmuş bir aldatmacadır kürdistan kurulmadıkça ermeniler tanınmadıkça kıbrıs verilmedikçe kısacası türkiye parçalanmadıkça sadece ankara civarı natoya baglı birliklerle avlukava alınıp burası türkiye denilmedikçe afedersniz nahh !! alınırsınız ab ye azıcık kafa yorun düşünün aa çamur atıyo sen soyunu mu biliyon mu ne kadar tahrik edicisiniz ancak bu şekilde siyaset yapıyorsunuz bunu büyüklerinzden ögreniyor olmalısnız tayyip ya adam kendi memleketinde bile kazanamıyo antalya için baykala bu ne sokak agzı bu ne tahrik sen bunlara muhtaçmısın bu kadar aşalıkmısın yok seçimde halk cevabı vermiş çogunluğun yaptığı doğru olsaydı karanlık avrupa yüzyılar öncesinde gerçekleri görürdü sürü psikolojsinden vazgeçin kendi dogrularınız ispatlayın inadına akp yazarak hangi düşünceyi savundunuzu çözememeyiz ha bunlar dogru ama inadına derseniz işte biz size kansız satılık insanlar diyoruz artı alınmazsınz İnşallah insanlar uyanacak bu halkın resmen kanına işlemiş cemaat ayağıyla (nurcular) abd tafafından yönetilen planlanan sömürülen tehlikeli adımlar atılan oyunları akıl edipte çözersiniz vatanızı sözle değil özde sevmeniz temennisiyle

 145. metanet said

  Ben ne yazıkki tam bilgili deyilim erdoğanın nereli olmasından. Bunu allah ve takip eden tarihciler iyi biler. Ama yazan insan kanıtlar vermişse ve erdoğanın kullandığı bazı kelimeler, yapdığı hareketlerde türkcülüye,müslümanlığa yanlışlıklar varsa, o zman erdoğan bize dost olamaz.ben onu çok severdim, ama içime kuşku düşdü.yorum yapan çoğu insan kör gibi erdoğan aşıkları.kanıtlara bakmadan adama komiksin,yuh sana demişler.bakın ben bi şey biliyorum dünyanın en güzel geniş kalbli milleti türkler ve en rahat devleti türkiye.atatürk devrindede, osmanlı devrindede başka milletlere kucak açılmış, onlar içimizde rahatca yaşamışlar, sonrada türke düşman olmuşlar.biz ırkcı, bölücü deyiliz aksine kucak açan tek milletiz.nasıl ki kürtleri her kes kovdu, insan yerine komadığı halde kardeş deyib içimizde barındırdık, evlendik bile.ama düşmanlıkları bizi çekememezlikleri bitmiyo.yetime demişler kime kötülük yaparsın demiş ekmek verene.sizin eyer soyunuz türkse bilmelisiniz ki, türkiyeyi parçalamakdadırlar.ve bunu yapanlar başka milletden olan başımızdakiler.kendi milletin olmadıkda acımassın tabi.bi vicdanı olan anlar ki, bu toprakdan ekmek yiyor ve satkınlık yapmadan Türkiye için çalışar.ama allahsız ve vicdansızsa Türkiyeni politik yolla parçalayacak.Türkiye türklerin vatanıdır. başka milletler orda yanlız yaşama hakkına malikdirler, türk halkının müsafirleridirler.müsafir kalkıbda ev sahibine hainlik ederse, ekmeyini yeyib tabağına tükürerse tabi bizde o milletden olanı dışlamak zorundayız.yani biz bizi seveni severiz, sevmeyeni mecbur kalsak dışlarız.kalbimizin üzereinde hep yılan besleriz biz türkler,çünki kalbimiz aşırı yumşak.Türkiyede, Azerbaycanda yaşayan ermenilerde aynen ekmeyimizi yeyib, evimizde sığnacak alıb, sonra düşman oldular. rumlarda aynen.insanda milli ruh her zaman olmalı.bunun bölücülükle, ırkcılıkla alakası yok. ben azeri türküyüm ve evet ,,ne mutlu türküm deyene,, tüm kalbimle,kururla diyorum.kim bunu kabul etmiyorsa türk deyil.Ama her kes tabi türküm demeye mecburda deyil. Sen kürtsen eyer ,,ne mutlu kürtüm deyene,, de, ama içinde de. Benim vatanımda bana kafa tutarak deyil.Ben sana kürt olma demiyorum ki,zaten türk olamassın,kürt doğdun. Ama bana dost ol, ben seni dost bilib evime sokdum. Sana iş, ekmek verdim. Sen bana silah çekib, benden evimi isteyemessin.Biz türkler geniş kalbliyiz ama düşmana düşman olmasını da beceririz.Ermenini ise hiç bi zaman dost bilemem şahsen ben. Onlar ne dinimdendir, nede hiç bi zaman bize dost olmadı.Tarih boyu düşman oldu türke.Yahudidende bize dost olmaz ama bizlerle işi olmasın, bizimde onlarla düşmanlığımız yok.Gelelim yine Erdoğana.ben onu hakkaten er doğan sandım.eyer türke düşmansa ve oyun oynayıb türk devletinin, milletinin zararrına çalışıyorsa allah belasını versin.Başda olan tüm karışık milletlerden gelen bakanların hepsininde öle.Ama yok çalışdığı, yaşadığı devlete sadıqlarsa, var olsunlar.Ama ben yinede istemezdim başımızda türk milletinden olmayanlar dursun.her milletin kıymetini kendi milletinden olan biler. Bi daha ne mutlu türküm deyene diyorum. Beyenmeyenler çatlasınlar bana ne.Beyenmeyen zaten türk deyil ve ya tarihini bilmeyen zavallı.İçinmde milli ruh olmayanda zavallıdır zaten. kim diyor ki bölücü ol? her milleti bende severim yani türke dost olan her milleti,daha doğrusu türkün dostu olan her insanı,ama olmayanı nasıl seveyim allah yok etsin türkün düşmanlarını.

 146. metanet said

  ben bi ilavede edecem kürtler için bazen çok sert konuşanlara. ben yine diyecem ki kürtün türke düşman olanını allah batırsın.ama onların içinde mutlaka iyisi var, türkün dostu var onlar var olsun.ben en çok müslüman kürtlerin bazı pisler üzünden kötü laf duyub kırılmasını istemezdim.valla azab çekiyorum onlar kırıldıkda.ama allah kötülerin belasını versin kürt milletine leke getiren her kim varsa, kim bölücülük yapıb türk milletine düşmanlık yapıyorsa allah yer yüzünden silsin. biz sizi seviyoruz ey iyiler.siz kırılmayın.şimdi vaziyyet karışık insanlar yakını kayb edib ateşleniyo.düşman kürtlerin yüzünden sizde bazen sert sözler duyuyorsunuz. ama bilin ki iyilere ait deyil laflarımız, isyanımız.her müslüman diyer müslümanın kardeşidir demiş peyğamberimiz. biz bunu unutmuyoruz sizde unutmayın. yolunu azan varsa, oda doğru yola gelsin lütfen. biz iyi kürtleri seviyoruz zeyno kardeş.sen kırılıyorsun ama belkide o insan kürt olan her hangi bi hainden kötülük görmüş içi yanıyo.

 147. zeyno said

  evet bencede söylemiştim zaten kuruyla yaşda yanıyor lazıda kürdüde romanıda ne mutlu türküm diyebilen herkezi bu vatan bağrına basmış ama nankörlük edenler elbet cezasız kalmayacak TÜRKİYE TÜRKLERİNDİR bunu kabul etmeyenlere türkiyede yedikleri her lokma haram olsun

 148. sonsuzluk said

  7 yillik iktidarlari döneminde ve baskan olmus bir insan ben TURKUM dmekden cekinirmi birgun duymadin recep tahip erdoganin ben TURKUM dediyini ama gurcustana gitiyinde batuma ben gurcu kökeniyim dedi neden TURK OLMAKDAN utanan varsa utaniyorum desin we ben TURKUM gururla söyluyorum basbakanin oglu istanbulda bir sanatciyi trafik kazasinda öldurmustu acaba bedayada duyldumu sumen alti oldu hersey googelden arayin bulursunuz daha cok seyler war albayrak gurubu kadir topbasin hamisye su firmasi ve bim bunlar nerlerden aliyorlar parayi uaynn artik ey halk uyanin

 149. «Ülkemizde Alevileri, parçalamak, bölmek, aşağılamak, sokaklara dökmek ve Alevi – Sünni çatışması çıkarttırmak bir ABD projesidir. AKP yöneticileri ve Recep Tayyip Erdoğan ise Amerika’nın Ortadoğuyu parçalama ve yeniden şekillendirme projesi (BOP) eşbaşkanı olarak bu projeyi harfiyyen uyguluyor. Değilse AKP iktidarının bir saniye dahi iktidarda kalması mümkün değil… Yani ülkemizde kim görev yapıyorsa bunları ABD yönetcileri tayin ediyor, terfi ettiriyor, karşıtları ise cezalandırıyor… Silivri’de kurulan Guatemala Hapishanesi benzeri hapishaneyi de, yargılamaları da Amerika organize ediyor… AKP yöneticileri ve biz AKP milletvekilleri işlediğimiz günahların, Cehenneme doğru yaptığımız koşuların farkında değiliz! Ordumuzu, milletimizi, bayrağımızı, dinimizi ve vatanımızı savunamayacak şekilde beyinlerimiz yıkandı, iyiyi – kötüyü ayırt edemeyecek duruma düşürüldük, ülkemiz tehlikeli bir yolda uçuruma sürükleniyor!» Bu sözleri bir AKP milletvekili söyledi…

 150. Recep Tayyip Erdoğan ve AKP yöneticileri 8 yıl boyunca skandallara imzalarını attılar… Kurumlarımızı, Türk Silahlı Kuvvetlerimizi, yargımızı, sağlık sistemimizi, yıprattıkları, töhmet altına aldıkları, tartışılır hale getirdikleri yetmedi… Şimdi de tarihi eserlerimizi, yıpratmaya, oralarda hava atmaya çalışıyorlar… Bir kere kendilerine Padişah, Peygamber, üzerlerine uğurlarında secde edilecek kutsallık payeleri yapıştırıldı ya, işte bu unvanlara, yakıştırmalara layık olmaya çalışıyorlar. Bir çok vilayetimizde kerpiç evlerde yaşayan veya depremde ölen vatandaşlarımız bunların umurlarında bile değil… Kendilerine verilen oyları zulme ve saray hayatına dönüştürenleri tenkit etmek, hesap sormak, hukuk önüne çıkarmak imkansız hale getirildi. Bugünlerde Amerika’nın soykırımı bahane ederek ülkemizi işgal edeceği ve aynen Irak’da olduğu gibi terörist diye gösterilerek milyonlarca insanımızın amerikan bombalarıyla imha edileceği bile konuşuluyor. Bu vahim senaryolar seyircilere, vurdumduymazlara, kulakları ve gözleri kapalı olanlara önemle duyurulur!

 151. Türk Silahlı Kuvvetleri mensupları, gazeteciler, yazarlar velhasıl vatanseverler bugünden itibaren helâya dahi giderken AKP yöneticilerine, AKP güdümünde olan emniyet ve yargı mensuplarına sormalıdırlar! Benden söylemesi… Yarın bir gün tutuklanma ve yargılanma gibi tuzaklarla karşılaşmanız an meselesi olabilir. Yat korkuyla… Kalk korkuyla… Sizi, bizi endişe içerisinde yaşatmak, yüce, mukaddes AKP’lilerin görevi… Buna demokrasi, halkın kendi kendini yönetmesi diyorlar… Cici demokrasi!… sevsinler seni! AKP ile ne sevimli hale dönüştün. Alevilere okul yaptırdı diye bir komutanı suçlayacak kadar ileriye gittiler. Aleviler ülkemizin vergi veren askerlik yapan devlete hizmet eden vatandaşları değil mi? Kendilerine Müslüman yapıştırması yapan bunlar açsınlar da Kuran’ı incelesinler dinin neresindeler! Ne yazık ki ibadetini eksiksiz ve hac görevini yapan bir kişi olarak söylüyorum dinimiz bunlara Müslüman diyemiyor!

 152. gvhjk said

  rahatlayın cahiller, siz fetullahın iç yüzünü ve amacını, bu tayyip i, dünyayı tanıyana kadar biticez biz, az kaldı cahiller. bir tarih kitabı okumaktan, bi güncel araştırma yapmaktan aciz koyunlar.bi bakın bop neymiş, turkiye niye kıymetliymiş, bugune kadar gelinen yerler nerelermiş, obama turkıyeye gelince nerelerde karargah kurulması için anlaşılmış.. atalarıma, bu vatan için şerefli kanlarını toprağa döken babalarıma yanıyorum üzülüyorum, kendime, her doğan çocuğa acıyorum.bitiyoruz anlamıyorsunuz hala, yeni anayasa ne amaçla yapıldı bi fikri olan var mı? yine her zamanki gibi anca takım tutarsınız at gözlüklerinizle.inadına akepeeeeee diyin, yeterki cehaletinize keyfinize dokunmasınlar

 153. gvhjk said

  ha bir de, batı niye örnek alınır? doğuyu alıp da çağın gerisinde mi kalmamızı isteseydi atalar? kaldık zaten bu tembellikle ne beklenirdi, ne doğu olduk ne batı..rezil olduk rezil..

 154. YORGUN said

  arkadaşlar her şeyden önce ben müslüman bi türküm ülkemi geçmişimi iyisiyle kötüsüyle seviyorum kesinlikle ayrımcı değilim yukarda bi çok yazı okudum HÜZÜNLENDİM EZİLDİM BUNALDIM!!!! NEYİN TARTIŞMASINI YAPIYORSUNUZ???? anlaşılır gibi değil nette yazacak kadar kafamız çalışıyorsa bazı şeyleri bilmemiz gerekir diye düşünüyorum bu ülkenin adı türkiye yani türk ve türkiye vatandaşlarının ülkesi bu ülkeyi dün sağ sol kavgası ile yunan sorunu ile ermeni sorunu ile kıbrıs sorunu ile pkk ve sayamadığım bir çok sorun ile boğmaya çalıştılar hala ısıtıp ısıtıp önümüze getiriyorlar biz millet ve halk olarak hala uyanmadık uyanmıyoruz acaba neden biz körmü olduk?bi bakarsınz hak emek eşitlik diyen bi bakarsınız aziz milletim diyen bi barsınız dinim imanım diyen gerçekte iyi niyetli insanların arasına sızarlar sonrada yapacaklarını yaparlar ALLAH cezalarını versin!!!!!!!birde bazı insanların kendi ve çevresinin maddi manevi çıkarları için makam mevkii ve ortamları kullanması yokmu insanı çileden çıkarıyor ALLAH onlarında cezasını versin!!!!bizim kürtle çerkesle lazla hiç bi sorunumuz yok suni gündem yaratılıyor sırf oy potansiyelini yükseltmek için bu çok çirkin bi şey onlar oylarını yükseltmeye çalışırken insanlar birbirini yiyor bunlarda ALLAH korkusu hiç yok yukarda tayyip erdoğana muhalefet edildiğinde üsturupsuzca cevap veren arkadaşlar FUTBOL TAKIMI TUTAR GİBİ SİYASİ PARTİ TUTMAYIN İCRAATA BAKIN HİÇ Bİ YER KOYMADILAR SATTILAR!!ÜLKENİN BORCU ALDI BAŞINI GİDİYOR!!KENDİLERİ ZENGİN OLDULAR BU MİLLET OLDU FAKİR UYANIN!!!!!!!HAA BİRDE KIZAN ARKADAŞLAR ARAŞTIRIN LÜTFEN!!!!B.O.B NE DEMEK ONUN EŞBAŞKANI NEDEMEK ÖYLE BAŞÖRTÜ SORUNUNU ÇÖZECEĞİM DEYİPTE B.O.B EŞBAŞKANI OLMAK NE DEMEK!!!KIRICI OLDUYSAM ÖZÜR DİLERM BAZI GERÇEKLER VAR …..UYANIN!!!!

 155. Ömer YILDIRIM said

  Erdoğan Şerefsiz olduğu için Ben Türküm hiç demedi.Türklüğün kıymetini bilelim.

 156. dragonx said

  BU ÜLKE YALAN SATEN. İSTER TÜRK OLSUN İSTER KÜRT SONUÇTA BU ÜLKEYİ KALKINDIRIYOR ANLAYAN ANLAMIŞTIR.ZAMANINDA İKTİDARA GEÇENLER SÜPERDİ YANİ Bİ BOK YAPTIKLARI YOKTU AMCSIZ GELDİLER AMACSIZ GİDİYORLAR;AMA ONLARIN KARNI DOYUYOR

 157. zeyno said

  merak etmeyin gün olur devran döner o koltuktan oda iner ozaman ne foyalar çıkıcak ortaya ama ne kıymeti varki iş işten geçiyor uyanın artık geç olmadan. müslümanlığın arkasına sığınıyorlar alakası bile yok DALGALAN SENDE ŞAFAKLAR GİBİ EY ŞANLI HİLAL. TÜRKİYE TÜRKLEİNDİR

 158. zeyno said

  DALGALAN ŞANLI BAYRAK SELAM VER ŞEHİTLERE HARAM OLSUN BU VATAN İHANETÇİ İTLERE BAYRAK ŞEREFTİR ŞEREFSİZ NE BİLİR…

 159. mehmet said

  arkadaşlar yazacak konuşacak okadar çok yazılarım varda internet kullanmayı bilmiyorum artı iftira atıyor derler bana bir yol gösterin size kimin ne olduğunu yazayım

 160. mehmet said

  Bir koltukki vatan satıla
  bir koltukki hain adam sanlı
  bir koltukki millete ana baba sövüle
  bir koltukki meydanlarda insanlar dövüle
  bir koltukki siyonist emperyalistten emir alına

 161. arabian said

  amma çok yorum yapmışsınız, hepsini okuyamadım kusura bakmayın 🙂 sorunun çözümü basit => Anadolu Cumhuriyeti

 162. sukru said

  mrb lar ben tokattan bir türk çocuğu olarak türklüğümle onur ve gurur duyuyorum biz türkler metehanın torunlarıyız ayrıca kuranda ayeti var müjdeli bir kavimiz 1000 yıldırda islamın koruyuculuğunu yapıyoruz bu toprakları biz kanla aldık kıçımızla değil bu sözüm türküm diyemeyen hainlere bir ermeni fransada fransızım diyebiliyo ama burda başka etnik kimlikten olanlar türküm diyemiyor yazık ne mutlu türküm diyene

 163. serhat tunahan Ağaoğlu said

  NASIL Bİ ADAMSINIZ SİZ YAAA
  hiç mi edep haya yok sizde
  vatan haini dediğin adam bugün Türkiye Cumhuriyeti başbakanı
  senden daha şerefli senden daha namuslu senden daha vatan sever Allah bilmezsiniz Peygamber bilmezsiniz elinizden karınızı alsalar bacınıza ananıza laf söyleseler duymazdan gelirsiniz.
  böyle köşeler bulunca oturduğunuz yerden ahkam kesersiniz.siz asıl kendinizi sorgulayın Türk mü sünüz?

 164. pompacı said

  buraya yorum yapan herkezi pompalayım…. a.k. başka işiniz gücünüz yokmu sizin tek gerçek var oda ATATÜRK’ün ilkeleri…

 165. Alperen said

  kimin vatan haini olduğunu YÜCE TÜRK MİLLETİ her daim biliyor her dört senede bu vatan hainlerine osmanlı tokadı gibi demokrasi dersi sandık başında veriliyor,yahudi uşakları,cami cemeat bilmeyen ecnebi kriptolar milletin kimliyiğle uğraşacağınıza önce kendi yahudi dedelerinize bi bakıverin.TÜRKİYE’nin RTE’nin TÜRK VE MÜSLÜMANLIĞINDAN şüphesi olsaydı %40-45 ler ile bu halkın teveccühüne mazhar olup başbakan olamazdı.TÜRK MİLLETİ feraset sahibidir iki üç çakalın iftira ve yalanların a hiç bir zaman inanmaz inanalarda kendileri gibi ecnebi dölleridir.ayrıca pompacı dikkat et sana pompalamasınlar.

 166. samanyolu said

  atatürkün bir lafı var kendini türk hisseden kişi türktür diyor.üstelik bir bakın kürt olan her adam şerefsiz mi pkklı mı?benim tanıdığım çok kürt ailesi var benim de kökenim bitlise dayanıyo kürt olma ihtimalim var ama hem ben hem de size bahsettiğim insanlar ellerinden geldiğince islamın şartlarını yerine getirmeye çalışıyoruz.bi insan istediği kdr türk olsun.şerefsiz olduktan sonra her şeyi yapar.üstelik ahmet necdet sezer de bir numaralı ermeniydi.baykal desen alevi.niye bunları yazmıyosunuz.ergenekoncuları sürekli savunan şerefsiz baykalı nie yazmıyosunuz.

 167. piyyta said

  eeeee ben dedim değilmi

 168. sertan said

  Bence çok cahilce hazırlanmış bir yazı. Bu yazıyla etkilenmek istenende muhtemelen cahil kesim. Her kelimeye hiç bir kaynak gösterilmemesi ve hayal ürünü olması sebebiyle gülüp geçiyorum. Fakat beni en çok güldüren son kısımda iki yabancı başbakanın nasıl anlaştığı konusu :))))
  Yuh dedim yani birleşmiş milletler görüşmelerinde bakışmalar ve mimiklerle savaş kararı alınıyor büyük ihtimalle. Çünki kimse kimsenin dilini bilmiyo. Haritada yer gösteriliyo göz kırpan varsa seni çakaaaal demek istiyo, kaşlarını çatan oraya yaklaşma diyor, kasığını kaşıyan banane yaaaaaa demek istiyoru heralde :))))))))))))))) koptum yaaaaa

 169. sertan said

  Ayrıca belirtmek isterim ne mutlu türküm diyene kelimesini atatürk faktörünü ortadan kaldırarak düşünün, insan olmanın gereği olarak düşünün, hiçbir kimliğe bürünmeden dışarıdan bakarak düşünün, hiçmi etnik ayrıma sebebiyet vermiyor sizce. Şunu belirteyim ben türküm fakat empati yapın biraz kürt olsanız çerkez olsanız bu vatan için çalışıp kan dökseniz, evlatlarınızı baarında toprağa verseniz, türkiye vatanınının değilde, türk olmanın mutluğunu benimsemek ne kadar adil sizce. Türk olan mutlu olsun kürt olan s.tir olsun politikasının bedelini çok ağır ödedik artık tabulardan kendimizi sıyırarak içinde olmamız istenen sisteme değil aklımıza ve mantığımıza hizmet edelim.
  Saygılarıla…

 170. serkan said

  ben bir karadenizli trabzonlu olarak başbakanın kökeninden ötürü yaftalanmasına karşıyım ben seçimlerde hiçbir partiyi desteklemiyorum. başbakanın kökeni ne olursa olsun başbakandır karanlık güçlere hizmet edebilir. ama bu ülke kürtlere gösterdiği hoşgörüyü karadenizlilere ne de kimseye göstermedi eğer türkler soykırım yapmış olsalardı bugüne kadar kürt nüfusu 20 milyon olmazdı her türlü pis işin içinden bunlar çıkıyor sayı erdoğan ise bunları kolluyor açılım adı altında kürtleri sadece kürdistan değil türkiye nin her tarafında hakim olmasını sağlıyor kürt uyuşturucu tacirleri gençlerimizi zehirliyor. ne olur çocuklarımıza ship çıkalım islamiyeti yeryüzünde hakim kılalım kürt milliyetçilerini bertaraf edelim. bunları gebertmek farz oldu şu an samsunda her tarafta dükkanları var amaç samsunu mersin gibi yapmak ayrıca bunlarla kaynaşmayın kız alıp vermeyin namusunuzu koruyun bunlar müslüman falan değil kürtten müslüman olmaz çünkü bunlar ateist bir kürdü müslüman 1000 türkten üstün tutarlar. rte de sözde bunları kendi tarafına çekmek için barış ve kardeşlik projesi uyguluyor. halen binlerce şehit veriyoruz inanın bir kaçtane kürt ölünce dünyayı yıkıyorlar ama doğuda ki aileler bir kişiden bir aşiret meydana geliyor çok hızlı ürüyorlar artık buna bir dur demenin zamanı geldi. devlet onlara iş veriyor aş veriyor karadeniz bölgesine de yaptığı hiçb
  ir şey yok inanın bana samsun da kürtlerden zengini yok karadenizin öz halkı da fakirlikten başka yerlere gçö ediyor bu gidişle samsun diyarbakı ve de mersin gibi olacak sizden kız alırlar fakat vermezler sonrada kürde kız vermiyorlar derler. ne olur türk milleti olarak alınızı başınıza devşirin bu ırk ayrımı değil gerçeğin ta kendisidir. kürtçülüğe prim vermektedir. ayrıca deveye diken insana bilmem ne yaraşır

 171. Çılgın Türkler said

  bu sözü diyen arkadaşa diyorumki ?

  Bırakın kim neymiş. Ülkeyi yönetebilme kaabiliyetine bakın siz.

  bizde ona bakıyoruz zaten adam cumhuriyet yönetmiyor ülke yönetmiyor adam koskoca türkiye cumhuriyetine şerihat muamelesi yapan bi adamdan başbakan olurmu olmas bari oldu olacak bu adama oy verenler birlik olsunda adamı başımıza padişah yapıverinde tam olsun.

  beceriksizler

 172. engin said

  tayiperdoganyahudivatanımızısattıtopraklarımızsatıldıbarzaniyleaskerlerimizekellededişehitlerimizeimralıcanisinedesayındedibuadamvatanhaini

 173. engin said

  tayiperdoganyahuditürkdüşmanışehitlerimizekelledediimralıcanisinesayındedibarzaniylekolkolagiripaskerlerimizidışladıbopbaşkanıbüyükortadoguafrikaprojesinineşbaşkanıbuadamvatanhainiuyanıntürkmilleti

 174. […] https://vatanhainleri.wordpress.com/2007/05/02/tayyip-turk-mu-1/) Genel Yorum Yok Yazan: […]

 175. bilgi said

  bu yazıyı yazan karadeniz özellikle samsun-hopa hattını hiç bilmiyor.

 176. Torlak said

  İyi günler.
  İnsanoğlu’nun dünyaya gelişi ile ilgili olarak hiç bir seçim ve karar hakkı bulunmamaktadır. Ancak ; İnsanoğlu doğmadan evvel seçme ve karar verme hakkı bulunmadığı bu özellik ve değerlerin tamamını doğumundan sonra biri hariç bir şekilde olsun değiştirebilme özgürlüğünü elde edebilmektedir.

  İnsanoğlunun doğmadan evvel :
  Doğmama, anne ve babasını seçme, cinsiyetini belirleyebilme, adını tercih edebilme, hangi dine inanacağına, hangi ülke tabiiyetine tabi olacağına karar verebilme hakkı bulunmamaktadır. Sıraladığımız bu özellik ve değerleri çoğaltabiliriz ve çoğalta bileceğimiz bütün bu özellik ve değerler bir şekilde olsun insanoğlu tarafından değiştirilebilme özgürlüğüne imkan tanıyan özellik ve değerlerdir, hiç biri olmaz olmaz değildir.

  Ancak bir özellik ve değer vardır ki bu asla değiştirilemez :

  İnsanoğlu doğmadan evvel, ırkının (etnik kökeninin) ne olacağının kararını verme hakkına sahip değildir ve doğduktan sonra da bunu değiştirebilme imkanına sahip değildir.

  İnsanların ırkları(etnik kökenleri) ile ilgilenmeyi lütfen bırakalım. Bu çok saçma ve kırıcı oluyor, aynı zamanda kimseyi ilgilendirmiyor. İlgilenildiği müddetçe de orta çağda olduğu gibi insanlara rahatsızlık veriyor. Aynı zamanda çıkar çevrelerine yeni azınlık toplumları yaratmaya yarıyor.

  İnsanın yaşadığı, kimliğini taşıdığı ülkenin vatandaşlığı önemlidir. Bir insan ülkesini sevecek, onun saygınlığını ön planda tutacak davranışta olmalıdır. Din için ise kimsenin kimseye bir şey söyleme hakkı yoktur, insanın dini kendisi ile Allah arasındadır ve kimsenin araya girme hakkı yoktur. Bırakın araya girmeyi yorum yapma, bilgi verme, fikir yürütme v.s haklarıda yoktur. Allah kurallarını koymuştur, Peygamberler yardımı ile bu kuralları biz insanlara Tebliğ etmiştir. Bize düşen vazife bu kurallara uymaktır. Bunun dışındaki kişiler ise ancak kendilerine talep gelirse bu kuralları biz insanlara açıklayabilirler.

  Irkımız (etnik kökenimiz) ne olursa olsun görevimiz :
  Atatürk ilke ve inkilaplarına sahip çıkmak ve O’nun gösterdiği yolda ilerlemek ve yükselmek, ülkemizi ve vatandaşlarını sevmek,saymak vede doğru ve çalışkan olmaktır.
  Hangi dine tabi olursak olalım Allah’a, Peygamberlerine ve Kitaplarına iman etmektir.

 177. celal gümüş said

  sen burda resmen bır rıze duşmalıgı yapıyosun senın rızelılerle alıp veremedıgın ne ahlaksız herıf hem batum bızım topraklarımızdı savaş esnasında kaybedıldı orda kalan bır suru kardeşimız yurtaşımız akrabamız var onlar furcumu oluyo şımdı hem sen rızelılerın turk olmadıgınımı ıdda edıyosun buna cvp ver ben sana dıcemı bılıyorum..

 178. Hüseyin SAHANOGLU said

  NE MUTLU TÜRKÜM DiYENE

 179. ozan said

  ulan aptallar ne mutlu türküm diyene lafını nerenizle alıyosunuz inanın merak ediyorum amk. atatürk o cümlede etnik kökenden bahsetmiyor, türkiyede doğan her insan türk vatandaşıdır anlayın artık. o türk kelimesi temsili sadece, atatürk denen büyük insan sizden daha fazla düşünmüştür inanın bu cümle için. ulan atam ülkeyi ilerletmek, çağdaşlaştırmak, aydınlatmak istiyodu amk sizin ya gelinen nokta bu işte, yok neden ne mutlu kürdüm değilde türküm, yok türban sorunu cart curt, başbakan zaten evlere şenlik, yolsuzlukların bini bir para, lafa gelince elhamdülillah müslümanız. bırakında millet kendi içinde yaşasın dinini allahla kul arasına girmeyin artık şerefsiz din sömürücüsü yobazlar. bi siktirin gidin. alayınızın amına koyayım ya.

 180. ozan said

  ve ayrıca sevmediğiniz amerikada bile her milletten insan paşa paşa aynı toprakta yaşamını sürdürüyor, geçmiş geçmişte kaldı artık, yarına bakmamız şart. oralarda niye bu tarz saçmalıklar yok acaba bu da düşündürücü esasen.

 181. isimsiz said

  türklükle ılgılı en ıyı acıklamayı ozan yapmıs . tabı bunu ne zamn hazmederlerse o zamn kabullenecekler. her ırk kendı ıcınde en yucedır, ama allah ıcın hepımız aynıyız. farklılıgı yaratanlar sadece ınsanlardır iste zaten bı yuzdendır aramızdakı en buyuk nefret tohumları . ne zamnkı baska ırkları kotulemeyı bırakıp sadece ınsanlıga bakarız o zamn mutlu mesut yasarız..

 182. nuran said

  türk olmuşuz, gürcü olmuşuz ne fark eder önemli olan insan olmamız .bende gürcü asıllı türk’ üm .kendi değerlerine sahip çıkıyosan kimliğine yaşadığın yere ihanet etmiyosan gerisi boş .sonuşta adem ile havvadan töremeyiz dimi?

 183. serbesradikal said

  sizler zırvalıyorsunuz siz yandaşsınız vatandaş deyil bu adam atatürk ilkelerini ve laik cumhuriyetin temel ilkelerini ve kanunlarını yıkmaya çalışıyor sizsee yol su bina yapılıyor diye uyuyorsunuz isterseni burda zırvalık yapmayın vatan hainleri.coma gelin görün vatan bu hizmetler karşılıgında nasıl satılıyo bunlar abd den dolar alıp bunları yapıyo karşılıgında toprak satılıyo siz oturun biz onları denize dökeriz zaten sizin gibilerde ozamanlar böyle yapmış sonunda asılmışlar sizler yandaşsınız

 184. cafer said

  burasının turk yurdu sevmeyen batuma gider sizi zorlamı atalım yakında o da olacak sabrımızı zorlamayın misafirsiniz bu turk yurdund misafirliginizi bilin

 185. şeyda yılmaz said

  uydur uydur ebe gumeci potamyalı diye rummuoldu adam. hem sefere giderken oruç tutmaya bilir her amele bi cevaz verilmiş. okuz altında buzagı aramıyalım gardaşlar her kez özgür iradesiyle istediğini yazmakta özgür, fakat lütfen iftira atmadan karalamadan. sonradan pişman olacağımız şeyleri düşünmeden söylemiyelim dost tavsiyesi .peygamber efndimiz ne güzel buyurmuş KALBİNİMİ YARIP BAKTINmı..

 186. süleyman said

  her ölümlü ölümü tadıcaktır doğru ve yanlış oradadır kimse fanatik olmasın
  not:afgan dini alime 1880 lerde sormuşlar pastörmü cennete gider yoksa bir müslümanmı el cevap dini lider dediki islamiyete hizmet noktasında general müslüman ordusunu güçsüz duruma düşürdüğü için cehennem demiştir pastörede insanlığa hizmet noktasında hayırlı işlerini allah değerlendirir …..

 187. secovvti said

  HUAHUAUHA böyle saçma biyografi görmedim ZIRvalamakta şampion 1 KEMAL 2. de bu saçma salak blog yazarı helal olsun gerzeklikte çığır açıcak bir zırva

 188. tayyıp said

  metni yazan kuru cahile sesleniyorum gel buralarada potamyayı bilmem nereyi gör burda hala eski isimler kullanılır. hiç bişe bulamadınız zırvalamaya başladınız. asıl siz aslınızı araştırın

 189. Burda yazılanların hepsini okudum.Hem güldüm hem ağladım. Görünen o ki birileri amacına emin adımlarla ilerliyor. Atı alan üsküdarı geçti, bize de birbirimizi yemek düştü. Umarım bu kanlı sokak çatışmalarına dönüşmez. Öyle dönemler yaşadı bu ülke. Çok acılar çekti. Güzel ülkemin kaderine yeniden ağlama endişesi taşıyorum. İşte zamanında yapılması gerekenler yapılmayınca, yani çer çöp halı altına süpürülünce daha sonra daha da eklenmiş olarak geri dönüyor. Burda kürtler hakkında yazan trabzonlu hemşehrime de çok katılıyorum. Kürtlerin bu aşırı üremesi de şerli planların bir parçası. .benim işçi babam iki çocuk yaptı, evini zor geçindirdi. Peki kürtler neden her biri 15-20, bazıları 30-40 çocuk yaptı? Böyle bir üreme hızı dünyanın hiç bir yerinde yok. Bu kasıtlı yaapılmış bir şey. Ülkenin her tarafı kürt dolu ve bir taraftan da özerklik istiyorlar. Yani türkiyeyi kürdo-türkiyeye çevirecekler. Görüyormusunuz kürt kurnazlığını? Ben şimdiye kadar çok kürt tanıdım amaTC dostu bir kürte rastlamadım. Hiç bir kürtten dostluk da görmedim. Ama aldatıldım, dolandırıldım. TC ye de (kendi deyimleri), Türklere de düşmanlar. Bakın başta güneydoğuda idiler,sonra kuzeye, sonra da batıya yayıldılar. Ve batıda terör estiriyor masum insanları öldürüyorlar. Benim etnik kökenim gürcü.Ama tayyip bey gibi yarı gürcü değil, tam gürcü: anam,babam, atalarım hepsi gürcü. Ama ben Türkiye ye doğdum. İyi ki de Türkiyeye doğdum. Türkçeye doğdum. Gürcü dilini pek öğrenemedim, türkçe eğitim gördüm.İyiki de Türkçe eğitim gördüm. Evet ben doğuştan asimile bir gürcüyüm:) Silahlanıp masum insanların katili olmaktansa binlerce,milyonlarca kere asimile olurum daha iyi. Ve kürt halkının tamamı olmasa da çok büyük çoğunluğu masum insanları katleden teröristlere sahip çıkıyorlar. Benim masum insan katili bir tek çocuğm olsa ben onu evlatlıktan reddederim.Ama kürt sahip çıkıyor. Neden acaba? Bu ülkenin kürt sorunu yeni değil.Ta osmanlı dönemine gidiyor. Yanlış poltikacıların yanlış politikaları yüzünden bu sorun tıpkı yuvarlanarak büyüyen kar topu gibi, çığ oldu düştü bü çilekeş,sabırlı, vefalı milletin tepesine. Verin gitsin de analar ağlamasın diyorlar. Peki o,biyerlerde dayısı amcası bulunmayan, terör bölgelerine askere yollanan çocuklarımız BOŞUNA MI ÖLDÜLER? OONLAR HER ŞEY VATAN İÇİN,dediler, VATAN BÖLÜNMEZ diyerek öldüler. BOŞUNA MI ÖLDÜLER? Herkes aklını başına almalı. Ayrılıkçı, bizi sevmeyen kürtler Irak kürdistanına gitsinler, ve ordaki bizi seven türkmenler bize gelsinler. Bunun başka çıkarı yok. Ya da batılılar doğuya, kürtler de batı ya yerleştirilsinler!

 190. as said

  Kendince takılıyor ama okuması zevkli zuhaha

 191. 1dinle said

  mucde
  Hasan Mezarcı hakkındaki gerçekleri ,hapishanede yaşadıklarını ve bu yalan haberleri yayanlar hakkındaki düşüncelerini kendi yazdığı kitaptan,TC Cumhurbaşkanı’na, Başbakanı’na ve patrik hazretlerine yazdığı mektuplardan http://www.mesih.de sayfasında öğrenebilirsiniz. Başbakana yazdığı mektupta, devletin Hasan Mezarcıyı delirttiğini idda eden Fethullah Gülen ve diğerleri hakkında suç duyurusunda bulunmuşMedya tarafindan gaza getiridiğimizi ve kandırıldığımızı anladımSizede okumanızı tavsiye ederim

 192. basak said

  Tayyib ABD’nin adamidir,burada Tayyibi savunanlar ve afkurun diyenlere bir cift sözüm olacak,Terbiye aileden alinir Tayyibin yönettigi Türkiye’de tartismalardan bihaber olanlar afkur diye hakaret ediyorlar.Afkur diye köpeklere denir bana sorarsaniz en sadik köpekler AKP’nin köpekleridir ve hergün afkuruyorlar.Tayyib sadece ABD’nin adami degil ayni zamanda ihanet odaginin merkezindeki bir isimdir onun misyonu Türkiye’yi bölmektir,müslümanlik ayaklarinda oylari gaspederek bu misyonu yerine getirmektedir.Hakan Fidani terör örgütü ile pazarliga gönderen Tayyibtir,ispat edemeyen sefersizidir diyen Tayyib serefsizin kim oldugunu kendisi belgeledi ve sorusturma acilamasin diye de yildirim hiziyla yasa cikartti.cankayadaki noter ayni hizla onayladi.Simdi burada Tayyibi savunmak icin afkuranlara afkurun bakalim daha ne kadar afkuracaksiniz diyorum.

 193. oktay said

  OKTAY: İyi düşünmek lazım. NASIL YAŞAMAK İSTİYORSAN ÖYLE YÖNETİLİRSİN. İnsanları karalamak, yermek,övmek,sevmek,hatta sövmek kolaydır.ALLAH rızası için yorumunuzu düşünün araştırın öyle yapın.kim olursa olsun fark etmez . KİM BU ÜLKE İÇİN İYİ ÇALIŞIRSA.onu sevelim sayalım.Spor kulübü gibi parti desteklenmez.işi bileni ,becereni desteklemeliyiz.

 194. blog sahibi arkadaşın yazdıklarının coguna katılıyorum Saygılar..

 195. birol said

  her müslüman insan olsaydı her insan ana baba olsaydı kediler köpekler ana baba olurdu bunların yaptıkları müslümanlıksa ben müslüman deyilim en azından hak yimiyorum kendi rıskımı çalışıpta yiyorum atmışlar ortaya bir kemik onu bizi yalatıyorlar peki bunun eti nerede tabiki yiyen belli müslümanlar utanıuorum müslümanım diyerek milletin kanını emen insanlardan yazıklar olsun bunca yetimin tüyü bitmemiş çocugun o gariplerin hakkı nerede gayet basit gemiciklerde hastenelerde akla gelemeyecek her yerde varsın onların olsun birgün oda bitecek mahşer günü gelecek o aldıklarıyla ödeye bileceklermi acaba yanında götürecen sadece iki metre kefen haaa bunun cebi yok lanet olsun böyle müslümanlara ALLAHım sen büyüksün sana inanır sana taparım senin yolunda olan her inasanı sen koru…senin için yaşarım senin için ölürüm gerisi boşş

 196. Atakan Sönmez said

  Tayyip Türk müdür değil midir bilemem ama, kabinenin ve bürokratların çoğu sanki özenle seçişmiş gibi, Laz, Gürcü, Çerkez, Boşnak olan Balkan ve Kafkas kökenli halklardan oluşuyor.
  Yine bir haber sitesinde yayınlanan makaleye göre, Silivri’ye tıkılan çoğu Aydın ve Gazeteci Türkmen kökenli. Umarız tesadüftür!

  Sonuçta itibariyle ırk ayrımı yapmak, insanları böyle değerlendirmek hoş değil ama Anadolu’ya daha 150-200 sene önce uğradıkları sürgün sonucu gelip, bu memleketin her imkanından yaralanıp
  sonrasında Türk’ün arkasından iş çevirmek, aidiyetine göre davranıp, Atatürk’e dil uzatmak bu insanlara yalışmaz vebali çok ağır olur.
  Tezahür edemeyenlerin Türk tarihine bakması, son sözün hep Türkerler tarından söylendiğini görmesi yeterlidir.

 197. DURAN said

  DURAN KAPLICAN

  TURKIEDEKI butun siyasi yaratiklar kendilerini vatan millet bayrak korucusu saniyorlarsa ONLARA verilen dokunilmazlik zirhindan cikip normal vayandas gibi olsunlar da hep birlikde gorelim, bence dil,din,irk,ayirt etmeden TURKIYEDE yasayan herkes TURK , turkceyi ogrenmek ve konusmasi lazim dir,aksini ispat edenler,savunduklari ulkelerde yasasinlar, hepiniz sunu unutmuyalim ki altiyuz yilik osmanliya oynanan oyunla seneriyola aynisi,UYANIN artik

 198. senin belan said

  talandan kim ölmüş hııırtoooo mal sın tayyibe laf atılmaz okuz!

 199. Devsirmeler osmanlida basladilar pasalarla bugünde erdogan rum cocugu basbakan oldu cikti onun ne gibi TÜRK düsmani hainlileri saymakla bitmez merhum sayin erbakan hocam onun ic yüzünü görmüstü engel olamadi sünkü onun rum,gürcü,laz cetesine karsi koyamadi

  Biz TÜRKMENLER bunlarin hesabini görecegiz hic kuskunuz olmasin

 200. mehmet demir said

  Aferin.tayyip erdoganın soyunun nereden geldigini araştırmışsın.atatürk. ünde nereden geldigini biliyorsundur.onuda yazsaydın.

 201. yalçın mert said

  aman aman allah korusun

 202. Havva Akman Yıldız said

  Ufku geniş insan, Erdoğan, bu okuduklarımdan sonra ona bir kez daha hayranlığım artı. Erdoğan da ırkcılık namına bir şey yok. Her milletten her ırktan insanlar var politakasında. Geniş bakmayı bilmek lazım.
  Fakat okuduğum bazı yorumlar utanç verici. Irkcılık kokusu var. ABD Almanya milliyetcilikten dolayı binlerce insanın canına kıymadı mı? Ben demokrasiden yanayım. Demokrasi bir (Avrupa) ülkeden Türkiye ye yerleştim ve gördümki Türkiye daha yeni yeni demokrasi adımlarını atmaya başlamış. Daha kat edecek çok yolu var. Bırakın diktatürlüğü, bölücülüğü artık. Çağdaş olun. Her vatandaş Türkü Kürdü Ermenisi Yahudisi bilmem nerelisi bu vatanın milletidir. Avrupa Avrupa diyip zırlıyorsunuz binlerce paranızı orda yaşamak ve okumak için harcıyorsunuz. RTE Türkiye yi Avrupa ilkelerine laik bir ülke haline getirmeye çalışıyor, ona küfür ediyorsunuz. Belliki siyasetten, ekonomiden, toplumdan ve insan psikolojisinden anlayan çok az. Ben Türkiye yi seviyorum ve burada yaşayan herkesin bu ülkenin bir parçası olduğunu hissetmesini isterim. Bir insan nereli olursa olsun, vatana hizmet etsin ve insanlık görevini yerine getirsin. Atatürk te ben Museviyim demiş diye onun hayatını anlatan bir yazıda okumuştum… Ona rağmen onun bu vatana yapmış olduğundan dolayı onu seviyoruz. Zamanında Atatürke de hain denildi. Zaten meyve veren ağaç taşlanmazmı? Tıpkı Recep Tayyip Erdoğan gibi.
  Yahudiler Türkiyeden toprak alıyormuş… Alırlar tabi. Zengin insanlar. Zaten dünyanın yarısı onların, hatta dünya bankalarını yöneten de onlar. Bu nasıl mı oluyor? Ürettikleri ürünleri, yiyecekleri, kiyafetleri, aletleri alırkan düşünmüyorsun. Madem isemiyorsunuz onların Türkiye de de bu kadar güç kazanmalarını neden onların ürünleri ni baş tacı edip kullanıyorsun? Hipokritliği bırakın lütfen.

 203. salih said

  tayybin şerefsiz olduğu zataen bellydi ibne yahudi ermenimi ne bok olduğu belli değil

 204. YALANCININ KUNDAKTAKİ ÇOCUĞUNUN AMINA YARAKLAYIMMI

 205. ercan said

  ben başbakanın türk ve müslüman olmadığına zaten inanıyordum ayrıntılarıyla öğrenmiş oldum aslı türk ve müslüman olan bir insanın içinde ne olursa olsun biraz olsun kırıntıları kalır yahudi ve rumun evlenmesinden doğan başbakanın bugün müslüman ve türk düşmanı olması gayet doğal elhamdülillah ben müslümanım ve türküm başbakanıda Allaha havale ediyorum hem yalan dünyada hem ahirette cezaların en büğüyünü çeksin inşallah sürüne sürüne can versin

 206. havva akman said

  Azn topla nankr!!

  Havva Akman

  Date: Tue, 30 Apr 2013 18:20:33 +0000
  To: akmanhavva@hotmail.com

 207. hadi tayyip said

  tayyip’in rum kökeni neyse de, türk düşmanlığı yapması kötü.
  müslüman taklidi yapmayıp direk söylesin, ben müslüman değilim diye. cesur ol biraz tayyip. hadi koçum. 🙂

 208. Kerem said

  Tamamen yalan yazmışsınız Rize merkezde gürcistandan gelen bir aile yoktur Rizenin pazar ardeşen fındıklı ilçelerinde lazlar ve kıpçak türkleri yaşar rize merkezde güneysu ilçesi dilmaçoğullarının soyundan gelmektedir başbakan dilmaçoğullarındandır yani türktür.bayağı saçmalamışsın

 209. blogunuz bi harika! başarılar

 210. sote said

  Eğer Recep Tayyip Erdoğanın babası ve dedesi türkçenin dışında bir dil bilmiyorlarsa kesin kes türkoğlu türktürler. Kendisi ben gürcüyüm dese bile bu böyledir. Çünkü 70 yıl öncesine kadar osmanlı da ve öncesinde bütün etnik unsurlar her ortamda kendi dillerini kullanıyorlardı okullaşma çok zayıf olduğundan ve göç olayı da çok nadir olduğundan herkes kendi memleketinde kendi etnik köyünde mahallesinde oturuyor, kendi kültürünü yaşıyordu. Enteresan ve bir o kadarda gerçek olan birşey varkı Türkler başka ırklardan olan kişileri hiç bir zaman kendilerindan saymamışlar, bunu normal görmemişlerdir.

 211. sote said

  İnternet ortamında bazı kişilerin, etnik kökenini araştıran kültürel değerlerini dile getiren kişileri horlaması, ırkçılıkla, faşistlikle, kafatasçılıkla hatta dini-inanç zayıflığı ile suçlaması çok saçma ve hiç hoş değil. Gerçekte bu kişiler başkalarına saygı duymayan, bilgi yoksunu, gerçek yobaz ve faşist kişilerdir. Bu kişilerin bir kısmı dini islamı yanlış anlamış, peygamberi yüzeysel öğrenmiş, ilmi derinliği olmayan ve müslümanlığı da Arap dil ve gelenekleriyle özdeşleştirmiş ambalajı müslüman ama içeriği taklit – ezber- yalan – yanlış – eksik -masal ve hürafelere dayanan fikir ve davranışlarla bezeli bir yaşantıdan ibaret olanlar, bir kısmı da anası başka ırk ya da milletten babası başka ırk ya da milletten olanların kendilerini bir yere koyamamalarından kaynaklanan ezikliklerini, yani aidiyat karmaşası yaşayanlardır. Bunlar, hiç bir ırka yakınlık hissetmezler, saygı da duymazlar hatta nefret ederler. Bunlara nesin denildiği zaman müslümanım derler, aleviler aleviyim derler. Elmanın, armutun, kirazın, cevizin, şeftalinin ben meyvayım başka şeyi anlamam ve kabul etmem demesi gibi birşey. Doğru hepsi meyvadır amma özelinde farklılıkları da vardır. Yaratıcımızın bizleri farklı farklı yaratmasının mutlaka bir hikmeti vardır. Herkesi bir görmek ve farklılıkları inkar herşeyden önce Yaratıcımıza olan saygısızlıktır. Farklılıkları görelim, kabullenelim, saygı duyalım ve birlikte yaşamanın güzelliğini tadalım. Farklılıkta güzel hikmetler olsa gerek vesselam.

 212. hasan said

  Aldatma ve karalama partisi bence digerler.
  Nedenmi?
  Ak parti is yapiyor.digerleri sis yapiyor

 213. Hi just wanted to give you a quick heads up and let
  you know a few of the pictures aren’t loading correctly.

  I’m not sure why but I think its a linking issue.
  I’ve tried it in two different browsers and both show
  the same results.

 214. I got this site from my pal who informed me concerning this site and
  at the moment this time I am browsing this website and reading very informative articles at
  this time.

 215. Really no matter if someone doesn’t understand afterward its up to other visitors that they
  will help, so here it occurs.

 216. aynur bicici said

  y_ban hainleri kalk ordan bu yazdiklarin senin senin gibilerin icinizin pislikleri nerden geldigi onemli degul ne yaptigi onemli sapsal.anlatabildimmi allaha sukurler olsun adamgibi adam.tam bir musliman aileside super.masallah kadeh kaldiranlardan degiller turkiyemizede boylesi lazimdi oda geldi ve gozumuzu acti.yillarca.baskalarini testekliyorduk ailece ailece dedigim bir sehir kuracak kadar demek istedim.oldu onlar artik biz ileriye bakiyoruz.sana tavsiyem sende ileriye bak ileriye bak kendin icin bakmsanda ailen coluk cocugun icin bakman lazim kardesim. Dahaca senin gozun kapali yazik.cok sukur boyle bir basbakanimiz var ve onunla kurur duyuyoruz.allah uzun omurler versin.

 217. Kuvayi Milliye said

  Gürcistanın başkenti Batuum değil TİFLİS

 218. putı ne tayyıp türktür.gürcü soyundan

 219. putın de enz kadar tayyıp kadar turktur..gurcu soyundan

 220. http://www.turkiyedekimkimdir.com adresinde ne mal olduğu gayet NET yazılı

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: